Ott Tänak ja Martin Järveoja tõid 27. oktoobril ära kauaoodatud maailmameistritiitli. Paar päeva enne hakkas levima kuulujutt Tänaku liitumisest Hyundai tiimiga. Lena Murd käis Kataloonias tutvumas Toyota Gazoo Racingu tiimi telgitagustega, tegi asjaosalistega juttu ja püüdis asjasse selgust tuua.
Inimene, kel autopisik veres, jõuab varem või hiljem raja äärde, olgu see siis ringrada või rallikatse. Rallisõbrana olen eeskätt nautinud tipptasemel sõidu ilu ja meisterlikkust, selleks ei peagi fännama konkreetset sõitjat.
Siiski on mõned eredaimad hetked seotud Markko Märtini ja Urmo Aava nimedega. Ja loomulikult mäletan raja äärest ka neid kollaseid lippe, millel kirjas “Ott Tänak maailmameistriks”.
Meenub üks lennujaamavestlus kolleeg Toomas Vabamäega ajal, mil Ott Tänak MM-sarjas kraavikülastustega silma paistis. Nägin tookord paralleeli Petter Solbergiga, kes algusaegadel sama tegi. Jah, ma uskusin, et Ott Tänakust “saab asja”.
Viimasel paaril aastal olen vaatama jõudnud vaid Rally Estoniat. Ent seda ehedalt, tavalise pealtvaatajana, ilma pressikaardita, ilma VIP-tribüüni privileegideta.
Kuniks tänavu sügisel sain Toyota kutse Kataloonia MM-etapile, tutvuma Toyota Gazoo Racingu meeskonnaga, võimalusega piiluda hooldusala tagumistesse nurkadesse ning uurida sõitjatelt ja tiimijuhilt Mäkinenilt, kuidas minnakse vastu otsustavale MM-etapile. Emotsioonitsüklon ja miljonivõit!
Märgiline Kataloonia
Kataloonia ralli on tänavu viimast korda MM-kalendris sellisel kujul, kruusa- ja asfaldirallina – edasi jääb vaid asfalt.
Kataloonia ralli oli ka Ott Tänaku võimalus kindlustada eluunistuse täitmine, maailmameistritiitel – millest täna teame, et ta võimaluse maksimaalselt ära kasutas ja tiitli ülekaalukalt võitis.
Kataloonia etapp muutus märgiliseks ka lepingusaaga mõistes: liikvele läksid kuulujutud, et Tänak liitub uuel hooajal Hyundai tiimiga. Selgus peaks neil päevil ametliku teadaandena saabuma.
On see Eesti või Hispaania?
Nii palju sinimustvalgeid näeb korraga vaid vabariigi aastapäeval. Minu koti küljes lehvinud pisike Eesti lipp sai tâhelepanu nii kaas- kui ka välismaalastelt, kes kommenteerisid rõõmsalt “Estonia!”, “Ott Tänak!”.
Välismaistele kolleegidele sai oma päritolu selgitamiseks kasutusele võetud “Ott Tänak country” (Ott Tänaku maa). Jajah, see võõra aupaiste enda peale sikutamine…
Me teame, et vastuseid ei tule, aga küsime ikkagi
Loetud tunnid enne Kataloonia ralli ametlikku stardipauku tõmmati Ott Tänak, Kris Meeke ja Jari-Matti Latvala veerandtunniks ajakirjanike piiramisrõngasse.
Seejärel andis meediale aru ka tiimipealik Tommi Mäkinen. Kõmuline Autosport.com artikkel ei olnud sel hetkel veel ilmunud. Alljärgnevalt mõned küsimused-vastused, mis tekitavad pigem uusi küsimusi kui toovad selgust.
Vastab Ott Tänak
– Kui tähtis on tootjate maailmameistritiitel?
– Kahtlemata väga tähtis, kuid see on kahe teise sõitja ülesandeks. Minu fookus on kindlalt minu enda tiitlivõidul.
– Me kõik usume, et maailmameistritiitel tuleb. Mis on järgmine suur eesmärk?
– Ma ei oska öelda. Esmaspäeval esimesel võimalusel koju sõita!
– Aga sportlikus mõttes?
– No esiteks ma ei ole ühtegi tiitlit veel võitnud. Aga ütleme nii, et üllatav küsimus, ei oska…. ei ole veel üldse sellele mõelnud.
– Rohkem maailmameistritiitleid? Rohkem kui Ogier’l, midagi selles suunas?
– See ei ole kindlasti võistlus, see ei määra midagi.
-Kas siis ühest MM tiitlist piisab?
– Esialgu kindlasti. Kui ma selle saaks, siis oleks enam kui rahul. Siis kindlasti põhieesmärk oleks täidetud.
– Kas fookuses on juba ka järgmine aasta?
