Maailma suurimal tehnoloogiamessil CES tuli Toyota välja suurüllatusega. Kate tõmmati isejuhtivalt täiselektriliselt ideeautolt e-Palette, mille võib kerge vaevaga muuta ratastel poeks, hotelliks või platvormtaksoks. Lisaks tutvustas Toyota uut liikuvusteenuste platvormi.
Toyota on võtnud ette suurejoonelise projekti: arendada koos mitmete partneritega välja lihtsalt kohandatav isejuhtiv elektrisõiduk, mida saab kasutada paljudel eesmärkidel. CES-il demonstreeritud e-Palette sobib nii liikuvaks hotellitoaks kui vajadusel ka välikohvikuks või arstipunktiks.
e-Palette ideeauto on oma olemuselt täisautonoomne akutoitega elektrisõiduk, millel on avatud juhtliides, mis võimaldab partnerettevõtetel sinna paigaldada vajaliku teenusliidese. Amazon, DiDi, Mazda, Pizza Hut ja Uber on need, kellega koos loodab Toyota ühisteenuste keskkonna käima tõmmata.
SÜNDIS UUS LIIKUVUSTEENUSTE ÄRILIIT
8. jaanuaril teatas Toyota Motor Corporationi president Akio Toyoda Las Vegases uuest äriliidust, mis keskendub liikuvusteenuste arendamisele. Ühtlasi tutvustas ta e-Palette ideeautot, mis peab tulevikus täitma ootused riigiülestele transpordi – ja ärirakendustele.
„On selge, et autotööstuses on toimumas suurimad muutused, sest tehnoloogiad – elektrifitseerimine, ühendatud ja automatiseeritud sõit – teevad märkimisväärseid edusamme,” rääkis Toyoda.
“Toyota on jätkuvalt pühendunud veelgi paremate autode valmistamisele. Samuti töötame välja transpordilahendusi, et aidata kõigil elamist nautida, ning anname oma panuse, et luua veelgi parem ühiskond järgmiseks sajaks aastaks ja kauemaks.”
https://www.youtube.com/watch?v=YVX1EjM3L0g
TOYOTA LIIKUVUSTEENUSTE PLATVORM
Tehnoloogiamessil CES esitletud uus e-Palette’i Liit kasutab Toyota välja töötatud liikuvusteenuste platvormi (MSPF), et arendada ühendatud transpordilahendusi ja keskkonnaga sobiv sõiduk või sõidukid.
Uus liit loob riist- ja tarkvaralise toe ulatuslikule ökosüsteemile, mis on mõeldud aitama paljusid ettevõtteid täiustatud liikuvustehnoloogia kasutamisel klientide paremaks teenindamiseks.
Teenuse aitavad turule tuua Toyota partnerid, kelle hulka kuuluvad Amazon, DiDi, Mazda, Pizza Hut ja Uber, kes teevad koostööd sõidukite planeerimise, rakenduste kontseptsioonide ja sõidukite vastavustõendamise alal.
FOOKUSES UUDNE ISEJUHTIV SÕIDUK
Lähiajal keskendub liit uue e-Palette’i ideeauto väljaarendamisele. Ideeauto peegeldab üht Toyota mõtet seoses automatiseeritud liikuvusteenuse (Autono-MaaS) rakendustega.
See on uue põlvkonna täisautomaatne akutoitega elektriauto (BEV), mida saab skaleerida ja kohandada erinevate liikuvusteenuseid (MaaS) pakkuvate ettevõtete jaoks. Peale selle näitab e-Palette’i ideeauto Toyota jätkuvat pühendumist partnerlusele ja paindlikkusele.
Peale Toyota MSPFi kaudu pakutavate teenuste toetamise on e‑Palette ideeautol avatud juhtliides ja tarkvaravahendite komplekt , mis võimaldab partnerettevõtetel paigaldada oma sõiduautomaatika süsteemi ja sõiduki haldamise tehnoloogia.
