Laupäev, 16. november 2024
Bentley Bentayga diiselmootoriga superluksmaastur on üks vastuolulisemaid autosid, mille roolis ma eales istunud olen. Mu soontes ei voola tilkagi sinist verd, ja pole mul ette näidata miljoniäri: päris kindlasti ei kuulu ma Bentayga sihtrühma. Ometi on päeva lõpus aju lühises: ei tundu ühestki otsast mõistlik seda autot osta, ja siiski tahan ma seda.

Valin Bentaygaga sõitmiseks pärastlõuna, mil pean peotäie lapsi viima Tallinnast mõnekümne kilomeetri kaugusele Varbola linnusse. Saan panna proovile selle osa autost, mida nimetatakse maasturiks. Ühtlasi saan koguda kokku Z generatsiooni arvamused nooblist hüpersõitjast.

Otsin üles vaid vähestele teadaolevad kõrvalised ja kurvilised, kohati kruusaga kaetud teed, mis mind Harjumaa ühest servast teise viivad. Oleks nagla, läheks otse läbi metsamassiivi, sest ilmselgelt Bentayga seal hätta ei jääks. Loodus on püha, auto maksab rohkem kui mõne mehe maja. Eks lähe läbi metsa see, kes… las jääda.

Bentley Bentayga, vastuolude meister

[toggle title=”BENTLEY BENTAYGA TESTAUTO TEHNILISED ANDMED” load=”hide”]
Pikkus: 5,14 meetrit
Laius: 2,224 meetrit (peeglitega)
Kõrgus: 1,742 meetrit
Telgede vahe: 2, 995 meetrit
Kliirens: 24,5 cm

Tühimass: 2499 kg
Pakiruum: alates 431 l (4-kohaline)
Maksimaalne järelveetav haagis: 3500 kg

Jõuallikas: 4.0 -liitrine ülelaadimisega V8 diiselmootor
Käigukast: 8-käiguline ZF
Võimsus: 320 kW / 435 hj @ 3750–5000 p/min
Pöördemoment: 900 Nm @ 1000–3250 p/min
“Nullist sajani”: 4,8 s
Tippkiirus: 270 km/h

Lubatud keskmine kütusekulu: 7,9 l / 100 km
Testisõidu keskmine kütusekulu: 9,1l/100 km
Heitmenäit: 210 g/km CO2

Mudeli baashind 146 500 eurot
Testauto: 210 405 eurot
[/toggle]

KAINE ARVESTUS: MÜÜGIEDU TULEB

18. jaanuaril 2019. aastal tähistab auväärsete traditsioonidega Briti autotootja oma sajandat sünnipäeva. Arvata, et Bentayga nimi saab annaalidesse rasvaste tähtedega sisse kantud, sest mõne kuuga on mudel teinud seda, mida loodeti: toonud müügisalongidesse ostjad, keda seal varasemalt nähtud ei ole.

Kas te kujutate ette kuninganna Elisabeth II-st Bentayga tagaistmelt lehvitamas? Ei, kindlasti mitte. Aga Paris Hiltonit selle roolis? Tomm¥ €a$hi auto katusel aelemas? Eks ole, fantaasia läheb lendama – roosa pärlmutter, mattmust või Swarovski kristallidesse rüütatud Bentley kõlab ju täiesti normaalse valikuna.

Eesti esinduse kogemus kinnitab seleebritite ja muidu jõukate ostjate huvi Bentayga vastu. Sagedamini tulevad salongi BMW ja M-B kupeemaasturite omanikud. Astuvad sisse, valivad välja, tellivad, ja lahkuvad rahulolevalt ja ootusärevalt. Teine grupp on Bentley fännid, kes Bentayga ostavad “igapäevaautoks”. No ikkagi Audi Q7-l põhinev sõiduk, eks. Säärane, tavaline…

Ja siis on need, kes tahavad ära proovida esimese supernooblite maasturite seas, sest Rolls-Royce’i Cullinan ja Lamborghini Urus (mis ehitatakse samale MLB platvormile Bentayga, Audi Q7, VW Touareg’i, uue Porsche Cayenne’iga) on helge tulevik ning Ferrari FUV-ist ei pruugigi elulooma saada. Bentley Bentayga kogu oma vastuolulises ilus on aga käeulatuses.

PÕRGULIKULT HEA DIISELAJAM

Säästan lugejat pikast ümberjutustusest, mida kõike Bentayga pardalt leida võib ja kui äge see tundub. Kes vaatab brändinime, mõistab pläratagi, et latt on tõstetud konkurentide jaoks kõrgustesse, kust Bubka ka kahte teivast kasutades üle ei karga. Rolls-Royce’i hüppe osas ma poleks nii kindel, aga lojaalsus maksab selles maailmas veel midagi. Sa oled kas üks või teine, Bentley või RR. Klaar.

