Baltimaad ühendavad oma elektrisüsteemi Venemaa sagedusalast lahti 8. veebruaril ja peale saartalitluskatset ühendub nende võrk Mandri-Euroopa sagedusalaga 9. veebruaril. Inimesed on ärevil, sest levivad jutud nagu tabaks meid pikk ja pime elektrita aeg. Vaatame korra värske pilguga võimalusele, et tuleb üldine elektrikatkestus, otsa ning mõtleme, mida saab igaüks meist iseenda heaks ära teha.
Balti riikide elektrisüsteem on siiani olnud osa Venemaa ühendatud elektrisüsteemist. See on kahtlemata geopoliitilist ja energiajulgeolekut pärssiv tegur. Seda seetõttu, et Venemaa kontrollib meie elektrisüsteemi ühte olulisimat parameetrit – sagedust – ja seeläbi on idanaabril võimekus mõjutada elektrisüsteemi toimimist Baltimaades.
Üleminek Mandri-Euroopa sagedusalale maandab neid riske, ühtlasi lõimib Baltimaad paremini Lääne-Euroopaga. Loota on, et paraneb meie majanduslik konkurentsivõime rahvusvahelises mõõtkavas. Avanevad uued turud ja tooted.
Lühidalt näeb üleminek välja nii: 8. veebruaril lülitavad Baltimaad end Venemaa elektrivõrgust täielikult välja ning alustavad saartalitlusega – see tähendab, et Eesti, Läti, Leedu tagavad oma elektrisüsteemi sageduse ajutiselt ise. Järgmisel päeval, 9. veebruaril liidavad Balti riigid end Mandri-Euroopa elektrivõrguga. Energiaettevõtted on üleminekuks põhjalikult ette valmistunud ja väga suure tõenäosusega ei pane Eesti elanikud sagedusala vahetumist tähele.
Kui aga midagi nihu läheb, tasub mõelda sellele, et ühtekokku on meid miski 8 miljonit, kes kardetud (vaimu)pimedusse kukkusid. Balti Keti uus tulemine, eks. Teiseks tasub säilitada rõõmus meel, sest kõik läheb mööda. Suvi ja jõulud on juba ukse ees ju. Kolmandaks: kui aidata neid, kes päriselt abi vajavad, võtta vastutus, annab see elule teise vungi. Loe soovitusi allpool! ⬇️
Eesti Energia lubab, et pimedus meid ei taba
Eestis on suurim elektritootja Eesti Energia. Teisipäeval andis ettevõte teada, et nende juhitavad elektrijaamad, tuulepargid ja suurim salvesti on valmis toetama Eesti, Läti ja Leedu sujuvat liitumist Mandri-Euroopa sagedusalaga eelseisval nädalavahetusel.
Ka ei peaks olema ohtu, et ümberlülitamisel mattuvad kolm väikeriiki pimedusse – vähemalt Eestis ei tohiks seda kirjade järgi juhtuda: Eesti Energia on suurim manuaalse ja automaatse sageduse taastamise pakkuja Eestis ja ettevõtte tootmisüksused on võimelised täitma Euroopa sagedusjuhtimise platvormi nõudeid nii manuaalse sageduse taastamise reservi (mFRR) kui automaatse sageduse taastamise reservi (aFRR) pakkumiseks.
Narva elektrijaamadel on elektrivõrgu desünkroniseerimise korral oluline roll kanda, kuivõrd Enefit Poweri tootmisvõimsused moodustavad 85% Eesti juhitavatest tootmisvõimsustest. Eleringi graafikalt on näha, kuidas sünkroniseerimine toimub.
Valeinfost anna teada
Veebikonstaabel Andero Sepp soovitab ringlevatesse hirmujuttudesse pimeda keskaja taassaabumisest reservatsioonidega suhtuda ning kui jutt jama tundub, anda valeinfost teada veebipolitseinikele: “Eraldi rõhutan, kui märkad levimas infot, mis on valeinfo või mille tõesuses ei ole sa kindel, anna sellest teada veebipolitseinikele. Usaldusväärset infot saad telefonilt 1247 ning Vabariigi Valitsuse veebilehelt.”
