Reede, 22. november 2024
Vaevalt pooleteisetunnise lennutee kaugusel Tallinnast ootab avastamist Göteborg. Tänu heale asukohale on linn hinnatud tööstus- ja ärikeskus ent ka populaarne puhkusereiside sihtkoht Rootsis. Pikast nädalalõpust jääb väheks, et Göteborgi kõiki saladusi avastada, esimese maitseelamuse jaoks on seda just parasjagu.

Rahvuslik lennukompanii Nordica lendab augusti lõpust alates seitse korda nädalas Göteborgi. On soe soovitus, võtta Rootsi tähtsuselt teine linn oma reisiplaanidesse ning teha omale ka reisikava. Niisama romantikat, vinget ajalugu ja uhkeid tööstusmaastikke, lustimist, suurepärast sööki ja jooki leidub siin igal sammul nii palju, et algaja avastaja võib end Göteborgi lihtsalt “ära kaotada”.

Reisihuvilise jaoks pakub Göteborg ühe ootamatu võimaluse: olla eelmänguks “Venemaa Veneetsiale”, Neeva-äärsele pärlile, Peterburile! Kahte linna on läbi aegade võrreldud, põhjuseks nii ajastuline arhitektuur, asukoht jõe ääres kui ka rohked kontrastid: mõlemas tuksub ettevõtluse tuiksoon kõrvuti “aeglase elu” väärika rütmiga.

ROOTSI METALLITÖÖSTUSE HÄLL, VOLVO SÜNNILINN

Legend räägib, et 1621. aastal osutas Rootsi kuningas Gustav II Adolf mudakuhilale Göta jõe ääres ja andis kaaskonnale käsu:”Siia ehitage linn!” Nii sündis Göteborg, mis tänapäeval on Västra Götalandi lääni keskuseks. Lõuna-Rootsis, Kattegati rannikul Göta jõe suudmes laiuvat linna raamistab lõunas ja põhjas lummav saarestik.

Göteborg on Rootsi suurim sadamalinn ning metallitööstuse häll ent tänapäeval üha rohkem ka äri-ja hariduskesus. Siin asuvad Göteborgi ülikool ja Chalmersi Tehnikaülikool. Jätkuvalt on linn Rootsi rahvusliku uhkuse, autotootja Volvo peakorteriks, ettevõtte annab tööd ligi 100 000-le inimesele.

Veel 40 aastat tagasi oli Göteborg Rootsi metallitööstuse keskuseks, siin valmistati autosid ja ehitati laevu. Tasapisi on rasketööstus asendunud hoopis loomingulisusega ning linn sõnastab end sootuks uutes valdkondades.

Göteborgist on saanud moodsa kunsti, subkultuuride, keskkonnasäästlike tehnoloogiate ja uue aja gastronoomia kasvulava. Rootslased ütlevad, et Göteborgil on suur süda ja siinsetel asukatel soe silmavaade – küllap sellepärast, et nad oma linnast lugu peavad ja seda meelsasti väljastpoolt tulnutele tutvustavad.

Aastal 2021 tähistab Göteborg oma neljasajandat sünnipäeva. Kakskümmend viimast aastat on olnud tõeliste muutuste aeg. Täna võivad götalased uhkusega vaadata Stockholmi suunas ja öelda, et nad on vähemalt sama ajaloolised, sama kultuursed, sama romantilised kui Rootsi pealinnas ollakse.

KANAL, SADAM, JÕGI: OLGU VESI SU TEEJUHT!

Esimest korda Göteborgi sattudes on hõlbus valida soovitud liikumissuund, lähtudes ajaloolistest veeteedest. Siinne infra teeb kadedaks – ühendusteed on mugavad ja kiired, ning rendijalgrattaga kui ka jalgsi pääseb praktiliselt igale poole loogiliselt kohale.

Stora Hamnkanalen ehk Suur Sadamakanal kulgeb läbi linna idast läände, läbides kaubatänavat Keskjaama läheduses ning suubudes jõkke Västra Hamngatani elegantsetes tänavakurvides.

Seistes ühel läänepoolsetest sildadest, mis kahte kallast ühendavad, võibki Göteborgis hetkeks tunnetada Peterburi vaibi. Udustel hommikutel tuleb sarnasus eriti esile, ehkki udus paistavad kõik kohad ilusad … ja natuke ühesugused.

Teine kanal põikab oma teel Åbergsi Kultuurikeskuse juurest ümber vanalinna kindlustuste ja läbi Kungsparki ehk Kuninga Pargi. Selle kanali ääres jookseb teerada, mis võiks vaimustada jalakäijat, kes tahab avastada linnakese lõunaserva. Mööda kõnniteed pääseb ka ajaloolise Stora Saluhallen’i turu juurde.