– Hetkel keskendume kindlalt sellele aastale. Loomulikult peame mõtlema sellele, mida järgmisel aastal teeme, kuid üldiselt on tähelepanu siiski käesoleval aastal.
– Kas olete Toyotaga rahul? See auto teeb teist ju maailmameistri?
– Loodan seda tõesti.
– Kõik meeskonnad soovivad teid endale. Teie otsusest oleneb ka teiste liikumine.
– Jah. Ma ei tea, mis juhtuma hakkab. Nagu ütlesin, oleme vaadanud, mida järgmisel aastal teha. Kuid sel nädalavahetusel peame vaid oma tööle keskenduma.
– Tegemist on tõsiselt olulise nädalavahetusega, oleme selle nimel pikalt tööd teinud ja see on juba väga lähedal, seega kogu fookus on sellel, et teha parim võimalik sooritus.
– Teades, et maailmameistritiitel on käeulatuses, kas teete seekord midagi teistmoodi kui tavaliselt?
– Igal rallil püüame anda endast parima. Oleme võitnud sel aastal kuus rallit, vaja on veel ühte võitu. Teame, et seda saavutada pole kerge, kindlasti on Sebastien ja Thierry valmis võtma suuremaid riske.
Kui kiirus ja enesekindlus on olemas, püüan rallivõitu, kui aga see on liialt riskantne, pööran tähelepanu punktide saavutamisele.
Vastab tiimipealik Tommi Mäkinen
– Mis on teie tiimi jaoks olulisem, tootjate või individuaaltiitel?
-Loomulikult tiitel sõitjate arvestuses! Kõik mäletavad seda, kes maailmameistriks tuli, tootjate arvestuse tiitlit ei mäleta keegi. Loomulikult on meie jaoks tootjate tiitel väga oluline, kuid samuti individuaaltiitel.
– Ka tunnete end Tänaku läbirääkimistega seoses kindlalt?
-Praegu keskendume sellele rallile ja pärast seda vaatame, kuidas edasi. Loomulikult sooviksime näha seda tiimi jätkamas sellisena nagu praegu.
Tänavune aasta on olnud väga hea ja huvitav, käimas on heitlus Hyundaiga tootjate tiitli eest ja individuaaltiitli eest samuti.
Kui poleks olnud tehnilisi probleeme nagu näiteks Sardiinias, oleks Ott juba maailmameister. Kuid suurt pilti vaadates muudab see olukorra põnevamaks, sõitjad muidugi sooviks tiitli kindlustada nii ruttu kui võimalik.
Hetkel ei ole teistele kahele sōitjale midagi ette heita. Varasemalt on küll Jari-Matti vigu teinud ja mõlemal oli hooaja alguses surve peal, mõlemad püüdsid tiitlit ja rallivõite.
Nüüdseks on nad aru saanud, et parem on keskenduda oma ülesannetele. Nad on leidnud hea rütmi ja vigu enam ei esine, samas on mõlemad väga kiired.
Kõik teavad, et nad suudavad hästi ja kiiresti sõita, küsimus on keskendumises. Ühtegi halba sõna pole öelda.
– Mis on Takamoto Katsuta roll tiimis?
– Kõigile on teada, et Katsuta programm on meile väga tähtis, sest tegemist on Jaapani sõitjaga. Siiski on veidi lahtine see, kuidas me seda programmi korraldame.
Paneme puslet kokku
Kuidas ka ei meelitanud, vastuseid oli ikkagi vähem kui küsimusi. Ainus kord naeratas Tänak siis kui sai aru, et ma teda ei kavatsegi rahule jätta vaid tal tuleb anda mingigi vastus edasise kohta.
Järjekindlus viib sihile või paneb Oti naeratama. Antud juhul see teine variant. Ja edasi saame ikka ise mõelda, mis võiks olla järgmised stsenaariumid. Versioone, mida ringleb, on mitmeid.
1. Tänak siirdub Hyundaisse
Seda peetakse kõige tõenäolisemaks. Autosport.com on usaldusväärne allikas, David Evans on ka pärast artikli avaldamist oma versiooni kinnitanud.
Kas Tänak ja Neuville oleksid meeskonnakaaslastena kokkusobivad? Kas Ott Tänakule sobiks Andrea Adamo autoritaarne juhtimisstiil?
Miks mitte, kui kõik muud tingimused klapivad. Thierry Neuville on samuti tugev isiksus, kes ometi Adamo käe all kenasti hakkama saab.
Sisemine konkurents Tänaku ja Neuville’i vahel võiks mõjuda mõlemale ekstra motivaatorina ja Hyundai tiimi tulemustele aitab see päris kindlasti kaasa.
Kui üldse keegi suudab neid mehi juhtida, on see Adamo. Hyundai meeskonnatöö on konkurentidega võrreldes absoluutselt teisel tasemel.
