Neljapäev, 21. november 2024
Kopli tänaval Telliskivi trammipeatuse juures kasutati puu istutamiseks esmakordselt TreeTube meetodit. Selleks kaevati maasse suur toru, mis täideti mullaga ning milles puu juured suunati “õgesti”, nii et need tehnovõrke ei segaks.

Tallinnas, Kopli tänaval otsustati kasutada uudset tehnikat, kuna tegemist on kitsa alaga, kus puudele vajaliku kasvupinnase loomist takistavad arvukad maa-alused kommunikatsioonid. Tormis murdunud tänavapuu asendamine Kopli tänaval on osa varjupuude istutamise projektist.

TreeTube tehnoloogia abil istutatakse puu kasvumullaga täidetud spetsiaalsesse 1,5-meetrise diameetri ja 8-meetri pikkusega torusse, mis paigaldatakse olemasolevate trasside vahele. Meetod tagab taimele kasvuks optimaalse niiskuse ja piisava mullakoguse, mahutades 14 m³ kasvupinnast. Puu juured suunatakse torus õigesse suunda, nii et juurestik ja maa-alused tehnovõrgud üksteist ei sega.

Väidetavalt tekib torus puu kiiremat kasvu soodustav mikrokliima, sest torus on temperatuur veidi kõrgem ja niiskus veidi suurem kui ümbritsevas keskkonnas. TreeTube moodulit on võimalik paigaldada külma ja tuisuga – muld on torus soojuse mõjul pehme. Kas puu ka päriselt kasvama jääb, näitavad lähikuud.

Kopli ja Malmi tänava ristmiku lähedusse jäävas asukohas on lähtuvalt piirkonna tänavahaljastusest valitud istutamiseks ameerika pärn, mis kasvab ca 12 meetri kõrguseks. Tegemist on kompaktsemat võra hoidva sordiga American Sentry, et puu võra mahuks ka tulevikus olemasoleva liikluse ja hoonete vahelisele alale ja mille tumerohelised lehed värvuvad sügisel erkkollaseks.

Tausta

Laiades kõvakatendiga teekoridorides on kõrghaljastusel oluline roll tänavaruumi kujundamisel. Kuumalainete sagenemine on üks peamisi tulevikukliima riske nii Eestis kui ka mujal maailmas ja nende mõju tuleb eriti tugevalt esile linnades, kus see avaldub soojussaare efektina: tumedad ja asfalteeritud pinnad neelavad suurema osa päikesekiirgusest ning omakorda kütavad linnaruumi õhku.

Soojussaare efekti saab muude meetmete seas oluliselt leevendada ka haljastuse rajamisega. Taimed parandavad linna mikrokliimat oluliselt, jahutades õhku oma loomuliku niiskuse aurustamisega.

2023. aasta eelarves oli puude istutamiseks kavandatud 1,4 miljonit eurot ja olulisel kohal on varjupakkuvate puude istutamine. Kokku on sel aastal Tallinnas istutatud 304 varjupuud, mis tulevikus pakuvad kuuma ilmaga leevendust jalakäijatele ning vähendavad soojussaare efekti.

Lisaks Kopli tänava pärnale on tänavu linnaruumi istutatud veel 303 varjupuud: Zoo peatusse on istutatud 67 kuuske ja 13 õunapuud, Linnamäe tee 13 kergliiklustee äärde 27 pärna, Läänemere tee kõnnitee äärde 28 pärna ja 36 mändi, Linnamäe tee kõnnitee äärde 10 pärna, Mustakivi teel kõnnitee äärde 12 hobukastanit, Vikerlase 13b hoovialale 13 pooppuud, Mustamäe tee 112a kõnnitee äärde 6 pooppuud, Nõmme-Harku kergliiklustee äärde 86 paju ning Meriväljal ja Madala bussipeatustes 5 pärna.

This slideshow requires JavaScript.

Fotod: Aleksandr Guzhov

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.