Uutele autode lisavarustuse nimekirjast leiab tänapäeval juba ka võrguvaba internetiühenduse võimaluse. Näiteks Opel OnStar’i või Škoda Connect’iga tuleb kaasa internetipakett, mis võimaldab sõidukit seisuajal kasutada kasvõi koduse ruuterina. Taskuruuter on mugav lahendus neile, kes Wi-Fi ühenduse nimel uut autot ostma ei kiirusta.
Taskuruuter ehk kaasaskantav Wi-Fi ruuter on väike akuga võrguseade, mis näeb välja nagu keskmise suurusega nutitelefon. Tegemist on miniatuurse netiühenduse jagajaga, kuid kaabliühendust asendab SIM-kaart. Seadme abil saab luua privaatse internetiühenduse peaaegu kõikjal maailmas.
Taskuruuter võimaldab võrku ühendada korraga kuni kümme seadet, alates telefonidest, süle- ja tahvelarvutitest kuni mängukonsoolide ja kaamerateni. Pisikest abimeest kasutavad paljud reisisellid püstolajakirjanikud ja muidugi autokirjutajad, kes ükskõik millisest maailma nurgast oma sõnumeid teele saatma peavad.
Mugav on taskuruuter aga ka olukorras, kus perega linna – ja suvekodu vahet pendeldatakse. Eestis ja Euroopas on 4G võrk väga laialt levinud, seetõttu saab kaasaskantavat WiFi-ruuterit kasutada peaaegu kõikjal, kuid vajaduse korral toetab seade ka 3G-d. Kuigi ka nutitelefon võimaldab kuumpunkti loomist, peab pisikese Wi-Fi ruuteri aku kauem vastu ning võimaldab rohkem seadmeid “järele” lülitada.
Vidina kasutamine on lihtne: kui ruuteri aku on laetud, tuleb sisestada SIM-kaart, seade sisse lülitada ja juba mõne sekundi pärast saab internetis kasvõi mitme seadmega surfata. Enamik ruuteritest võimaldab korraliku kiirusega internetiühendust. Laetud seade võib rahulikult olla kas auto kindalaekas, kasutaja mantlitaskus või käekotis, side kvaliteet sellest ei muutu.
Autos võib kasutada nii tavalist taskuruuterit kui ka osta sellise, mida saab laadida sigaretisüütelist. Olemas on spetsiaalselt autos kasutamiseks disainitud ruuterid, mille saab kinnitada näiteks päikesesirmi juurde lakke ning vedada toitejuhtme märkamatult toiteplokki. Kasutajakogemuse põhjal võib öelda, et mugavam on siiski kasutada n-ö tavalist taskuruuterit, mida saab alati kaasa võtta.
Tele2 raadiovõrgu juhi Tanel Sarri sõnul ei ole Eestis taskuruuterite valik kuigi suur. Muidugi on võimalus seade netikaubamajast tellida, aga enne tellimist tasub oma operaatoriga üle täpsustada, kas ruuter kodusagedusi toetab.
„Eestis on üks populaarsemaid taskuruuteri mudeleid Huawei E5577, mis võimaldab võrku ühendada kuni kümme seadet ja mille aku peab keskmiselt vastu kuus tundi. Mudel toetab väga laia sageduste spektrit ja võimaldab internetikiirusi kuni 150 mbit/s,“ selgitas Sarri.
Ta lisab et internetikasutuseks tuleks valida oma operaatori juures sobiva või piiramatu internetimahuga pakett: „Taskuruuter on täiuslik lahendus, kui tasuta WiFi puudub või kui võrku on vaja ühendada rohkem kui üks seade. Telefonides on ka võimalus mobiilset internetti jagada, kuid taskuruuteri aku peab oluliselt kauem vastu kui telefoni oma.”
Taskuruuter maksab mõnekümne euro ringis, saadaval on ka kallimaid versioone. Hind sõltub valmistajast, aku kestvusest, ka disainist. Euroopas ja näiteks Jaapanis on võimalik “taskuwifit” ka rentida. Lisateenuste kohta tasub küsida hotellist ja autorendifirmast. Guugelda “pocket wifi“.
[dropcap]! [/dropcap]Olgu siinkohal igaks juhuks meelde tuletatud, et sõidu ajal autojuht interneedust kasutada ei saa ning kaasareisivad nuhvlininad hoiavad end ka tagasi Facebooki positustele häälekalt reageerimast jms. See on kõigi reisijate ja kaasliiklejate turvalisuse huvides. No lihtsalt, et on ära öeldud. Muidu igati kasulik asi autos ja taskus.
Vali paslik taskuruuter näiteks siit. Mis on ruuter, loe siit.
Täname abi eest: Tele2 raadiovõrgu teenuste osakond. Kaanepilt: Huawei