Neljapäev, 26. detsember 2024
Luksuslik kuni viis sõitjat mahutav krossover
Sobib pere esimeseks autoks ja esindussõidukiks
Loogiline infolustisüsteem ja käsitsi sisselülitatav nelikvedu
49 900 euro eest baasvarustuses (Luxury) kõik vajalik olemas
Cadillac XT5 pakub suurepärast täiendust nooblite keskklassi kõikjalsõitjate rivile, kus seni on ostjaid ahvatlenud M-B, BMW, Audi, Lexus. XT5-s on olemas see “miski”, paljuotsitud X-faktor, mis paneb autost ühel või teisel moel kõnelema.

On neid, kellele XT5 väga meeldib ja neid, kellele kohe üldse ei meeldi. Cadillaci eesmärk polegi kõigile meeldida vaid meelitada müügisaali inimesed, kelle nõudmised krossoverile ei piirdu üksnes sõiduomadustega vaid kes ihkavad massist eristuda ning nautida maksimaalset mugavust.

Loogilise ülesehitusega infolustiväli, piisavalt ruumi ja parajalt sõidumõnu – sellisena kujutame ette tänapäevast (Ameerika) autot ning seda kõike XT tõepoolest ka pakub. Et lugejat säästa pikast varustuse loetelust, olgu kohe välja toodud link, millelt üksikasjaliselt näpuga järge vedades kõik moodsad vidinad kokku lugeda võib.

[toggle title=”PROOVISÕIDUAUTO TEHNILISED ANDMED” load=”hide”]Cadillac XT5

Mootor: 3,6-liitrine V6 bensiinimootor
Võimsus: 231 kW
Pöördemoment: 368 Nm
Käigukast: 8-käiguline automaatkast

Tippkiirus: 210 km/h
0-100 km/h: 7,5 s
Keskmine kütusekulu: 10 l/100km

Garantii 5 aastat või 150 000 km
Kere garantii 6 aastat

Hind: alates 49 900 eurost
Hind Platinum varustuses: 69 500 eurot[/toggle]

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Ma vaatan Cadillaci XT5 välimusest tahtlikult mööda. Esiteks pole ma eriline krossoverite fänn ning teiseks ei meeldi mulle kohe üldse “disainer sai võimaluse kujustada üks auto ja pani mängu kõik ideed, mis pähe tulid” – stiil. Ma tean, et see auto on sõitmiseks, väga kihvtiks sõitmiseks kusjuures.

Minu esimene kohtumine Cadillaciga leidis aset mõni aasta tagasi, juhuse tahtel oli sõiduvahendiks SRX, XT5 eelkäija, mis oma lustaka olekuga ja pepunäpistamisega mind igaveseks enda poole võlus. Näpistav rajahoidja lõbustas tookord nii mind, abikaasat, kui naabrinaist – vaikimisi valisime SRXi oma aasta autoks.

Müügijuht Kristjan muigab mu küsimust ennetades: “Jah, s e e  on alles. Ta näpistab endiselt.” Hea algus on tehtud, tõmban silmad vidukile, et mitte välisdisaini silmjõllitama jääda ja istun ruttu autosse.

Veedan nädalavahetuse peamiselt linnast väljas, paarutades mööda metsistunud ja mahajäetud külavaheteid ning haugates põlluservi. Ilmataat on olnud helde ja lumeveskid töös hoidnud: lumi on põlvini ja mõnes kohas vööni ning   n e i d   teid teehooldusemehed üles leidnud ei ole. Me lustime kogu hingest!

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]NII SUUR! [/dropcap]Sees istudes ei saagi aru, et XT5 nii suur on. Sõitjateruumi mahub viis (mööndustega kuus, sest auto põrand on sile) inimest istuma; sealjuures ei ole ka kahemeetrisel kolakal kuskilt otsast kitsas.

Panipaiku on, nende eelis seisneb pigem nutikuses kui suuruses: vaikselt avanevad, märkamatult sulguvad ning moodsale nutiinimesele käpäraseid lahendusi pakkuvad eendid on teretulnud. Kolmeliitrist õunamahlapütti mahutada kabiinis aga ei õnnstu.

