Tallinna Lennujaam on liitunud lennujaamade süsinikuakrediteerimise programmiga ACA ja saanud esimese taseme sertifikaadi, mis näitab, et lennujaam on edukalt kaardistanud oma süsinikujalajälje ja sõltumatu osapool on selle heaks kiitnud.
AS Tallinna Lennujaam liitus ACA programmiga ning saanud 1. taseme rahvusvahelise süsiniku akrediteerimise sertifikaadi, mis on kinnitus sellest, et lennujaam on võtnud eesmärgiks liikuda kliimaneutraalse majandamise suunas.
Neli sammu kliimaneutraalsuse suunal
ACA ehk Airport Carbon Accreditation on sõltumatu süsiniku akrediteerimise programm lennujaamadele, mis jälgib lennujaamade jõupingutusi ning juhendab neid süsinikdioksiidi heitkoguste hindamisel ja vähendamisel.
ACA jagab vajalikud sammud kliimasõbralikumaks saamisel neljaks osaks ja väljastab lennujaamadele vastava sertifikaadi.
Esimesel tasemel kaardistatakse heitmed, teisel asutakse neid vähendama, kolmandal kaasatakse kolmandad osapooled, et ka nemad vähendaksid heitmeid, neljandal tasemel korvatakse tekitatud saaste mingil moel.
Euroopas on ACA sertifitseerinud 146 lennujaama. Tallinna Lennujaama kõrval on esimese taseme sertifikaadi saanud veel 46 lennujaama 15 riigis üle Euroopa.
3+ ehk seni kõrgeima neutraalsust kinnitava tunnistuse on saanud Euroopas 50 lennujaama, mille kaudu reisib 27% kõigist lennureisijatest. Teiste seas on näiteks Brüsseli, Rooma, Kopenhaageni ja Budapesti jaamad, Norra ja Soome väikejaamadest on mitmed ligineutraalsed. Nimekirja täismahus saab vaadata siit.
Tallinna Lennujaama hea eesmärk
Tallinna Lennujaama keskkonna protsessijuhi Ingrid Lai sõnul on programmiga liitumine vajalik kui on eesmärk tulevikus kliimaneutraalselt tegutseda:
„Meie esimese taseme ehk kaardistamise akrediteering tähendab, et oleme võtnud endale kohustuse arvutada igal aastal oma süsiniku jalajälge.”
Teisele tasemele liikumiseks on vaja luua konkreetne tegevuskava heitmete vähendamiseks. Iga sertifitseeritud lennujaama lõppeesmärk on süsinikneutraalsuse ehk ACA neljanda taseme saavutamine.
Tallinna Lennujaama juhatuse esimehe Riivo Tuvikese sõnul on eri võimalusi keskkonna jalajälje vähendamiseks Tallinna lennujaamas juba mõnda aega käsitletud.
Tallinna Lennujaama juhatus on kinnitanud ettevõtte keskkonnapoliitika, mis sõnastab eesmärgi liikuda madala süsinikuheitega majandamise suunas.
“Sisuliselt peavad kõik tänased otsused, mis puudutavad tuleviku arendusi, arvestama süsiniku vähendamise plaaniga. ACA sertifikaat on seega meile ühest küljest tunnustus aga teisalt ka kohustus, mida võtame täie tõsidusega.“
Ühe süsiniku jalajälje vähendamise võimalusena nähakse elektritarbimise targemat juhtimist. Lennujaamas on juba läbi viidud mitmeid keskkonnasäästlikke uuendusi.
Terminalis on vanad lambid osaliselt vahetatud leedvalgustite vastu ja selle tegevusega jätkatakse. Samuti on lennuradade valgustus sajaprotsendiliselt leedidega kaetud. Tegeletakse ka heitgaaside vähendamisega, mida tekitavad lennujaama transport ja soojatootmine.
Aastast 2004 on Tallinna Lennujaamal keskkonnajuhtimissüsteemi ISO 14001 sertifikaat. Allkirjastatud on MKM vastutustundliku ettevõtluse deklaratsioon ning saadud ka sellekohane kuldmärgis.
Allikas: Tallinna Lennujaama pressiruum. Pilt: Ylle Tampere