Neljapäev, 23. jaanuar 2025
Sel nädalal tõi uudisvoog kaks kehva maiguga Tesla-uudist: USA-s tõstis elektriautode tootja kõikide mudelite hindu ning NHTSA luges kokku Tesla Autopilot`i ohvrid. Ühendriikide riikliku maanteede- ja liiklusohutuse ameti statistika järgi on Tesla üks maruohtlik “isesõitja”.

16. mail andis Tesla teada, et tõstab USA-s kõikide mudelite hindu. Näiteks Model Y Perfomance`i eest tuleb varasema 65 990 dollari asemel välja käia 3000 raha rohkem (see on “hind alates”).

Põhjenduseks tuuakse toorainete hinnatõus, mis ei puuduta ju üksnes Tesla emamaad vaid kogu tööstust ja seega pruugivad tõusta mudelite hinnad ka mujal.

Saksamaa esinduse hinnakirja uskudes algavad Model Y Perfomance`i hinnad 66 965 eurost. Ilmselt võib Y-ga minna nagu aprillis läks Model 3-ga, mille hinda Tesla natuke kruvis ja sellega pahameeletormi põhjustas. Üldiselt aga saame ju kõik aru, et kurtmiseks pole põhjust, tõusevad (või on juba tõusnud) kõikide sõidukite hinnad.

Elon Musk tunnistas juuni alguses, et tal on majanduses toimuva osas “väga kehv eelaimdus” ning hoiatas, et juhul kui asjad hapuks lähevad, peab Tesla umbes 10% töökohtadest kokku tõmbama.

Kui hinnatõusu neelame üldises melus üsna rahulikult alla – 3000 raha siia-sinna ei anna nii hea auto puhul ju eriti tunda, eeldusel et Tesla ost on kaalutletud otsus, siis NHTSA äsjane LEVEL2 tehnoloogiaga sõiduautode ohutusuuring paneb küsima, miks ei tegeleta juurpõhjustega vaid kehvade regulatsioonide tagajärgedega!?

Tesla Autopilot on ohtlikem LEVEL2 tehnoloogia!?

NHTSA nimelt ütleb, et just Tesla autopiloot on kõige ohtlikum “isejuhtiv” lahendus liikluses: viimase aastaga on juhtunud ligi 300 Tesla-osalusega avariid, surma saanud kuus ja vigastada viis inimest.

Tesla on aastaid kiitnud oma Autopilot-juhiabipaketti, mis on autoala asjatundjate sõnul üks edasijõudnumaid nn isejuhtivaid tehnoloogiaid, võimaldades sihtkohta sõita vähese juhi sekkumisega. Tesla roolis istudes oled sa vastutaja ja kontroll, aga roolib, kiirendab, navigeerib, pidurdab jne auto omapäi.

Statistika on karm ja tõele au andes on NHTSA võtnud ette kõik autotootjad, mitte üksi Tesla, mis esikoha sai, niisiis on huvitav vaadata, kuidas on teised tootjad teise taseme autonoomsusega toime on tulnud.

Statistikat tehti LEVEL2 tehnoloogiat evivate automarkide kohta ajavahemikus 1. juuli 2021 kuni 15. mai 2022. Valim on üllatavalt kesine, sest tootjaid, kelle autodel on nii edasijõudnud abid peal, polegi USA-s väga palju. LEVEL2 taseme autod on sel ajal osalenud kokku 392-s tõsisemas intsidendis.

2021 ja 2022 aasta liiklusavariide hulk on USA-s samuti märgatavalt kasvanud, sest pandeemia esimene laine kui kogu elu seisma jäi, lõi kõikjal petlikult turvalisema liikluse mulje. Järgnevad aastad olid aga enamvähem – elu nagu ikka. Seega peaks uuringut lugema teatavate reservatsioonidega.