Räägin hoopis jõuallikast, ja pikalt räägin, ehkki piisaks kahest sõnast, näiteks “hullult hea” või “pööraselt pandav”. Aga see poleks nii lõbus, kui võimalus kirjeldada, kuidas Bentayga kõigile (mingi näkase) diiselmootoriga kaunis kaares pähe teeb, sest… VAG võib.

Bentayga on Bentley esimene maastur, ja ühtlasi esimene (väga mõistliku januga) “õlineelaja”. 4-liitrine V8 on ekstraordinaarne mitte sellepärast, et see on tri-turbo – BMW seitsmenda M550d peaks kapoti alla saama lausa quad-turbodiisli – vaid seepärast, et kõigest võimalikust on võetud absoluutne maksimum.

V8 diisel pole mingi imeuudis: sama jõuallika leiab pisut lahjemas konfiguratsioonis Audi SQ7 TDIlt ja uuelt Porsche Panameralt.

Bentayga võtab ülelaetavast V8st kõige rohkem välja: 4,8 sekundit “sajani”, tippkiirus 270 km/h, mis teeb autost väidetavalt maailma kiireima maasturi.

Kõnealuses V8-s toetab kahte järjestikku ühendatud turbolaadurit 7kW elektrikompressor, mis  vajab vaid 48V tõuget, et 250 millisekundiga jõuda 70 000 pöördeni.

Tulemuseks on 1000 rpm juures 900Nm moment: enne veel kui jõuad gaasi vajutada, tuuakse kogu lõbu sulle kandikul ette. Ja seda jagub 3250 pöördeni! Võrdlus elektriautoga, mille kolleeg Soorsk lauda käis, on asjakohane: kogu aeg on minek!

8-käiguline ZF automaatkast sobib V8ga kokku nagu Pontu ja Pedigree või lihtsalt “B”: kõik sõidetakse ära ilma, et juht ise ühtegi valitsat keerutama peaks (ehkki võiks, Sport ja 4 maastikurežiimi on pakkumises). Kümme oleks kahtlemata toredam kui kaheksa, aga milleks?

Vaikimisi 40/60 nelikvedu koos kohanduva õhkvedrustuse ja aktiivse löögisummutuse ja elektroonilise kere kaldumist ennetava abiga (lisavarustuses) tekitavad… võitmatu tunde. Auto püsib nagu liimitult igasugusel teel ja sel on kogu aeg jõudu reipalt liikuda kuhu iganes.

Kui Bentayga on kiireim maastur, siis selles konfis V8 on tõenäoliselt maailma parim diiselmootor… 320 kw maksimumvõimsusega ajam on eeskujulik ka keskkonnanäitajate poolest: kilomeetri kohta paisatakse õhku 210 grammi C02 ning kütusekulu on mõistlik: tehase andmetel 7,9 l/100 km keskmiselt, minul jäi kulu kuskile 9 liitri kanti. Ühe paagitäiega kütab järjest umbes 1000 km.

Neile, kes ahastasid, et jõrm diisel  Bentley mootorikatte all on pühaduseteotus, on valikus klassikaline W12, mille ökonoomsusnäitajad ja kohati ka dünaamika ei küündi küll V8ni, aga see-eest on mootor “koššer”. V8ga üllatused ei lõpe: 2018. aastal ootame müügile pistikhübriid-Bentaygat.

LAPSED, JOOKSKE, JOOKSKE… OEH, ÄRGE JOOKSKE!

“Inglismaa oli lukku pandud, luku võti katki murtud… Lapsed, kes teile õpetas sellist laulu? Olge kuss seal tagapingil… mis te teete seal tagapingil? Mis selfie’sid? Mis videosid? Ah, tehke, tehke pealegi, eks siis hiljem müügiosakonnal on nalja palju…”

Võlgnen lugejale kuulsa filmi vabakäelise tsiteerimise eest selgituse: võtsin Bentley Bentayga pardale kolm kolmanda klassi tütarlast ja lasin neil omatahtsi autoga lähemalt tutvuda. Emotsioonid olid laes esimestest hetkedest peale. Huvitavalt kombel oli Bentley nimi tüdrukutele tuttav, teati, et tegu on luksusmargiga ning tehti igaks juhuks paar klõpsu auto taustal, et sõpradele näidata – mina olin siin.

