Neljapäev, 21. november 2024
21. oktoobril toimub Tallinnas elektrimobiilsuse konverents “Elektra Pro 22”, kus jagavad oma kogemusi elektriautode töösõidukitena kasutamisel ettevõtjad. Vestlesime ürituse eel Silver Aiastega, kes on elektrimaterjalide müügiga tegeleva W.EG Eesti OÜ juhatuse liige, ja otsuse üle firma autopark elektrifitseerida, pigem rahul.

W.EG. Eesti OÜ tegevusalaks on elektrimaterjalide hulgimüük. Oma igapäevatöös puutub ettevõte muudele elektrimaterjalidele lisaks kokku ka elektriautode laadijate müümisega. Valikus on kiireid alalisvoolu laadijaid, aga ka kodu või kontori juurde sobivaid vahelduvvoolu elektriautode laadijaid.

Ja kuigi vanarahvas teadis öelda, et kingsepa lapsel pole kingi ja pagarilapsel saia, otsustas W.EG autopargi uuendamisel astuda paljude meelest ikka veel julge sammu ning võtta kasutusele täiselektrilised autod.

“Autode vahetamise otsusel arvestasime et kui meie enda müügimeeskond harjub ära mõttega et elektriauto on igati popp ja samas ka igapäevaseks kasutamiseks hästi sobiv, siis hakkavad nad aina enam ka vastavaid laadijaid ning nendega seotud tooteid meie klientidele promoma. See arvestus on igati paika pidanud,” tõdeb Silver Aiaste rahulolevalt.

Ettevõtte autopargis on 13 sõidukit. Nende soetamise otsus langetati 2021. aastal. Seni kasutuses olnud VW Passatite ja Golfide asemel telliti 2 x ID4, 2 x ID3, 1 x Enyaq, 2 x Ionic5. “Tänaseks oleme kõik autod peale VW ID 3’de kätte saanud ja kasutusse võtnud,” räägib W.EG juhatuse liige.

Esimesed 2 autot sai ettevõte kätte 2022 aasta jaanuaris. Ülejäänud on saabunud aasta jooksul. Suur plaan on aastaks 2025 kogu autopark elektriautodele üle viia.

Müügijuhid ja valdkonnajuhid elektrifitseeriti

Eestis on pikalt pead murtud, kuidas elektriautode kasutamine n-ö massidesse viia. Turundusinimestele pole see uudis, et nii väikesel turul mõjuisikute kaasamine soovitud tulemust ei anna – sa saad küll kenasid pilte ja videosid, aga automüüki eputamine paraku ei edenda, auto pole esmatarbekaup nagu ripsmetušš või batoon.

Uuringutest tuleb välja, et automüügi spetsiifilist “promokeelt” valdavad kõige paremini firma töötajad ja selle tee W.EG Eesti on ka valinud: esimesena elektrifitseeriti inimesed, kes tunnevad tooteid nagu tagataskut ning on huvitatud ka nende müügist. Elektriauto aitab päris kindlasti müüa laadijaid.

“Vahetasime välja meie müügijuhtide ja valdkonnajuhtide sõidukid. Töötajatel oli võimalus valida autot ja nagu eeltoodust näha, siis maitseid oli erinevaid ja seetõttu tehti ka erinevaid valikuid,” selgitab Silver Aiaste, miks on e-autode valik nii kirju.

Ettevõtte juhtkonna poolt olid ette antud võimalikud valikuvariandid, valimis olid kõik autod võimalikult suure akupakiga ning parema varustusega kui eelnevalt kasutuses olnud Golfidel ja Passatitel.

Elektriautot saab ka toetuseta osta

“Meie ei kasutanud KIK toetust, kuna ei jõudnud nii kiiresti reageerida. Hea meelega oleks muidugi kasutanud aga meie arvutused näitasid, et tegelik igakuine ettevõtte lisakulu elektriautodele üleminekul pole liiga suur.”

Aiaste lisab, et kuigi elektriautod olid soetades suurusjärgus 2 korda kallimad kui senised bensiinimootoriga autod, siis arvestades kütuse, hoolduse, kindlustuse ning intressimaksete ja erisoodustuse väiksemat kulu, kasvasid autopargi igakuised kulud marginaalselt.

