Pühapäev, 17. november 2024
Kõigist asjadest, mida te oma lapsele tema elu jooksul ostate, on turvatool üks tähtsamaid. Vajate seda hetkest, kui viite oma vastsündinud päikesekiire haiglast koju, kuni ajani, mil ta on kasvanud piisavalt suureks, et kasutada tavalist turvavööd – ehk umbes 10-aastaselt või veidi hiljem. Kuidas turvatooli valida ning kas kallim on ilmtingimata parim?

Lapse turvatooli valimine tundub uutele vanematele lahingusse minekuna – kuidas leida see kõige õigem ning turvalisim?

Turvatoolil on mitu erinevat kinnitusmehhanismi ning kaalulimiidid, et kindlustada lapsele ohutu autosõit. Seda kõike tuleb turvatooli valides jälgida. 

Laste turvavarustus ei ole mõeldud ainult seaduse täitmiseks, vaid lapse elu päästmiseks. Autoga sõites tuleb kasutada lapse pikkusele ja kaalule vastavat turvaseadet. Alla 135 cm pikkune laps peab kasutama autos sõites turvavarustust.

Kas turvatooli tõhususe määrab ainult hind?

Tänapäeval võib sobiva turvatooli valimine ja ostmine tunduda keerulisena, sest valik on suur, hinnad erinevad ja isegi disaini ja värvide osas võib jääda tundideks mõtisklema. Ka müüjad kauplustes on tihtipeale nõutud ja soovitavad eelistada pigem kallimaid variante, sest siis on justkui kindel, et on hea tool…

Küsimus siinkohal on, kas laps on pisut odavamas turvatoolis kaitstud sama hästi kui kallimas? Lühikene vastus on: “Jah, on!”

Kõik müügil olevad turvatoolid on valmistatud rangelt reguleeritud seaduste järgi, peavad vastama kindlatele nõuetele ja ohutusstandarditele. 

Täpselt samasugused turvatestid läbivad nii odavamad kui ka kallimad toolid, et neid üldse müügile lubataks. Kõik toolid peavad kindlustama pisikesele kiiresti liikuvas sõidukis turvalisuse. Turvatoolide testitulemusi saab vaadata näiteks saksa autoliidu ADAC lehelt. 

Oluline, millele pöörata tähelepanu

Seega ärge laske end heidutada värvidest, disainist, hindadest – pöörake tähelepanu neile kolmele põhiasjale: lapse vanus, kellele tooli ostetakse; tema kehakaal ning pikkus. Veenduge ohutussertifikaadi olemasolus ning soetage rahuliku südamega vajalik turvaiste.

Turvahällid on mõeldud kasutamiseks kuni lapse kehakaalu 13 kg täitumiseni – reeglina mahub laps turvahälli umbes esimese eluaasta lõpuni. Turvahälli tohib kasutada ainult seljaga sõidusuunas kinnitatuna.

Selg sõidusuunas paigaldatud turvaistet on soovitatav kasutada aga nii kaua kui võimalik – eelistatavalt kuni 4. eluaastani. Selg sõidusuunas turvaistmel on istme kest nagu kaitsev kilp ning neelab suurema osa löögijõust avarii korral endasse.

Alla 25 kg kaaluval lapsel on turvalisem sõita seljaga sõidusuunas. Väikese lapse pea moodustab umbes 30% kogu tema kehakaalust ning kokkupõrke korral ei pea lapse kaelalülid sellele raskusele vastu ning isegi väikese raputuse või avarii tulemusel võivad tagajärjed olla saatuslikud.

Olulisemad funktsioonid

Turvatooli valides otsige viie kinnitusega (2 õlgadel, 2 vöökohal ja 1 jalgade vahel) ja külgkokkupõrkekaitsega mudelit. Külgkokkupõrget aitavad pehmendada lisatud vaht- või õhupadjad lapse pea kõrgusel tooli külgedel.

