Kolmapäev, 22. jaanuar 2025
Suvine pööripäev on selleks korraks möödas ja politsei on patustajad kokku lugenud. Võrreldes mullusega on tänavune seis sandim: rohkem inimkannatanuga õnnetusi, rohkem vigastatuid ja kaks hukkunut. Lootus jääb, et ülejäänud suvel on liikluses rahulikud ajad.

5. juulist alustavad ametlikult tööd mobiilsed kiiruskaamerad. Esimese poole aastaga jäi vahele pea 51 000 kihutajat. Testperioodil tabati keskmiselt 100 kiiruseületajat tunnis.

Roolijoodikuid saadakse igapäevaselt ka täiesti hirmutavates kogustes kätte. Neljapäeva, 4. juulil jäi roolis vahele 1 narkojoobes ja 12 alkojoobes juhti, kolmapäeval, 3. juulil võttis politsei roolist maha 4 narkojoobes ja 15 alkoholi tarvitamise tunnustega juhti.

Esmaspäeval, 1. juulil 19 roolijoodikut, mis on tegelikult üsna tavaline, sest nädala alguses tabataksegi neid rohkem. Aga üks tavaline kolmapäev või neljapäev…?

Joodikunäoga ja kihutavad jaanid

Tänavused jaanid tegid mullustele mitmes mõttes ära. Pidu hakkas pihta juba 20ndal ja kestis julgelt 25. juunini: pikk nädalavahetus ja päevake pealekauba venitasid mõne seltskonna joomingu mitmepäevaseks.

Ajavahemikul 20.-25. juunini tabati 244 joobes juhti. Lisaks tabati 65 kriminaalses joobes juhti, kellest ühel tuvastati narkootiline joove.

Alkohol alkoholiks, 1. juuli seisuga on kihutajate statistika samuti erakordselt õudne. Pööripäeva ajal ja ümber registreeriti 915 kiiruseületamist. Neist peaaegu kolmandik (ligi 300!) toimus 21. juunil.

20.-25. juunini toimus 30 inimkannatanuga liiklusõnnetust, neis hukkus kaks ning vigastada sai 36 inimest. (Hukkunuga liiklusõnnetused olid 20. ja 25. kuupäeval).

Võrreldes tänavust ja 2018. aasta 20.-25. juunit saab öelda, et inimkannatanuga liiklusõnnetusi oli tänavu kahe võrra rohkem, hukkunute arv oli sama, vigastatuid oli käesoleval aastal viie võrra enam.

Varasemast rohkem oli jalgratturi ja mopeedijuhi osalusel inimkannatanuga liiklusõnnetusi. Teada on viiest joobes mootorsõidukijuhi süül juhtunud liiklusõnnetust, kõik varalise kahjuga.

Neljas inimkannatanuga liiklusõnnetuses osales alkoholi tarvitanud liikleja. Neist kaks olid jalgratturid, üks traktorist ja üks jalakäija.

Kas lõunaosariikides juuakse rohkem?

Üle kolmandiku joobes juhtides tabati Põhja prefektuuri teeninduspiirkonnas, Lääne ja Lõuna prefektuuri piirkonnas veidi üle neljandiku neist ja Idas umbes kümnendik.

Kriminaalses joobes juhtidest üle 40% tabati Lõuna, kolmandik Põhja, 15% Lääne ning vähem kui kümnendik Ida prefektuuri teeninduspiirkonnas. Promillide osas eraldi statistikat ei koguta.

Politseil olid käed-jalad tööd täis

Sel perioodil tehti üle Eesti 39 reidi sõidukijuhtide kainuse kontrollimiseks ning kuus reidi piirkiirusest kinnipidamise kontrollimiseks. Joobe reidide käigus avastati 125 alkoholitarvitamise kahtlusega juhti.

“Vaadates viimaste aastate andmeid alkoholi tarvitanud juhtide tabamise kohta tõuseb esile just jaanipäeva ümbrus. Suvel ikka sõidetakse rohkem autoga ning paraku tarvitatakse pidustustel ka alkoholi,” selgitab PPA juhtivkorrakaitseametnik Sirle Loigo.

Need, kes arvavad, et politsei teeb vahet tuntud ja tundmatul inimesel ning “suvaline jope” saab soolasema keretäie kui näiteks Roosileht või Oja, peavad pettuma. Sirle Loigo ütleb, et seadus on kõigile üks.

“Kindlasti ei tehta karistuse määramisel vahet kui tuntud inimene on, kõiki koheldakse võrdselt arvestades teo toimepanemise raskendavaid ja kergendavaid asjaolusid. Roosilehe karistuse osas tegi otsuse kohus mitte PPA.”

Allikas: PPA

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.