Neljapäev, 7. november 2024
Juunis avas kaubandusühistu Coop internetis autokaubamaja: algatuseks pandi müüki 20 Škoda Kamiq, Karoq ja Scala sõiduautot, millest 9. juuni seisuga 8 on juba kas müüdud või broneeritud. Škoda maaletooja tervitab uudset automüügivormi igati, meid huvitas, kuidas e-autokaubamajas proovisõitu teha ja millal margivalik laieneb.

Coop kaubandusühistu on ETK (ETKVL) järeltulija ja kuulub täies mahus Eesti tarbijatele. Lisaks jaemüügile on ettevõte toonud turule ridamisi pangateenuseid, tänavu juunis avati e-autokaubamaja.

Küsisime Coop Liisingu juhilt Martin Ilveselt, miks langetati otsus Škoda kasuks ning miks võeti valikusse ainult 3 tšehhi tootja mudelit, kuigi AMTELi andmetel on müügihitid hoopiski Octavia ja Kodiaq?

“Lähtusime autode valikul meie kogemusest autode liisimisel. Škoda on üks enim müüdud marke ning viimaste aastate trendina on eestlaste lemmikuteks kujunenud linnamaasturid, millega saab mugavalt sõita nii linnas kui maal olenemata aastaajast.”

Ilves loodab, et kompaktne Karoq ja “taskumaastur” Kamiq saavad tänavu olema populaarsed müügiartiklid, ja neile, kes hindavad ökonoomset, heas hinnaklassis sõiduautot, sobib Scala

Kui pilootprojekt õnnestub ning Coopi poolt välja ostetud 20 Škoda Scala, Kamiq ja Karoq sõiduautot müüakse maha, lubab ettevõte margivalikut laiendada. Nagu näha, on mõne päevaga 20st autost 8 uue omaniku leidnud ja see annab lootust:

“Testime selle pakkumisega uut ärimudelit, meil on väga arvestatav kliendibaas Coop jaekaubandusketiga ning eelkõige soovime pakkuda populaarsemaid mudelid, mille hinnatase uue auto puhul kuni 25 000 eurot,” vastab Ilves.

Auto tuuakse soovi korral ukse ette… peaaegu kõikjal

Autokaubamajas on nädalaga kas müüdud või broneeritud 2 Scalat, 5 Karoq linnamaasturit ja 1 Kamiq – see on ilmselt üsna adekvaatne pilt eestlaste autoeelistustest. 

Tarbijate ühistu kliendibaas hõlmab umbes 700 000 inimest, sh kaugemates maanurkades, kus Coop on ainus pangateenuste osutaja ning nüüd toodi sisuliselt ka autod lähemale.

Autokaubamaja üks lubadusi on, et kliendi uus auto tuuakse soovi korral talle ukse ette. Mis peaks tähendama, et kui ma tahan, et see tuuakse mulle Vilsandile või Kesselaiule, siis seda ka tehakse!? Kelle kanda jäävad aga sel juhul kohaletoomise kulud?

Martin Ilves annab diplomaatilise vastuse: “Toome ostjale uue Škoda sellesse Eesti punkti, kuhu on toimiv ning üldkasutatav transporditaristu.” Seega, Vilsandi puhul Saaremaale tuuakse ära, aga üle mere pead ise viima…

Proovisõiduta autot ju ei osta

Kui tahes hästi kodutöö ka tehtud on, eestlane põrsast kotis enamasti ei osta ja tahab autoga teha proovisõitu – virtuaalselt läbi interneti on see võimatu. Coop kasutab siinkohal edasimüüjate abi:

“Näeme, et automüük liigub üha rohkem veebi ja enimostetud automarkide puhul on tarbijad juba kursis, mida automargilt oodata. Kui klient soovib saab ka proovisõitu teha, siis teeme koostööd teiste Škoda müüjatega ja Tallinnas saab proovisõitu teha ka panga demoautoga,” selgitab Martin Ilves.

Seda, kas ja kui palju erineb autokaubajamast ostetava konkreetses varustuses auto hind edasimüüja hinnast saab igaüks ise võrrelda: iga sõiduki juures on detailne hinnapakkumine, mille saab rida realt sisse lüüa Škoda konfiguraatorisse. Tõenäoliselt on hinnavõit õige pisut esinduse kasuks kampaaniate ajal. 

Kelle eesmärgiks on auto võimalikult kiirelt 5 aastaks kasutusrenti võtta, võib kaaluda autokaubamaja: testitava ärimudeli eesmärk on oma klientidele täisteenuse pakkumine: uus auto, soodne finantseerimislahendus, ja ka kindlustused ühest kohast.

“Škodade pakkumise puhul on hind on võrreldav teiste müüjatega, kuid meie pakutav finantslahendus on hea: null sissemaksega auto kätte, liisinguintress euribor +1,9%, kaasa üheks aastaks kaskokindlustuse ning 5 aasta pärast auto jääkväärtuseks 40%,” loetleb Martin Ilves.

