Neljapäev, 19. detsember 2024
Elektriline kokkupandav jalgratas on mõnus, kiire ja kerge liiklusvahend ning erinevalt tavalistest  jalg- ja tõukeratastest lubab näiteks Elron kokkupandava rattaga rongi siseneda ilma eraldi piletit maksmata. Alljärgnev lugu peaks olema abiks neile, kel mõttes kokkupandava elektriratta ost.

Nii elektriliste kui ka tavaliste jalgrataste puhul on nende kaasavõetavus kokkupanduna suur boonus. Igapäeva liikluses avalduvad kergete kokkupandavate rataste eelised neil juhtudel kui rattaga on vaja siseneda bussi või rongi või muusse ühistranspordivahendisse. Euroopa metroojaamadeski võib sageli näha “kokukatel” sõitjaid.

Kompaktne kokkupandav elektriline ratas säästab ruumi ja seda saab kaasas kanda. Kui aga on vajadus veelgi väiksema sõiduvahendi järele, võiks kaaluda elektrilise tõukeratta ostu.

Kokkupandavad jalgrattad

Võimalik, et kokkupandavate jalgrataste väljanägemine pole just see, mida praeguse aja stiilietalonidelt ootaks, aga eesmärk pühitseb abinõu: kokukad on mugavad ja teevad täpselt seda, mida vaja. Kui vaja, sõidab, kui vaja siis käib keskelt kokku ja niuhti kaasa.

Pole ratturit, kes poleks ühistranspordis või autosse tõstes oma tavarattaga vaeva näinud. Kokkupandava ratta viskad mugavalt pagasiruumi või võtad käe otsas bussi-rongi-trammi. Ratast on mugav hoiustada ning talveks saab selle mugavalt ära pakkida panipaika.

Elektrilised jalgrattad

Elektrirattad on ägedad! E-ratastel on nii palju eeliseid, kuid kesksel kohal on mugavus: olemuselt on eletrivelo ju mootoriga jalgratas ja just mootor muudab sõitmise ülimalt lihtsaks.

Ei jaksa mäest ise üles vändata? Mootor aitab! Rattal on raske koorem? Jälle tuleb mootor appi. Väntamine on väsitav? Mootor teeb selle imelihtsaks! Võimalusi elektrirattaga oma elu lihtsamaks teha on pea lõputult. Isegi kui “abimootorit” kogu aeg ei kasutaks, annab see kindlustunde kõigist raskustest üle saada.

Kokkupandavad elektrilised jalgrattad

Kokkupandav e-jalgratas sünnib, kui ühendada kaks kõige kasulikumat tüüpi velo üheks tervikuks. Sellise ratta valimisel on rida omadusi, mida peaks arvesse võtma enne kui valik langetada.

Loomulikult on oluline sõiduulatus, samuti laadimise või aku vahetamise mugavus, ka peaks ratas olema kerge, et seda oleks hea kaasas kanda ning kokkupanemise mehhanism võiks olla lihtsalt hoomatav.

Peamised kriteeriumid kokkupandava e-ratta valimisel

Selleks, et elektrilsed kokkupandavad jalgrattad pakuksid maksimaalset sõidurõõmu ja erakordset elamust, on vaja hinnata järgmisi kriteeriume:

  • ratta sõiduulatus ja võimsus: mida rohkem on sõitmist (ja seda ju on, sest e-kokukas on mõnus!), seda suurem sõiduulatus ja võimsam mootor;
  • ratta kokkupanemine peab olema lihtne ja loogiline ja võimaldama seda paigutada kõikjale kus vaja;
  • eelistama peaks suuremate ratastega e-liikureid
  • lisafunktsioonid, mis teevad rattasõidu mõnusamaks ja parandavad sõidukogemust
  • ratta hind
Elektrilise kokkupandava jalgratta valimine

Pöörake rohkem tähelepanu kokku pandud ratta kompaktsusele. Enamasti vähendatakse ratta rehvide suurust lihtsalt seetõttu, et tootjad soovivad kas kaalu vähendada või muuta ratast vähem ruumivõtvaks.

See ei tähenda, et kõik kokkupandavad elektrilised jalgrattad oleksid sellised. Õnneks on kokkupandavate ning suurte rehvidega e- rataste valik piisav. Nende rattad ei ole muidugi nii suured kui tavalistel elektriratastel, kuid tagavad mõnusa sõidukogemuse.

Rataste tootjad kipuvad kaalu kompenseerima ka väiksema ja kergema akuga. Valida tuleks ratas, mis suudab isegi väiksema akuga pakkuda võimalikult suurt sõiduulatust. Akupaki mahutavust ei tohiks kompenseerida e-ratta teiste omaduste arvelt.

