Kolmapäev, 18. detsember 2024
Koroonaajastu on muutnud senist arusaama puhkuse ajal reisimisest: hotellis ööbimise asemel on inimesed taasavastamas lihtsamaid ja vabamaid rändamise viise. Selle suve trendikaim “maja” on hoopis ratastel. Automatkade kõrval kõlab mõnusalt ka telkimine: riidest maja kaasaskandmiseks ei ole isegi autot vaja!

Yle.fi kirjutab, et suvepuhkuste trendid on tänavu suures muutumises: inimesed eelistavad hotellidele kämperi- või telklaagrikohti, sest need mõjuvad mitmes mõttes turvalisemalt kui hotellid või puhkemajad.

Telklaagris või matkaautodele mõeldud parkimiskohas on koroonaajal turvaline olla: on piisavalt ruumi omaette olemiseks ning värskes õhus viirus teatavasti ei levi. Samas on teiste puhjakatega võimalus suhelda.

Üksnes heinamaa puhtakspügamisest ja sildi ülespanekust ei piisa: puhkajate jaoks on oluline joogi-ja pesuvee olemasolu, samuti peaks saama kohapeal elektrit kasutada. Tänulikud ollakse lisateenuste eest: hommikusöök, aga ka rätikute laenutus, pakihoidla, retkejuhtidega matkamise võimalus lisab kohale väärtust.

Kogu Euroopa avastab uuesti lihtsaid puhkamisviise

Nagu Soomes, nii ka Skandinaavias ja Euroopas tervikuna avastavad puhjakad taas lihtsamaid viise reisimiseks ja akude laadimiseks: telkimine ja automatkamine on järjest kasvav trend ja seda mitte ainult noorte, vaid kõigi vanusegruppide seas.

Eestis tõi koroona esimene laine kaasa looduskaunites kohtades rahvauputuse, möödunud kevadel võis metsa ja mere äärde minna oluliselt rahulikumalt, see-eest tunglesid avamispäevadel kaubanduskeskuste uste taga rahvahordid. Isegi loodusest võib ära tüdineda!

Esimese lainega hakkasid paljud kaasmaalased oma suvemaju kohandama aastaringseks elamiseks ja mõnigi on nüüdseks linnatolmu jalgelt pühkinud ning maale elama kolinud, sest arvata on, et jama pole lõppenud. Kui on valida, kas istuda nelja seina vahel korteris või halada looduse rüpes kui raske elu on, valib eestlane teadagi selle viimase variandi.

Telkimine ja kämperitega matkamine üleliia au sees ei ole, aga arvata on, et see trend jõuab üsna pea Eestisse, ja siis on võidus need ettevõtlikud “maakad” kes on taibanud puhkajatele heinamaa ja rannariba valmis panna.

Laagrikohad kui ühismeedia alternatiiv

Telkimist ja automatkamist kujutatakse pildis ja sõnas individuaalse dopamiinilaksu allikana: romantiline rand ja kaks inimest kaelakuti loojangut vaatamas, taamal ripptelk või automaja… kas pole kaunis!?

Inimene on sotsiaalne loomake, ja säärast “ainult mina ja minu koerake” reisimisviisi liiga pikalt enamasti taluda ei jaksa, katus läheb üksindusest sõitma. Ja üksindust ning kinniistumist on juba kuude kaupa saanud kogeda.

Üldteada kvaliteetsed ja lisateenuseid pakkuvad telklad ja kämperiparklad pakuvad päriselulist vaheldust seni vaid ühismeedias toiminud rühmitustele. Sõlmitakse silmast-silma uusi tutvusi, käiakse koos matkamas, ehk ka õhtustatakse ühiselt suure laua taga – võimalusi sotsialiseerumiseks on palju.

Eestis on kohti, kuhu rajada telklaid ja automajaparklaid piisavalt. Ka glämpingu ehk juba valmis telklakohtades ööbimise pakkumine ei nõua metsikut investeeringut. Tänulikke puhkajaid tuleks nii meilt kui mujalt, sest tähise taeva all ööbimine ja mõnus seltskond on romantilisem kui puhkemaja või hotell, ja kindlasti ka soodsam.

Meenub mõne aasta tagune Toyota Hiluxi uue põlvkonna esmaesitlus Namiibias: kõige sügavama jälje vajutas just telkides ööbimine. Iga külalise käsutuses oli eesruumi ja magamistoaga lihtsalt ja kenasti sisustatud telk ja selle seina taga rooseintega ümbritsetud õuedušš. Läbipaistvast telgilaest kumas Aafrika tähistaevas. Imeline!

This slideshow requires JavaScript.

Pildid: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.