Neljapäev, 21. november 2024
“Staarhobisünoptik” Kairo Kiitsak on kogunud Facebookis üle 30 000 jälgija, rohkem kui on riigi ilmateenistusel. Meedia on teda loputanud üht- ja teistpidi, aga põhjusega: Kiitsak on tõenäoliselt Eesti kõige täpsem ja inimkeeli kõnelevaim sünoptik üldse. Augusti algusest on noormees riigi ilmateenistuses tööl.

3. augustist alustab Keskkonnaagentuuri ilmateenistuses tööd mitmeid aastaid hobikorras väga täpselt ilma ja olusid ennustanud Kairo Kiitsak. Noormees, kelle kohta moodsas meediakeeles öeldakse “staarhobisünoptik”.

Olgu selle värdsõnaga kuis on, aga Kairo FB ilmaprognoosidest on Tark Tee portaali kõrval saanud oluline info- ja ka eneseharimise allikas liiklejatele, kes pikemat teekonda planeerivad. 

Kairo ja riigi ilmateenistuse hoiatusi kombineerides saab näiteks suurte tormide või padusadude eel põhjaliku ülevaate, kuhu ja kas üldse tasub sõita ning kui sõitmata jätta ei saa, millised ohud siis ees ootavad. 

Vaata siit, kuidas ilmaohud kategooriatesse jaotatakse

Sündinud sünoptikuks

Kiitsak on 22-aastane ning lõpetanud Tartu Ülikooli geograafia eriala, kaitstes edukalt bakalaureusetöö ohtlike ilmastikunähtuste teemal.

Riigi ilmateenistuses hakkab mees esialgu sünoptiku ametit süvitsi tundma õppima, kuid samal ajal on Kiitsaku ülesandeks selgitada inimkeeles lahti ohtlikke ilmastikunähtusi ja täita sisuga ilmateenistuse sotsiaalmeediat.

„Ilma vastu tekkis mul huvi juba 12-aastaselt, aastal 2010. Sel ajal hakkasin ka esimest korda kirjutama pisikesi ilmajutukesi meediasse. Aktiivselt hakkasin ilma- ja loodusnähtuste pildistamise ja filmimisega tegelema 2013. aastal,” räägib Kiitsak iseendast.

Kiitsak on pälvinud tunnustust nii Eestis kui ka mujal maailmas, tema suurimaks saavutuseks on kindlasti WMO ehk Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni fotokonkursi võitmine 2016. aastal ja 2019. aastal finaali pääsemine.

Kiitsak tõdeb, et tal on suur heameel alustada Eesti mõistes parimas ilmaga tegelemise kohas, kus ta saab end edasi arendada ja viia täide oma ideid. 

Hakkab tööle koos tuntud korüfeedega

Mees töötab edaspidi koos selliste “ilmakorüfeedega” nagu Taimi Paljak ja Ele Pedassaar. Praeguses tiimis on Kairo ainus meesterahvas, sünoptiku ametiga on nagu õpetajagi ametiga, et vahepeal on seda mingil põhjusel hakatud pidama naiste alaks, vaid teles on ilmateadet lugenud ka mehed.

Loodetavasti suudab Kairo Kiitsak riigi ilmateenistuse soolist tasakaalu oma eeskujuga muuta ning edaspidi on meil nn. staarsünoptikuid nii meeste kui naiste seas. 

Riigi ilmateenistus on läbimas nimemuutuse arutelufaasi ning võib edaspidi kanda nime “Keskkonnaagentuuri ilmateenistus” – selle loo aluseks olevas pressiteates seisab just nii. Internetist on meie tähtsaim ilmaportaal leitav seni siiski riigi ilmateenistuse nime alt ja jääme meiegi praegu selle juurde, kuni pole ametlikku muutmise teadet.  

Ilmateenistuse ülesanne on lisaks meedias edastatavatele ilmateadetele anda operatiivset teavet olulistele riigistruktuuridele nagu Päästeamet, Häirekeskus, KOV-d jne. Samuti saavad siit kõige kiirema info ettevõtted ja valdkonnad, kelle jaoks ilmaolud on möödapääsmatu osa igapäevasest toimimisest, näiteks lennu- ja laevaliiklus jt.

Ilmateenistuse vaatlusjaamades mõõdetud ilmaandmed talletatakse ja on aluseks Eesti kliimauurijatele tulevikustsenaariumide koostamisel ning muude teadusala töötajatele ning tõendusmaterjaliks politseile ja kindlustusfirmadele.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.