Ametlikult algab BMW viienda seeria seitsmenda generatsiooni müük Eestis 11. veebruaril. Acceleristal oli eksklusiivne võimalus saada masinale näpud külge enne, kui proovisõiduhuvilised esinduse uksed maha jooksevad. Anname siinkohal lühiülevaate, mida viiendalt seerialt oodata on.
Tõe huvides: viienda seeria uudismudeliga ükski ajakirjanik ega ostuhuviline enne 11. veebruari sõita ei tohi. Mitte meetritki. Meid viis sõidule müügijuht Alari Kolk, kes autot paremate pildistamisnurkade nimel siia-sinna liigutas ning meile sõitjateruumis ja kapoti all välkekskursiooni tegi.
VIIS ON UUS SEITSE
BMW luksussedaanide lipulaev, seitsmes seeria näitas ülemöödunud aastal, milleks kõigeks ta võimeline on. CLAR veermikust alustades, peene digitaalkeskkonnaga lõpetades. Aga seitse on suur. Tõenäoliselt natuke liiga suur (ja kallis) neile, kel igapäevaselt panka või maailmarahu esindada pole vaja.
Viies seeria on aga just täpselt paras: piisavalt ruumikas, piisavalt soliidne, piisavalt sõidetav. Uues variandis ka igapidi seitsmes: on saanud sarnase moodsa ja “teravama” väljanägemise, sel on tippvarustuses peal enam-vähem kõik, mida “semjorkal” meile näidatud on.
Võimalik, et natuke rohkemgi, näiteks samm moodsamaks lihvitud juhi ja auto vaheline viipekeel. Viis on uus seitse ja meeldib sellisena tõenäoliselt paljudele.
VAIKSEM, VILKAM, VÕIMEKAM
Need loetud tunnid, mis me 530i-ga tutvuda saime, kinnitavad tootja lubadust, et uus viies on eelkäijast vaiksem. Võimsa (252hj/350 Nm) jõuallika häält ei ole kabiini peaaegu üldse kuulda.
Kaameraga auto ümber ringe tehes saab mootori töötamisest aimu üksnes väljalasketorudest õhku tõusva väikese aurupilve järgi. Sealjuures on neljasilindrilise mootori heitmenäit üsna parketikõlbulik; sõltuvalt veoskeemist 126-147 grammi kilomeetri kohta.
Mul jääb üle uskuda ekskursioonijuhi Alari sõnu, et auto pedaalistik on timmitud tundeliseks – piisab, kui varbaga gaasipedaali puudutada ning masin läheb kuulekalt liikvele.
Pidurdamine mustal jääl on tänu mitmetele juhiabidele turvaline (demomasinal on all ka tuttuued lamellid, neil on muretus talvesõidus oma osa).
Ja nagu mäletame, on BMW üks nendest autodest, mis juhiga koos õpib, kohandades end rooli ja tooli vahel istuja sõidustiiliga.
Tehniliste uuenduste seast tuleb esile tõsta ülal nimetatud CLAR-veermikku: viienda vedrustuse geomeetriat on kohandatud, vastavalt varustusele pakutakse vedrustust neljas variandis: baas-, sport-, elektrooniliselt juhitavate amortidega- ning aktiivsete stabilisaatorvarraste ja amortidega vedrustusena. Kordame öeldut: viis on uus seitse.
Uustulnuk on eelkäijast 36 millimeetrit pikem (4936mm), õige pisut laiem (1868mm) ja kõrgem (1479mm). Auto teljevahe on kasvanud 7 millimeetrit (2975 mm). Sõitjateruumis tähendavad need tillukesed numbrid mõnusamat äraolemist nii ees- kui tagaistmetel. Vaikimisi 530 -liitrine pakiruum võimaldab käest panna varasemast 10 liitrit rohkem… Värska vett.
Tippvarustuses viies seeria liigitub praeguste normide järgi isejuhtivaks autoks, mis teatud olukordades suudab ohtu märgata ja ennetada enne kui juht reageerib, “loeb” teed ja liiklusmärke, määrab maatrikstulede valgusvoo tugevuse ja suuna, mõõdab juhi adekvaatsust ja annab soovituse puhata, jne.
Robotautodega läheb veel aega nagu ka e-“emmidega”. Siiski on võimalik viies panna tegema asju, mida vanasti isegi unes ei näinud, uuel ajal on ulmest saanud keskklassi sõiduki uus normaalsus. Viis on uus seitse.