Esimesed 15 minutit kostus kolmest suust aeg-ajalt soovitus: “Sõidame nüüd kiiremini!” ja kurvides kiljusid kõik rõõmsalt. Teekonna edenedes jäi autos aga järjest vaiksemaks, igaüks nohistas omaette nuhvlis või näppis võlutult nuppe.

Kõige kurvem oli olukord ees kõrval istunud Tuule jaoks, sest 10.2-tollised tahvelarvutid on saadaval ainult tagareas laiutajatele,  ees on “tavaline” 8-tolline infolust. Ka ei ulatu eesistuja tagasektori puutetundliku kliimaseadmeni, et sõbrannade elu kadedalt kuumemaks keerata.

ZADOK THE PRIEST

Kõrvalistujal igav siiski ei hakka: kui istmemassaažist küllalt saab, võib sukelduda muusikasse. Bentaygale disainitud 20 kõlliga, 1950-vatine Naim-audiosüsteem võiks sekundiga tappa laulurästa, aga märksa vingem, see suudab manada kabiini eesossa ka Handeli* Zadok the Priest’i imelise helide ruumi nii, et see taga istujaid ei sega.

Zadok the Priest raamistab sümboolselt vastuoluliselt kogu Bentley Bentayga proovisõidupäeva: briti alam George Frideric* poleks ka kõige rajumas fantaasias suutnud ette kujutada, et XX ja XXI sajand mäletab teda UEFA Meistrite Liiga tunnusmeloodia loojana.

1727. aastal kuningas George II kroonimispidustusteks loodud teos on kõlanud sest peale kõigil Suurbritannia kroonimistseremooniatel, viimati 1953. aasta 2. juunil Westminiser Abbeys, mil troonile astus armastatud Elisabeth II, kelle jaoks Bentley on valmistanud vähemalt kaks eritellimusel valminud moodsat kuninglikku tõlda.

Lihtrahvas üürgab jalgpalliväljakutel Händelile kaasa pea sama innukalt nagu lauldakse God Save the Queen’i: jalgpall elagu! ManU elagu! Ning Bentley on loomulikult üks Briti autotööstuse alustalasid.

*G.F.Händeli nimekuju inglise keeles on Georg Frideric Handel

https://www.youtube.com/watch?v=X-QvwFWTB5c

KOKKUVÕTTEKS

Varbolasse jõudes kratsis vaikus korraks kõrvu eriti valusalt: kõik kolm väikest fuuriat istusid paigal, vaatasid kurvalt aknast välja ja ohkasid. “Nii hea auto…”. “Nii kahju, et me juba kohale jõudsime…”

Marii oli kolmest kõige julgem ja teatas, et kui tema vanemad seda autot ei osta, siis tema ostab igal juhul ise: “Kui mul ükskord lapsed sünnivad, siis ma saan igatahes sellise endale, sest see on kõige lapsesõbralikum ja turvaline. Palun, kas ma tohin selle aipäädi kaasa võtta…?”

Mul on nuhvlitest, “trompetiventiilidest” (ventavade reguleerimiseks kasutatavad nupukesed), Breitlingi kellast (saab ka 300 000 euro eest lisavarustuse nimekirjast), millimeetri täpsusega õmblustest ja väärisspoonist suhteliselt ükskõik, sest nagu öeldud, selles hinnaklassis autol on olemas kõik, millest inimene isegi mõelda ei julge. Ma tahan selle raha eest ainult sõita. Palju sõita. Kogu aeg sõita. Igale poole… sõita.

Ajus on lühis. Mu tundelisem pool ütleb, et mul on neid 435 hobust oma garaaži kohe väga vaja, mõistus ütleb, et ma pean arstile aja kinni panema: ma ei saa seda autot endale lubada isegi kui mul oleks see raha. Sest Bentley Bentayga eelduseks on seisuse kohustus. noblesse oblige.

Stig Rästa ja Elina Born, kui nad oleksid päriselus paar, võiksid Bentaygat pidada “pere teise autona”. Mart Poom teha sellega oma igapäevasõite. Või peaks potentsiaalseid ostjaid otsima hoopis meie idufirmade andmebaasist? Ma ei tea.  Mul on lühis, ja pole seisust, aga pikema arutlemiseta, selle auto ma võtaksin.

Suurbritannias saab Bentley Bentayga tellida endale koos juhiga. Tolle vist peaks siis kah ära võtma, et ise rooli pääseks…

Vaata Bentley Bentayga hindu ja tehnilisi üksikasju siit

Pildid: Ylle Rajasaar, Tui Tuul Sikk, Bentley

 

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.