Erinevalt varasematest sisepõlemismootoriga sõidukitest on uued autod võetud kasutusrendile 5 aastaseks perioodiks (varem oli 4 aastat). “See aitas tuua alla igakuiste kulude summat. Samaks perioodiks on võetud autodele ka garantiid,” jutustab Silver Aiaste.

Autosid laetakse peamiselt oma laadijates: selleks on üle Eesti ettevõtte esindustesse paigaldatud 5 22 kW võimsusega ABB vahelduvvoolu laadijat.

Silver Aiaste selgitab, et kuigi laadijaid on W.EG Eesti autode jaoks piisavalt, tuleb ette olukordi, kus on vaja kasutada ka n-ö avavõrku, näiteks Enefit Volti, töötajatele on loodud neile juurdepääs. Lähiajal lisandub aga oma laadijaid veelgi.

“Kuna sõidukeid on juurde lisandumas, siis Tallinna kontori juurde paigaldame täiendavalt lähiajal kolm 11kw laadijat. Meie 2023 aastal valmivate Tartu ja Tallinna uute esinduste juurde on plaanitud kolm kiirlaadijat ning need 150-180 kW võimsusega laadimiskohad antakse ühtlasi avalikku kasutusse.

Tehke laadijatesse kaardimaksevõimalus!

Kui küsida, milline on peamine murekoht elektriautode kasutamisel, tuleb vastus kiiresti (ja ei erine suurema osa e-sõidukite kasutajate vastusest): “Murekohaks ongi vast olnud vaid see, et erinevate kiirlaadija võrkude kasutama hakkamine ei ole olnud lihtne – puudub lihtne kaardimakse võimalus, on vaja äppe, kontosid jne.”

Muidugi saab hakkama, aga ajakulu selle mässamise juures on suurem kui peaks. Loodetavasti saab sellega korda mitte ainult Eestis vaid üle-euroopaliselt – nagu öeldud, vahetab W.EG Eesti aastaks 2025, vastavalt seniste liisinglepingute lõppemisele, kogu oma autopargi elektriliseks.

Riigipoolne tugi peaks Aiaste meelest mõnda aega säilima ja olema vabamalt kättesaadav: “Kasutuselevõttu takistab pahatihti liiga kõrge e-autode soetusmaksumus.  Nagu meie näite puhul, siis samaväärse elektriauto ja sisepõlemismootoriga auto soetusmaksumused erinevad ligi kaks korda. Leiame, et KIK ostusoodustused võiksid olla paremini kättesaadavad ja ilma piiranguteta – hetkel ei ole need soodustused kättesaadavad igale huvilisele ja igal ajahetkel. Ka võiks rakendada maksusoodustusi e-autodele – käibemaks ja erisoodustus,” on Aiaste asjad oma ettevõtte vaatenurgast selgeks mõelnud.

Kui auto on, tuleb seda kasutada

Osa W.EG Eesti e-sõidukitest on segakasutuses ja nn. positsiooniautod, mille kasutamise erasõitudeks on lubatud. “Eraldi renti selle eest ei võeta. Teine osa autodest on müügikontorite autod ja need seisavad öösiti müügiesinduste parklates,” tutvustab Silver Aiaste, kuidas elektriautodele on antud võimalusel maksimaalselt tööd.

Mida rohkem elektrisõidukeid meie teedel, seda rohkem neid aktsepteeritakse ja omaks võetakse. Elektriauto on üks võimalus kulgeda punktist A punkti B ning teha seda lokaalselt heitmevabalt. Linnas on see suur asi ja ideaalis võikski valdav osa linnaliiklusest olla heitevaba.

W.EG Eesti OÜ on igal juhul teinud astunud julge sammu, ja kuigi paarkümmend autot on nagu tilk meres, ei ole põhjust hinnanguid anda.

Mitu head asja, mida võiks eeskujuks võtta ettevõtjad, kellel enamus sõite on linnas või suburbias: e-autodele on antud segakasutus ja need on soetatud riigipoolse toetusskeemita. Lisaks elektrifitseeriti esimesena need kes loovad firma näo. Tehke järele!

ElektraPro konverentsile saab registreerida siin

Kaanepilt: Hyundai

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.