Skip to content
Teisipäev, 13. mai 2025
Kas tulekul on uus täiselektriline mudel? Aga seitsmekohaline Dacia? Mis saab LPG-st?

Kõike seda ja veelgi enamat uuris Indrek Jakobson Dacia müügi- ja turundusvaldkonna asepresidendilt Timothy Manuelilt.

Eelmisel aastal oli Dacia Sandero enimmüüdud auto Euroopas. Ma ei küsi, miks – me kõik teame seda. Aga mida te sellest õppisite?

Kui vaadata viimast seitset aastat, siis Dacia on olnud pidevalt enimmüüdud kaubamärk Euroopa eraklientide seas. Kui inimesed ostavad auto oma isikliku raha eest, mõtlevad nad selle eest saadavale väärtusele. Nad tahavad head hinda, piisavat jõudlust, madalaid omamiskulusid ja kõrget edasimüügiväärtust.

Loome autosid, mida inimesed tegelikult tahavad – need on praktilised, taskukohased ja hästi varustatud. Me ei keskendu lisavidinaile, vaid pakume nutikat vormi ja õigesti tehtud olulisi asju, millele sekundeerib kõrge jääkväärtus – meie autod säilitavad oma väärtust ligi 10% üle turu keskmise. See muudab pikas perspektiivis palju.

Räägime Bigsterist. Kas see oli lihtsalt katse võtta CMF-B platvormist maksimum või vastus klientide nõudlusele suuremate sõidukite järele?

Meie strateegia on alati olnud kasutada Dacia tootevalikus ühte platvormi. See võimaldab lihtsustada tootmist, vähendada kulusid ja seeläbi klientidele rohkem väärtust luua. Bigsteriga venitasime CMF-B platvormi maksimumini, tegu on suurima sõidukiga, mille oleme kunagi ehitanud.

Idee oli pakkuda korralikku C-segmendi linnamaasturit, millel on kõik, mida kliendid sellelt ootavad – ruumikus ja mitmekülgsus taskukohase hinnaga. Bigsteril on segmendi üks kõrgemaid kliirenseid (22 cm), palju ruumi tagaistmel ja pagasiruumis. See on kättesaadav paljudele inimestele vastavalt Dacia missioonile – liikuvuse demokratiseerimine.

Dacia Bigster, Dominik Kalamus

Millal näeme järgmist täiselektrilist Daciat? Käesoleva aasta alguses levisid jutud, et tegu on uue Sandero EV-ga. Siis räägiti, et see võib põhineda Renault Twingol. Kuidas on lood tegelikult?

Jah, kuulujutte oli palju, kuid nüüd kinnitas Renault Groupi tegevjuht Luca de Meo ametlikult, et töötame välja uut elektriautot Renault Twingo platvormil. See asub A- ja B-segmentide vahel, olles veidi suurem kui praegune Dacia Spring.

Samuti oleme oluliselt lühendanud arenduseks kuluvat aega – varem läks mudeli turule toomiseks 4–5 aastat, nüüd on meie eesmärk vaid 16–18 kuud, mis tähendab, et uus elektriauto peaks üsna varsti kohale jõudma. See on positsioneeritud linnalise elektrilise liikuvuse jaoks koos hea hinna ja väärtuse suhtega, nagu Dacialt oodata võikski.

Kas see tähendab, et Dacia Spring kaob valikust? Või jätkate mõlema elektrilise mudeliga?

Springi toodetakse teadupärast Hiinas ning arvestades geopoliitilisi ja regulatiivseid muutusi, on tulevik hetkel Euroopa Liidus kehtivaid CO2 regulatsioone ja imporditolle arvestades lahtine.

Otsust pole veel tehtud, vajame veel paar kuud aega, enne kui selgub, kas Spring jääb tootmisse või mitte. Kuid mis ka ei juhtuks, meie eesmärk on jätkuvalt pakkuda taskukohaseid elektrisõidukeid, mis vastavad Euroopa klientide vajadustele.

Miks tutvustati uut 155 hj täishübriidajamit esmakordselt Bigsteris, mitte mõnel Renault’ mudelil?

Paljud meie tehnoloogiad on välja töötatud Renault Groupi tasandil ja need on tehtud kättesaadavaks kõigile kaubamärkidele. Mõelge sellele kui varuosariiulile: hübriidajam sai just Bigsteri turuletoomise ajaks valmis, seega oli mõistlik seda seal kasutada, platvorm ka sobis. Me ei reserveeri tehnoloogiaid konkreetsete mudelite jaoks – see on kättesaadavuse ja projekti ajastuse sobitamine.

Millal saab Daciat nii automaatkäigukasti kui ka nelikveoga?

Varsti – see on kõik, mida ma praegu öelda saan. Jah, inimesed küsivad üha enam automaatkäigukasti, sest seda on lihtsam kasutada ning see pakub rohkem mugavust ja ohutust, eriti linnakeskkonnas. Oleme nõudlusest teadlikud ja töötame selle kallal.

Paljud kliendid lootsid, et Bigster saab olema 7-kohaline. Kas Dacialt on oodata seitsmekohalist autot?

See on küsimus, mille üle oleme sisemiselt palju vaielnud, kuid praegu on vastus eitav. 7-kohaline linnamaastur ei kuulu meie lähiaja plaanidesse. Veel kahe istme lisamine suurendaks massi ja keerukust ning see on vastuolus meie pühendumusega tõhususele ja taskukohasusele.

Samuti on Bigsteri jaoks kasutataval CMF-B platvormil tehnilised piirangud – sellele ei saa luua seitsmekohalist autot ilma oluliste järeleandmisteta ruumikuses või kuludes. Meie praegu ainus 7-kohaline auto on Jogger, mis on veelgi kergem ja kütusesäästlikum.

Dacia Jogger Sleep Pack

Kas Dacia plaanib siseneda uutesse segmentidesse nagu MPV-d või pikapid? Paljud inimesed otsivad nendes kategooriates lihtsaid ja taskukohaseid sõidukeid.

Uurime pidevalt uusi võimalusi. Ma ei saa täna midagi kinnitada, hindame erinevaid segmente – sealhulgas tarbesõidukeid, MPV-sid ja pikapeid. Mõned neist võivad olla konkreetsetel turgudel mõistlikud.

Varem olime esindatud väikekaubikute segmendis ja seda me tulevikus samuti ei välista. Samuti jälgime tähelepanelikult alternatiivse liikuvuse arengut.

Mainisite paar korda sõna “liikuvus”. Kas Dacia teeb Mobilize’iga koostööd? Kas võiksime selle tulemusena oodata uut toodet?

Teeme Mobilize’iga väga tihedat koostööd ja hindame kõiki võimalusi. Kui on mõni segment või lahendus, mis on kulutõhusa liikuvuse seisukohast mõistlik, siis kaalume seda. Kuid jällegi, praeguses etapis pole veel midagi võimalik kinnitada.

Lõpetuseks – mis saab LPG-st? Kuidas sobitub see teie pikaajalisse strateegiasse, eriti arvestades järjest rangemaid heitmenorme?

LPG on meie jaoks väga tähtis, kuna oleme ainus suur autotootja, kes pakub LPG-valmidusega sõidukeid otse tehasest. See võimaldab pikendada sõiduulatust kuni 1500 kilomeetrini, olles kooskõlas Dacia lubadusega taskukohase ja tõhusa liikuvuse kohta. Jätkame kindlasti LPG-versioonide pakkumist oma tootevalikus, kuid muidugi ainult seal, kus see on mõistlik.

Fotod: Dacia, Dominik Kalamus, Vladimir Niinimäki

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.