Sõiduki talvekorda seadmine on jõukohane töö igaühele. Vahendid, mida vaja läheb, maksavad kokku mõnikümmend eurot ja on laialt saadaval. Oluliste sõlmpunktide üle käimiseks kulub paarkümmend minutit. Kord soetatud vahenditest piisab, et tegevust talve teises pooles uuesti korrata.
Kõige parem on autot hooldada kuivas ja hästi valgustatud ruumis ent seda saab teha ka ilusa ilmaga täiesti lageda taeva all. 4-5 vajalikku toodet võiksid olla kvaliteetsed.
Kuigi ka supermarketites on päris suur valik autohooldusvahendeid, soovitaks pöörduda spetsialiseerunud kauplusse. Seal saab müügiinimeselt vajadusel ka nõu küsida.
Valisime seekord Liqui-Moly auto talvehoolduseks mõeldud vahendid, tervikpaketi pani meie jaoks kokku HLAutoosade klienditeenindaja. Kõige peale ise tulla polekski osanud – näiteks sai müüja soovitusel autosse paigutatud niiskustimav padi.
https://youtu.be/At9JAactI6U
Akuklemmide määrimine
Talveks valmistumist alustasime akuklemmide määrimisega. Mitte iga kaitsemääre ei sobi akuklemmidele, sest osa sarnastest toodetest ei juhi elektrit ja see muudab efekti vastupidiseks.
Spetsiaalselt akuklemmidele mõeldud määre ei kaitse ainult oksüdeerumise eest vaid vähendab akuklemmide ja juhtmekingade vahelist takistust.
Sama määrdevahend sobib suurepäraselt kasutamiseks ka autode haagisepistikutes, mis kipuvad aeg-ajalt ootamatult töölepingut lõpetama.
Regulaarne pistiku puhastamine ja määrimine aitab ebamugavusi vältida. 10 grammi määret maksab umbes 2.2 eurot .
Tihendid libedaks ja vettpidavaks
Jätkasime auto uste ja luukide tihendite silikoonitamisega. Uksetihendite hoolduseks on saadaval ka ilma silikoonita hooldusvahendeid, mis on mõne automargi puhul parem valik.
Nimelt on mudeleid, mille uksetihendid ei ole ainult kummist vaid “karvased” ning nende silikoonitamine täidab küll külmumise vastased eesmärgid, aga võib tekitada sõidul uste-luukide nagisemist.
Silikoon või seda sisaldav hooldusvahend on levinud toode, mida saab osta nii spreina kui ka liimipulgaga sarnanevas formaadis.
Just see viimatinimetatu peaks sobima kui mitte kõigile, siis enamikele kummitihenditele. Kui kahtled, küsi autopoest nõu ja proovi kõigepealt silikoonita hooldusvahendit.
Tihendite töötlemise efekt seisneb selles, et aine hoiab niiskuse ja vee tihendist eemal ning muudab selle pinna libedamaks.
Just vesi ja niiskus ei lase külmaga jäätudes autoustel korralikult avaneda. Meie valitud silikoon maksab umbes 10 eurot, aga alati saab kallimalt.
Silikooniga töödeldud uksetihenditega ei maksa talvist autopesu karta. Talvel on küll olulisem uksevahed korralikult ära kuivatada, aga praktika näitab, et silikoonitatud tihendid ei jäätu nii lihtsalt isegi sellisel juhul, kui kuivatamine ununes.
Lukud liikuma
Kõik, mis liigub, see ka kulub. Kuigi selle peale liiga tihti ei mõtle, on auto käepidemed, lukud ja hinged ühed enim kasutust saavad osad ja seetõttu on nende määrimine oluline ka muul ajal kui enne talvekülmasid.
Määrimata süsteemid võivad külmaga vahest nii “kanged” olla, et näiteks sisemist ukselinki lukumehhanismiga ühendav tross katkeb ülekoormuse tõttu.
Lukud, hinged ja uste kinnitusmehhanismid hooldasime just selleks tarbeks mõeldud määrdega. Palju kasutatakse lukusula, mis ei ole parim valik. See aitab küll tekkinud jääd sulatada, aga ta on liiga vedel ja ei toimi pikemas perspektiivis määrdena.
Lukuhooldusmääre, kui seda kasutada juba enne talvekülmade saabumist, määrib lukkude liikuvaid osasid ja väldib nende kinnikülmumist. Pudel lukumääret maksab umbes 5 eurot ja seda jagub pikaks ajaks. .
Niiskus kabiinist välja
Niiskus kabiinis rikub elektroonikat, ajab aknaid seest poolt uduseks ning tekitab autosse kopituse lõhna. Niiskuse eemal hoidmiseks tuleks enne autosse istumist jalad lumest ja sodist puhtaks kloppida nii, et istud ise autosse ja siis klopsid jalgu teineteise vastu.
Kui seda ei viitsi, istu parem autosse lumiste jalgadega, sest jalgade puhastamine vastu küljekarpi koputades on hullem kui niiskus ja lumi kabiinis.
Niiskust aitab eemal hoida kabiiniõhufiltri vahetamine ning kliimaseadme kasutamine nii palju kui võimalik, samuti ka jalamattide regulaarne puhastamine ja kuivatamine.
Kuid lisaks võib appi võtta ka niiskusekoguja, mis aitab tõhusalt autos oleva niiskuse kokku koguda, imades selle endasse.
Niiskusekogujaid on turul palju ja isesuguseid. Müüakse keemiat, mis käib plastikust kopsikute sisse, meie valisime 13 eurot maksva ja korduvkasutatava padja. See ei näe küll ehk liiga noobel välja, aga on töökas ja pretensioonitu.
Padja saab märkamatult paigutada näiteks auto esiistmete alla, kus see ümbritsevast keskkonnast niiskust seob. Korraga on padi võimeline endasse imama umbes 600 ml vett, misjärel saab selle mõne kütteallika peal jälle ära kuivatada.
[dropcap]NIPP [/dropcap] Kes raha ei raatsi kulutada, võib otsida kodust vahendid, ja ise niiskust imava pätsikese valmis teha: vaja läheb vana puuvillasokki, mis tuleks täita kassitualetis kasutatavate graanulitega. See komplekt ei ole taaskasutatav – kui graanulid paisunud, tuleb need ära visata ja valmistada uus pätsike.
[dropcap]NIPP [/dropcap] Selleks, et vähendada niiskuse kogunemist sõitjateruumi klaaside sisepinnale, tuleks pikemalt sõidult tulles autouksi mõni minut avatuna hoida, et sooja kabiini ja õue temperatuurid saaksid ühtlustuda.
Kabiini soe õhk on niiske ja kui auto uksed kinni panna, kondenseerub õhuniiskus külmadele klaasipindadele. Kui aga uksed avada ja temperatuurid ühtlustada ning ühtlasi hoida autos ka niiskusekogujat, peaks korras ventilatsioonisüsteemiga sõidukis aknad talvel uduvabad püsima.
Pildid: Sten Ottep, Uku Tampere
Artikkel on avaldatud Delfi, Accelerista ja Maanteeameti koostööprojekti “Ühes tükis läbi talve” projekti raames. Klõpsa alumist bännerit ja loe Delfi lugusid!