Pühapäev, 6. aprill 2025
Indrek Jakobson intervjueeris Dacia Poola ja Baltikumi turundusjuhti Karolina Wetoszkat ning uuris, kuidas tootjal turbulentsel ajal läheb. Mis uudismudeleid oodata on ning kui suur rõhk on elektril?
Kuidas Dacial eelmisel aastal läks?

“Aasta oli igati edukas. Tõime turule uue põlvkonna Dusteri, mis aitas meil oma tugevat positsiooni säilitada. Sandero oli aga eelmisel aastal Euroopas enimmüüdud auto, samuti läbis värskenduse Dacia Spring. Eestis lõpetasime kuuendal positsioonil, mis on kaks kohta kõrgem kui 2023. aastal. Oleme tulemustega väga rahul.”

Aga jõuallikad? Sisepõlemismootor, hübriid, pistikhübriid, elekter – mis on lähitulevikus kõige olulisem?

“Meie põhirõhk on hübriididel ja pistikhübriididel, kuid Dacial on ka LPG-ga (vedelgaasiga) tugev seos. See ei pruugi Baltikumis nii aktuaalne olla, küll aga on LPG Poolas ja mujal Kesk-Euroopas väga populaarne.

Lisaks on meil uus 1,8-liitrine täishübriidajam, mida tutvustatakse esmakordselt Bigsteril. Renault seevastu keskendub 1,2-liitrise hübriidi arendamisele, seega liiguvad need kaks automarki eri suundades.”

Dacia Bigster Concept
Dacia Bigster Concept
Dacia kliendid on tuntud kui ratsionaalsed inimesed, kes ostavad ainult seda, mida nad vajavad. Hübriid- ja pistikhübriidtehnoloogiad on palju kallimad kui tavalised sisepõlemismootorid. Kuidas kavatsete neile uusi tehnoloogiaid tutvustada?

“Esiteks muutub Dacia kliendibaas kiiremini kui teistel kaubamärkidel. Meie praegused kliendid on nooremad kui viis või kümme aastat tagasi. Seda on raske uskuda – paljud peavad Dacia ostjaid vanamoodsateks ja ratsionaalseteks, kes maksavad ainult sularahas. Kuid uuringud näitavad, et Renault’ kliendid on tegelikult vanemad kui Dacia omad.

Meie edasimüüjad on korduvate arutelude järel öelnud, et kõige tähtsam on hoopis proovisõit. Kliendid oskavad hinnata meie hübriide alles pärast praktikas katsetamist. Ainuüksi tehnoloogiast rääkimine inimesi ei veena, nad peavad seda tundma.

Teiseks: kuigi Dacia ostjad on ratsionaalsed ja praktilised, siis noorem põlvkond on sedavõrd enam keskendunud tehnoloogiale ja keskkonnahoiule. Arendame oma tooteid, et need sobiksid sihtrühmale.”

Kuidas on lood hinnakujundusega?

“Abiks on järelmaks ja head finantseerimisvõimalused ning see, kui saame pakkuda hübriidmudeleid bensiinimootoriga versioonidega võrreldaval hinnatasemel. Baltikumis on bensiini- ja hübriidmudelite hinnavahe näiteks Bigsteri puhul mitte kuigi märkimisväärne, nii umbes 3000 eurot.”

Dacia Spring – millised on ootused sellele Põhjamaades – riikides, kus talved on karmid?

“Usume, et Springil on potentsiaali ka külmemates piirkondades. Lisaks peame arvestama ettevõtete keskmise kütusesäästu (CAFE, Corporate Average Fuel Economy) nõudeid, seega on Springi pakkumine ka äriline vajadus ja selle ökoloogilised eelised kooskõlas meie pikaajaliste eesmärkidega.”

Dacia Spring

Aga Spring on ju toodetud Hiinas, mis teatavasti tähendab EL-i tollimakse seal valmistatud elektrisõidukitele. Kas tootmine viiakse mujale?

“Meil pole kindlat teavet plaanitavate muudatuste kohta, kuigi ettevõte kaalub seda seoses lisandunud tollimaksudega.”

Sandero on müüduim Dacia Euroopas. Mis on selle edu võti?

“Ma ei taha alustada hea hinna ja kvaliteedi suhtega, sest see kehtib kõigi Dacia mudelite kohta. Kuid Sandero on nutikas auto, veidi kõrgem kui tavaline B-segmendi luukpära, pakub tõhusaid mootoreid, praktilist interjööri ja suurepärast väärtust. Kui otsite praktilist autot punktist A punkti B jõudmiseks, miks mitte valida Sandero? Müügitulemused kinnitavad selle lähenemisviisi õigsust.”

Oleme kuulnud, et järgmise põlvkonna Sandero saab olema elektriline. On see nii?

“Pariisis toimunud iga-aastasel pressikonverentsil avaldas Dacia oma plaani luua elektriline Sandero, kuid see on ka kõik, mida saan kinnitada.”

Dacia Sandero Stepway
Dacia Sandero Stepway
Räägitakse C-segmendi luukpära või liftbacki peatsest saabumisest. Kuidas kommenteerite?

“Ma võin öelda üht — oodake 2026. aastani. Võib-olla tuleb veel üksikasju ka enne seda, kuid praegu räägime 2026. aastast.”

Selle aasta esimese poole oodatuim mudel on Bigster. Kuidas see sobitub teiste Daciate hulka?

“Bigster täidab tühimiku C-segmendis. Duster on B+/C-segmendis, kuid meil ei olnud tõelist C-segmendi linnamaasturit. Kuna see on üks kiiremini kasvavaid turge, pidime seal kohal olema.

Bigster aitab meil laieneda autoparkidesse ja äriklientide turule. Meil on ka plaanid poolhübriidi ja LPG kombinatsioonist ning loodame, et kui inimestele meeldib Duster, meeldib neile ka Bigster.”

Kas Bigster hakkab müüma paremini kui Sandero?

“Raske öelda, kuna kliendibaasid on erinevad. Sandero on väikeauto, tal on vähem konkurente, samas kui C-segmendi linnamaasturite turul on kõvem konkurents. Usume siiski, et Bigster meelitab ligi uusi kliente, kes varem ei mõelnud Daciale.”

Kas Bigsteri LPG-mootor on sama mis praegustel mudelitel?

“See on uus, mistõttu on homologeerimine veel pooleli ning sellepärast avanevad tellimusraamatud võrreldes bensiini- ja hübriidversioonidega hiljem. LPG on oluline osa Dacia DNA-st, eriti Kesk-Euroopas, seega jätkame sellesse investeerimist.”

Dacia Duster, Indrek Jakobson

Mis tüüpi autodest Dacial veel puudu on?

“Praegu ma ei ütleks, et meie kliendid millestki ilma jäävad, Bigster täidab olulise tühimiku C-maasturite segmendis. Kui te küsiksite selle küsimuse järgmisel aastal, siis võib mul olla teistsugune vastus.”

Kuidas on lood nelikveo ja automaatkasti kombinatsiooniga?

“Esimesena saab selle Bigster ja seejärel uurime rakendamisvõimalusi teistel mudelitel.”

Kui oluline on Dacia jaoks kestlikkus?

“See on meie jaoks kesksel kohal. Duster sisaldab juba palju taaskasutatud materjale ning järgmine mudel, mis kasutab märkimisväärset kogust uuesti ringlusse võetud materjale, on Bigster.

Dacia muutub pidevalt üha keskkonnasõbralikumaks mitte ainult CO2-heite vähendamise kaudu, vaid ka erinevaid materjale taaskasutades.”

Fotod: Dominik Kalamus, Indrek Jakobson

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.