Esmaspäev, 25. november 2024
Tasakaaluliikur on lihtne ja rohkelt lusti pakkuv sõiduvahend, mille populaarsus on Eestis paari aastaga kõvasti tõusnud. Paljud tublid koolilapsed läksid suvevaheajale vastu, liikur kaenlas – tubli töö eest õiglane kingitus! Enne trikitama asumist tasuks aga õppida hõljuklauaga sõitma. Kindlustuste statistika kinnitab, et õnnetused poppide liikuritega on kahjuks sagenenud.

Tasakaaluliikuri võib osta tänapäeval isegi supermarketist. Müügil on sõiduk mitme nimega: tasakaaluliikur, tasakaalusõiduk, tasakaalulaud. Hipimates kohtades nimetatakse kaherattalist isegi kulguriks või hõljuklauaks (inglise keeles hoverboard). Valik on suur ja hinnad seinast-seina. Seega võib igaüks leida talle sobiva sõiduki.

ABC: KUIDAS TASAKAALULIIKURIGA SÕBRAKS SAADA?

Tasakaaluliikuriga ohutu sõidu reeglid on samad nagu rulluisutamisel, jalgratta või tõukerattaga liiklemisel: sõida ettevaatlikult, ole tähelepanelik ümbritseva suhtes ja järgi liikluseeskirju.

[dropcap]! [/dropcap]Enne liikuriga avalikes kohtades sõitmist peaksid selged olema pidurdamine, manööverdamine ja liikluseeskirjad.

[dropcap]! [/dropcap]Korraliku turvavarustuse kasutamine on liikuriga sõites kõige tähtsam. Kasuta kiivrit, põlve-, randme- ja küünarnukikaitsmeid. Need vähendavad peapõrutuste, luumurdude ja muude kukkumisest tingitud vigastuste teket.

[dropcap]! [/dropcap]Väldi tiheda liiklusega teede läheduses sõitmist, et mitte sattuda liiklusõnnetustesse.

[dropcap]! [/dropcap]Tasakaaluliikuri kasutamisel ole tähelepanelik, keskendu vaid sõitmisele ja end ümbritsevale.

[dropcap]! [/dropcap]Ära kuula samal ajal kõrvaklappidest muusikat ega kasuta mobiiltelefoni.

[dropcap]! [/dropcap]Astu liikurile kindlalt peale ja seisa keskel nii, et keharaskus oleks võrdselt mõlemale jalale jaotatud.

[dropcap]! [/dropcap] Sõites vaata ettepoole, sest pilku alla pöörates kaob tasakaal ja on kergem kukkuda.

[dropcap]! [/dropcap]Maha tulemiseks astu tahapoole. Ette astudes kaob liikuri üle kontroll ja kukkumine on peaaegu vältimatu.

[dropcap]! [/dropcap]Sõitmise harjutamist võiks alustada rahulikumas paigas. Tänavatel, kus on ka teisi liiklejaid, tuleb keskenduda ümbritsevale.

[dropcap]! [/dropcap]Liikluseeskirja kohaselt (LE § 31) peab tasakaaluliikuriga sõitmisel alla 16-aastane juht kandma kiivrit.

HÕLJUKLAUDADEGA JUHTUNUD ÕNNETUSED KASVUTRENDIS

Viimasel ajal on eriti laste hulgas populaarsust kogunud akudel töötavad tasakaaluliikurid. Tasakaalusõiduki ostmisel ja kasutamisel tuleb meeles pidada, et tegemist ei ole mänguasja, vaid sõiduvahendiga, mille maksimaalne sõidukiirus on 15 km/h.

Tasakaaluliikuri kasutamine on veel uus ja põnev harrastussport, kuid et liikuri kasutamisel ei ole vanusepiirangut, tuleb lapsevanematel suhtuda täie tõsidusega laste ja teiste liiklejate ohutuse tagamisse.

If kindlustuse statistika on kõnekas: kui möödunud aastal teatati kolmest tasakaalulauaga toimunud õnnetusest, siis tänavu kevadel sai kirja juba kaks õnnetust tasakaaluliikuriga, millelt kukkudes on sõitja väga tõsiselt viga saanud.

Kõikide kindlustuste praktika näitab, et just suvel kasvavad märgatavalt lastega juhtunud õnnetuste kahjud. Kõige rohkem juhtub õnnetusi kooliealiste lastega. Peamiselt murtakse luid ja saadakse raskeid peatraumasid.

KINDLUSTUS TULEB APPI

! Mõistlik on oma lapsele sõlmida kindlustuspoliis. Kindlustatud lapse kaitseks on õnnetusest põhjustatud vigastuse korral ühekordne hüvitis ehk valuraha.

! Kui juhtub, et tasakaalulaual liikleja põhjustab kahju kolmandatele isikutele, näiteks kokku põrgates jalakäijaga või mõlkides pargitud sõidukit. Sellisel juhul tuleb kahju korvata selle tekitajal või tema seaduslikul esindajal.

! Tasakaaluliikurite kasutamisega kaasneb ka tulekahjurisk, sest alates liikurite turule tulekust 2015. aastal on maailmas sadu juhtumeid, kus liikuri akud on süttinud, põhjustades ulatuslikke varakahjusid ning ka isikukahjusid. Suurem osa tulekahjudest on alguse saanud liikurite valest laadimisest.

Rootsis on osa tasakaaluliikureid ohutuse eesmärgil keelustatud, kuna on viimase aasta jooksul põhjustanud ligi 50 tulekahju.

Tasakaaluliikurit ostes tuleb kindlasti veenduda, et selles kasutatakse vaid tootja poolt heaks kiidetud akusid ja akudele vastavat laadijat. Samuti ei tohi akut jätta ilma järelevalveta terveks ööks laadima.

Vaata siit, kuidas valida kvaliteetne tasakaaluliikur

Allikas: If Kindlustus, Photopoint. Pilt: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.