RÄNDRAHNURAHVA JÄRELEAITAMISPROGRAMM
Nali-naljaks, uuel omanikul tuleb uue viiendaga läbisaamiseks kasutada nii käsiraamatu, õppevideode kui katseta-eksi-meetodit. Ainuüksi juhtpuldi funktsioonide tundmaõppimine võib viia pool päeva niigi lühikesest Vabariigi aastapäeva ja jaanipäeva vahelisest ajast.
Selle puldiga saab teha kõike. Näiteks paluda autol end ise ära parkida, sõita välja kitsast garaažiboksist, blokeerida apla abikaasa poeskäigumõte, jne. Jah, uksi saab avada ja sulgeda muidugi ka, aga enne tuleb see õige liigutus käe sisse saada.
ALARI NÄITAB ETTE, KUIDAS VIIES ENDA JUURDE KUTSUDA
On muidugi võimalus, muuta pult “tavaliseks”, eemaldades funktsioonid, mille kasutamist selgeks ei saa. On võimalus seda leed-displeiga digiimet lihtsalt imetleda (vaata pilte).
On võimalus… aga pigem ei. Selle asemel võiks müügiesinduses oma auto Eestisse jõudmist oodates paluda koolituse, kus asjad selgeks tehakse ja edaspidi nautida pulti ja… viiplemist.
“Tee nimetissõrmega kolm ringi paremale, kui soovid heli valjemaks kerida”. “Viibuta parema käe kahte sõrme, kui soovid sõbrale helistada.” “Torka sõrmed silma, kui sulle tundub, et kõike seda on liiga palju. Keskmise sõrme näitamine ei ole lubatud, palun sulge uks väljastpoolt ja mine häbenema!” Need on vaid mõned soovitused, mis on inspireeritud viienda seeria käsiraamatust.
Oleks rändrahnurahvas natukenegi leebem ja lahkem, viipleksid tulevikus meie tänavapildis paljud moodsate “bemmide” omanikud igasuguse valehäbita. Paraku iseloomustab see roheline, justkui tagapaledest vallandunud spontaanne vegan-häälitsus meid märksa rohkem kui tunnistada tahame. Me oleme pigem endasse sulgunud ja purtsatame siis, kui midagi lõplikult võllist üle käib.
Tutikasse viiendasse istunud nägus neidis paluks püüdlikult sõrmega õhus kaheksaid ja kuuski joonistava juhi kõrval ilmselt esimesel võimalusel boksipeatust: nii piinlik on. Rändrahnu värk, kõik peab olema aeglane ja raske.
Häbelikud ja hädaldajad aitab välja märksa harjumuspärasem ekraani silumine. Viiendas on infolust teinud võimalikult sarnaseks nuhvlile: paned telefoni kontaktivabalt laadima ja kasutad digiväljal tuttavaid äppe. Millalgi peaks infolusti jõudma ka Waze’i kasutamise võimalus, nii vähemalt nad lubavad.
HINNAD
Toome lugejateni uuesti kord juba avaldatud viienda seeria hinnakirja. Valikus on mitmeid jõuallikavariante ja varustustasemeid, ka veoskeemi saab valida. Viienda seeria üksikasju saab lugeda siit artiklist.
KOKKUVÕTTEKS
Ma ei saa siinkohal valetada, et ma Alari kõrval istudes kadedusest krõlli oleksin tõmmanud. BMW on BMW – oled sõitnud ühega… kahega, oled sõitnud kõigiga.
Baieri autotehase disaineritele ja inseneridele tuleb au anda, et sektsioonist või “emmist” sõltumata on margikogemusega inimene võimeline pikema sissejuhatuseta autot juhtima. On tore, kui mingid asjad siin maailmas ei muutu.
Teisalt, jah, ma tahaksin viiendaga pikemalt sõita, et aru saada uue veermiku eripäradest ning jõuallikate võimekusest – fännid ju itkevad, et välimus on seitsmendalt, mootorid kolmandalt ja kokku tuli viis. Ma kahtlustan, et nad on mataga veits mööda pannud.
Viis on uus seitse. Ja küllap ühel hetkel on ka kolm ja üks seitse, sest autotööstus liigub innovatsiooniga järjest rohkem nn. tavalistele inimestele lähemale.
Statistika väidab, et moodne inimene, sh. rändrahnuinimene, tahab sõiduvahendit, mis oleks ühtaegu silmapaistev, soliidne, moodne, isejuhtiv. Ootame 11. veebruari ära, siis ühte varianti meile legaalselt demmitakse. Esimese auhinna on viies juba noppinud: see valiti äsja ajakirja What Car? Aasta autoks. Viis on uus seitse!
Tekst ja pildid: Ylle Rajasaar. Meedia: BMW. Küsi lisa esindusest
Kindlasti hea auto, aga minu arust natukene inetu välimusega võrreldes eelmise F10 kerega.