Kolmapäev, 18. detsember 2024
Esimene e-autode ostutoetuse taotlemise voor on läbi. Raha anti 232 elektrisõiduki soetamiseks. Kui kokkuvõtteid tegime, leidsime toetuse saajate nimekirjas 4 Enn Laansoo Jr.-ga seotud ettevõtet, aga selgub, et ühe jätsime kahe silma vahele. Viie firma alt taotles ta kokku 75 autole ostutoetuse ja sai ka. Uurisime, millal autod jõuavad ja mis otstarvet täidavad.

Enn Laansoo Jr. viibib parasjagu küll kaugel puhkusel, aga on nõus meie küsimustele vastama. Nagu selgub, olen ma ühe tema ettevõtte KIKi toetuse saajate nimekirja sirvides kahe silma vahele jätnud:

“Mul on võimalus olla ümbritsetud ja juhtida viit ettevõtet, mille tiimid taotluse esitasid ning nobedate näppude voorus ja tihedas konkurentsis õnneks toetuse said. Kokku saime toetuse 75 autole,” on Enn Laansoo Jr. edu üle rõõmus.

Toetust küsiti viiele eri e-auto mudelile

Toetust küsiti viiele e-auto mudelile, mis valiti välja seniste ELMO Rent klientidega suheldes: Nissan Leaf, Peugeot e-208, Skoda Citigo, VW e-UP ja Renault Zoe.

“Usun, et tegime nii ELMO Rent klientide arvamusi, hooldusjuhtide igapäevaseid üle-eestilisi vajadusi, laadimistaristu arenguid kui ka strateegiliselt nutika valiku,” ütleb Enn Laansoo Jr.

“Kõik autod on väga huvitavad ja tore on näha, et lõpuks on suur osa automüüjatest jõudmas elektriautode usku ning ollakse valmis koos meiega elektriautode levikusse panustama,” lisab ta.

Mitte kõik autod ei lähe ELMO Rendi alla

ELMO Rent uued rendiautod peaksid teedele jõudma alates tänavu aprillist: “Kui viirused tarneaegu ei muuda ning ka liisingutega kokkuleppele jõuame, saabuvad esimesed uued autod aprillis,” loodab Laansoo.

Varasemalt on Laansoo kurtnud, et liisingud ei taha e-autode soetajatele eriti vastu tulla. KIKilt toetuse saamiseks oli üks nõue lisada taotlusele ka liisingupakkumine. Kui palun täpsustada, millise liisinguga ELMO Rent koostööd teeb, ei anna Laansoo vastust. 

Selgub, et siiski mitte kõik 75 ostutoetust saanud elektriautot ei hakka ELMO Rendi egiidi all sõitma: “Ostutoetusel on mitu eesmärki, ELMO Rendi autopargi suurendamine ja värskendamine ning uutele teenustele sobivate autode ost, samuti teiste ettevõtete autopargis olevate sisepõlemismootoriga autode vahetamine e-autode vastu,” selgitab Enn Laansoo.

KIK soovitatud GPS seadmeid autodele ei tule

KIKi soovitatud GPS seadmeid ükski viiest ostutoetust saanud ettevõttest paigaldada ei plaani, ollakse valmis neid iga kord ametnikele ette näitama:

“ELMO Rent on varem kasutanud muid GPS seadmeid aga viimase pooleteise aastaga arendanud välja isikliku avatud platvormil autokontrolleri, mille elementaarne osa on GPS koos läbisõiduga – see on peamine tööriist ka meie teenuse kasutamiseks läbi mobiili.”

“Lisaks võimaldab meie autokontroller saada autost personaliseeritud infot, mis muudab kogutud info selle kasutajale väärtuslikuks. Ehk me ei osanud näha vajadust, miks peaksime teise GPS-seadme oma autole lisaks paigaldama – ei tundu ka kõige säästlikum nii KIK kulude kui ka keskkonda silmas pidades,” selgitab Laansoo. 

ELMO Rent ootab isiklike autode rendileandjaid

Küsimusele, kas tema ettevõtted plaanivad ka järgmistes taotlusvoorudes osaleda, vastab Enn diplomaatiliselt: “Kui toetus aitab ka järgmisel korral üle saada turutõrkest, siis me oleme alati avatud ja proovime anda endast parima.”

Ta selgitab, et eelmise aasta eesmärk, laiendada ELMO Rent autoparki 50 autoni, sai täidetud. Tänavu oleks ainuüksi ELMO Renti vaja 150 elektriautot, lisaks teiste ettevõtete autopargid. I voorus sai pool eesmärgist tehtud. 

“Loodan, et me oleme suutnud tänaseks tõestada piisavale hulgale inimestele, et isikliku sõiduauto seivana hoidmise asemel tasuks see kas maha müüa (ja selle asemel kasutada lühirenti) või panna AirBnB’likult lisa teenima. Ma usun, et oma isikliku auto ELMO Renti tuues saaks auto väärtustatud, meil omakorda väheneb surve kasutada vaid ostetud autosid ning nii finantsiliselt kui ka keskkonda puudutavalt kõik võidavad,” räägib Laansoo Jr.

Toredad ideed, mis tahavad veel settimist

E-autode omanikke on Eestis esialgu veel väga vähe ning ilmselt ei osta nad autot selleks, et seda välja rentida vaid tahavad ise kasutada kõiki saadaolevaid eeliseid. Mõte iseenesest tundub põnev, kuigi selle teostamise puhul kerkib õhku mitmeid küsimusi nagu näiteks see, et kui tegu on liisingule kuuluva autoga, kas seda ikka tohib edasi rentida ja kui palju on neid, kes auto välja ostnud, ja kui, siis kas need on pigem vanemad autod, jne. 

Enn Laansoo Jr. on tõsine visionäär, kes liigub innukalt eesmärkide täitmise suunal: seda näitab ka äsjane taotlusvoor, kus temaga seotud ettevõtted sisuliselt koore riisusid ja koguni 75 e-auto ostutoetuse endale haarasid. 

Küsimus, kas KIK peaks edasistes voorudes piirama sama omanikeringiga seotud ettevõtete arvu või pole see vajalik? Poleks olnud agarat Laansood, oleksid kõik soovijad saanud oma e-auto ning vooru oleks jagunud kauemakski, aga see on vaid oletus.

Päris kindlasti innustab Laansoo Jr. eeskuju järgmises taotlusvoorus teisi julgemalt tegutsema ja oma unistusi tõeks tegema. Lõppude-lõpuks tahame me ju e-riigiks tagasi.

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.