Talvine suusavaheaeg on kohe käes. Selleks, et sportlikult koos veedetud aeg oleks meeldejääv, jagame paar nippi, kuidas auto enne teeleasumist üle vaadata ning teha ettevalmistused puhuks, kui kasutate katusele kinnitatavat suusaboksi.
Suur osa kaasaegseid autosid annab juhile teada, kui on aeg pöörduda hooldusse. Mõistlik on teatud asju aeg-ajalt ka ise üle kontrollida, et mitte seista autoteeninduses ootamatute probleemidega silmitsi. Enne pikemat teekonda tasub igal juhul teha n-ö “nulliring” ja veenduda, et kõike vajalikku on piisavalt ja iga asi autos on omal kohal.
[dropcap]1. VEDELIKUKONTROLL [/dropcap]Kõige lihtsam on klaasipesuvedelikuga: talve hakul tuleb suvine pesuvedelik vahetada talvise vastu, paagi tühjenedes pesuvedelikku lisada. Ka saab igaüks hakkama mootori õlitaseme kontrollimisega (auto kasutusjuhendi vastav peatükk). Enne pikemale talvepuhkusele sõitmist on mõistlik üle vaadata ka jahutusvedeliku ja pidurivedeliku nivood (taas kasutusjuhend abiks!).
[dropcap]2. TULED, KLAASID [/dropcap]Soolatatud teed ja paar soojakraadi muudavad moodsa auto kaamerad töövõimetuks või vähendavad nende “nägemisraadiust”. Enne iga sõitmaasumist tuleks kaamerasilmad pehme lapiga üle käia ning kontrollida sensorite korrasolekut.
Järgmisena tuleks üle vaadata klaasipuhastajad ja laternad ning need puhastada kogunenud sodist ja tolmukihist.
Autosse istudes võiks pehme kuiva fliislapi või “nahaga” (peamine, et ei oleks ebemeid) üle käia nii tuuleklaasi sisekülje kui kõik ülejäänud aknad. Ettevaatust tagaklaasiga, mille soojendustriibud võivad kõvemal kohtlemisel viga saada!
[dropcap]3. TEADMISTE KONTROLL [/dropcap]Võib tunduda jabura soovitusena (eriti kui autol on automaatne lähi- ja kaugtulede ümberlülitamise süsteem) üle kontrollida oma teadmised tulede osas: millises lüliti asendis süttivad auto tagatuled, millises esituled? Kust käivad peale esimesed ja tagumised udutuled?
Kuidas töötavad auto automaatselt lülituvad kaugtuled (kui need on olemas)? Kas tegu on maatriks- või laservalgustitega või lihtsalt automaatselt peale/maha lülituvate tuledega?
Enamasti tuleb automaatika töölerakendamiseks liigutada tulede lüliti vastavasse asendisse (armatuuris süttib sinine või roheline “A” täht koos tuledemärgisega).
Häbenemiseks või kurjustamiseks pole põhjust, oma sõiduvahendit tuleb tunda pisiasjadeni: kui ise ei tea, võib lugeda läbi vastava peatüki kasutusjuhendist.
[dropcap]4. REHVIRÕHU KONTROLL [/dropcap]Kui sõiduk on maast laeni lastitud, kõik istekohad täis ja katusel ka suusaboks, tuleb kindlasti reguleerida rehvirõhk koormusele vastavaks.
Rusikareegel talverehviga sõites on, et rõhk peaks olema 0,3 bar’i kõrgem kui suvel. Kasutusujuhendist leiab vastava auto soovituslikud rehvirõhud tühimassi, täislasti, järelkäru, suusaboksi jms. korral.
Rehvirõhu regulaarne mõõtmine on oluline rehvi ühtlase kulumise ja ohutu sõidu seisukohalt. Soovituslik on kord kuus rehvirõhku kontrollida täpse mõõturiga näiteks teenindusjaamas. Rehvirõhku tuleb kontrollida “jahtunud” rehvil. Kui autol on tagavararatas, tuleb ka see üle kontrollida.
Välistemperatuuri kõikumised talvel mõjutavad rehvirõhku. Järsu ilmamuutuse korral tuleb rehvid üle vaadata: rusikareegli järgi väheneb rehvirõhk 0.1 bar’i kümne kraadi (Celsius) kohta.
[dropcap]SUUSABOKS [/dropcap]Suusaboks tuleb katusele kinnitada hoolikalt. Liiga ees olev suusaboks tekitab suuremat tuuletakistust. Liiga taga olev katuseboks takistab auto pagasiruumi avamist, blokeerides tagaluugi.
Viltu katusele paigaldatud boks suurendab veelgi õhutakistust ja vilistab ebameeldivalt. Suurem õhutakistus tähendab suuremat kütusekulu. ADAC (Saksa autoklubide katusorganisatsioon) testide põhjal suurendab katusele kinnitatud suusaboks kütusekulu keskmiselt kahe liitri võrra 100 km kohta.
Suusaboksi pakkimisel tuleb olla tähelepanelik. Suuskade koht on suusaboksis. Kõik asjad, mis susaboksi pannakse, peavad olema kerged. Siis ei tõuse auto raskuskese põhjendamatult kõrgele ja auto on turvalisem ning seda on lihtsam hallata.
