Kolmapäev, 18. detsember 2024
Eesti Liikluskindlustuse Fond on analüüsinud statistikat ning raalinud välja kohad, kus kõige rohkem plekimõlkimisi ette tuleb ning nädalapäevad ja kellaajad, millal on kõige suurem tõenäosus olla osaline mõnes parkla-avariis. Spetsialistid jagavad omalt poolt soovitusi, kuidas parklaõnnetusi vältida ning mida teha, kui auto on avariisse sattunud.

37% kõikidest liikluskindlustusjuhtumitest on seotud parkimisega. Mitte kõik autojuhid ei anna pisematest parklas toimunud plekimõlkimistest kindlustusele või politseile teada. Ka ei ole veel jõutud kaardistada kõiki Eestis asuvaid autoparklaid, juhtumeid loetakse ja põhjusi analüüsitakse 77 suure autoparkla põhjal, mis seni registrisse on kantud.

multi-storey-car-park-1271917_1920

KÕIGE OHTLIKUMAD ON KAUBANDUSKESKUSTE PARKLAD

[dropcap]! [/dropcap]37% kõikidest liikluskindlustusjuhtumitest on seotud parkimisega. Juhtumite arvu poolest on suuremate kaubanduskeskuste parklad võrdsed liiklusrohkemate ristmikega.

Võrreldes tänavatel ja ristmikel toimunud õnnetustega on kaubanduskeskuste parklates toimunud juhtumitel isikukahjusid harvem ja parkimisjuhtumite kahjunõuete summad ligi 40% võrra väiksemad. Siinjuures on oluline märkida, et see 37% hõlmab vaid kohustusliku liikluskindlustuse osa ning kui sellele lisada vabatahtliku sõidukikindlustuse osa ehk kaskokindlustusega seotud kahjude osa, on see arv palju suurem.

ENAMUS ÕNNETUSI JUHTUB PARKLASSE SISENEDES VÕI SEALT LAHKUDES

[dropcap]! [/dropcap]70% parklates toimunud juhtumitest on seotud parkimiskohale liikumisega või sealt äraliikumisega. Täpset numbrilist arvu hetkel öelda ei saa, antud andmed põhinevad 77-l. Seda on piisavalt, et teha üldistusi.

[dropcap]! [/dropcap]Ülejäänud parklates juhtunud õnnetuste statistika on kirjeldatud: 21%-l juhtudest leiab liiklusõnnetus aset parklasse viivatel ja väljuvatel teedel või parklasisestel nn. ristmikel, 4% on rajatise või ehitise kahjustamine, 1% on jalakäijatega juhtunud õnnetused parklates ning 4% on liigitatud muude või erijuhtumite alla.

KÕIGE ÕNNETUSTEROHKEM AEG ON REEDENE PÄRASTLÕUNA

[dropcap]! [/dropcap]Kõige sagedamini juhtub liiklusõnnetusi parklates reedeti lõuna ajal ja õhtul (vastavalt kl 13 ja kl 18). Järgmine õnnetusterohke aeg varitseb autojuhte neljapäeval kell 18 ning laupäeval kell 11. Kõige riskivabam on käia autoga kaubanduskeskustes poodlemas pühapäeviti, siis on risk auto vigastuseks kõige väiksem.

PLEKIMÕLKIMISE MEKA, ROCCA AL MARE KAUBANDUSKESKUS

Eesti Liikluskindlustuse Fondi parklaõnnetuste statistika tipus rokib Rocca al Mare kaubanduskeskuse parkla. Seega, kohe esimese asjana soovitus: kasutage sinna jõudmiseks ühistransporti või … parkige oma auto kuskile mujale.

Ootamatu on fakt, et Rocca al Mare kaubanduskeskuse vahetus läheduses asuval Haabersti ristmikul, mis on kõige juhtumiterohkem ristmik Eestis üldse, toimus 2015. aastal ja 2016. aasta esimesel poolel kraad vähem kindlustusjuhtumeid kui Rocca al Mare parklas.

Teisisõnu, Rocca parklas võib saada kaela kindlustusega asjaajamise suurema tõenäosusega kui Eesti kõige õnnetumal ringil. Veelkord soovitus: kasutage Roccasse jõudmiseks ühistransporti või parkige oma auto mujale.

