Neljapäev, 21. november 2024
Tänavune üleeuroopaline jäätmetekke vähendamise nädal algab 18. novembril. Kuusakoski ja Eesti Autolammutuste Liit käivitavad sel puhul järjekordse tasuta autoromude äraviimise kampaania. Vanu sõidukeid saab väärikalt ära saata 2. detsembrini.

Novembri eelviimane nädal on kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks – i.k European Week for Waste Reduction. Tänavuseks teemaks on korduvkasutus ja asjadele uue elu andmine.

Jäätmetekke vähendamise kampaanianädalal ning isegi kuni novembri lõpuni kutsutakse kõiki üles vähendama ja vältima prügistamist ning ressursse säästlikult kasutama, sh taas- ja uuskasutama olemasolevaid asju.

Toimub rida üritusi, kus oma keskkonnateadlikkust kasvatada. Nii on näiteks 7.-9. klassi õpilastel võimalus osa võtta keskkonnaameti korraldatud viktoriinist.

Jäätmeteadlikkuse lehelt leiab nippe prügistamise ennetamise ja taaskasutamise kohta. Kas teadsite, et ühes kuus tekitab iga eestimaalane keskmiselt 28 kg prügi, millega pole teha muud kui viia otse prügimäele? Igaüks meist annab – tahame või ei taha – jäätmekuhjade kasvatamisse 344 kg olmejäätmeid aastas.

Olmeprügi kõrval on suur probleem tekstiilijäätmed: kiirmoe kasutamisel on jõhker keskkonnajalajälg ning isegi kui kõik vanad triiksärgid kottideks õmmelda, ei lahenda see algset probleemi, ületarbimist. Riidejäätmetega ei ole suurt midagi tarka peale hakata. Osta vähem, kasuta kauem, külasta kaltsukaid…

… nagu ei aita keskkonnasäästule kaasa ka aianurgas vedelev katkine auto, mis – kui parandada pole mõistlik – tuleks viia romulasse ja lasta see algosakesteks lahti lammutada. Lootuses, et kuskil keegi purustist väljuvast materjalist midagi uut valmis teeb.

Autoromudele tullakse tasuta järele

18. novembrist kuni 2. detsembrini viivad Eesti Autolammutuste Liit ja Kuusakoski autoromud üle Eesti tasuta ära.

Keskkonnaeksperdid panevad neile, kel kuskil “vanake” vedeleb, millega midagi teha pole, viia see ise või lasta kampaania raames ära viia sinna, kus sellest võetakse välja kogu kasulik materjal, millest saab midagi uut teha.

Kindlasti ei tohi autoromu omaalgatuslikult lammutada või anda seda üle n-ö. suvalisele inimesele. Autoromu, millelt ei ole eemaldatud ohtlikke osi, liigitatakse ohtlike jäätmete hulka.

Maha kallatud või põletatud mootoriõli võib põhjustada ohtu nii keskkonnale kui tervisele. Romulas väänatakse vanast autost umbes 6- 12 liitrit vedelikke (v.a. kütus). Lisaks on ohtlik plastikujäätmete põletamine ja pliiakude suvaline käitlemine: selle võiks rahulikult ka romula hooleks jätta.

MTÜ Autolammutuste Liit juhib tähelepanu, et vanad mädanevad autod risustavad tänavaääri ja parkimiskohti, mistõttu jääb näiteks lumekoristus poolikuks või ei saa inimesed oma kasutuses olevaid autosid parkida.

Tähelepanelik soovitatakse olla ka erinevate vanaraua kokkuostjate ja hangeldajatega, kes lubavad omanikule, et “ajavad asja ise korda”: tihtipeale lõpeb asi sellega, et registris on laip ikka endise omaniku nimel ning mis ka juhtub, vastutab registrijärgne omanik.

Helista ja lepi kokku romu äraviimise aeg!

Selleks, et seismajäänud autolaibast vabaneda, tuleks helistada Eesti Autolammutuste Liidu telefonile 5188213 või Kuusakoski tasuta lühinumbrile 13 660. Eelmisel aastal viidi romukampaania ajal ära veerandtuhat romu.

Kinnitamata andmetel võib Eestis vedeleda isegi kuni 100 000 sõidukit, mille võiks metallipressi hammaste alla saata, et sealt saadud materjalist midagi uut, sh uusi autosid valmistada.

Kaanepilt: Ylle Tampere. Pildil on romu kõrvuti WWCOTY 2019 tiitlivõitja Mazda 3-ga.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.