Esmaspäev, 23. detsember 2024
Sobiva varuosa leidmine autole on näiliselt lihtne: internetikaubamajades pakutakse kümneid eri hinnaga tooteid ning ka töökojast võib saada soovituse odavama, B-varuosa ostmiseks. Auto varuosade valikul peab säilitama kaine mõistuse: odav vidin võib osutuda võltsinguks. Paremal juhul osa sobib, aga sellel puudub garantii.

Piraatvaruosade äri rahvusvaheline käive ulatub 250 miljardi euroni. Ekspertide hinnangul kasvab nn. must turg iga aastaga, sealjuures paraneb järjest ka võltsingute näiline kvaliteet. Enamasti on võltsingut lihtne ära tunda just kehva kvaliteedi järgi, aga mida aeg edasi, seda oskuslikumaks võltsijad muutuvad. Vaja on terast silma ja asjatundlikkust, et eristada õiget varuosa valest.

Varuosade valikult pruugivad eksida ka kogenud mehaanikud, rääkimata tavalisest autoomanikust. Seega on väga tähtis, et autot hooldatakse kvalifitseeritud töökojas, mis kasutab autotootja poolt heaks kiidetud varuosi. Automehaanik on n-ö lihtsa inimese usaldusisik, kelle ülesandeks on selgitada, miks tuleb eelistada ainult volitatud esindajalt ostetud, selge tootmisajalooga detaile.

PIRAATÕLI ÄRATUNDMINE ON VÕHIKUL VÕIMATU

Kõige lihtsam on turustada piraatõlisid ja määrdeid, sest originaaliga identse või sellega väga sarnase anuma saab osta väga lihtsalt. Samuti trükkida sobivad kleebised. Näiteks suleti hiljuti Leedus õlivabrik, mille aastane käive oli hinnanguliselt 4 miljonit eurot.

“Tehas” toimis vanas kolhoosihoones, kuhu sõitis kohale tsisternauto, millest lasti erinevate brändimärkidega anumatesse täpselt samasugune tume vedelik. Silt võis öelda, et tegemist on täissünteetilise kvaliteetõliga, kuid reaalselt oli tegemist solgiga.

Kõige võltsitumad on kõige tuntumad brändid, sest neid on kõige lihtsam müüa. Kui pakend näeb originaalne välja, siis ükski tavaline silm või nina ei suuda selgeks teha, kas tegemist on õige või vale asjaga. Auto mõistab seda aga üsna kiiresti, paraku võib kahju olla siis juba suur.

Piraattoodete kasutamine ei erine ükskõik millisest muust organiseeritud kuritegevuse toetamisest. Venemaal avastatud õlide “villimisvabrikud” on sageli väga viletsas seisus hooned, kus orjalikes tingimustes töötavad illegaalid.

KARDA ANONÜÜMSET VALMISTAJAT

Väga suur osa piraatvaruosadest toodetakse Hiinas, kuid eriti ettevaatlik tuleb olla siis, kui tootele või pakendile ei ole kirjutatud valmistajamaa nime või on selle asemel midagi ebamäärast. Juhul, kui valmistajaks on märgitud Hiina, on tõenäosus petta saada väiksem.

Piraatvaruosad ja -tarvikud on üle maailma väga suur probleem. Eestis on see mure, eeskätt tänu töökodade vastutustundlikkusele, püsinud võrdlemisi väiksena. Ometi ilmub ka siin ja teistes Baltimaades aeg-ajalt välja võltsinguid.

Üheks põhjuseks on internetipoed, kust võib 500-eurosele originaalvaruosale saada täiesti tundmatu nimega alternatiivi mitu korda odavamalt. Endast lugupidav mehaanik peaks kahtlast toodet nähes kliendile selgitama võimalikke ohte ja sellist mitte paigaldama, sest sõltuvalt detailist, võivad purunemisega kaasnevad ohud liikluses olla vägagi suured.

KLIKI PILTIDEL: KAS TUNNED KRÄPI ÄRA?
ODAV NETIKAUP EI PRUUGI OLLA KVALITEETNE

Levinud skeem on netifirmad, mis peibutavad ostjaid, pakkudes originaalvaruosi väga odavalt. Ettevõte võib tegutseda Poolas, olla registreeritud mõnda Saksamaal asuvasse korterisse ja osta oma tooted Hiinast. Ehkki detail võib olla originaal, annab sellele garantii müüja. Kui varuosaga midagi Eestis juhtub, on väga keeruline – kui mitte võimatu – mingit kompensatsiooni saada.

On juhtumeid, kus müüjaga võetakse ühendust, räägitakse lugu ära ja saadakse vastuseks, et nii odava hinna eest ei saagi mingit garantiid. Töökodadel ja mehaanikutel lasub suur vastutus, sest nemad peavad sõidukiomanikule selgeks tegema, et kallim varuosa on kallim, sest see on parem kui internetist leiduv samasugune, kuid tundmatu firma toodetud detail.

Näiteks annab Ebay autotootjate originaalvaruosa koodide järgi väga palju valikuid, mis jätabki mulje, et sama asja saab osta palju soodsamalt. Tegelikult puudub sellistes keskkondades adekvaatne kontroll. Nii internetis kui reaalelus aitab lisaks ebaselgele päritolumaale võltsingut ära tunda ebakorrektne brändinimi.

Allikas ja meedia: ZF Friedrichshafen AG, KG Knnutsson. Kaanepilt: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.