UURING: PARKLAKOHAD ON NORMIST KITSAMAD

Tallinna Tehnikakõrgkooli üliõpilane Kristjan Kalja mõõtis möödunud kevadel kahekümne suurema kaubanduskeskuse parkla parkimiskohtade laiusi ning uuris nende vastavust standardile. Selgus, et 20-st vaadeldud kaubanduskeskuse parklast ei vastanud ükski 2003.a kehtestatud standardiga* soovitatud kaubanduskeskuse parkimiskoha mõõtudele.

2016.aasta kevadel hakkas kehtima uus standard, mis sätestab kaubanduskeskustes olevate parkimiskohtade soovituslikuks laiuseks 2,7 m (seni 2,6m) ja parklakoha laiuseks tavaparkas 2,6 m (2,5m kuni 30-kraadise parkimisnurga puhul) ning pikkuseks 5m, mis jäi kehtima sama mõõduga nagu 2003.aasta standardis.

PARKIMISMAJADES KITSAS NAGU KILUDEL KARBIS

Kuigi ametlikku parkimiskohtade laiuse mõõtmist pole tehtud veel ka parkimismajades, on tõenäoline, et ka sealseid parkimiskohti joonides ei ole arvestatud standarditega. Siin tõukab ettevõtjat tagant majandushuvi: piiratud alale tahetakse paigutada võimalikult suur arv parkimiskohti, jättes tähelepanuta, et kitsaste parkimiskohtade puhul võib kahjustada saada kliendi vara.

ETTEPANEK MINISTEERIUMILE: ASI SEADUSLIKUKS!

ELF ja Eesti Kindlustusseltside Liit on teinud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile ettepaneku, seadustada määrusega parklatele kohustuslikud parkimiskohtade miinimummõõdud.

Parklate ja eelkõige nn käidavamate ehk suuremate parklate olukord on mõõtmete osas on halb, see omakorda loob tingimused vara kahjustamiseks ning uuteks kindlustusjuhtumiteks. Siinkohal pole mõtet osutada näpuga ahnetele kindlustusettevõtetele, kes ei taha kahjusid kinni maksta – maksavad, sest nii seisab lepingus, aga fakt, et korraldamatus toob kaasa mõttetuid kulutusi ning kokkuvõttes maksab selle oma taskust kinni kindlustaja. Pall on ministeeriumi käes.

MIDA TEHA, KUI ON JUHTUNUD?

[dropcap]!  [/dropcap]Parklates kehtib liiklust korraldavate märkide puudumisel „parema käe reegel“ ning parklas autosse sisenemisel ning väljumisel tuleb olla uste avamisel ettevaatlik, et ei vigastaks uksega teisi autosid.

[dropcap]!  [/dropcap]Kui siiski juhtub liiklusõnnetus, tuleb õnnetuse asjaolud ning autode kahjud kirjalikult fikseerida ning pildistada, samuti üles joonistada juhtunu skeem. Ära tuleb märkida see, kes põhjustas juhtumi ning allkirjastada dokument mõlemapoolselt.

[dropcap]! [/dropcap] Oluline on meeles pidada, et ka mobiiltelefoniga pildistatud piltidel oleks hästi näha sõiduki kahjud.

[dropcap]!  [/dropcap]Kahju saaja peab pöörduma enda või vastaspoole kindlustusandja poole kahjude hüvitamiseks. Kui osapooled vormistavad õnnetuse ise, siis on mõistlik kasutada blanketti “Teade liiklusõnnetusest”.

[dropcap]!  [/dropcap]Kui kaubanduskeskusest naastes avastate, et teie sõiduk on viga saanud parklas ning kahju tekitaja ei ole jätnud enda kontaktandmeid, mis oleks viisaka ja vastutustundliku käitumise üks reegel, tuleks uurida, kas parklas on turvakaamerad: ehk õnnestub kahjutekitaja tuvastada videosalvestustelt.

Loe siit, kuidas Ylle parklas teise auto ära rihtis ja kuidas asja lahendas

*Parkimiskohtade paigutamist käsitleb „Linnatänavad“ standard, mille väljaandjaks on Eesti Standardikeskus.

Allikas: Eesti Liikluskindlustuse Fond/ Eesti Kindlustusseltside Liit, meedia: Pixabay, Ylle Rajasaar

http://www.accelerista.com/toimetus/kohvik/test-parklastrippari-nimi/

http://www.accelerista.com/uudised/videod/parkimistrahv-horvaatia-moodi/

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.