Need, kellel on, ütlevad, et ei kujuta selleta enam ühtegi autoreisi ega isegi suvilasse sõitu ette: väike autokülmik teeb pikemad teekonnad lihtsalt niivõrd mõnusaks. Õpetamegi viis praktilist autokülmiku kasutamise viisi. Proovige kasvõi kohe järele – ilmaennustajate sõnul on tulemas päikeseline ja soe suvi.
Kui oled seiklushimuline hing ning võtad nii planeeritult kui spontaanselt ette erinevaid autoreise ja -matku, siis on autokülmik üks neist seadmetest, mis peaks sinuga autos alati kaasas olema.
Autokülmik on mitmeotstarbeline ja kasulik seade, mis ei ole kallis, mille paigaldamine on lihtne, ja mis kestab, kui seda õigesti hooldada ja korralikult puhastada.
Kuna suved on meilgi järjest soojemad siis on autokülmiku ost ka tervise huvides tähtis: toit püsib värske ning kuhu ka ei lähe, alati saad muretult endaga kaasa võtta kasvõi jäätist või värsket liha, limpsist rääkimata.
Ent ka aastaringselt aitab autokülmik hädast – talvel kui temperatuurid kipuvad järsult üles-alla kõikuma, püsib väike külmkapp kindlameelselt ühel temperatuuril ja ei lase toidul sulada.
Alljärgnevalt kirjeldame viit autokülmiku praktilist kasutusvõimalust, kuigi juba sissejuhatusega sai selgeks, et on aeg kiigata suurt tootevalikut kaup24.ee lehel.
Toidu säilitamine
Otse loomulikult on külmik meie esimene abiline toidu säilitamisel. Tundide kaupa automatkates läheb kõhti ju tühjaks ning alati ei ole võimalik kohe süüa saada; ja mõnikord ei tahagi – kodutoit tundub kodust kaugel oi kui hea mõttena!
Autokülmikusse saab panna soovi korral paraja varu musta leiba, eesti võid ja kasvõi kohukesi ja neid siis sealt võtta kui koduigatsus peale tuleb.
Autokülmik saab voolutoite otse autost ning vajadusel suudab see temperatuuri hoida ka 20 kraadi madalamal ümbritseva keskkonna temperatuurist – see on piisav, et säilitada kergesti riknevaid toiduaineid.
Eriti veokijuhtidele, kelle sõiduki rataste alt rullivad päevas läbi mitmed sajad kilomeetrid, on oluline, et veokis, mis on nende ratastel kodu, oleks külmik, mis suudab hoida madalaid temperatuure.
Kulleritele, kelle töö näeb aeg-ajalt ette ka toidukaupade vedu, on hea autokülmik samuti elutähtis abiline. Kõik toiduained (kui need pole just kuumad pirukad), vajavad enamasti püsivalt jahedamaid temperatuure kui autos tavaliselt on.
Jookide külmana hoidmine
Minnes matkale, reisile või kasvõi õhtusele grillipeole, on väga oluline, et serveeritud karastusjoogid püsiksid külmana – lahtunud limps pole teab-mis meeleolulooja.
Jällegi sobib meeleolu hoidma autokülmik – seda on kerge soovitud asukohta transportida ja mugav kasutada, kui vaja, tõsta õue või viia varju alla – ja igal hetkel haarata sealt mõnusalt jaheda joogi.
Siinkohal tasub aga meeles pidada, et kui külmik ei ole sõiduki vooluvõrku ühendatud, peaks selle “parkima” nii et vajadusel saaks selle vooluvõrku ühendada. Üks kasulik nipp on autos kaasas kanda pikendusjuhet, mille abi on vaja kui pistik jääb kaugemale.
Toidu sügavkülmutamine
Teatud toiduained vajavad säilimiseks madalamat temperatuuri kui on autokabiinis või mida võimaldab tavaline külmik.
Reguleeritav, sügavkülmutamist võimaldav autokülmik teeb võimalikuks juurviljade, pirukate, pitsade, jäätise ja palju muu “külmakraami” kaasavõtmise.
Sügavkülmiku temperatuur peaks olema ideaalis -18°C kraadi – mida külmem on keskkond, seda kauem toit ka säilib ning selle toiteväärtus ja vitamiinide sisaldus püsib kõrge.
Minnes pikale automatkale, on just sügavkülma funktsioon suure tõenäosusega reisiseltskonnale olulisemgi kui kübar või päikesekreem, mille saab teenindusjaamast osta.