Sepp lisab, et ohupilt ei ole muutunud, kuid ümberlülitumise perioodil ei saa välistada katseid meie elektritaristut kahjustada. Seetõttu ongi sellel perioodil erinevatel objektidel teostamas objektivalvet nii PPA kui Päästeamet, et riske maandada. Veebikonstaabel soovitab tutvuda lisatud graafikuga, et aru saada, mis üldse juhtuda võib.
Kuidas nädalavahetusel siis ikkagi käituda?
Siin ja seal on kaupmehed märganud, et inimesed ostavad usinamalt tikke ja küünlaid, ka on osas poodides otsa saanud viieliitrised kanistrid joogiveega. Nädalavahetuseni on paar päeva veel aega, arvata, et hullem trügimine ja rabamine toimub neljapäeval. Reedel on põhimõtteliselt juba hilja – kui midagi juhtub, siis just reedel. Oh õõva, kõik mattub (vaimu)pimedusse ja elu jääb seisma. Samas on üks puhkepäev ju justkui maast leitud. Võimalik katkestus on ka hea võimalus oma kriisivalmiduse treenimiseks.
Nali naljaks, kuidas siis ikkagi väikeseks maailmalõpuks valmistuda? Kui tuleb üldine elektrikatkestus, oleme ühiselt pimedas ja võidab see kel on ahiküte või lokaalne gaasipliit – siis ei jää ei külma ega nälga. Seega esimene soovitus on seada kiiremas korras sisse sõbralikud suhted nii sugulaste kui sõpradega, kes elavad maal keskaegsetes tingimustes, ebakultuurselt ja sotsiaalmeediat vaid hektiliselt tarbides.
Soovitused (vaimu)pimeduse saabumiseks
- Kui elekter jääb alles, käitu nagu tavaliselt. Tarbi elektrit mõistlikult ehk isegi reservatsioonidega, sest üks ümberhäälestumise kaasnähe on kallim elektrihind – segadust on alguses parasjagu, ei tasu arvata, et pärast üleminekut elektrit tasuta saab.
- Hoia neid, kes väetimad. Olgu nad vanad või noored, lapsed või vanavanemad – võta vastutus ja aita neid. Nõrgemate alla käivad ka pudulojused ja lemmikloomad. Mõtle läbi, kuidas nende elu mugavaks teha.
- Tangi auto kütusepaak täis. Lae elektriauto aku. Käi Riias või Helsingis ja tangi vesinikupaagid piripardani. Kui Helsingis oled, siis võta hotell ja veeda tore nädalavahetus.
- Vaata, et kõigil on olemas vajalikud ravimid ja koduapteek kaasajastatud. Sinepipulber, islandi käokuld, kehatermomeeter, villased sokid ja inhalaator on ka abiks – (vaimu)pimeduse saabudes tulevad kohe ka külm, nälg ja koleviirused, mida peab hakkama ravima. Tõsi, ravi saab teha ainult siis kui süütad lõkke (õues) või sul on pliit. Ja inhalaatori asemel saab teha kartuliauru.
- Mitte riknev toit on abiks. Selline, mida saab kohe süüa, ei pea keetma ja soojendama. Vobla teeb januseks, alksi ei soovita. Joogivett ja pesuvett võiks varuda. Tegelikult ei juhtu suurt midagi kui mõni päev vähemaga läbi ajada, kui kaalul on patareid sees, siis näitab see 3-4 päeva pärast palju ilusamaid numbreid.
- Esmatarbeasjad: seep, hambapasta, hügieenitarbed on okei varuda. Toasooja veega saab pesta, julgemad hõõruvad lumega ning mõni eriti julge otsib veekogu, kus end üleni märjaks kasta. Jõkke, järve ja merre seepi ja šampooni ei paneks, sest keegi teine ilmselt joob te pesuvett. Iiiuuu!