Pakiruum, mida saab laiendada 850 liitrist 1784 liitrini, on nutikalt segmenteeritud ning ümberseatav. Kui oleks oma auto, võiks seal vahvalt vedada kolme tiffi (tiibeti mastiff) ja ruumi jääks lapse suvekärulegi. Selles segmendis autolt vähemat ju ei ootakski.

Suurus, millest mina räägin, tabab mind kodus pilte läbi vaadates. Ma tundun XT5 kõrval lihtsalt väga väike naine. Mida ma tegelikus elus ei ole!

Teisel päeval kohmitsen juhitoolis teadlikult veidi kauem ja jõuan järeldusele, et kui ma ei laseks esiistet nii kõrgele ja rooli lähemale, siis tunneksin ma end ka kokpitis päris pisikesena.

Härra Abikaasa on minuga võrreldes pikk ja sirge mees ning tõdeb, et tema jaoks on kõik paigas suurema suristamiseta – istmepikendus toetab kenasti pikki sääreluid, rool istub täpselt käes ja kõik vajalikud nupud on täpselt vaateväljas.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]PEEGEL [/dropcap]Tahavaatepeegel. Peene kaamerasüsteemiga ühendatud vidin, mis kuvab tahavaatepeegli ekraanile (!!!) reaalajas HD pilti auto taga toimuvast. Mulle meeldib, abikaasat häirib – aga tema ongi meil konservatiiv.

“No vaatame,” ütleb ta. Ja tal on õigus. Soolasegune lobjakas ummistab maanteel üsna kähku tagumise kaamera ja film, mida meile peeglist näidatakse näeb välja selline nagu oleks keegi seda enne söönud, siis väljutanud ja üritab allesjäänut vaadata. Üks näpuliigutus peeglinagast ja ekraani asemel on jälle tavaline isetumenev tahavaatepeegel. Aga suvel me vaatame filmi, päris kindel!

[dropcap]* [/dropcap]Peegliteema lõpetuseks, juba enne suve kirjutame tootjale, et ta võiks ühe pisiasja ära parandada ja auto küljepeeglid panna uste sulgudes end automaatselt kokku lappima. Võimalik, et ma olen ise natuke tuutu, aga menüüdes surfates ma seda kohta ei leidnud, mis peeglid lehvima lööks.

Küll aga lehvis neisse Selveri parklas üks tädi, kes XT5 silmjõllitades ei tunnetanud oma gabariite. Lähedalt läks, uue peegli paigaldamine oleks päris valus laks…

HD pilti kuvav peegel

[dropcap]KÄIGUKANG [/dropcap]Nojah, igav. See on XT5-l nüüd nagu igal teisel autol; keskkonsoolis. Ei mingit hämmeldust ja rooli tagant hoovaga mässamist. Mul õnnestub siiski ka täiesti traditsioonilise automaatvalitsaga suumida “sõida” asemel “rüsi käsitsi” ehk siis manumaatiku peale. Ei ole vaja rapsida, proua.

[dropcap]ISEPARKIMINE [/dropcap]XT5 on naiste auto. Tõeliste naiste auto. Selliste naiste auto, kelle jaoks gabariitide tajumine ja manööverdamine on sama ettevaatlik protsess nagu pitsist sukahoidja ümbersidumine ja sukatrippide kinnitamine siidsukkade serva külge. Emb-kumb lõpeb kas risti üle kolme parkimiskoha või sukkpükste kolm numbrit suurema tagumiku kõrvadeni venitamisega.

XT5-ga on sel lool kaunis lõpp. Seda muidugi juhul kui parklas on parkimisjooned kenasti näha ning mõni sarnane gabariidikana parasjagu ei ürita aru saada, kus ta on, miks ja millega. Piisab kui autole anda käsklus “Pargi” ning täpsustada, kas ootus on kõrgel ämmahoovi sooritamisega või piisab ette-taha-küljele kohaleidmisega.

