Neljapäev, 26. detsember 2024
Cadillac CT6 sõrmitseb rokipõlvkonna hingekeeli
Luksussedaan viiele, mis on parim neljale
V6 on endiselt au sees, jõud ja kiirus on juhiga alati!
Plaatina letihind: 97 300 €, luksversioon 21 000 € odavam

Kui üritada lühidalt iseloomustada rokipõlvkonda, näib ülesanne lihtne, ent osutub komplitseerituks. Kindel on, et möödunud sajandi seitsmkekümnendatel oli sõnal jõud. Niisama ei leelotatud.

Bassikäikude poweri saatel muudeti riimidega maailma. Siiski, päriselus võis jääda mulje, et kõigest on ükskõik. Muusika ja muusad käisid reede õhtul käsikäes. Jäeti enesele õigus olla hingelt vaba.

Cadillac CT6 on suutnud rokkijate ja rollijate kreedo pea perfektselt sõnastada. CT6 on modernse rokkari auto: rohmakalt kandiline, sisult luksuslik ning seesmiselt jõuline.

Teda lähemalt tundma õppides tajud, kuidas sel on… ümber toimuvast raplemisest ükskõik. Milleks teha suuri sõnu, kui kõrvu paitab V6 muusika ning muusasid, keda õhtul jalutama viia, on küllaga.

Konkurendid? 6-silindri ja kahe turbo toel toodetav power ei mõista nalja ja kui vaid tahta, nõelab CT6 oma 555 njuutonmeetriga turvalise nelikveo kaasabil oimetuks kõik,  kes selles kahelda julgevad. See on rokk ja roll.

[toggle title=”PROOVISÕIDUAUTO TEHNILISED ANDMED” load=”hide”]Cadillac CT6

Mootor: 3,0-liitrine V6 topeltturboga bensiinimootor
Võimsus: 307 kW
Pöördemoment: 555 Nm
Käigukast: 8-käiguline automaatkast

Tippkiirus: 240 km/h
0-100 km/h: 5,7 s
Keskmine kütusekulu (100 km kohta): 13,6 l (linn) / 7,5 l (maantee) / 9,8 l (keskmine)

Garantii 5 aastat või 150 000 km
Kere garantii 6 aastat

Hind: alates 76 300 eurost
Hind Platinum varustuses: 97 300 eurot

Platinum olulisemad lisandused Luxury varustustasemele:
+ Night Vision
+ nelikroolimine ja elekriliselt sääduv vedrustus
+ adaptiivne püsikiiruse hoidja
+ Bose Panaray 34 kõlariga kõlarisüsteem
+ 12,3” infoekraan juhile
+ tagaistujate kaks meediaekraani
+ 4-tsooniline kliimaseade ja ionisaator[/toggle]

Reede õhtu linnas / Friday night in town

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Võite kolm korda arvata, mis marki autodega sõitis 30 aastat tagasi mees, kes alates 20. jaanuarist mõjutab meist teiselpool Atlandi ookeani elava umbes 324 miljoni inimese elu? Mõju teistele mandritele ei saabu suure tõenäosusega mitte ainult läbi tema Twitteri säutsude.

Jah, need olid Cadillac’id. Aastast 1976 pärineb mustvalge pilt, kus  tumedat ülikonda ja vesti kandev neljakümnendates ärimees D. Trump avab kohe-kohe numbrimärki DJT <NEW YORK> kandva üsna nurgelise 1976 Cadillac Fleetwood Brougham’i ukse.

Ja pange tähele – pildilt küll pisut välja jäänud tagatuli on sarnaselt meie tänasele peategelasele  –  Cadillac CT6’le – vertikaalne, mitte igavalt horisontaalne.

[dropcap]ÄRIEDU PRIVILEEGID [/dropcap]Sama mees – nüüdne Ühendriikide 45. president Donald Trump – pidi veel kümmekond aastat endale nime tegema, kuni tekkis pisut segane plaan, osaleda mingeid skeeme pidi maailma parima Cadillac’i limusiini ehitamises.