This slideshow requires JavaScript.

Kolmas võimalus on oma teekonda alustada Skandinaavia suurimast, Göteborgi sadamast. Peatu hetkeks, et nautida Göta jõe rahulikke vooge ja uhkete aurikute hääli ning sea siis sammud Lilla Brommenisse, et vaadata üle ajalooline Götaälvbron, tõstesild, mille teraskonstruktsioon pakub kümneid võimalusi põnevateks pildijäädvustusteks.

Siit võid sa astuda praamile, mis viib sind Göta põhjakaldale ja Jubileumsparkenisse. Frihamneni linnaosas asuv moodne roheala pakub mitmekülgset puhkust: siit leiab ranna ja välibasseini, rulluisuväljaku ja isegi sauna, mis on valmistatud taaskasutusmaterjalidest ja seisab Göta voogude kohal.

Jubileumsparken on omalaadne linnasüda, mõtlevate ja ütlevate inimeste kogunemispaik. Siit on alguse saanud mitmed olulised kodanikualgatused. Park laieneb Göteborgi suure sünnipäeva eel veelgi.

SÕIDA TAEVASINISE TRAMMIGA JA ÄRA SINEPIT UNUSTA!

Göteborgile iseloomulikud taevasinised trammid läbivad tervet linna, vurades edasi kanalite ääres, üle sildade (kaasa arvatud Götaälvbron) ja läbi parkide.

Üks suurepärane võimalus, näha linna ja seda ümbritsevat loodust, on sõita trammiga Saltholmenisse. Siin võib mere äärt pidi jalutada või mõnes märgitud kohas isegi ujuma minna.

Trammid 9 ja 11 veerevad keskjaamast 30-minutiga kohale. Samas on mõnus korraks trammilt maha hüpata, et ümbrust uudistada ning siis oma teekonda jätkata. Näiteks Stigbergstorgetis emma-kumma trammiga vahepeatust tehes võib külastada Bengans Record Shop’i, vinüülplaatide paradiisi.

Arhitektuurisõpru võiks rõõmustada sealsamas lähedal Masthuggeti kirik, mille 1914. aastal lõi arhitekt Sigfrid Ericson. Tramm nr. 11 viib edasi Majornasse, modernse elunautlemise Mekasse, kus igal sammul leiab noobleid restorane ja kohvikuid.

Kes aga nooblist söögist suuremat ei pea, võib trammiga Mariaplani peatusse sõita ning astuda sealsamas asuvasse Korv Kioski‘sse ja paluda ühe tõelise rootsi hot-dogi. Ja kindlasti koos sinepiga!

SÕIDA PISIKESE PUNASE RONGIGA JA ÄRA PILDISTAMIST UNUSTA!

Sinise trammiga Göteborgi üllatused ei lõpe, sest suurepärase linnaekskursiooni saab teha ka pisikese punase rongiga. Stinseni ringivaatamise rong – nii võiks tõlkida selle elamuse eesti keelde.

Pisike punane Stinseni rong viib oma sõitjad linna vaatama, alustades Gustaf Adolfi väljakult, pakkudes vahepeatusi Kalaturul või ooperiteatri juures, võttes seejärel suuna südalinna poole tagasi. Stinsen sobib stiilseks turistivaate nautimiseks, selle liikumiskiirus on täpselt paras, et mugavalt teha toredaid fotosid, mida sõpradega jagada.

PALUN ÜKS KANEELISAIAKE HAGAS

Metalli – ja masinatööstuse tõeline õitseaeg Göteboris jääb 20. sajandi keskele. Linnaisad ei kõhelnud hetkegi majanduslikku kasu miljööväärtusteks pööramast –  mõtestatult planeeritud linnakeskkonnaga teeb Göteborg silmad ette paljudele maailma suurlinnadele. Ajaloolised linnaosad saavad aga uuel ajastul uue näo.

Üks suurimaid lähiajaloo metamorfoose on Haga tööstuslinnaku ümbersünd imeilusaks kvartaliks, kus nädalavahetustel kogunevad tuhanded inimesed kaubitsema, suhtlema, mõnusalt aega veetma. Ka ostlemine on siin au sees.

Aga ostmatagi on hea kõndida mööda munakive ning nautida melu ja ajaloolist puitarhitektuuri. Haga on autovaba aastaringselt – siinsed tänavad on planeeritud poodnikele ja kaupmeestele ning jalgsi ja rattaga liikujatele, kes siin rahulikult kulgedes vintage elu nautida võivad.

