Tunnustatud autohooldusvahendite valmistaja, mille tooteid kasutavad innukalt nii professionaalid kui autoentusiastid, on teadlastega koos uurinud lähemalt linnus.ta mõju auto värvkattele ning kummutanud senised teadmised. Selgub, et lindude väljaheited kahjustavad kerevärvi arvatust rohkem. Kui hoida niiskete puhastusrättide pakki kindalaekas, saab oma sõiduvahendi tervist kenasti kaitsta.
Suurbritannia autohooldusvahendite tootja Autoglym arendustöö hõlmab muuhulgas põhjalikke teadusuuringuid. Lindude väljaheited on mure mis on tuttav üle maailma. Ja kuigi vanarahvas oli veendunud, et linnus.taga pihta saades tuleb õnn (ja ennekõike raha!) õuele, siis täislastud auto puhul on mõju rahakotile pigem teistpidine – kui kohe laiku ei eemalda, siis tuleb diilida kahjustunud laki- ja värvikihi parandamisega.
Seni on räägitud linnus.ta söövitavast mõjust – happelised väljaheited “uuristavad” end värvkattest läbi ja tulemuseks on jõle tuhm laik ning pikemas perspektiivis roosteussi meelitav pesa. Autoglymi uus uuring näitab aga, et kaka happelisusel on rikutud värviga sama palju seost kui kuu faasil bensiini hinnaga.
Tegelik värvikahjustuste põhjus
Autoglymi uuring näitab, et auto kerel nähtav „sööbinud“ efekt ei tulene väljaheidete söövitavusest. Päikese käes kuumenenud autokerele tekib kahjustus seetõttu, et värvilakk jahtub ja tõmbub kokku, vormudes kuivanud väljaheidete ebaühtlase tekstuuri järgi. Tulemuseks on tõsine kerevärvi kahjustus, mille parandamine on kallis.
Füüsikaliselt näeb asi välja nii:
- I faas – kuumuspaisumine: Otsese päikesevalguse käes värvilakk pehmeneb ja paisub.
- II faas – väljaheite kõvenemine: Samal ajal kuivatab kuumus lindude väljaheited ja need kivistuvad auto pinnal.
- III faas – jahtumise tulemusena lakikihi kokkutõmbumine: Kui temperatuur langeb (eriti öösel), jahtub ja tõmbub lakk kokku ning kivistub, vormudes ümber väljaheite. See mikroskoopiline vormumine häirib valguse peegeldumist, mistõttu näib värv tuhm või sööbinud võrreldes kahjustamata aladega.

Linnus.tta uurinud teadlased katsetasid ka erineva happesusega linnuväljaheidete analooge ning leidsid, et happelisusel oli kahjustusele väike mõju. Küll aga mängis suurt rolli väljaheite tekstuur – teralisemad jäägid põhjustasid suuremat valgushäiringut (tuhmumist), kui värv nende ümber vormus. Seega just väljaheite tekstuur on kahjustusprotsessis otsustava tähtsusega.
Oma sõidukit saab kaitsta
Kahjustuste vältimisel on võtmesõnaks valvsus ja ennetamine: autot parkides on mõistlik veenduda, et seda ei tehta tuvi- või kajakakoloonia läheduses. Ka puude alla parkides on oht linnus.taga pihta saada. Lindude pesitsusajal tuleb aga arvestada, et kena loodusretk võib samuti muutuda p.saraheks, sest loomad kaitsevad oma järeltulijaid vahendeid valimata – jah, linnud on ka loomad ja “vahendeid valimata” tähendab seda, et kõik, mis kriiskab, torkab, haiseb, läheb kaubaks. Loodusesse minnes tuleks auto jätta ohutusse kaugusse.
Teadlaste soovitusi tuleks arvesse võtta ning autoomanikeni viia teadmine, kuidas linnukakat ohutult (ilma abrasiivse svammita!) auto pinnalt eemaldada. Kasutusjuhend on lihtne ja loogiline:
- Kanna autos kaasas niiskete salvrätikute pakki. Olemas on spetsiaalsed tooted, mis lindude väljaheited paari liigutusega eemaldavad.
- Kui linnus.tt on kuiv ja kõva, jäta niiske lapp mõneks minutiks väljaheitele, et see muutuks pehmemaks ja selle saaks ära puhastada.
- Pea meeles hügieenireegleid. Kuna lindude väljaheidetega võivad levida parasiidid ja haiguste alged, tuleb puhastuslapp kohe minema visata ning pesta käed. Kindalaekas linnulappide kõrval võiks olla ka desovahend või käte puhastamiseks mõeldud niisked salvrätid, ka aitab hädast pudelivesi – juhul kui voolava vee all käsi pesta pole võimalik.
Autoglym on Suurbritannias tegutsev juhtiv autohooldustoodete tootja, mille tooteid kasutavad professionaalid ja autoentusiastid üle maailma. Ettevõte on tuntud oma kvaliteetsete vahade, puhastusvahendite ja kaitsekatete poolest. Ettevõte on tuntud tubli teadusarendustöö ning laiapõhjaliste ja usaldusväärsete uuringute poolest
Autoglymi tegevjuht Paul Caller rõhutab kiire eemaldamise tähtsust: „On tõeliselt kahju, kui muidu suurepärase välimusega autot rikub üks silmatorkav tuhm laik. Tänu meie uurimis- ja arendustiimi tööle Letchworthis mõistame nüüd, miks linnu väljaheited kujutavad endast tõsist ohtu kerevärvile.“
„Kuna kevade ja suve edenedes muutuvad lindude väljaheited autodel järjest sagedasemaks, peavad omanikud olema tähelepanelikud, eriti need, kes pargivad oma autot puude all kodus või tööl. Ainus viis vältida märgatavaid kahjustusi värvil on eemaldada väljaheide kiiresti ja hoolikalt.“
Loe siit, kuidas auto “apelsinikoorevabaks” muuta
Fotod: Ylle Rajasaar