Tookord ehitati 2 prototüüpi ja legendi kohaselt toodeti üks turule jõudnud auto. Peamine eesmärk sealjuures oli, et need limusiinid sisaldaksid kõike mida hind ihaldab: alates roosipuust disainielementidest televiisori ja videomakini, baarikapist kuni esimeste mobiiltelefonideni.

Ehkki koostöö soikus, näib Cadillac sellest lõpetamata jäänud diilist kasu lõikavat ka tänapäeval. „Kuula oma tarbijat,“ võiks olla nendeks kolmeks märksõnaks.

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Mul on sõidukogemust kõikvõimalike autodega, teiste seas on kätte sattunud mõnigi noobel isend. Cadillaciga aga olen ma kokku puutunud vaid kinolina ja unenägude vahendusel. Seda põnevam see kohtumine tundus.

Et oleks süsteem, sõnastasin enne proovisõitu oma ootused luksussedaanile – ohutus, mugavus ja … mõningane arrogants. Pole midagi teha, Cadillaciga käib kaasas tema lugu ning see kütab ootuse eripärasuste osas kõrgeks.

Jah, mul ei tulnud pettuda. Cadillac CT6-s puudub küll paberihunt ning baarikappi asendab õhu ionisaator (eks meil ole liiklusreeglid ka juhtidele üsna nõudlikud), kuid limusiinilikku olemust õhkub sedaani interjöörist igal sammul. Rolli ja rokki… seda nihilistlikku arrogantsi… on sekka timmitud ka.[nextpage title=”Strateegilised mõõtmed”]

[dropcap]SEE HUVITAV KAAL [/dropcap]Alustame viimasest. CT6 puhul ei saa üle ega ümber tema sõidutunnetuses väljenduvast jõulisusest. Kere ehitamisel kasutatud alumiinium koos kärgstruktuuridega muudab CT6 võrreldes näiteks S-klassiga märgatavalt kergemaks.

Seepärast võib pidada 6-silindrilist mootorit ka näitajate poolest heaks valikuks. Tõsi, 7-seeria BMW puhul on võimsuse ja tühimassi suhtarv veelgi parem (6,35 vs 5,89), kuid tema strateegilised välismõõtmed on CT6-ga ka pisut väiksemad.

Ka on CT6 oma pikkuse ja teljevahe suhtarvuga pigem sarnane BMW seitsmendale seeriale, mis tähendab sportautolikult täpset juhitavust. Ega asjata ei ole kartautodel rattad paigutatud võimalikult kere nurkadesse. Kohe kui keerad, siis sinna ka see auto sõidab. Ei mingit kummivenitamist, arvestades, et tegu on esmajoones ikkagi luksussedaaniga. Kui tahad, siis sõida.

This slideshow requires JavaScript.

[nextpage title=”Sõidukogemus”]
[dropcap]PIMEDAS JA UDUS [/dropcap]Sügis-talvised ilmaolud ei ole Eestis teps mitte päikeselised ja kuivad. Juhtus nii, et proovisõidupäevast sai öö. Ja veel missugune! Udu tõttu ei startinud Tallinna lennujaamast isegi mitte lennukid. Aga CT6 insenerid on tõenäoliselt kunagi samasuguse öö varjus siin ringi hiilinud, sest… aga kõigest järjekorras.

Heakene küll, auto on varustatud infrapuna-kaameraga, aga seda me oleme näinud ka teistel markidel. Kuna näidikuploki kõiki 3 gruppi oli võimalik üsna suurtes piirides seadistada, sättisin must-valge videopildi keskele. Nii oli seda kõige mugavam silmanurgast jälgida. Multifilmi “Siil udus ja mudas” – asemel kuvati ekraanile pilt, väga korralik pilt!

kokpit

[dropcap]ÖÖS ON INIMESI [/dropcap]Linnaoludes pidas kaamera edukalt jalakäijaid silmas, kutsudes hoolimatut juhti istmevärinaga korrale. Kaamerast tulnud pilt muutus ohtlike elementide korral kollase(kasti) värviliseks.

