Esmaspäev, 25. november 2024
Kui veel kümme aastat tagasi langetasid ostjad otsuse auto võimsuse ning sooritusvõime põhjal, siis tänaseks on olukord muutunud ja uusi arengud dikteerivad moevoolud ning nutitehnoloogia fännid.

nutitehnoloogia

Kas teie jaoks on esmatähtis auto võimsus ja see, kuidas see käitub kiiretes kurvides? Veel kümmekond aastat tagasi oli vastus sellele küsimusele enamasti jaatav.

Tänapäeva autoostjale lähevad märksa enam korda muud sõiduki omadused – esmatähtis on, et nupukad, uut tehnoloogiat kasutavad autodoleksid töökindlad ja säästlikud, neid oleks mugav kasutada, mugav sõita ja need vastaksid kõrgematele turvanõuetele.

Uusimate tehnoloogiatega autosid eelistavad valdavalt nooremapoolsed ostjad. Veebiportaali CarVertical looja ja autoturu eksperdi Matas Buzelise sõnul muretsetakse eelkõige nutiseadmete ühilduvuse, ohutussüsteemide ja muu moodsa elektroonika toimimise pärast.

„Auto dünaamika, juhtimise täpsus ja tagasiside pole tänapäeva autoostja jaoks enam nii olulised kui võimalus avada autouksi mobiiltelefonist ja muu sarnane tehnoloogia. Arusaadavalt keskenduvad sellele ka autotootjad,“ nentis CarVerticali ekspert.

Mugavust ja turvalisust otsides

Samal ajal kui soov tunda „naudingut juhtimisest“ aina väheneb, kasvavad autoostjate nõudmised mugavus- ja turvavarustuse osas.

Kohanduv püsikiirushoidja, sõidurada hoidev abisüsteem, automaatne hädapidurdus on muutunud tänapäeva autoostja jaoks olulisteks valikukriteeriumiteks.

Selliseid lisavarustusi nagu iseparkimine (auto oskab end juhi sekkumiseta parkimiskohale manööverdada) või öise nägemise süsteem (soojuskiirgust tuvastav kaamera) on pikka aega peetud eksootikaks.

Pisitasa on need muutunud aga kättesaadavamaks ka soodsama hinnaklassi autode juures. Infrapuna-kaamera abil jalakäijaid ja loomi tuvastav süsteem ning iseparkimine pole enam üksnes BMW seitsmenda seeria ja teiste kallite mudelite pärusmaa.

Nüüd on need olemas ka märksa kättesaadavamatel mudelitel nagu näiteks Peugeot 508, uutel 3008 ja 5008 linnamaasturitel. Sealjuures kasutab Peugeot sama tehnoloogiat, mida preemiumklassi autod.

Tänapäeva sõidukeid võibki rühmitada tarkvarast lähtuvalt. Esimesse rühma kuuluvad lihtsate lisadega, teise rühma juba keerukama tehnoloogiaga sõidukid ning kolmandasse kuuluvad keerulise tehnoloogiaga varustatud mudelid, milles praktiliselt polegi enam nuppe – kõik on juhitav puuteekraanilt või häälkorraldustega.

„Mõni sõiduk on tagasihoidlikumate oskustega ja näitab üksnes keskmist kütusekulu ja lubab valida muusikat. Edasijõudnumate puhul töötavad keeratavad ja lülitatavad nupud koos puuteekraanidega. Kõige moodsamates mudelites töötab juba kõik ilma nuppudeta,“ kommenteeris CarVerticali juht.

nutitehnoloogia fannid

Eredad värvid tekitavad meeleolu

Parima pildi sellest, kuidas „juhi töökoht“ on viimaste aastatega muutunud, annab ehk Peugeot’ uue põlvkonna i-Cockpit.

Armatuurlaua keskmes on küll suur puuteekraan, kuid põhifunktsioonide jaoks on stiilselt disainitud nupud ikka alles jäetud.

Mõni vajalik funktsioon on hääljuhitav, et roolisolija saaks maksimaalselt keskenduda teele, ja Peugeot’ Mirror Screeni abil saab auto puutetundlikul ekraanil kasutada ka nutiseadme rakendusi – jällegi üks arendus, millest on liikluses tähelepanu fookuses hoidmiseks abi.

Uue põlvkonna autoostjate seas leidub palju ka neid, kes ei soovi silma paista. Seetõttu on neutraalsed värvid jätkuvalt kõige populaarsemad – must ja valge ning kõikvõimalikud hallid ja hõbedased. Need on tooni andnud aastaid ning veebiportaali eksperdi hinnangul ei too lähitulevik selles osas muutusi.

„Roheline, kollane ja tumepunane on palju haruldasemad kerevärvid. Inimestele, kes valivad silmatorkava värvi, on auto ka emotsionaalselt oluline,“ ütles ekspert.

Mõned tootjad julgevad rohkem erksaid värve kasutada, et uute moesuundadega kaasa minna. Sageli luuakse uusi moesuundi koos verivärskete mudelite turule toomisega.

Näiteks Porsche Taycan andis oma elektriautost teada rohelise, sinise ja koguni punase värviga, samal ajal kui Peugeot 208 kiirgab erkkollase, sinise ja punase tooniga nooruslikku energiat.

Peugeot 208 kollane värv mõjub ka pilvise ilmaga nagu päikeselaik
Autosid luuakse teistmoodi

CarVerticali juhi sõnul valib noorema põlvkonna autoostja järjest meelsamini uue ajastu transpordivahendi – elektriauto.

Hinnanguid antakse autodele siiski erinevatelt alustelt ning ka ootused neile on erinevad. Mõne ostja jaoks on oluline praktilisus, teised pööravad rohkem tähelepanu stiilsusele, kolmandate jaoks on tähtsaim tehnoloogia.

„Elektriautode mootor ja jõuülekanne võtavad vähem ruumi, mis lubab tootjatel luua stiilseid väikeautosid, kus on suhteliselt palju ruumi,“ ütles ekspert.

Sestap on ka autode loomise põhimõtted muutunud. Uue põlvkonna sõiduautode tarbeks arendavad insenerid uusi platvorme, mis sobivad samahästi nii sisepõlemismootoritega kui ka elektriajamitega sõiduvahenditele.

Tootjad, kes sellise lähenemise esimeste seas omaks võtsid ning ellu viisid, annavad ühtlasi valikuvabaduse ja võimaluse soetada auto oma tegelikest vajadustest lähtuvalt. Ja ostjad rõõmustavad.

Pole siis imestada, et ostjate hulgas on kõrgelt hinnatud näiteks Peugeot 208 ja 2008, sest neid saab valida nii bensiini-, diisel-, kui elektrimootoriga.

Uute autode puhul on järjest tähtsam turvalisus ja mugavus ning nutikus

Pildid: tootja pressitalitus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.