Teisipäev, 26. november 2024
Paljud ei ole tänavu oma autole veel talverehve alla vahetanud, sest väljas valitsevad plusskraadid. Tuleb järgmine lumi, tulevad ka järjekorrad. Tunnustatud rehvitöökoda soovitab rehvid aegsasti ja korralikus töökojas alla panna, sest muidu juhtub nagu alljärgnevas loos – vilets rehvivahetus võrdub kaks rehvivahetust ja mõttetult kulutatud aega ja raha.

Mõni nädal tagasi tegime puust ja punaseks ette, kuidas eristada kvaliteetset rehvitöökoda ebakvaliteetsest. Paar külmemat ilma oktoobri lõpus ajasid aga autojuhid paaniliselt rehve vahetama ning praegu rühmavad need kvaliteetsed kohad lohakalt tehtud tööd ümber teha.

Nii markantset juhtumit aga kui Rehviringi meistrite töölauda saabus, näeb harva. Sõitis ette Škoda, mille omanik ei olnud pehmelt öeldes eelmise koha poolt pakutud teenusega rahul.

Rehviringi tegevjuhi Erkki Jõgi sõnul ei ole see esimene ega tõenäoliselt ka mitte viimane kord, mil neil kehva rehvitööd uuesti ja korralikult üle teha tuleb.

Seekordne näide Škodaga aga on niivõrd värvikas, et väärib eraldi mainimist – sellist tasakaalutina kogust mööda velge laiali ei ole kuigi tihti ette tulnud ka kogenumatel rehvimeistritel.

Ilma pesuta korralikku tulemust ei saa

Praeguste ilmadega on autoomanikul endal üsna vähe ära teha auto ja rataste puhtana hoidmiseks. Teed on mudased ning pori koguneb usinalt velgede sisepindadele.

Kui veljed on tiheda kodaraga, siis tavalise autopesuga muda sealt korralikult ära ei saagi – rattad tuleks alt ära võtta. Seda olulisem on aga rehvitöökoja hoolsus – kui rattad on alt võetud, saab neid ju hõlpsasti pesta.

Škoda alt võetud rattad olid hea näide sellest, mida kõike saab valesti teha. Kõik läks nässu alates hetkest, kui veljed pesemata jäid. Vaid siit-sealt oli pori traatharjaga ära nühitud, et oleks kuhu uut tasakaalu kinnitada.

Rehviring alustas korralikust pesust ning üllatused ei jäänud tulemata. Vana paakunud porikihi seest ilmus nähtavale suur kogus ürgvanu tasakaalusid, mis eelmisel “meistrimehel” sootuks kahe silma vahele olid jäänud.

Pildid kõnelevad enda eest. Olgu veel ära märgitud, et kõigil piltidel on sama velg. Esimesel pildil on näha velg enne pesu ja järgmistel on lähivaated erinevatele sektoritele veljest pärast pesu.

Korralik töökoda oleks vanad tasakaalud sealt avastanud isegi ilma velgede pesemiseta, aga võib arvata, et kiirustati liialt ning hoolimislävi teenuse kvaliteedi osas oli olematu.

Tasakaal siin, tasakaal seal, tasakaal igal pool

Tasakaal liimitakse puhtale velje pinnale, nii püsib see seal kinni. Ühtlasi kehtib tasakaalustamisel põhimõte – nii vähe kui võimalik, nii palju kui vajalik. Mida vähem tasakaalusid velje küljes on, seda parem on tulemus.

Kvaliteetsel tasakaalustamisel liimitakse tasakaalu klotsid või riba ainult ühte kohta. Kui riba on juba kahes kohas, võib see olla märk kalibreerimata tasakaalupingist või sellest, et velge pole tasakaalustuspinki kinnitamisel korralikult tsentrisse saadud.

Sama efekti annavad ka eemaldamata jäänud vanad tasakaalud. Õigeks tsentreerimiseks on vaja kinnitada velg kindlasti pinki koonusega seest poolt ning väljast fikseerida poldiaukude kaudu.

Uuesti tegemiseks toodud veljed kubisesid vanadest tasakaaludest. Need olid täiesti erinevates kohtades, kõrvuti ning isegi kohati üksteise serva peal.

Ilmselgelt pole vanu tasakaalusid sealt juba kaua aega eemaldatud. Rääkimata sellest, et vanade tasakaalude küljest jäänud liimijäljed tuleks veljelt maha käiata.

Katsejänesvelgedel olid mõned uued tasakaalud liimitud lausa vanade tasakaalude eemaldamisest jäänud liimijälgedele.

Positiivne on see, et nende eemaldamine oli lihtne – kuna liim ei nakku porise vana liimijäljega, piisas kergest takka lükkamisest. Ilmselt püsisid need tasakaalud seal tsentrifugaaljõu mõjul ja oleks varem või hiljem ära lennanud.

Lõplikku selgust ei saanudki selles osas, kas eelmises kohas mõni tasakaal üldse eemaldati või sattusid need mõned uued lihtsalt pori sees turritavate vanade liimijälgede kohale. Fakt on aga see, et rattad ei olnud mitte kusagilt otsast tasakaalus ning sõita oli autoga halb, et mitte öelda raputav.

Odavam on üks kord kvaliteetselt teha

Kui video avaldasime leidus neidki, kes ilkusid. Mõned pidasid kvaliteedi taga ajamist mõttetuks, teised leidsid, et korralikku tööd oodata olekski rehvivahetuse tipphooajal jabur, sest keegi korralikult niikuinii ei tee.

Päris nii see ei ole – korralik teenus on olemas ja mõned töökojad keskenduvadki kvaliteedile. Ning neil korralikel läheb hästi, sest rahulolev klient jääb aastateks sinna käima. Autojuhi jaoks on hea rehvivahetaja sama oluline kui oma juuksur või hambaarst.

Kui klient ise oskab korralikku teenust küsida, siis tõenäoliselt on enamikes rehvitöökodades elementaarsel tasemel oskused vähemalt olemas ja nõudlikule kliendile tehakse need lisaliigutused ära.

Ja miks peakski vähemaga leppima. Škoda omanik maksis seekord sama töö eest kaks korda, kusjuures “ümber tegemine” ei maksnud rohkem kui esialgne töö.

Autoomanik määrab kvaliteedi

Kõik on valikute küsimus: kuniks kliendid ise ei oska korralikku tööd nõuda, siis lastaksegi siin-seal lihtsalt “üle.” Autoomanikud on mõnes mõttes sundseisus – rehve peab vahetama ja järjekorrad on pikad.

On aga üks lihtne lahendus, mis aitab ebakvaliteetsest teenusest end ja autot säästa: kui rehvivahetusele aegsasti mõtlema hakata ja aeg broneerida, siis ei ole sundi “esimeses ettejuhtuvas urkas” oma rehve vahetada, sest pärast vigade paranduseks koha otsimine on palju tüütum.

Ega siis muud olegi soovitada, kui et pärast selle loo lugemist vut-vut korralikku töökotta aega kirja panema kui rehvivahetus veel tegemata. Ei see tali taeva jää!

Artikkel on ilmunud Delfi, Accelerista ja Maanteeameti koostööprojekti “Ühes tükis läbi talve” raames. Klõpsa alumist bännerit ja loe rohkem!

talvele vastu

Pildid: Rehviring, kaanepilt: Sten Ottep

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.