Kokkupõrkekursil jalakäijate korral äratab juhi tema suurtest mõtetest üles istumise alune värin. Kusjuures valehäireid ei esinenud. Auto erutus isegi vähese liiklusega õhtuses Tallinnas kõrvaltänavalt välja pöörates, kui kaameraalasse jäi mõni üksik, eriti sooja südamega inimene.

Maanteele suundudes sõitsid ülejäänud autod kiirusega nii umbes 70. Liiklusmärgid olid mattunud uttu ja lörtsisegusse. Tundus, nagu liiguksime mingis hallikasvalges, mäslevas vatis. Mis CT6 juhiabisid sugugi ei heidutanud, sest liiklusmärke lugesid nad minust oluliselt kiiremini ja täpsemalt. Roll ja rokk, mõeldud udus surfamiseks. Selle peale üks improvisatsiooniline bassikäik!

Tagaistmel, ümberringi  vatjas mäslev maailm

[dropcap]LOOMAD BENSUKAS? [/dropcap]Keerates bensiinijaama erutus auto tuntavalt, kompides oma kõikenägeva infrapunasilmaga õhku. „No mis siis nüüd?“, kihutas peast läbi. Armatuuris oli näha hoopis uus hoiatustuli, millel olev metslooma kuju ei jätnud mitut järeldusvõimalust.

„Loom!“, olin valmis pidurdama ja uurisin kollast kasti lähemalt. Selgus, et seekord siiski mitte – umbes 20-30 meetri kaugusel asunud bensiiniautomaat oma voolikutega nägi pimedas tegelikult üsna kitse moodi välja tõesti. Äge,maanteesõit muutus kohe veelgi julgemaks!

Päris ausalt, ootamatult ilmuvad ja paraku helkureid mittekandvad loomad maanteel on autojuhi jaoks üks kõige ebamugavamaid ohtusid. Pool probleemist ongi juhi tähelepanu kontsentreerimine, et õigel ajal ohtu märgata. Roolimise ja pidurdamisega ohuolukorras saab vast hakkama, märkamine (eriti kui ilmaolud on vatjalt mätsivad) on iseasi. Siit töötavale Cadillac’i lahendusele plusspunktid!

[dropcap]ROKK EHK VARANE VASTLAPÄEV [/dropcap]Uus päev tõi miinuskraadid ja võimaluse proovida nelikveo toimimist. Seadistamisvõimalusi on: tavaoludes sõidame Touring-režiimis (60/40 veost tagasillale), sportrežiim nihutab seda veelgi kaugemale – 80/20, aga oh imet – talverežiim ei ole mitte muutuva veojõuga, nagu nii mõnelgi parketimaasturil, vaid lukustub 50/50 seadesse.

Mis on väga hea, sest muudab auto  konkreetselt juhitavaks. Lisaks saab välja lülitada veojõukontrolli, mis teeb auto käitumise juhile veelgi enam ettearvatavaks. Need on omadused, mis viivad CT6 lähemale „drivers car“ kontseptsioonile.

Aga siiski, ennekõike on CT6 puhul tegu täismõõdus luksussedaaniga. Mistõttu ülilibedal külavaheteel hoidsin veojõukontrolli turvaliselt sees. Kõrvalmärkusena – proovisõiduautol olid 20’’ naastrehvid, kuna lamellrehve sellises mõõdus olevat raske leida.

[dropcap]NÜÜD ROLL [/dropcap]Platinum varustustasemel lisandub juba muidu heale autole veel kaks rosinat – elektrooniliselt juhitav vedrustus (Magnetic Ride Control) ning nelikroolimine. Cadlillac ise väidab, et see töötati originaalis välja nende endi poolt ja võeti kasutusele ka Ferraris. (Tegelikult kasutab analoogset süsteemi ka Audi, ning mõni teine tootja).