Shopping+fika= match made in Heaven” ütlevad rootslased ja suunduvad osturallilt mõnusasti fika-le ehk kohvipausile. Fika poleks “see õige” ilma korraliku kohaliku kaneelisaiata. Tahate teada parimat kohta? Võtke Café Kringlan, kus kihiseb rahvusvaheline seltskond.

Novembrist alates on Haga tuledesäras – siin avanevad suuremad ja väiksemad jõuluturud. Detsembri lõpuni võib siin nautida tõelist, veel puutumatut jõulumelu, mis on kantud parimatest rootsi traditsioonidest ja segatud kerge rahvusvahelise vaibiga.

LINNÉSTADAN, HETK ISEENDALE

Kui Hagas ringi vaadatud, võiks korraks põigata sisse ka lähedalasuvasse Linnéstadani linnaosasse. Linné, nagu kohalikud seda nimetavad, annab aimu, milline võiks välja näha tuleviku linnakeskkond. Siin saavad kokku moodne arhitektuur ja ajalugu, vaikus ja melu. Linné on Göteborgi asukate üks lemmikkohti.

Kosmopoliidile võib siinne õhkkond meenutada Londoni paremaid päevi. Linné’s elavad ja tegutsevad mitmed muusikud ja kunstnikud. Andra Långgatanilt ja Tredje Långgatanilt võib leida huvitava segu kaasaegse kunsti galeriidest, stuudiotest. muusikapoodidest. Siin on ridamisi igale maitsele sobivaid senikogematuid söögikohti.

SLOTTSKOGEN, OAAS LINNAKÕRBES

Kui aga linnamelu ära tüütab, võib minna jalutama või piknikku pidama Slottskogen Park’i. Kui veab, leiad kohapealt mõne festivaligi. Sealt edasi pääseb Azaleadalenisse, mis on üks kohalike loodusesõprade meelispaiku. Vaikuses ja üksilduses, keset suhteliselt metsikut loodus unustad, et viibid tegelikult suurlinnas.

Slottsskogeni park ongi Göteborgi  suurim roheala, kus kohalikud käivad linnakärast puhkamas. Lisaks on pargis ka loomaaed, tiigike hüljeste ja pingviinidega, ajaloolised majakesed ning mitmed mängu- ja spordiväljakud. Pole Göteborg kaugeltki mingi linnakõrb, aga siinne rohelus maitseb tõeliselt hea.

KALA ON ELU ALUS

Kalandus ja merendus on kahtlemata üks tulusamaid ja tuntumaid valdkondi Göteborgis. Liialdamata võib seda linna nimetada ka maailma mereannipealinnaks, eriti septembrist aprillini vältaval vähihooajal. Et oma nime tõeliselt väärtustada, on siin olemas isegi Kalakirik!

Feskekörka, mis väljast näeb välja nagu suur kirik, peidab endas unustamatult andiderohket kalaturgu. Kui oled mereannifänn, on siin sinu Meka. Siit saab värsket kraami kaasa osta ja kohapeal süüa. Kes jalutamisele sõitmist eelistab, võib saabuda siia stiilselt, punase Stinseni rongiga.

Pole paremat paika mereteemaliseks pidusöögiks kui Michelini tärnidega pärjatud Fiskerkorgen. Maailma väärtuslikemate tähtedega on Göteborgis üldiselt hästi: neid leiab siit vähemalt poolsada, suur osa juba kõneldud Haga ja Linné linnaosades.

Veel enam, saarestik, mis laiub üle linna põhja- ja lõunaserva, kubiseb parimatest restoranidest, mille avastamiseks tuleb varuda lisaaega. Või siis piirduda valitud gurmeega ja külastada üht maailma parimaks hinnatud sushirestorani.

Frida Ronge, arvukalt auhindu võitnud meisterkokk on Keskjaama naabruses asuvas vanas postimajas avanud restorani vRÅ, kus kohtuvad Põhjala moodsad maitsed ja Jaapani traditsiooniline köök. Restoran on muutunud sushi-sõprade seas absoluutseks hitiks. Siia tuleb laud kindlasti ette broneerida.

This slideshow requires JavaScript.

POLKAST ROKINI, JA PALJU TEAATRIT!

Mitmed Eesti solistid ja dirigendid on teinud koostööd Göteborgi Sümfooniaorkestriga ning džässmuusikud käivad aeg-ajalt siinsetes klubides mängimas. Pole haruldane, et kultuurisõbrad Eestist sõidavad siia mõnd maailmanime kuulama.