Kui paigaldatakse partnerettevõtte sõiduautomaatika süsteem, toimib Toyota kaitsja (Guardian) tehnoloogia ettevaatusabinõuna, et aidata tagada asjakohast toimimist.
e-Palette’i Liit ja e-Palette’i ideeauto kajastavad Toyota pidevat üleilmset hoogu uute ühendatud liikuvusettevõtete ja andmeteenuste arendamisel ja pakkumisel ettevõtte andmeanalüüsi ja -teenuste tütarfirma Toyota Connected kaudu.
E-PALETTE LIIT: SÕBRALIK ÖKOSÜSTEEM
Ettevõtetele liikuvusega seotud riistvara ja teenuste tärkava pakkujana keskendub Toyota uute ja huvitavate funktsioonide loomisele partneritele, kes aitavad neil oma väärtusahelat laiendada ja klientide elu täiustada.
e-Palette’i Liit kasutab Toyota MSPFi võimet, et luua uus liikuvusettevõtete ökosüsteem. 2016. aastal avalikustatud MSPF on Toyota mitmesuguste ühendatud sõidukirakenduste raamistik, mis pakub igakülgseid MaaSi toetuseks vajalikke teenuseid alates sõiduki liisimisest ja kindlustamisest kuni sõidukipargi haldamise ja suurandmeteni välja.
e-Palette’i Liidu teenusepartnerid, sh Amazon, DiDi, Pizza Hut ja Uber uurivad erinevaid e-Palette’i ideeauto ja MSPFi rakendusi, et toetada oma praegusi ärivajadusi. DiDi, Mazda ja Uber löövad kaasa ka tehnoloogiapartneritena.
Toyota otsib lisaks olemasolevatele uusi partnereid nii tehnoloogia arendusettevõtete kui teenuseosutajate seas.
AUTOMATISEERITUD IDEEAUTO E-PALETTE
Avar sõitjateruum on madala põranda ja kuubikukujulise disainiga. Ideeauto e-Palette on saadaval kolmes pikkuses*. See võimaldab autot mitmeotstarbelisena kasutada – näiteks sõidujagamiseks, hotelliteenuste osutamiseks või jaekaubanduses vajalikeks kaubavedudeks.
* Pikkused varieeruvad vahemikus umbes 4–7 m. 2018. aasta CESi näidismudeli pikkus on 4800 mm, laius 2000 mm ja kõrgus 2250 mm.
e-Palette ideeautoga on Toyota loonud uue käsitlusviisi Autono-MaaSi liikuvusele, mis annab liidu partneritele õiguse toetada oma klientide eluviise suurema mugavuse, tootlikkuse ja tõhususega.
Tänu avatud sõitjateruumile saab sõidukile lisada kasutaja vajadustega arvestava spetsiaalse konfiguratsiooni, olgu selleks siis pakkide kohaletoimetamine, sõidu jagamine või teedel kulgev e‑kaubandus.
Samuti on paindlik raamistik mõeldud kasutuse optimeerimisele, võimaldades e-Pallete ideeautot jagada, selleks et toetada erinevaid ärivajadusi ja sujuvat üleminekut ühelt rakenduselt teisele.
Toyota idee kohaselt pakutakse e-Palette ideeautot kolmes suuruses, mis ei võimalda üksnes vajaduspõhist kasutamist, vaid ka õiges suuruses ja õiges kohas transpordilahendusi.
Edaspidi saavad e-Palette’i Liidu partnerid kasutada e-Palette ideeautot kooskõlas kõigi MSPFi teenustega või lisada sõiduki oma tehnoloogiaarendusprogrammi.
ESIMESED KATSETUSED AASTAL 2020
Toyotal on kavas nii ideeautot e-Palette kui sellega seonduvat ökosüsteemi katsetama hakata umbes aastal 2020. Sihtriikideks saavad nii Ameerika Ühendriigid kui mitmed teised piirkonnad, kus Liidu partnerid on aktiivselt tegutsemas.
Toyota loodab, et tänavu CES-il esitletud terviklahendusest on abi järgmiste olümpia – ja paraolümpia osalejate liikuvusteenuste parandamisel. Mängud toimuvad 2020. aastal Tokyos.
Allikas ja meedia: Toyota