2. Tänak jääb Toyotasse
Juhul kui Toyota seadis Tänaku jätkamise eeltingimuseks MM-tiitli saavutamise, on see tingimus täidetud. Miks üldse kerkib küsimus Tänaku võimalikust mittejätkamisest!?
Aluseks on oletus, et jaapanlastele ei olnud vastuvõetav Tänaku ja Märtini asjaajamine (survestamine) või siis hoopis konflikt Mäkineniga, ja esitati ultimaatum: Toyotaga jätkamise eelduseks on maailmameistritiitel.
Toyota on investeerinud Tänaku individuaalse tiitli saavutamisse, enne paremates tingimustes kokku leppimist oleks ju õigustatud nõuda tulemust. Kas seda aga tehakse niisugusel moel?
Toyota vajab oma meeskonda tippsõitjaid, kuid peale Ott Tänaku on kõigil teistel järgmiseks aastaks lepingud olemas.
Väidetavalt olevat Sebastien Ogier leping Citroeniga niisugune, mida annaks katkestada. Kui leppetrahv peaks Toyotale jõukohane olema, võiks Ogier oma viimase aasta võistelda tõepoolest Toyota tiimis.
Aga see lahendab olukorra vaid üheks aastaks. Ja kas Toyota on huvitatud investeeringust Ogier’i vaid üheks aastaks?
Ka tekib küsimus, kui palju on Toyota GR seotud Markko Märtini ja MM Motorspordi rolliga Takamoto Katsuta arenguprogrammis ja mis saab sellest koostööst juhul, kui Tänak Hyundaisse liigub?
Katsuta projekt on Toyotale tähtis, tegemist on Jaapani sõitjaga, kellest loodetakse palju. Pressikonverentsil väitis Tommi Mäkinen, et Katsuta projektiga on hetkel palju lahtisi otsi. Seega? Ja kas TGR soovib olla vaid noorte andekate sõitjate hooandja, nii nagu M-Sport?
3. Tänak lõpetab võistlemise
Võimalik, sest eluunistus oli tulla maailmameistriks. Tänaku ebalev vastus edasiste eesmärkide kohta (pole sellele veel üldse mõelnud) võiks ka selle versiooniga sobida.
Siiski, jätkamisel on kasvõi majanduslikud eelised, vähe tõenäoline oleks lōpetada isegi juhul, kui sõitmine ja järgmised tiitlid enam väga põnevana ei tunduks.
Aga uskuda võib, et rallisõit Tänakule meeldib. Võitmine samuti.
4. Tänak võtab vaheaasta ja jätkab seejärel Toyotas
Väga loogiline variant, kui kõik eeltoodu kokku panna. Ott Tänakule on aastane paus varemgi uue hingamise andnud. Aga mida teeb sel ajal Toyota?
Ideaalvariandis sõidaks vaheaastal Toyotas Ogier. Rovanperä küll esimesel aastal vaevalt tiitliheitlusse sekkub, kuid meeskonda oleks lisaks saadaval Meeke, Latvala, Mikkelsen, Breen, Paddon…
Toyota võib kasutada Hyundai taktikat, kus osa sõitjaid teevad kaasa vaid teatud rallidel. Katsuta ettevalmistus jätkuks samuti samas mahus.
5. Tommi Mäkineni tool kõigub
Lahtiseks jääb aga veel küsimus, kas Tommi Mäkinen on Toyota arvates TGR tiimi hästi juhtinud? Tippsõitja Tänaku lahkumine ja tohutu meediakära selle ümber Toyota mainele vaevalt erilist kasu toob.
Ülejäänud tiimi koostöö pole samuti kiita, eriti suur kontrast on selles Andrea Adamo juhitava Hyundai tiimiga võrreldes.
Kas tiimijuhil võiks olla vastutus selles, et ka tehnilised viperused võinuks sellises ulatuses olemata olla või nendega seotud riskid paremini maandatud?
Kas meeskonna moraalile ja sõitjate sooritusele on kasuks või kahjuks, kui ühelgi sõitjal ei ole hooaja viimase rallini teadmist, mis uus aasta toob?
Ärimaailmas võiks sellises olukorras juhi jätkamise küsimus päevakorda tulla, rallimaailmas see päris nii olla ei pruugi: Mäkineni positsiooni kindlustab tema seotus TGR tiimi tehnilise osaga Euroopas ehk siis Soomes ja Eestis.
Kokkuvõte: kõik on võimalik
Nagu öeldud, küsimusi on endiselt rohkem kui vastuseid. Spekulatsioonidele on lõppu oodata lähiajal. Üks on aga kindel – mistahes lahendus saab olema üllatav.
Pildid: Lena Murd, Toyota Eesti