Neljapäev, 19. detsember 2024
Tänavuse roheideede konkursi Negavatt 10 paremat ideed on valitud: nende ühisnimetajaks võiks olla “jätkusuutlikkus elulistes olukordades”. Uute nutirakenduste leiutamise kõrval on pakutud ka elulisi lahendusi linnatolmust väärismetallide sõelumiseks, mõttetute plastasjade ning pakendite kuhjumise vähendamiseks.

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) roheideede konkursi Negavatt žürii kohtus ning kaalus virtuaalselt 20 parima meeskonnaga ning valis neist 10 finalisti, kes jätkavad võistlemist 10 000-eurose peaauhinna nimel.

Tänavu laekus Negavati konkursile 113 ideed, mis on kõigi aegade rekord. Võitja selgub 8. juunil ning võistlusel on kõva konkurents, sest arendused on järjest sisukamad. Negavatil on käes järjekorras juba 8. hooaeg.

KIKi juhtaja ja žürii esimees Andrus Treier toob esile tänavuste ideede mitmekesisuse:. „Üks märksõna on uued materjalid, kuid ka mitmed ringmajanduse teenused ja heas mõttes ulmeliselt uudsed tehnilised lahendused.”

„Edasi pääsesid need tiimid, kelles nägime eelkõige motivatsiooni ning tahet oma ideega võiduka lõpuni jõuda, ja sügavat soovi tulla välja uue ressursisäästliku toote või teenusega,“ rääkis Andrus Treier

Negavatt 2021 kümme finalisti
  • Konnekt – rakendus nutitelefonile, mis koondab erinevad plastikkaardid ja võimaldab teha kõik vajalikud piiksutamised oma telefoniga.
  • Lelukarp – mänguasjade renditeenus, mis töötab personaliseeritud tellimuskastide põhimõttel. Hoiab lelud ringluses, säästab vanemate aega ja raha ning järgib laste huve.
  • Lemm – nõgesekiust valmistatud vastupidav kangas. Uus tehnoloogia taimekasvatusjääkidest lemme eraldamiseks viib vanarahva teadmised kokku tänapäevase jätkusuutliku maailmavaate ja aeglase moe kontseptsiooniga.
  • Myceen – seenematerjale ja nendest tooteid arendav ettevõte. Uudsel materjalil on potentsiaal asendada probleemseid materjale ehitus-, mööbli-, transpordisektoris, kuna pärast kasutustsükli lõppu ei kujuta see loodusele ohtu ning laguneb loomulikul viisil.
  • PlaatinaHunt – mootorsõidukite katalüsaatoritest välja lendunud plaatina eraldamine tänavatolmust.
  • Päss – lambavilla jäägist peenravaip ehk aiapidamist hõlbustav toode, mis on valmistatud kohalikust lambavillast ning on biolagunev. Vaip annab elu villa jäägile, mis muidu kuuluks hävitamisele.
  • RingKarp – korduvkasutatava toidukarbi teenus toitlustusasutustele, et vähendada kaasavõetava toidu ühekordset pakendamist.
  • Unknot – ringmajandusele spetsialiseeruv agentuur, mis aitab rõivatootjatel oma materjalijäätmetest ümbertöödeldavaid tooteid välja arendada ja müüa. Kaasatakse vabakutselised keskkonnateadlikud disainereid, et luua mitmekülgne teenuste võrgustik ja teadmiste platvorm.
  • Villakas – eestimaisest lambavillast pesukäsn, mida on pärast kasutusaja lõppu võimalik komposteerida.
  • Õõtsvolt – puude tuules kõikumisest elektrienergiat tootev süsteem.

Kõik kümme finalisti saavad nüüd oma idee arendamiseks 1000 eurot ja läbivad järgmiste kuude jooksul sisuka koolitusprogrammi, kus õpivad teenusedisaini erinevaid nüansse, finantsmaailma ja sotsiaalmeedia eripärasid.

Meeskonnad kohtuvad uuesti žüriiga avalikkuse ees 8. juunil superfinaalis, kus tuleb edasiarendust tutvustada. Konkursi peaauhind on 10 000 eurot, teine koht 5000 ja kolmas 3000 eurot, mida kasutada idee elluviimiseks.

Meie kolm lemmikut

Tutvusime Negavatt konkursi tänavuste ideedega lähemalt ja valisime välja kolm toimetuse lemmikut, mida hea meelega päriselus teostumas näeksime.

Lelukarp

Ökoloog Kunter Tätte ja eripedagoogika üliõpilane Krõõt Saar on võtnud südameasjaks lahendada lastega pere jaoks igipõline probleem: mida teha, et mänguasjad ei võtaks ruumi ja vaimu üle võimust?

negavatt

Lelukarp pakub välja mänguasjaringluse idee, kus iga paari kuu tagant saaks laenutada lapsele eakohase ja ta vaimseid ja käelisi oskusi toetava lelukomplekti. Kõlab nagu väga hea mõte!

Plaatinahunt

Geenitehnoloogia tudeng August Luure ning arstiteaduse tudeng Alfred Kalm on välja töötamas lahendust, mis võimaldaks talvisest tänavatolmust välja sõeluda peenosakestena mootorsõidukite katalüsaatoritest väljutatud plaatina.

Idee on esialgu üldsõnaline, aga kui loodaks tehnoloogia, mis võimaldaks tolmust plaatina jt väärismetallid välja sõeluda, oleks tegu küllalt läbimurdelise lahendusega. Iseasi, kui kaua võtaks aega, et korralik kogus koguneks ja seda saaks tööstuslikult taaskasutada? Mäng väärib igal juhul küünlaid!

Ringkarp

Eriti pandeemia-ajal on pakendirohkus probleemiks. Toidu kojutellimine on tehtud mugavaks, kuller toob tellitu uksele, paraku tuleb koos toiduga kaasa tohutu hulk pakendeid, millega pole muud teha kui prügisse visata.

Katarina Papp ja Hanna Pintson pakuvad välja Ringkarbi lahenduse: pandiraha vastu saad pakendi, mille annad teenusega liitunud toidukohale järgmisel korral puhtana tagasi, saades vastu uue ringkarbi jne.

Sarnast korduvkasutatud karbi mudelit Tallinnas juba katsetatakse. Sa võid tellida toidu, maksta 10€ panti ning saad tellimuse korduvkasutatavas pakendis. Esialgu tundub harjumatu mõte, et samast karbist on keegi varem söönud (enamasti ei viitsita ju toitu serveerida eraldi nõudest), aga keskkonnasääst kustutab kahtlused.

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on suurendada keskkonnalast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa ressursse. Konkursile on kaheksa hooaja jooksul laekunud kokku 479 ideed, mida on KIK toetatud kokku 222 000 euroga. Konkursil on arvukalt tunnustatud partnereid.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.