Express to Russia annab nõu Venemaal rongiga reisimiseks. Trans-Siberi raudteed teavad paljud, ent Venemaal saab rongiga liikuda palju rohkematesse põnevatesse kohtadesse. Kui tunda kohalikke tavasid, võib nautida vene külalislahkust täiel rinnal.
Enne rongiga Venemaale reisimist tasuks hoolega läbi mõelda, mida kaasa võtta ja kuidas seda pakkida. 2 suurt kohvrit või kotti on alati parem kui mitu väikest – neid on raskem kuhugi kaotada ja taskuvarastele suured kohvrid samuti erilist huvi ei paku.
Nutikas on pakkida kõik reisi kestel vaja minev kraam – riided, hügieenitarbed, raamatud, jm. – ühte kotti ja muud asjad teise.
MIDA RONGI KAASA VÕTTA?
mugavad riided ja jalatsid sõidu ajaks;
kõrvatropid, kui rongis magamine probleeme tekitab;
joogitops või kruus, taldrik, nuga, kahvel, lusikas;
toit ja jook;
ravimid, mida võib vaja minna;
hügieenitarbed, käterätt, tualettpaber;
raamat, sõnastik;
lauamängud, märkmik, pliiatsid ja märkmepaber;
mõned väikesed suveniirid, mida uutele Vene sõpradele kinkida.
RAUDTEEJAAMAS KÄITUMINE
Raudteejaamas orienteerumiseks on abiks väike vene keele oskussõnastik või siis järgnev spikker. Väljuvate rongide sõiduplaan – отправление – näitab rongi numbrit, väljumisaega ja platvormi numbrit koos tähistusega л– vasak, п- parem.
Rong on harilikult platvormi juures valmis 40 minutit enne väljumisaega. Vagunite numbrid on kirjas iga vaguni esimesel või viimasel aknal.
Konduktor ehk reisisaatja (provodnik) asub vaguni ees- või tagaosas, tema kontrollib pileteid. Pärast pileti ja passi ettenäitamist pääseb rongi. Igal juhul tuleb pilet reisi lõpuni alles hoida.
KUPEES KÄITUMINE
Kupees tuleb pagas panna selleks ettenähtud kohta. Mõnes rongis paigutatakse mehed ja naised segamini ühte kupeesse, mõnes mitte.
Üllatuste vältimiseks tasub see selgeks teha piletit ostes. Kui reisikaaslasteks on venelased, võivad nad lahkelt oma toitu (ja mitte ainult!) pakkuda – venelased on tuntud oma külalislahkuse poolest.
VAHEPEATUSTES
Rongid on Venemaal üldiselt turvalised, kuid mõistlik ettevaatus on siingi omal kohal. Rongipeatused pakuvad meeldivat võimalust väljas värsket õhku hingata ja end sirutada.
Kui lähete värsket õhku hingama, siis sel juhul paluge, et kupeenaabrid või platskaardi – üleaedsed asjadel silma peal hoiaksid. Rongist kaugele ei tasuks siiski minna, sest peatus võib olla planeeritust lühem.
Üllatavalt paljud kohalikud müüvad rongipeatustes laias valikus ja väga odavalt igasugust kaupa – kodus valmistatud toitu, jäätist, puuvilju, raamatuid, nõusid, mänguasju ja riideid. See võib olla tüütu, kuid kuulub rongisõidu juurde.
HÜGIEEN
Vagunis on harilikult 2 WCd. Hommikuti võib tualetti pääsemine palju aega võtta, kui kõik reisijad ukse taga järjekorras ootavad.
Suuremasse rongijaama jõudes suletakse tualetid 45 minutit enne linna jõudmist ja hoitakse suletuna kuni tund pärast linnast väljumist. Selleks tasub valmis olla.
1 tund enne kohalejõudmist palub provodnik ehk vagunisaatja tagastada voodipesu ja rätikud. Need tuleks korralikult alumise koi nurgale kokku lappida.
TÄNAN! SPASIBO!
Rongist väljudes ei tohiks unustada reisisaatjaid tänada, samuti tuleks kenasti hüvasti jätta reisi jooksul leitud uute sõpradega: “благодарю вас за приятное путешествие!” või “было приятно встретиться с вами!” või ka lihtsamalt “спасибо!”.
Kõigiks juhtumiteks valmistuda pole võimalik, kuid alati aitab probleeme lahendada sõbralikkus ja viisakus. Õppige ära paar sõna vene keelt, ja uskuge – venelased rõõmustavad siiralt ning võtavad teid äärmiselt sõbralikult vastu.
[dropcap]KOMMENTAAR [/dropcap]Ajakirjanik Manona Paris, kes on pikalt Venemaal elanud, palub rongisõidu reegleid järgnevalt täiendada:
Raudtee on Venemaal eristaatuses ja kõrgendatud terroriohuga. Seetõttu on pildistamine või filmimine profikaameraga (loe: peegelkaameraga) Venemaa raudteel väga rumal tegevus. Lisaks – hoia oma dokumendid kogu aeg ligi. Nende kaotamine on väga suur jama.
Ja on täiesti OK, kui sa ei taha vagunikaaslastega koos juua või süüa. Tegelikult saadakse sellest aru. Aga selgitus peab olema viisakas ja konkreetne. Tähtsaim: võimuorganitega ei maksa vaielda. Neil on seal võim.
Ja veel: käterätikud on kupees reisides enamasti pesu sees. Soovitan vähemalt korra proovida ka platskaardiga reisimist.
Ja minu “peab kindlasti kaasas olema” – nimekiri on selline: paelteta mugavad saapad, vahetusriided, milles saab magada, soe pasmina, palju vett ja raamat. Ja ohtralt sularaha restoranvaguni jaoks.
Allikas ja pildid: Express to Russia