Avariide arv USA-s kuude lõikes

Kui kõik LEVEL2 taseme abidega sõidukid on vaadeldud ajavahemikul osalenud kokku 392-s intsidendis, siis Tesla osa neis on röögatu, 273 juhtumit ehk umbes 70%. Teslale järgneb Honda 90 juhtumiga ja Subaru 10 avariiga.

Avariidest kõige sagedasemad olid need, kus toimus kokkupõrge (116 juhtumit). Ühel korral jäi ette rattur ja kolmel korral jalakäija. 20 korda keris nutikas sõiduk end “iseenesest” vastu puud või posti ning kümnel juhul lömastas süütu looma.

LEVEL2 abidega autodega juhtunud avariid markide kaupa

Ülaltoodud numbreid on samuti vaja võtta reservatsioonidega: nimelt on Tesla olnud viimastel aastatel palju populaarsem auto kui Honda ja Subaru. Samuti on kõik Teslad varustatud Autopilotiga, Subarul on Eye Sight nüüd ka põhivarustuses, aga funktsioonid on erinevad. Reklaam muidugi ka – Tesla puhul jääb mulje, et selle Autopilot on tõesti isesõitev… autopiloot, noh!

Niisiis läheb NHTSA statistika põhjal Tesla kontole kuus surma ja viis raskelt vigastatut. Ametnikud lubavad et hoiavad Teslal rohkem silma peal, sest muuhulgas ei suutvat Autopilot alati “näha” peatunud operatiivautosid ja on olnud juhtum, kus Tesla on tuletõrjeautole küljelt täie vaardiga sisse põrutanud.

Kõiges on süüdi tootjad!?

Omast kogemusest võin öelda, et “isemõtlev” Tesla uinutab autojuhi (valvsuse) ruttu: armatuuri keskel sinist silma vilgutav hiiglasuur nuhvel ja liigse nupumürata displei tekitavad rahuliku (muidugi petliku) turvatunde.

Tesla Model 3 on esimene testauto, mille roolis ma esimest korda elus sügavalt magama jäin. See juhtus 2+2 sõidurajaga teel ja õnn oli, et auto omanik mu tukastamist märkas ja mind ehmunult üles togis.

Tänaseni pole mul aimu, kuidas selline asi juhtuda võis… õigemini, aimu ju on: mul ei olnud roolis mitte midagi teha ja tajud kustusid ning mina koos nendega. Ma ei olnud isegi väsinud! Ma lihtsalt… lasin end uinutada.

Kindlasti pole ma ainus Tesla roolis olnud autojuht, kellega selline asi juhtub. Nüüd on küsimus, kas süü lasub autotootjal, või peaksid peeglisse vaatama reegleid kehtestanud ametnikud, kes on omas peas valmis teinud midagi, mis päriselus lihtsalt ei tööta?

Võibolla pole me nii edasijõudnud juhiabistuseks valmiski!? Tesla toonitab, et Autopilot ei ole autonoomne ise tegutsev ja otsustav pakett vaid on juhiabide komplekt, mis nõuab juhilt roolis siiski täit tähelepanu. Subarul on juhi silmade liikumisel pidev kontroll peal ning niipea kui pilgu natukenegi kõrvale keerad, tuleb kisa ja abi nõuab, et sa teed vaataksid.

Euroopas saame me aru juhi vastutusest ega torma tootjat kohtusse kaebama, USA-s on hagi esitamine osa elustiilist. Võtame korraks ehk aja maha ja vaatame seni kehtinud regulatsioonid üle ning viime need päriselu ja -inimestega kokku.

Lennukites, muuseas, on alati kaks pilooti, kes isegi nuusata ei või samal ajal, kuigi kaasaegne lainer suudab ise lennata ja maandudagi. Ei maga roolis!

NHTSA uuringu kokkuvõtet tervikuna loe siit. Isejuhtivate tehnoloogiate tasemeid vaata siit.

Kaanepilt: Accelerista pildipank

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.