Edasi tuleb jälgida täht-tähelt sõiduki nõuandeid. Omaloominguks ja huultevärvimiseks kohta ei ole. Kui asi käppa saab, tundub elu absoluutselt ilus ja tahaks Mr. Beani kombel ameerikalikult tervitada (filmist Mr. Big). Parklas udivatele naisterahvastele võib ka kõigiti oma üleolekut demmida, sest suure tõenäosusega neil Cadit ei ole, aga pärast teie ja teie iseparkiva autoga kohtumist hakkavad nad seda öösel unes nägema.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]NELIKVEDU [/dropcap]XT5 on meeste auto. Tõeliste maastikumeeste auto. Need mehed lülitavad sisse nelikveo, vaigistavad veojõukontrolli ja lähevad lumehange/mudasse/kivilasusse paarutama. Cadillaciga, mõtelge! Juba jooksis juhe kokku? Võib siis üle vaadata ka tutika CT6 sedaani, mil see nelikvedu samamoodi peal…

XT5 kliirens on soliidne 20 sentimeetrit, sellele assisteerib kahes kõrgemas varustusastmes ka kohalduv vedrustus. Vaikimisi esiveoline auto võtab nelikveota vabalt läbi igast lumevaalust, sealjuures hoiab intelligentne vedrustus auto igas olukorras teel stabiilsena.

Kui tahta maastikule möllama minna – siis ainus, millest oma peas üle tuleb saada, on dissonants, mis tekib noobli auto ja mudaaukude vahel. Kõik muu on tehtav. Nupust saab valida sõiduviisiks kas Tour, Sport või AWD ning XT5 võimalusi maksimaalselt ära kasutada. Nii Sport- kui AWD-režiimis rakendub automaatselt nelikvedu.

[dropcap]JÕUALLIKAS [/dropcap]Sellega on lihtne. Valikus on 3.6-liitrine V6, mil võimsust kuni 314 hobujõudu ning mis käib koos 8-käigulise automaatkastiga. Sõltuvalt vajadusest lülitab mootor vahepeal 2 “potti” välja, mis kütusesäästu seisukohalt on igati teretulnud nähtus.

Paberite järgi peaks V6 keskmiselt 10 liitri kandis kütust neelama, Härra Abikaasa sõitis ökovõtteid kasutades maanteel välja ka näidu 6.8 liitrit sajale ning kombineeritud kütusekuluks sai tema 7.6 liitrit/100 km. Et maailmas oleks kõik tasakaalus, siis minu vastav näit oli 14.6 l /100 km…

[dropcap]SÕIDAME! [/dropcap]Hakkan jälle sabaotsast pihta ja ütlen, et mul on kurb autot esindusse tagasi viia. Nii paganama sõidetav on see, et nutma ajab! Põhimõtteliselt on XT5 puhul tegu ideaalse talveautoga, mille käsitsemisega rasketes teeoludes saab hakkama iga sõitmist harjutanud naine.

Aususe huvides, see “harjutanud naine” päris palju rooli ei pääse, sest Härra Abikaasa tunneb end seal nagu kala vees ja demoraliseerib mind iga jumala kord, kui ma roolis istun: “Ole selles kurvis tähelepanelik!” “Lumevaalud teel, ettevaatust!” “Jälgi kiirust!” “Sellest lobjakast sa nüüd küll läbi ei lähe”, “Siin võib olla politsei”, jne. Kui ei taha armsa inimese peale keset metsikut loodust räusata, loobu sisimas oma eneseusust, ruleeri tee servale ja lase ta rooli…

Kiirusel 90 km/h+ hammustab XT5 end lumevallidest mängleva kergusega läbi. Sealjuures on sõitjateruumis väga vaikne, sisse kostub veidi talverehvide tekitatud müra. XT5 klaaspinnad on mürasummutavad ning kere disainitud nii, et õhuvood suunatakse auto pealt, alt ja kõrvalt mööda. Tugevas külgtuules püsib masin kindlalt teel ning juhil tuleb vaid õige pisut rooliga “vastu” hoida. Rool üldiselt on kerge, kohati isegi liiga kerge.

Libedal teel on XT5 hästi hallatav – kui tahad lõbutseda ning kergelt külge ette lasta, on see võimalik, kui veojõukontroll vaigistada. Võrreldes mu igapäevase talveautoga, ei “poo” Cadillac omast tarkusest mootorit kinni vaid laseb sul oma võimu masina üle tunnetada. Lausjää peal aga liimib sõiduk end tee külge, kõigi ratastega maapinnast haarates ning söakalt edasi liikudes.