“Kõik see annab kokku soodsa kuutasu ning kliendil pole vaja millegi muu pärast muretseda,” lisab Ilves. Autot peab korraliselt hooldama siiski lähimas margiesinduses.

Aga kus on elektriautod ja hübriidid?

Coopi autokaubamajas on saadaval 1,5-liitrise turbo-bensiinimootoriga Karoqid ning 1-liitrise TSI-ga Scalad ja Kamiqid. Škoda üht tugevamat müügiargumenti, CNG-d valikust ei leia. Põhjus on proosaline: igal pool ei ole veel tanklaid. Ja inimesi tuleb tasahilju harjutada…

Tuleviku mudelivaliku laienedamisest rääkides Ilves esialgu elektriautosid autokaubamajas müügil ei näe, neid saab igaüks vastavalt oma soovile valida esindusest ning pöörduda Coop Liisingu poole finantseerimiseks:

“2019. aastal müüdi Eestis 26 589 uut sõiduautot, millest 0,2% ehk 77 olid elektriautod,” sedastab Martin Ilves. “Kindlasti on elektriautod tulevik, aga suurema populaarsuse võidavad nad siis kui hinnad langevad alla 25 000 euro ning sõiduulatus seejuures on vähemalt 500 kilomeetrit.”

Coop Liising on finantseerinud nii elektriautode kui ka hübriide soetamist, aga nende osakaal kõikide tehingute seast on marginaalne.

Kes tähelepanelikult on lugenud, siis on autokaubamaja hinnapiir seatud 25 000 euro juurde. Selle hinna sisse mahub mõnigi väiksem e-auto, mille sõiduraadius paraku 500 kilomeetrini ei ulatu.

Võibolla tasuks Coopil oma poole tuhande km läbisõidu latti allapoole tuua ning katsetada paari Citigo E iV-ga? Iseasi, kas neid kätte saab…

Hübriidide osas peaks asjalood veelgi lihtsamad olema, uusi “mahesid”, HEV-e ja PHEV-e tuleb järjest juurde ja Coopil on ette näidata edukas kampaania koostöös Toyotaga, kus kahe kuuga müüdi ligi 40 autot.

“Toyotade kampaania andis kindluse, et selline mudel töötab ja tänane Škodade pilootprojekt on samm edasi,” on Martin Ilves rõõmus. Kõige paremini läksid kaubaks RAV4 ja C-HR linnadžiibid, enamasti siiski SMP-ga.

Kõige rohkem liisitakse tuttavaid marke.

Coop Liisingu juht Martin Ilves usub, et ettevõtte jätkab kasvamist: “Oleme veel noor tegija turul, aga kasvame kiiresti. Käesoleva aasta I kvartali lõpuks oli liisingportfelli maht 70 miljonit eurot ja aastane kasvutempo on ca +50%.”

Ettevõte on 2019. aasta algusest finantseerinud enim Škoda, Toyota ja Volkswageni sõiduautode soetamist. Ja see peaks olema üsna otsene vihje ka autokaubamaja tulevasele margivalikule. 

Maaletoojalt lakooniline vastus: tervitame ideed!

Saatsime kahele Škoda edasimüüjale Tallinnas ja Saaremaal küsimuse, kuidas nemad näevad autokaubamaja positsiooni, kas pigem on tegu konkurendiga või toreda koostööpartnerina?

Üllatusena saime vastuse Škodade maaletoojalt. Lemmo Tigane, Auto 100 turundusjuht kirjutas: “Tegemist ei ole konkurendiga vaid ikka koostööpartneriga.”

Tõsi see ju on: kuna e-autokaubamaja ostis 20 autot ise kohe välja, kajastus see ka AMTELi statistikas. Omale uue Škoda Coopist soetanud kliendid annavad tööd margiesinduste teenindustele. Kui võtta lahti konkreetsele autole lisatud pakkumine, on lõpus kiri “Pakkumine on tehtud koostöös SKO Motors OÜ-ga”.  Kõik on rõõmsad.

Pole kõrvaltvaataja asi anda hinnanguid, kuidas mõjutab autoostja alateadvust võimalus valida vaid ühte marki sõiduautot, mis pealegi on sisepõlemismootoriga, pilootprojekt ongi katsetamine ja Škodaga on ebatõenäoline kõrbeda.

Oleks aga igati vahva, kui idee laieneks teistele autobrändidele ja maainimesed saaksid kodus sama rikkaliku valiku nagu meil siin linnas, sh võiksid soetada “sabaga” auto, mis aitaks meid Euroopale lähemale: seal kasvab elektriajamiga sõidukite müük järjest. Eks näis, elame kaasa.

Autokaubamajja saab siit

Esimest infot uudse ostukeskkonna kohta loe siit

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.