Eestis on kombeks, et igal külal ja linnal on oma festival või suurüritus. Populaarsetele muusika-, teatri- ja spordisündmustele koguneb üle maa tuhandeid inimesi. Parkimismure kõrval on rida asju, mis võivad suvise meelelahutuse rikkuda. Jagame kaheksa nippi, kuidas end suurel rahvakogunemisel hästi tunda ja oma vara kaitsta.
Üheks õhtuks teatrisse sõites pole autosse väga palju kaasa vaja pakkida, ainult rannariided, kasukas, vihmavari, päikesesirm, istumisalus või -tekk, päikesekaitsevahendid, akupank ja veidi sularaha. Kaheks ja rohkemaks päevaks väljasõit eeldab aga paremat ettevalmistust.
TUTVU FESTIVALI KORRALDUSEGA
Esimese asjana tuleks üle vaadata festivali toimumise paik, seal parkimise ja liikumise kord. Tee selgeks, mida võib kaasa võtta ja ole valmis vajadusel kohapealseks kontrolliks – näiteks klaastaara kaasavõtmine on enamusel üritustest keelatud.
Oluline on tekitada rahvaüritusel olukord, kus sa tead, kus on su asjad, ja kus midagi toimub. Kui tekib küsimusi, kuhu jätta auto ja kuidas festivalialal liikuda, tuleks võtta korraldajaga ühendust.
Kui võimalik, tuleks oma sõiduvahend jätta ametlikku parklasse, kus autode paigutamist juhivad kohapealsed valvurid ning keegi hoiab alal ka “silma peal”. Mõneeurone väljaminek parkimise eest tagab suurema hingerahu.
Ifi viimaste aastate statistika näitab, et suviste suurürituste ajal on registreeritud pargitud sõidukite mõlkimisi ja kriipimisi ning autodesse sissemurdmisi. Seetõttu tuleks autoga liigeldes ja seda parkides olla tähelepanelik.
Sama kehtib ka telkimise puhul: kui võimalik, tõmba oma matkamaja püsti selleks ette nähtud alal. Enamasti on telklates ka võimalus kasutada vett ning ala serva on paigutatud käimlad. Puhtam ja kuivem tunne!
HOIA RAHA JA DOKUMENDID ERALDI
Ennekõike peaksid kindlas kohas olema raha, telefon, autovõtmed, isiklikud dokumendid. Soovitav on väärisasju mitte hoida ühes taskus koos. Käekott peaks olema omaniku “küljes” ka siis kui istute näiteks pikniku pidama või naudite pop-up söögikohas seltskonda.
Kalleid ehteid ja väärisasju ei ole mõtet suveüritusele kaasa tarida. Lihtne elutõde, et melus ei vaata keegi nagunii su teemante ning uhked kingakesed saavad igal juhul tolmuseks. Milleks siis muretseda, las lebada kallisasjad sel ajal kodus, kui omanik ringi leelotab!
If kindlustuse eksperdid soovitavad tähelepanelik olla võõraste inimestega: pole harvad juhud, kui suveüritustel tuleb keegi laenama mobiiltelefoni ettekäändel, et enda oma ununes autosse või korraks vaja sõbrale helistada. Paraku on mõnikord heauskne laenaja seejärel oma telefonist lihtsalt ilma jäänud.
Ka tuleb suveüritustel ette olukordi, kus väsinud muusikasõber jääb pargipingil magama ja hiljem avastab, et on ilma jäänud kogu oma varast.
VANA LUGU: ALKOHOL POLE TEGELIKULT MINGI SÕBER
Ei, me ei propageeri kuiva seadust. Klaasike head veini toidu kõrvale või pop-up vinoteegis on kahtlemata omal kohal. Aga alko tarbimisega tasub kindlasti jääda mõistuse piiresse.
Kui oled tulnud peole sõpradega koos, hoia ka neil silma peal. Esiteks rikub pohmell järgmise peopäeva hommikul kogu seltskonna plaanid. Teiseks ei tulnud te ju rahvapeole jooma vaid nautima kas muusikat või muid tegevusi.
Seda, et ka klaasi veini või ühe õlle joonuna pole isegi mitte mõtet vaadata parklas seisva sõiduki poole, ei pea vist eraldi välja tooma. Suurtel festivalidel pakuvad transporti taksod, eribussid, velorikšad ja mitmed muud sõiduvahendid, mille kõrval – või tagaistmel saad end kuninga kassina tunda ja ümbrust nautida.
KAHEKSA LIHTSAT SOOVITUST MEELERAHU SAAVUTAMISEKS
1. Võta peole kaasa ainult hädavajalikud esemed ja dokumendid ning taskuvarguste ennetamiseks jäta väärtuslikum vara koju. Ära jäta telki ega võõrasse üürikorterisse oma isiklikke asju ilma järelevalveta.
2. Hoia oma mobiilitelefonil silma peal nii festivalil, kohvikutes kui ka mujal. Kui telefon või mõni muu väärtuslikum ese varastatakse, tuleks sellest kindlasti teavitada politseid.
3. Kontrolli oma kindlustuslepingut, et Sinuga kaasas olev vara oleks kindlustuskaitse all.
4. Sõidukiga suurüritusele liigeldes varu aega, et mitte ületada kiirust. Kasuta näiteks Waze’i abi ja jälgi liikluskorraldusi, ummikutes liigeldes ja sõidukit parkides säilita kannatlikkus ja valvsus.
5. Pargi auto hästi valgustatud turvalisse kohta ning ära unusta autosse väärtuslikke esemeid. Auto tagaistmele jäänud jope või spordikott võib vargale olla piisav põhjus, et autoklaas purustada.
6. Ole ettevaatlik, sest rahvamassis hüpates ja tantsides võib saada erinevaid traumasid, näiteks kukkuda, vigastada hüppeliigeseid või põlvi. Oluline on meeles pidada, et alkoholijoobes saadud vigastust õnnetusjuhtumikindlustus ei korva.
7. Kui kodu- või autovõtmed festivali käigus varastatakse, siis teavita sellest politseid ja oma kindlustusseltsi. Autovõtmete varguse või kadumise korral saavad kaskokindlustuse kliendid kutsuda kohale tasuta Autoabi.
8. Teavita oma lähedasi, kus ja kellega festivalil viibid. Konfliktide vältimiseks tasub festivali ajal impulsiivsetest purjus seltskondadest eemale hoida. Vajadusel palu julgelt abi turvameeskonnalt või politseilt.
Täname: If kindlustus. Kaanepilt: Ylle Rajasaar, Viru Folk