Kõrgema hinnaga turvaistmete esmaklassimudelitele pakutakse rida lisafunktsioone nagu istmeosa jalamil olev tagasilöögi varras, mis limiteerib avarii ajal lapse liikumist. Ka lisapehmendused tõstavad tooli hinda.

Oluline on, et turvatooli rihmasid saab reguleerida – sellest on lapse kasvades palju kasu. Ideaalis võiksid need olla sellised, mida ei pea ümber keerama. 

Kindlam on osta uus turvatool

Loomulikult soovivad kõik lapsevanemad oma järeltulijatele kõige paremat: auto turvatoolide puhul saavad nad olla täiesti kindlad, et kõik müügil olevad toolid ja hällid on testitud ja vastavad uusimatele turvanõuetele.

Kuna nõuded on viimasel ajal järjest karmistunud, on õige otsus osta pisikesele oma uus turvatool ning vältida toolide taaskasutamist: kui tegu ei ole just oma pere eelmise lapse turvatooliga, mis on avariivaba ehk autoga ei ole selle kasutuse jooksul tehtud ka kõige väiksemat “kõksu”, tuleb valida täiesti uus toode.

Kuigi taaskasutus on trend, siis turvatoolide puhul on see halb variant, kuna sajaprotsendiliselt istme ajalugu ei ole võimalik kindlaks teha. 

Kui palju maksab kvaliteetne turvatool?

Turvatoolide hinnad varieeruvad 50 eurost kuni 500 euroni, kuid kallim hind ei tähenda rohkemat turvalisust ja paremust – seda, millise tulemuse on üks või teine iste saanud, võib vaadata näiteks ADACi testidest. Hinnalisa annab nii brändi tuntus, disain kui ka lisavarustus.

Enne kui hakkate turvatooli ostma, lugege ka seniste kasutajate tagasisidet, seda nii odavama kui kallima klassi toolidel. 

Kindlasti tuleb veenduda, et soovitud turvaiste sobiks teie auto mudeliga. Kui peres on mitu autot, võib tekkida probleem, et ühte sobib ja teise mitte.

Seetõttu on tungivalt soovitav enne tooli ostmist teha kindlaks, millistele autodele antud mudel sobib, ja kas sõidukis on olemas vastavad (enamasti Isofix) kinnitused; ja vajadusel konsulteerida asjatundjaga. Sest olgu valituks osutunud kallim või odavam tool – kui see autoga ei sobi, ei tohi seda kasutada. 

Turvatool tuleb õigesti kinnitada

Kui turvatool ostetud, tuleb selle kasutusjuhend kindlasti läbi lugeda, et osata istet õigesti paigaldada. Paljud ei pööra õigele paigaldamisele tähelepanu ning lohakalt kinnitatud turvatool jätab lapse avarii korral haavatavaks.

Turvalisim on autosõidul tagumine keskmine iste, mis jääb kõige kaugemale võimalikest kokkupõrke kohtadest. Soovitatav on lapsi sõidutada just sellel istekohal. Siis on laps rohkem kaitstud nii külgedelt kui ka eest tulevate objektide ja klaasikildude eest.

Seega olete teie ise kõige olulisem turvatooli turvalisuse ja kvaliteedi määraja. Lugege juhiseid, ja paigaldades veenduge, et tool püsib kindlalt ja on korrektselt kinnitatud.

Kui kasutada tooli nagu juhis ette näeb, töötavad odavama hinnaga turvatoolid sama hästi kui kallid ja paremini juhul, kui kallist tooli pole vaevutud õigesti autosse asetama. 

Ükskõik, mis turvatool maksab – ei pruugi see Teie auto mudeliga kokku sobida. Seetõttu soovitame tungivalt ette planeerida ning vajadusel konsulteerida enne ostu professionaaliga.

Sobiva turvatooli leiate päris kindlasti Kaup24 veebipoe rikkalikust valikust. Turvalisi ja rõõmsaid sõite!

Loe siit, kuidas turvatool õigesti kinnitada ja laps sellesse asetada

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.