13. oktoobril täitub Elmo Rent 2.0-l kaks tegevusaastat. 2.0 on tasapisi nimest kadunud ja uusi autosid juurde tulnud. Firma tegevjuht Enn Laansoo Jr. tõdeb, et laienemist takistab liisingfirmade soovimatus elektriautode soetamist finantseerida.
Elmo Rent 2.0 on vahepeal vaikselt number kahe oma sabast ära kaotanud: koduleht ning ka teenus kannavad lihtsalt Elmo Rendi nime, ka kasutajaks registreerumine käib rent.elmorent.ee lehe kaudu.
Äppi veel ei ole (iPhone’i kasutajatele vähemalt mitte). ELMO nimega otsides leiab üleriigilise kiirlaadimisvõrgu rakenduse. Androidi lihtsamaid toiminguid võimaldav testäpp on saadaval. Kaasaegne lahendus peaks valmima talveks.
Enn Laansoo lubab, et kohe saab Elmo Rent 50 autot kokku: “Meil on tuttuued Tekna varustuses Nissan Leafid ja veel Leafe aastast 2018, 2016 ja 2013. i-MiEV-e on 5tk (2013, 2016), lisaks tuttuued Toyota Corollad ning Priused. Sügisel hakkame vanemaid autosid välja vahetama ning kevadel jätkub autopargi kasv veelgi.”
Elmo Rent kasvatab autoparki pidevalt, lõpliku lage pole seatud. Nagu selgub, laieneb ettevõte 2020. aastal ka välisturule ning autopark kasvab 200 autoni. Sihiks on võetud Baltimaad ja Skandinaavia.
i-MiEV elektriautosid on käigus viis
Enn Laansoo Jr ütleb, et õnneks Elmo Rendi i-MiEV-id ei olegi „niivalusonolla“ (rahvasuus on i-MiEV teeninud mh hüüdnime “OhMaEiVõi” ), sest nad täidavad oma eesmärgi väga hästi ning on ka üllatavalt ruumikad.
4 täiskasvanut mahub vabalt sellesse väikeautosse ja värske rekord on 16 inimest (vaata videot) ja võrdluses teiste rendiautodega on hinnad soodsad.
“i-MiEV-e on meil alles 5, 2016. aasta mudelitega sõidab keskmiselt ca 100km. Kuna lühisõite arvestades on keskmine sõit 22-28 km, siis saab meie i-MiEV-ga jätkuvalt päris mitu klienti ära sõita, enne kui autot laadima peab,” vastab Laansoo küsimusele, kuidas mitsude akud vastu pidanud on.
https://www.facebook.com/elmorent2.0/videos/437972813474222/
Peamine kasv olemasolevate klientide arvelt
Sel suvel teatas Elmo Rent, et 7 000 klienti on koos. Enn Laansoo Jr. selgitab, et peamine kasv oli siiski juba olemasolevast kliendist, kelle jaoks on teenuse kvaliteeti parandatud.
Elmo Rendi kliendi käsutuses on uued autod, rendiautodes hoitakse puhtust, rõhk on klienditoel. Maksta saab automaatselt pangakaardiga.
“Oleme teinud head tööd ka autopargi opereerimise efektiivsemaks muutmisel ning arendanud edasi nõudluse ja pakkumise algoritme.”
“Täna on meil üle 7200 kliendi. Oleme võtnud suuna personaalse jagamisteenuse pakkumisele ning tänasega on meil juba võimekus tulla välja teenusega, mis autokasutamist muudaks veel personaalsemaks nagu isikliku auto omamine. Kliendini jõuame sellega 2020. aastal,” lisab Laansoo.
Elmo Rendi klientide keskmine auto rentimise aeg on 6 tundi. Kui nädalavahetuste pikemad sõidud välja jätta, on tavaline rendiaeg 1 tund. Laansoo sõnab, et tund aega elektriauto renti on 2x soodsam kui taksosõit.
Mida teha laadijates niisama tšillivate elektrikatega?
Elektriautode kogukonnas tõstatub aeg-ajalt probleem, mida teha laadijas niisama “sitsiva” elektriautoga, mis on oma aku juba täis tõmmanud, aga mida laadijast keegi lahti ei ühenda. Laansoo panustab kaugavatavatele ustele: Elmo Rendi autod saab eest ära sõita.
“Meie elektriautod laevad jätkuvalt tasuta ELMO kiirlaadijates üle Eesti ja meie enda laadimispunktides. Nüüd on lõpuks kiirlaadijate erastamisega selgus ja võrgul on Elektrilevina tugev partner, kes on teatavasti juba nüüd kiirlaadimisvõrgustikku moderniseerimisse ja laiendamisse kõvasti panustamas,” seletab Enn Laansoo Jr.
Toyota Corolla ja Priuse hübriidid laadimist ei vaja, neid tangitakse Circle K jaamades. “Selle autotüübi kasuks räägibki kiire tankimine ja pikad läbisõidud,” räägib Laansoo.
Kuidas aga lahendada ELMO laadijates “sitsivate” rendiautode mure? Elektriauto omanike kogukond on veel väike ja peaksime olema üksteisega piisavalt tuttavad. Ma loodan siiralt, et me oleme suutnud leida laadija ees seismistega balansi,” loodab tegevjuht.
Ta lisab, et Elmo Rent omalt poolt jälgib jooksvalt autode paiknemisi, et neid vajadusel nihutada. Õnneks saab autosid ise või läbi klienditoe avada, et need eest ära sõita.
“Loodame, et peatselt on see suutlikus ka teiste elektriautode puhul, kes ka alatihti ennast sinna ette parkima unustavad ja sellega meie laadimisi segavad,” vihjab Laansoo ka teistele patustele.
“Teistele autoomanikele saamegi pakkuda nt autokontrollerit, mis annab sama võimekuse autosid distantsilt avada, meie autodel on see aastast 2013 olnud. Aga mõistlikult lähenedes leitakse alati lahendused.”
Uued rendipunktid kogukonna toel
Elmo Rendi rendipuntkid asuvad Tallinnas ja Tartus. Selleks, et laieneda mujale, peaks nõudlus olema vähemalt 4 korda päevas.
“Laienemist piirab rahvastiku tihedusest sõltuv nõudlus, ehkki oleme väga huvitatud rendipunktide loomisest üle Eesti, aga peame koos klientide/kogukonnaga tagama, et sealt jagatakse autot vähemalt 4 korral päevas.”
Laansoo ütleb, et kogukondadele on tehtud ka üleskutseid, tulla ja aru pidada ning katsetatakse võimalust, jätta rendiautod üleöö:
“Beta-versioonis katsetame klientidega meie rendiautoga ööseks kojusõitmist, mis automaatselt annab autode leviku linnadest kaugemale. Paldiski on juhtumisi meie üks kodulinnadest, kus teeme erinevaid teste,” räägib Enn Laansoo Jr.
Liisingfirmad jonnivad!?
“Kiirema kasvamise üheks takistuseks on elektriauto kallim soetushind ja liisimine, sest vähesed liisingfirmad on valmis kaaluma elektriauto finantseerimist ja mõistlike pakkumisteni jõutakse vähestega,” tõdeb Laansoo.
“Pakun, et see võib peatselt elektriauto toetuse väljatulemisel saada ka üheks takistuseks, et autosid ostavad paljud erinevad isikud.”
Meenuta, kuidas Elmo Rendi käsi aasta tagasi käis
Kaanepilt: Elmo Rent