Mööda Kungsportsavenyeni bulevaardi edasi jalutades võiks teha peatuse Stora Teaterni ja Göteborgi Suure Teatri hoonete ees ja uurida mängukava. Teatrihuvilistel tuleb oma valik teha ja pilet osta pigem enne reisi, sest Göteborgi teatrite ja kontserdimajade piletid müüakse ette välja.

Edasi sammudes toob lai tänav jalutaja Götaplatsenile, väljakule, mida ümbritsevad aukartust äratavad vormid ja skulptuurid XX sajandist, ning mis on üks järjekordseid poppe kogunemiskohti kohalike seas.

Platsi erinevatel külgedel ootavad Stadsteater ja Kontserthuset. Kontserdimaja on koduks Göteborgi sümfooniaorkestrile, mida tänavu septembrist alates juhatab karismaatilise 31-aastane dirigent Santtu-Matias Rouval.

Väljaku kaugeimas nurgas paistab Konstmuseum, millega ühe katuse all asub ka Hasselblad Center, mis tuntud oma pidevate suurepäraste fotonäituste poolest. Göteburgi kunstimuuseumist leiab maailma võimsama 19. sajandi põhjamaade kunstikollektsiooni. Siin on Monet, Picasso ning Rembrandti töid.

1944. aastal avatud Göteborgi ooperimaja asub aga mugavalt jõe ääres ning selle klaasist fuajee pakub absoluutselt vapustavat vaadet üle terve Göta jõe.

Kel klassikalisest muusikast ja teatrist selleks korraks küllalt, võib end leida arvukates muusikaklubides. Üks lahedamaid on kahtlemata Nefertiti, mis pakub valikus alternatiivset jazzi, souli ja rocki.

PEREGA PUHKAMA NAGU KORD JA KOHUS

Göteborg on ideaalne reisisihtkoht kassile, kes kõnnib omapead, aga veel mõnusam on muljeid jagada oma kallima(te)ga. Lastega pered ja lapsemeelsevad leiavad siit kaugelt rohkem lusti kui legendaarne Lisebergi lõbustuspark.

Linnasüdame lähedal, jalutuskäigu raadiuses on Universeum, peresõbralik avastuspark, mille väljapanek meenutab veidi Tartu Ahhaa-keskust. Imeline teadus haarab külastaja endaga terveks päevaks. Universeum ühendab teaduse, tehnoloogia ja seikluse.

Suured akvaariumid, modelleeritud mäed ja mägijõed, lahedad katsed on vaid osa eskpositsioonist, mida teadushuviline kogeda võib. Kindlasti tasub proovida virtuaalset vihmametsa-safarit, mis paneb meid oma koduplaneedile sootuks uue pilguga vaatama.

Unverseumist mitte kaugel on Gothia Towers, mille moodne arhitektuur lummab igaüht ning kus restoranis saab mõnusalt süüa ning aknast nautida vaadet Lisebergile.

Lisebergi lõbustuspark loodi juba 1923. aastal ning väärib ainuüksi oma ajaloolisuse tõttu kasvõi korraks kogemist. Lõbustuspargi kuulsamaid atraktsioone on puitsõrestikule ehitatud Ameerika mäed. Ka on siin elava muusikaga tantsupõrand,  kus rumba ja tša-tša sammud meelde tuletada.

Üks absoluutne maiuspala on kathlemata Volvo muuseum, mis annab rikkaliku ülevaate Rootsi tuntuimast automargist.  Autod, veokid, bussid – kõik on siin! Isegi kui Göteborgis on aega viibida vaid üksainus päev, tuleb Volvo muuseum üle vaadata.

Autode juurest džunglisse! Göteborgis asub Põhja-Euroopa suurim botaanikaaed Göteborg Botaniska, kus on üks maailma suurimaid maitse-ja ravimtaimede kollektsioone, imeline köögiviljaaed ja kiviktaimla.

Kes jaksab, võtab lisaks botaanikaaiale ette Trädgårdsföreningeni aiad, mis kuuluvad linna aiandusseltsile. Hiiglasuur palmimaja, rohkem kui 1200 sorti roose – au aednikele, kes aeda hooldavad! 1878. aastal ehitatud palmimaja on muuseas Londoni Kristallpalee koopia. Õiteilule paneb väärika punkti Rose Café, kus mõnusalt teha üks korralik fika.

Ja lõpuks Maritiman, maailma suurim meremuuseum, kus saab uudistada kalalaevu, laskuda allveelaev Nordparkeni kitsasse sisemusse ja astuda hiigelsuure hävitaja Småland pardale. Siiagi võib end päevadeks unustada…

Loe rohkem Göeborgi kohta turismiinfo lehelt

Täname: Nordica. Pildid: Lauri Tõnisson, Veli V. Rajasaar

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.