Vedrustus on vaikimisi asendis meeldivalt normaalne, ei liiga pehme ega liiga jäik, Sport-asendis tõmbub see tuntavalt trimmi, mida on eriti tunda kõrvalistmel. Millegi üle kurta oleks patt, kui kaassõitja istet veidi külgedelt kitsamaks sättida, kaob ebamugavustunne. Juht ei saa üldse midagi aru, temal on kogu aeg mõnus…

https://youtu.be/S7bP0fKi4kc

[dropcap]ISTMED JA SÕITJATERUUM [/dropcap]Muuseas, kõik viis istekohta on XT5-s väga hästi läbi mõeldud. See ei ole vihje noobelklassis tavapärastele “las ma mudin su tagapalesid ja puhun neile jäist õhku”-teemale vaid ergonoomikale. Tagumises istmereas saab seljatugesid reguleerida tahapoole, mis on lapsevanema jaoks tänuväärne võimalus, väikesed vastikud lapsed unemaale saata.

Kõik kabiinis kasutatud materjalid on kvaliteetsed. No olgu, Platinum varustuses auto maksab ka päris mitu raha, aga siiski, mingi möödalasu võiks ju teha… Mis mulle isiklikult meeldib, on viis, kuidas sisedisanierid on XT5-le lähenenud: võrreldes eelkäijaga on vähem läikivaid detaile ja rohkem läbi mõeldud lohke ja lohukesi, kuhu toetada pead või jalga.

[dropcap]NUTIVÄLI [/dropcap]Lühidalt: see on super. Käeviipega aktiveeruv infolust, kus olulisemad menüüd on toodud puutetundlike nuppude alla. Visake oma telefon pakiruumi minema ja nautige kõlaritest paiskuvat imelist helidemaailma.

No olgu, kui olete oma pakiruumis vedeleva nuhvli enne ära paarinud, siis saavad sõbrad teile helistada ikka. Aga üldiselt, milleks see kõik? Vaata peeglist HD filmi, kuula Klassikaraadiost Stravinskit, naudi vaikust ja lase lumel põlluvaheteel kahte lehte lennata. Enamuse asju toimetab auto nagunii ise ära. Võimas.

[dropcap]KOKKUVÕTTEKS [/dropcap]Lõpetage ära see jutt, et Cadillac on gerontide auto. Keskmine ostja vanus 50+, see on tänapäeva mõistes puhta poisike! Nagu ütles mulle vanem kolleeg – mis sa jahud vanusest (ma olen 47), sul pole esimenegi noorus veel läbi, teine alles mägede taga. Nii, et – oleilusti ja hakka normaalseks. Cadillac, maiäss, vanuriauto, no tõesti.

Teeme nüüd nii, et XT5 vaatavad üle pered, kus kasvab 2-3 last ja nõudmised autole on keskmisest kõrgemad. Ja siis võiksid selle masina järgi proovida inimesed, kelle õitsev kodanikujulgus laseb neil hallile neljarattaliste massile kaunis kaares ülalt alla vaadata.

[dropcap]NÄPISTAMISE ANATOOMIA [/dropcap]Olgu siis päris lõppu tõdemus, et SRX näpistas ikka julgemalt. XT5 on saanud kõvasti kombeõpetuse tunde ja müksab tagantpoolt üsna viisakalt. Aga ta teeb seda nüüdsest rohkematel juhtudel – kui rajalt välja vajuma kipud ning ka siis, kui eessõitjale liiga ligi tikud. “Surts-surts”, ärka üles või muidu ma rakendan siin kõiki neid vingeid abisüsteeme, mis sulle koha kätte näitavad… Ohjah.

This slideshow requires JavaScript.

Meedia: Cadillac, Ylle Rajasaar. Erik Sikk

http://www.accelerista.com/proovisoit/suure-sudamega-ameerika-hurmur-cadillac-escalade/

Cadillac XT5

71%
71%
Tõeline talveauto
  • TERVIKDISAIN
    5.5
  • SÕITJATERUUM
    8
  • RUUMIKUS
    7.5
  • INFOLUST
    7
  • KÄEPÄRASUS
    7
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    8
  • HIND-KVALITEET
    7
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7
  • JÄRELTURU VÄÄRTUS
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6.5
2 kommentaari
  1. blank

    “49 900 euro eest baasvarustuses (Luxury) kõik vajalik olemas”
    Maitse üle ei vaielda aga ülalpool tsiteeritud väite üle siiski – õnneks on link kus varustustaseme võrdlus, üsna alguses ja sellega tutvumine hoidis kokku ülejäänud artikli lugemisks kuluva aja.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.