Reede, 22. november 2024
Täiselektrilise sadulveoki Tesla Semi prototüüp peaks tegema oma debüütesinemise tänavu septembris. Veokijuhtidele häid uudiseid ei ole: särtsakas reka on täisautonoomne ning saab oma juhtimisega ise hakkama.

Tesla esimene täiselektriline veok toob kaubavedude valdkonnas kaasa tõenäoliselt suure muutuse. Täiselektriliste rekade osas on seni oldud skeptilised – selleks, et rasket veost ühest kohast teise vedada, läheb vaja suurt hunnikut akusid, korralikku laadimisvõrgustikku ja garantiid, et masin töötab iga ilmaga igas maailma nurgas.

Elon Musk on Tesla Semi esitluse eel pisut saladuskatet kergitanud ja öelnud, et veokil võetakse kasutusele samad elektrimootorid mis Model 3-l, lihtsalt neid on palju. Moment, mida need üheskoos tekitavad, ei olevat võrreldav ühegi diiselmootori pöördemomendiga.

Tesla Semi projektijuht, insener Jerome Guillen, kes tuli Teslasse Daimleri veokite allüksusest ning aitas teoks saada Ameerika elektriautotootja lipulaeval Model S, on öelnud, et Tesla ei piirdu üksnes veokitega. Lähiajal on oodata ka ühistranspordivahendeid, eri suuruses elektribusse.

Aga elekter polegi kõige tähtsam tegija selles uudises. Musk on lubanud, et Tesla Semi on maailma esimene isejuhtiv veok ning tänu sellele saab lahendatud probleem, kust leida pädevaid ja motiveeritud rekajuhte. Neid ei ole varsti enam vaja.

Juhtide ärajätmine, kui see tõeks peaks saama, tähendab transpordi- ja logistikasektorile tõsist paradigma muutust. Lisaks töökohtade kadumisele muutub arusaam veostest täielikult – autod võivad põhimõtteliselt ööpäevaringselt töös olla, neile ei kehti töö – ja puhkeaja reeglid, nad ei nõua süüa ega palgakõrgendust. Nad on robotid.

Selle kontseptsiooni puhul muutub murekohaks hoopiski seesama täiselektriline lahendus: kui Musk ei tee mustkunsti, vajab särtsakas sadulveok akude laadimiseks päris palju aega. Juhul kui see suudab ühe laadimisega sõita korraga isegi 500 ja rohkem kilomeetrit, tuleb ööpäevaringse töögraafiku korral autot laadida vähemalt 2-3 korda, mis tähendab umbes kahetunnist ajakadu.

Ja isegi sellisel juhul on tegu väikese miinusega. Päris juht on aeglasem, ebatäpsem, magab kauem ja kulutab aega söögi-, pissi- ja suitsupausidele. Isejuhtiv reka on isegi oma teekonna alguses juba parem lahendus kui inimjuht.

Kui Tesla Semi on tõesti nii hea nagu me loodame, siis on see revolutsioon. Maailma muutmine valdkonnas, mis meile kõigile lootusetult närvidele käib – mõelge neile tuhandetele rekadele, mis Euroopa teedel kihutavad ja mille vahel siksides me oma ja kaasliiklejate elu pidevalt ohtu seame. Mõelge saastatusele.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Jah, seekord hoiame me näppe ristis ja elame Elon Muski algatusele väga kaasa. Kui tema ära teeb, tulevad teised järele. Ja siis me räägime revolutsioonist. Ja heitmekoguste vähendamisest. Ja mürataseme langetamisest. Ohutumast liiklusest. Rekajuhtide ümberõppest. Kuldsete kätega kutte ja tehnikat mitte kartvaid daame on alati vaja.

Me mõistame Daimlerit, kes üritab praegu Tesla entusiasmi tagasi tõmmata, öeldes, et isejuhtivad veokid vajavad vastavat infrastruktuuri. Jah, see on nii. Aga kuniks pole isejuhtivaid rekasid, ei teki lambist ka infrat, mis neid toetaks. Seega, keegi peab olema esimene. Go-go, Tesla!

Allikas ja meedia: Tesla, Electrek

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.