- Küttepuud on kuivad, eks. Lõket oskate ka teha. Magamiskott ja matkatarbed on valmis. Sellest tuleb üks maruliselt tore nädalavahetus, RMK lõkke- ja majutusplatsidel käib laulupidu. Seks puhuks on mõistlik osta vorsti ja muud manti, mida lõkkel küpsetada.
- Mobiilid, akupangad, akudel töötavad tööriistad – korda ja ära laadida. Patareidega raadio on abiks, autoraadio peaks töötama. Autosse labidas ja köis ja muu vajalik, sest enamasti käivad katastroofid karjakaupa ja kindlasti on oodata mega lumetormi võimidagi. Labidas on abiks ka ussikeste kaevamisel, kala püüdmiseks. Viimane tegevus vajab muidugi püügiluba ja kalapüügivahendeid.
- Raha. Raha on vaja. Sularaha. Kasvõi natukene. Küsige lastelt kui omal ei ole. Kui on laskunud (vaimu)pimedus, siis pangaautomaadid ei tööta ja suured poed on ka kinni, aga külavahel keegi mune ikka müüb ja ehk lüpstakse ka lehma. Elu läheb lõpuks edasi ju ja selleks on kindlasti vaja sularaha.
- Tervisehädade korral ei tasu matuste korraldamisega kiirustada: haiglatel on elekter duubeldatud ja need toimivad. Ka pääste ja kiirabi ning politsei liiguvad. Ja telefoniside loodetavasti pole maas. Kui siiski on jama, aitab hädast vana hea pioneeritelefon või pudelipost.
- Meenutage endale, et te pole maailmas üksi. On naabrid, sõbrad, kauged ja lähemad sugulased. Suhelge nendega. Kui te seda varem ei ole teinud, siis on pimedas ja käsikaudu muidugi pisut hilja alustada, aga proovima peab.
- Kõiki teil olemasolevaid ressursse tuleb kasutada kriisiolukorras äärmiselt säästlikult, sealjuures aidates mõistuspäraselt neid, kes päris abi vajavad. Ei tasu karjuda, sest kurk jääb haigeks, ei tasu ahastades ringi joosta, sest nälg hakkab näpistama kuna energiat kulub. Kui on raha ja erilisi kohustusi nõrgemate ees pole, saab minna nädalalõpureisile Soome või isegi kaugemale. Kui on vähem raha, siis aitab kaunis kodumaa ja RMK. Ja kui must seen on peas, võib saabunud (vaimu)pimeduse lihtsalt maha magada.
Elektrikatkestuse lõppedes võta rahulikult
Pärast elektrikatkestust on oluline olla ettevaatlik ja kontrollida oma seadmete seisukorda. Enne elektriseadmete kasutamist veenduge, et need on kuivad ja korras. Kui kahtlete, siis kutsuge kohale spetsialist. Ka ei tasu kohe rüseleda poodi ja kultuurimajja, sest ilmselgelt on seal laulupidu. Kõige parem on võtta mõnuga, sest elu ongi seiklus.
Lisainfo ja allikaviited:
- Kriis.ee: https://www.kriis.ee/
- Elektrilevi: https://elektrilevi.ee/
- Päästeamet: https://www.rescue.ee/
Kui eksisteerib võimalus, et saabub üldine elektrikatkestus, on selleks valmistumine on oluline osa meie endi ja oma lähedaste turvalisuse tagamisest. Ennetavate meetmete võtmine ja teadlik tegutsemine elektrikatkestuse ajal aitab meil raskest olukorrast kergemini üle saada. Fakt, et elektrikatkestusi tuleb ka tulevikus ning hea on neisse suhtuda kui toimetuldavasse paratamatusse. Mis peamine: iseennast ei tohiks liiga tõsiselt võtta.
Kaanepilt: sellisena kujutab saabuvat (vaimu)pimedust ette AI