Suusaboksi raskus peaks olema ühtlaselt jaotatud mõlemale poolele. Kõik asjad, mis suusaboksi pannakse, peaksid olema kinnitatud.
[dropcap]! [/dropcap]Kui suusaboksi pole, tuleb suusad pakkida sõitjateruumi, kasutades nn. pikisuunas ja lamavas asendis läbilaadimist. Suusad peavad olema korralikult kinnitatud nii omavahel kui autos veelkord eraldi ning need ei tohi juhi tööd mingil juhul segada. Uuri kohapealseid võimalusi suusavarustuse rentimiseks: see on turvalisem valik kui suuskade sõitjateruumis transportimine.
[dropcap]! [/dropcap]Enne suusaboksi paigaldamist tuleb üle kontrollida katuseraamide kinnitused. Ka on mõistlik vahepeatuste ajal igaks juhuks boks ja kinnitused üle kontrollida.
[dropcap]! [/dropcap]Juht peab ka meeles pidada, näiteks parkimismajja sisenedes, et auto on suusaboksiga tavapärasest kõrgem.
[dropcap]AUTO PAKKIMINE [/dropcap]Reisijate kohvrite ja spordikottide koht on pagasiruumis, mitte sõitjateruumis. Asjad püsivad paigal siis, kui need on hoolikalt kinnitatud.
Pakikuhja kõrgus ei tohi ulatuda üle tagumise istme seljatoe, et asjad ei lendaks äkkpidurduse või kokkupõrke korral salongi. Kuipagasit on rohkem ja tagaistmete seljatoed tuleb alla lasta, tuleb kandam hoolikalt kinnitada.
[dropcap]! [/dropcap]Sõitjateruumi võib võtta ainult hädavajalikud asjad, mis tuleb paigutada hoidikutesse või taskusse. Ka päikeseprillid tuleks paigutada laelaekasse.
[dropcap]TEELE ASUMISE AEG [/dropcap]Esimene reegel: pikale sõidule asu alati hästi puhanuna! Planeeri sõit hommikule, väldi õhtul pärast tööpäeva pikka sõitmist.
Kogemus näitab, et need, kes asuvad hommikul teele ja lõunaks “mägedele” jõuavad, on õnnelikumad ja naudivad suusapuhkust rohkem kui need, kes asuvad teele poolest lõunast ja püüavad õhtul veel kaks suusaringi teha.
Mõistlik on õhtupoolikul sihtkohta jõudnuna esimene öö “pealt ära” magada ja hommikul mäele või rajale minna.
Kel kavas autoga näiteks Soome või Rootsi suusatama sõita, siis jutt on sama: asuge teele puhanuna ja varahommikul või minge öise laevaga, magage (mitte ärge pidutsege) öö rahulikult laeval ja siis jätkake teekonda sihtkohta.
Õhtul jõudes võtke vabalt, mägi ja funikulöör ei jookse eest ära: magage öö ära ning olge varahommikul valmis mägesid vallutama.
Ka tagasiteele asuge hommikul ning planeerige teekond nii, et jõuaksite koju mõni tund enne laste ametlikku uneaega, et jääks võimalus miljöövahetusega kohaneda, muljetada, asjad lahti pakkida, pesta ja lõõgastuda.
KONTROLLNIMEKIRI ENNE TALVEPUHKUSELE SÕITMIST
1. AUTO KORRASOLEK
– Kontrolli rehvide seisukordda. Vana hea münditest on siin abiks: asetage kaheeurone münt rehvi keskmise soone sisse. Kui hõbedane osa on kaetud, on rehvid on heas seisukorras. Kui autol on naastrehvid, kontrollige, et kõik naastud on alles.
– Mõõtke rehvirõhku. Pange tähele, et täislastis autol on vaja kõrgemat rehvirõhku. Ka kõva pakane langetab rõhku.
– Kontrolli mootoriõli kogust ja pane pudel õli pagasiruumi.
– Veendu, et radiaatoris on piisavalt jahutusvedelikku.
-Täida aknapesuvedeliku paak külmakindla pesuvedelikuga ja kontrolli kojameeste seisukorda.2. PAKKIMINE
– Proovi transportida kõiki asju pakiruumis.
– Kinnita tagaistmel olevad asjad turvavööga.
– Hoia tagaakna riiul tühi, kokkupõrkel lendavad asjad ette ja see võib lõppeda kurvalt.
– Hoia laste raamatuid ja mänguasju istme taskutes.
– Pea meeles, suusaboks on ette nähtud ainult suuskade jaoks. Ära suru sinna muud kraami.
– Kontrolli auto käsiraamatust kui palju raskust katus kannatab.3.TURVAVARUSTUS KAASA
– Soe tekk
-Helkurvest
-Taskulamp
-Esmaabipakk4. REISIJATE MUGAVUS
– Planeeri sõidu teekond ja pidage vajalikke pause.
– Vaheta juhti: leppige kokku, et vahetate juhti iga 150 km järel.
– Tee teekonnal 10-15-minutilisi peatusi: võimle, liiguta!
– Võta aega einestamiseks. Korralda lumepiknik või peatuge söögikohas.
– Ära kiirusta, sa oled puhkusel!
Allikas: Soome liiklusturvalisuse keskus, Continental, autokool Juhiluba. Meedia: ACC, Thule