Mida kauem toidud autokülmiku abiga säilivad, seda vähem peab söögi pärast muretsema, seda eriti siis kui sa hindad tervislikku ja mitmekülgset toitumist. Nagu öeldud, iga puu juures kohvikut ei ole ning kui olekski, ei ole seal alati seda toitu, mida hing ihaldab. Niisiis, sügavkülmaga autokülmik, sinu abita ei saa!
Arstimid ja meditsiinilised abivahendid
Kas teate, kuidas sõidutatakse vaktsiine perearstikeskusse? Autokülmikuga! Meditsiinitöötajate jaoks on sellel seadmel eluline tähtsus: lisaks vaktsiinidele võimaldab õiget temperatuuri hoidev külmik transportida analüüse ja medikamente, jahutusgeele ja palju muud tarvilikku.
Ükski hooliv matkaja ei välju kodust korralikku esmaabipakki kaasa võtmata. Külmikus saab hoida nii aaloegeeli mis on hea kodune vahend põletuste puhul, jahutada päikesekreemi, pakkida sinna geeljahutuskotid, mille abil putukahammustuse paistetust maha võtta või pihta saanud põlve rahustada, ka vedelad palaviku-, köha- ning vitamiinisegud tuleks reisi ajal panna jahedasse.
Pikal teel võib mõndagi juhtuda ja kui juhtub teie endaga või märkate teel abivajajat, siis on hea, kui autos lisab turvalisust korralik väikekülmik, kust vajadusel võtta neidsamu geelkülmakotte.
Eriti ettenägelikel kogenud matkajatel on autos isegi kaks külmikut: üks toiduainetele, teine medikamentidele ja muule elutähtsale, aga mitte igapäevaselt kasutatavale kraamile. Samas mahutab kompaktne autokülmik oi kui palju asju, kui need sinna korralikult pakkida.
Jahutus ka endale
Me kõik teame kui palav võib kuumal suvepäeval sõidukis olla, isegi siis kui kasutad autos jahutusfunktsiooni ja ventilaatorit – teatud kuumusest alates võib konditsioneerigi jaks üles öelda.
Uskumatu, aga tõsi – sellises olukorras on esmaabi tulemas just autkülmikust: ava selle uks ja tunneta, kuidas värske jahe õhk kabiini valgub ning kehatemperatuuri kiiresti normi aitab saada.
Kui oled natuke jahtunud, on aeg võtta külmikust jahe jook ja seda väikeste lonksudega juua, et anda kehale ka seestpoolt jahutuseks tuge.
Parim jahutus on muidugi puhas vesi – seega pane kuumalaineks külmikusse mitu pudelit vett. Jahe vesi aitab kehale kallatuna seda maha jahutada: et joogivett mitte raisata, tee puhas rätik märjaks ja hõõru sellega keha, kuumus taandub kiiresti ja keha jahtub ühtlaselt.
Misasi see autokülmik siis ikkagi on?
Selgub, et autokülmik on suurepärane abivahend ka aastaringseks autos ning sellest väljaspool kasutamiseks, nagu nimigi ütleb, on tegu väikese külmkapiga, mis töötab vooluallikast.
Autokasutaja ainus ülesanne on ühendada see auto vooluvõrku – seda saab teha sigaretisüüteli või isegi USB-ühenduse kaudu, tõhusamate külmikute jaoks sobib hästi tavapistik, mis on paljude matkaautode standardina olemas, aga mida saab võtta lisavarustusena ka nn pereautole.
Kui külmik on ühendatud, teeb see ülejäänud töö ise ja hoiab soovitud temperatuuri ka rasketes oludes. Nagu öeldud, auto vooluvõrgust lahti ühendatuna peaks külmikule leidma välise vooluallika.
Sõltuvalt mudelist saab külmiku temperatuuri kas ise määrata või siis soetada termoelektrilise seadme, mis on võimeline vastavalt keskkonnale ise oma külmakraade määrama ja hoidma.
Külmikuid on erineva litraažiga ning iga kasutaja peaks leidma oma vajaduste jaoks sobivaima väiksema või siis mahukama jahekapi.
Külmikut valides saab võrrelda nii toitejuhtme pikkusi, mürataset, värve ja disaini – valik on väga mitmekesine. Kaup24 veebipoes on väljas autokülmikute paremik ning enda jaoks selle õigeni jõudmiseks saab kasutada ka erinevaid filtreid.
… kui külmik ostetud, vaata ka kergliikureid, millega võõras linnas on mugav ringi sõita
Kaanepilt: CC litsents/pildipank