Autotööstuses toimuv võtab silmad kirjuks ja paneb küsima, kuhu see asi nüüd siis edasi läheb? Meil on hea võimalus, lasta targematel asja üle mõtiskleda ja ennustada, mis lähitulevikus juhtub. Otsisime üles noorte teadussõu Rakett69 poolt meie teadustaevasse lennutatud tulevikutähed ja küsime nende käest, Quo vadis, autotööstus? Seekord saab sõna saate IV hooaja võitja Thorny Valk.
Pärast Rakett69 võitu 2014. aasta kevadel, võttis Thorny aja maha ja mõtles järele, mida ta tegelikult õppima minna tahaks.
Sama aasta mais oli ta üks neljast noorest teadustähest, kes sai oma silmaga näha päikeselennuki Solar Impulse 2 esitlust Šveitsis.
2014. aasta suvel tegi Thorny kaasa Rakett69 võitjale pakutud kolmenädalase õppeprogrammi Prantsusmaal, innovatsioonilaagris.
Eestis on Thornyl olemas ettevõtluskogemus – koos sõpradega tehti mitu aastat õpilasfirmat Kolm Põrsakest, Prantsusmaal sai valdkonna tippude käe all lihvida oskusi, kuidas ideest teha idufirma ning seda turundada ja arendada.
Rakett69 saate kopsakas auhinnakohvris leidub üks, mis avab superfinalistidele ukse kas Tartu või Tallinna ülikooli, ükskõik, millisele valitud erialale. Thorny langetas kaalutletud otsuse ja läks edasi õppima Tallinna tehnikaülikooli tsiviil-ja tööstusehitust.
Tänavuse suve on noormees veetnud pikal praktikal, Tallinna ajaloolise turuhoone ehitusel. Autotööstuse osas aga on ta optimistlik – inimesed ei peaks nii palju omama vaid rohkem jagama!
1. Autotööstuse tulevik: millele tuleks täna kõige rohkem rõhuda? Materjalid, jõuallikad, arhitektuur?
Autotööstuse tulevikku on üpris keeruline ennustada. Iseenesest arhitektuuri poolelt rõhuvad tootjad ikkagi läbimüügile, seega mingeid concept car imesid tänaval lähiajal ei näe (kui, siis ehk kerad tavalise ratta asemel). Usun, et materjalides võib toimuda edasiminek (kergemaks, turvalisemaks, interjööris uuenduslikud plasti-metalli kombinatsioonid).
2. Jõuallikad – lähema kümnendi tendents, kes võidab võiduajamise – hübriidajam (Atkinsoni tsükkel?), elektrimootor, kaasajastatud diisel, uuenduslik sisepõlemismootor?
Jõuallikate rallis näen tavakasutajal hübriid- ja sisepõlemismootoril edu, maanteekuningad (loe. rekkamehed) kasutavad diislit kuni maakeralt on viimanegi tilk läinud.
3. Milline on tulevikutransport? Hyperloop, elektrijalgratas, lennuk, rakett… ? Laske fantaasia vabalt valla, maailm on ju mõnetunnise teekonna suurune 🙂
Tulevikutransport on teleportatsioon – aga kui aus olla, siis kauges-kauges tulevikus ehk varp-ajam? Muidu realistlikud lahendused on hiinlaste uued bussid.
4. Kas autojagamine ja nn. jagamismajandus üldisemalt toob kaasa autokasutuse vähenemise või kasvamise?
Autojagamine ainus mõte võiks olla, et see toob kaasa autokasutuse vähenemise…
5. See on isiklik küsimus ja kokkuvõttes liigub ilmselt loo sissejuhatusse: Rakett69 võidust on mõni aeg möödas, mis on tänaseks juhtunud, kui kaugele oled oma tookordse unistusega jõudnud? Mida toob lähitulevik? Kas on olnud või on oodata dramaatilisi pöördeid?
Hetkel liigun täpselt sinna, kus ma olen sihtinud. Sel suvel olen kõigest võtnud maksimumi (loe: olen praktikal 24/7 ja korjan kogemusi) – Balti Jaama uus turuhoone kerkib mühinal. Dramaatikat ei ole oodata – ajakirjanduslikult olen praegu ikka megaigav inimene, võtsime endale isegi pisikese kassipoja.
Vaata Raketi saateid siit ja kandideeri! Uus võimalus juba sel sügisel
Pildid ja meedia: erakogu, Rakett69 fotopank
Quo vadis, autotööstus? Vastab Rakett69 III hooaja võitja Reigo Kebja