Laupäev, 23. november 2024
Elektrisõidukid on lühikese ajaga teinud läbi olulise arengu ning enam ei pea kortermajas elades muretsema auto laadimise pärast: 300+ kilomeetrit ühe laadimisega võimaldab kõik linnasõidud mitme päeva jooksul mugavalt ära teha. Oma kogemusi vahendab e-auto õnnelik omanik.

kortermajas

Võiks oletada, et enne elektriauto soetamist tuleb osta maja või vähemalt omada laadimispunktiga maa-aluses garaažis isiklikku parkimiskohta.

Ehk olekski see nii, kui sõiduulatusest piisaks vaid tööle ja koju sõitmiseks. Tehnoloogia on viimaste aastatega aga kiiresti arenenud, suur osa elektrisõidukeid on varasemast praktilisemad ja nende sõiduulatus piisav.

Uue põlvkonna elektriautod nagu Peugeot e-208 või linnadžiip e-2008 läbivad ühe laadimisega hõlpsasti 300 kilomeetrit. Enamuse kasutajate jaoks on see täiesti piisav, et teha nädala vältel kõik vajalikud linnasõidud.

Päevakava tuleb ette planeerida

Jaanus Raudsepp elab Mustamäe kortermajas, millel puudub maa-alune parkla. Elektriauto omanik on ta olnud kaks kuud.

Jaanuse kodu lähedal ei ole laadimisjaama, aga see ei ole probleem – kõige olulisem ongi päevakava ette paika panna.

“Nii töösõidud kui ka tööle ja tagasi koju sõidud saab planeerida nii, et auto akut laed vaid avalikes laadijates ja see ei tekita mulle mingeid ebamugavusi,” pajatas Jaanus Raudsepp. Ta lisas, et samasugust lähenemist saab kasutada ka maanteel sõite planeerides.

Linnas sõites laeb Raudsepp elektriauto akut tavaliselt 1-2 korda nädalas. Sõltumata sellest, kui palju energiat akusse parajasti alles jäänud on, laeb ta seda reeglina kodukoha lähedal asuvas laadimisjaamas, kuid ka kiirem CCS standardi laadija ei jää liiga kaugele, et vajadusel kiirkorras rohkem sõidukilomeetreid salvestada.

“Samal ajal kui auto aku laeb, käin mina kas ehituspoes, trennis või linnaametnike juures tööasju ajamas. Ma ei jäta laadimisvõimalusi kasutamata, kui tean, et õhtul tuleb maha sõita pikk teekond ning vajadusel jätan pärast lõunat auto laadimisjaama ja nii saan sealt pärast tööd täis akuga teele asuda,” jagas Raudsepp veel ühte nippi.

Tallinlane on laadimiseks kasutanud enamasti avalikke laadimisjaamu, sõprade juures või elektrivõrku mujal on ta kasutanud ainult erandkorras.

“Ilmselt oleks auto kodus laadimine parim lahendus, ent selle puudumine ei ole sõiduki kasutamist küll kuidagi ebamugavamaks muutnud,“ lisas Raudsepp.

Võimalus auto kabiini enne sõidu alustamist jahutada või soojendada

Raudsepa sõnul tasub elektriauto osta nendel, kel igapäevaselt on palju sõitmist. Kokku saab hoida mitte ainult tankimise, vaid ka ühistranspordirajal sõitmisega säästetavat aega.

“Oma elektriautoga sain veel soojemate ilmadega kahekesi sõita ühe laadimisega Tallinnast Pärnusse ja tagasi, neljakesi Rakverre ja tagasi, rääkimata Haapsalust, Raplast või mõnest muust lähemast kohast,” rääkis õnnelik e-auto omanik.

“Samuti saan praeguste ilmadega ühe laadimisega sõita Tartusse ning kuni seal paar tundi toimetan, on sõiduk oma aku kenasti kiirlaadijas elektrit täis saanud ja tagasitee võib alata.”

Muidugi on ka võimalus „tankida” vahepeal kiirlaadijaga Tikupoisis ja võtta samas kerge eine, seda eriti siis, kui ilmad lähevad miinuskraadidesse ja aku mahtuvus pisut väheneb.

“Niinimetatud saastavad autod kasutavad vähem kütust maanteel ja rohkem linnas. Elektriautode puhul on see vastupidine: suurema kiiruse ja õhutakistuse tõttu maanteel on elektritarbimine seal suurem ja just linnaoludes väiksem,” kordas Raudsepp veel üht tõika, mida e-auto omanikud teavad, sisepõlemismootoriga harjunud aga ilmselt mitte.

Ka talv ilma garaažita ei ole Jaanus Raudsepa jaoks hirmutav. Tema hinnangul kahaneb ühe laadimisega läbitav vahemaa 25-30%, aga talvel on e-autol mitmeid eeliseid. Üks neist on mootori ülessoojenemise ooteaeg, mida ei olegi!

“Pärast mootori käivitamist saan sõiduki aknad puhtaks mõne minutiga, sest sooja õhku hakkab tulema kiiresti. Sisepõlemismootoriga auto puhul tuleks akende sulamist oodata pikka aega, elektriautos aga mitte.”

Seda protsessi saab veelgi parandada: enamikul elektriautodel on nutitelefonirakendused, mida saab kasutada salongi õhutemperatuuri ette seadistamiseks – kas soojendamiseks või jahutamiseks. Mugav lisafunktsioon nii suvel kui talvel!

Garaaž muudab rehkenduste tulemusi

Eramajas või laadimisvõimalusega kortermajas elamine muudab e-auto pidamise veelgi lihtsamaks. Erinevate uuringute järgi on enamikul Euroopa elektriautoomanikest võimalus sõidukit kodus laadida ning seda võimalust kasutatakse aktiivselt.

Isegi tavalisest seinakontaktist piisab enamikel juhtudel aku öö jooksul täis laadimiseks. Spetsiaalselt e-autole mõeldud kodulaadijaga suureneb laadimiskiirus mitu korda ning energiavarusid saab kuni 80% võrra täiendada juba umbes 4 tunniga.

Võimalus laadida elektriautot kodus lubab ka “kütuse” maksumust väga täpselt hinnata. Öise elektrihinnaga, keskmiselt 9,9 senti kW/h eest maksab 50 kWh aku laadimine vähem kui viis eurot. Peugeot e-208 läbib selle energiaga üle 300 kilomeetri, nii et 100 km kütusekulu maksab vaid umbes 1,5 eurot.

Madalad ülalpidamiskulud näitavad väikeste mudelite omamise kogukulusid väga heas valguses, sest näiteks baastaseme elektriauto Peugeot e-208 maksab alla 30 000 euro, samas kui paljud analoogse sõiduulatuse ja võimsusega konkurendid maksavad rohkem.

Lisaks sellele on Peugeot e-208 laadimisvõimsus 100 kW, samas kui levinum laadimisvõimsus selle hinnaklassi elektriautode osas on 50 kW.

HyperFocal: 0

Pildid: tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.