Jõul on seevastu regulaarse tõusuga marsruutidel ülioluline roll: kui on vajadus pidevalt “tõuse võtta”, tulebki enne ostu kindlaks teha, kui võimas on ratta mootor ja kas see ikka jõuab sõitja mäest üles kanda.

Võti on kompaktsuses ja kokkupandavuses

Elektrilist kokkupandavat jalgratast valides tuleb ilmtingimata pöörata tähelepanu ratta kokku panemisele ning selle kompaktsusele kokkupandud asendis.

Põhjendus!? Keegi ei mõtleks kokkupandava elektriratta ostmisele kui selle peamine eripära poleks ühtlasi just peamine boonus: seega tuleb kokkupandavusest võtta maksimum.

Niisiis mõelge läbi, kas tegelikult vajate elektrilist jalgratast või elektrilist jalgratast, mida saab ka kokku panna? Kui peamine argument on, et elu mugavamaks tegemiseks oleks vaja elektriratast, ja seda ei pea endaga kaasa võtma, siis võikski valida täpselt sellise e-jalgratta nagu teile meeldib.

Jah, natuke tuleb harjuda pisemate rehvidega sõitma ning leppida väiksemate akudega. Kaasaskantavus tasub end ära ka siis, kui aku saab tühjaks ja läheduses pole ühtegi laadimispunkti ja kui ette tuleb mõni hädaolukord – näiteks puruneb rehv. Kui ratas on hõlpsalt transporditav, teeb see elu mugavamaks.

E-ratas peab vastama kasutaja vajadustele

Kokkupandavaid elektrilisi jalgrattaid on arvukalt, sest kokkupandavuse võimalus on lisatud kasutaja mugavuse huvides.

See mitmekesine valik võib muutuda negatiivseks küljeks kõigile, kes soovivad ennekõike kokkuklapitavate e-jalgrataste nende olemuslikku atraktiivsuse pärast. Selle tagajärjel on esmakordsetel ostjatel keeruline valiku tegemine.

Näiteks olles valinud laiade rehvidega kokkupandava elektrijalgratta, võite avastada, et sõidate vaid siledatel, kõvakattega teedel.

Tugevate rehvidega elektrirattad on sageli loodud selleks, et aidata nende sõitjatel raskematel maastikutel ilma suuremate raskusteta läbi sõita.

Abiks on ratta põhi- ja lisaomadustega tutvumine ja nende hindamine kasutamise vajaduse seisukohast. Parim on osta ratast, teades, kus enamus sõitudest toimuma saab. Kas see on linnamaastik või tuleb ette ka metsi ja põlluservi? Vastavalt sellele tuleb ka sõiduvahend valida.

Piisav sõiduulatus on oluline

Parim kokkupandav elektriline jalgratas peaks olema selline, mis tagab kasutajale piisava sõiduulatuse, et igal korral sõitja mugavalt ja muretult punktist A punkti B viia.

Suurema osa kokkupandavate e-rataste sõiduulatuse vahemik on 45-80 km. Statistika põhjal liigub keskmine inimene päevas kuni 35 km, seega peaks ratta sõiduulatusest piisama igapäevakasutuseks.

Hea on käe sisse harjutada rutiin aku iga päev täis laadida, nii on kindel, et kõik sõidud saavad alati tehtud. Kui igapäevaselt on aga rohkem sõitmist, tuleks valida e-ratas, mille aku saab kiiresti täis laadida. 4 tundi on juba korralik laadimiskiirus.

Ratta hind, omadused ja garantii – neid tuleb võrrelda

Kui kokkupandaval elektrilisel jalgrattal on silmapaistvad funktsioonid, mis võimaldavad sellest liikurist saadava kasu maksimaliseerida, tasub igal juhul maksta natuke rohkem.

Kas soovite näiteks kõrgtehnoloogilisi funktsioone, nagu nutiekraan, mis näitab aku seadeid ja süsteemi vigu, keskmist ja maksimaalset kiirust ning palju muud vajalikku?

Kahtlemata võivad need lisafunktsioonid olla väga vajalikud, kui soovite, et teie sõit oleks võimalikult sujuv ja turvaline.

Need funktsioonid annavad teile teada elutähtsatest parameetritest, nagu kiirus ja aku kasutusaeg sõitmisel. Kui hindate ka ratta esteetikat, siis võib ka see eelarvet mõjutada.

Lõppkokkuvõttes sõltub kokkupandava elektrilise jalgratta üldine väärtus teie jaoks ka selle võimest täita kõiki teie vajadusi ja eelistusi. Kaup24.ee veebipoest leiate endale liiklemiseks kõik vajalikud vahendid.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.