Laupäev, 28. detsember 2024
Venemaa pakub rännuhuvilisele piiritut avastamisrõõmu. Hästi arenenud siselendude võrgustik annab võimaluse külastada ka selliseid sihtkohti, kus aeg oleks justkui seisma jäänud. Esimene ajalooline verstapost paistab silma juba maandumisel: need seistse maa-lennujaama on venelased ise valinud kõige silmapaistvamate hulka.

Väljaspool Venemaa kasvavaid kosmopoliitseid suurlinnu näevad asjad pisut teisiti välja. Need riigi kõige kaugemate maanurkade lennujaamad ühendavad maapiirkondi modernse maailmaga, ühte piirkonnakeskust teisega. See pole mingi Šeremetjevo, kuid neil lennujaamadel on oma iseloom.

SEIMTŠANI LENNUJAAM MAGADANIS

Sellest lennujaamast tehakse kommertslende eelnevalt ettevalmistatud sihtkohtadesse metsikus looduses. Magadani rajooni Seimtšani lennujaama põhilised kliendid on jahimehed. Siinsamas tegutseb ka Magadani rajooni Tuletõrje- ja Päästekeskus

OSSORA LENNUJAAM KAMTŠATKA KRAIS

Kamtšatka krai on krai Venemaa Kaug-Ida föderaalringkonnas. Hõlmab Kamtšatka poolsaare ja sellega piirneva mandriosa. Moodustati 1. juulil 2007 Kamtšatka oblasti ja Korjaki autonoomse ringkonna liitmise teel Ossora lennujaama kasutatakse reisijate- ja kaubaveoks. Siingi jagatakse hoonet päästjatega.

TURUHANSKI LENNUJAAM KRASOJARSKI KRAIS

Talvekuudel saab Krasnojarski rajoonis ülejäänud maailmaga ühendust ainult Turuhanski lennujaama kaudu. Suur päevinäinud puitehitis lausa hüüab remondimeeste järele, ent samas – lund ja vihma katus peab, kes see ikka siia lennujaama ööbima jääb… Ja kui jääbki, siis küll juba külmarohtu leiab.

HATANGA LENNUJAAM KRASNOJARSKI KRAIS

Hatanga on küla Venemaal Krasnojarski krais Taimõri rajoonis. Hatanga asutati 1626. aastal. Siinne lennujaam teenindab keskmise suurusega lennukeid.

NJURBA LENNUJAAM JAKUUTIAS

Siit lennujaamast toimuvad regulaarlennud Jakutskisse ja tšarterlennud Irkutskisse. Päevas toimb neli lendu: kaks lahkuvat ja kaks saabuvat lendu. Njurba uluss ehk rajoon kuulub Sahha vabariigi koosseisu, siin elavad peamiselt jakuudid  ning vaid 6% on venelasi.

BELOZERSKI LENNUJAAM VOLOGDAS

Belozersk on linn Venemaal Vologda oblastis, Belozerski rajooni keskus. Asub Valgjärve ääres 149 km Vologdast loode pool. Linna asutamisaastaks loetakse 864 ja see on üks esimesest viiest vene linnast, mida kroonikas mainitakse.

Valgjärve ümbrus oli asustatud läänemeresoome hõimudega, tänapäeva vepslaste esivanematega, kes avaldasid tõsist vastupanu ristiusustamisele. 1352 tabas linna katk ning 1363-1364 ehitati linn uuesti üles tänapäeva asukohta.

KRASNOSELKUPI LENNUJAAM NEENETSIS

Krasnoselkup asub Jamali Neenetsi autonoomses ringkonnas. Krasnoselkupi lennujaam pakub regulaarlende Novõi Urengoisse, Tarko-Sale’sse ja siinse piirkonna kõige kaugematesse küladesse. Reisijate hulk on aukartustäravad 14 000 inimest aastas. Lennatakse muuseas üsna moodsate lennumasinatega!

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Eestis ei ole just üleliia palju lennujaamu, see-eest on säilinud veel mõni omaaegne raudteejaama hoone.

Oleks tore, kui leiduks huvilised, kes need, veel säilinud hooned tulevikule mõeldes üles pildistaksid ning lood juurde korjaksid. Nostalgitsemisel on oma väärtus – see ei lase ajalool ununeda.

Allikas: The Moscow Times. Pildid: Flickr, polet.me jm. Tõlkis: Kadi Rünkla

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.