Jättes tehnilise poole ning „essa-tessa“ lugemise kõrvale, on see varustuse osa kasutaja vaatevinklist oluline nii sõidumugavuse kui -ohutuse sisukohast. Kui amortisaatorite töökõveraid saab muuta vastavalt sõidu ja tee iseloomule, siis püsivad rattad paremini pinnaga kontaktis. Lihtne. Kolme sõnaga: CT& oli „mugav ka kruusateel“, maanteest rääkimata.[nextpage title=”Välimus ja sisemus”][dropcap]SUURSUGUNE VÄLIMUS [/dropcap]Cadillac CT6 välisdisain on ameeriklaslikult kandiline. Must värv ning kroomliistudega rõhutatud aknajooned muudavad sõiduki silmapaistvalt suursuguseks.

Äratuntavalt teistsugune üldmulje on rokihingedele kohane – mitte päris igaüks ei saa endale lubada autot, mis kannab õhtukleidina pikalt peaaegu maani ulatuvaid C-tähe kujulisi leed-päevasõidutulesid.

CT6 tagatuled viitavad minu arvates luksussedaanile Jaguar XJ, mis on aga oluliselt voolavama ja ümarama kujustusega. Neli summutiotsa ja alaservas asuv tagurdustuli on jällegi meenutus S-klassi AMG versioonist. Tervikuna on noobelsõiduki üldmulje ühtlane, kuid  kui on soov tõeliselt eristuda, jätke auto nina parklas pisut rohkem nähtavale. Võite olla kindlad, see jääb silma!

tagatuled

[dropcap]MAJAKAS [/dropcap]Kui juhiabide juures sai juba kahtlustatud, et tehnikud on Eesti olusid uurimas käinud, siis salongivalgustuse ja istmesoojenduste puhul said see vandenõuteooria vaid hagu alla.

Hele salongipõrand on valgustatud sedavõrd intensiivselt, et parklas ust avades jätab Cadillac mulje kui tõelisest kutsuvast majakast. Lörtsisest õuest autosse istudes satud justkui teise maailma, sooja ning valgesse, mille istmete alla pole midagi võimalik ära kaotada. Pimedas sõites valgustus ei häirinud, sõitjateruumi valgustus on timmitud sõidu ajal hämarduma.

[dropcap]AUTOMAATNE KAMIN [/dropcap]Soojusest rääkides tuleb peatuda istmesoojendustel. Jah, need on olemas.  Baasvarustuses, loomulikult, aga teistmoodi kui tavaliselt.

Tavaliselt tuleb istmikualuse soojendamiseks vajutada nuppu. CT6-l käib see automaagiliselt – kui on jahe, siis lülitab masin soojenduse sisse ja võtab maha, kui tema meelest on tagapalesid piisavalt soojendatud. Näiteks Tallinn-Tartu maantee peal jahedamasse piirkonda sattudes pani auto lisaks toas õhu soojendamisele sisse ka elektrikamina istmike all. Mõnus.

Jah, seda kaminapaistel peesitamist on võimalik ise reguleerida. Aga tunnistan ausalt, et ehkki mulle istmesoojendus meeldib vaid teatud piirini, siis positiivselt üllatas see, et CT6 oma automaagiaga seda piiri ei ületanud. Nüüd ongi mul ettepanek tootjale, astuda veel samm kaugemale ja mõelda automaagiline isemõtlev lahendus ka tagaklaasi soojendusele.

Miskipärast kippus auto tagaklaasi ülaosa udu koguma. See võis küll olla ka kivi juhi kapsaaeda, sest umbes samal ajal hakkas tagapingilt kostuma kurtmist jaheduse üle. Aitas täisautomaatse õhuringluse ja temperatuurisäädumise sisse lülitamisest.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]ISTUMINE [/dropcap]Juhiiste on piisavalt reguleeritav, ka saab seda kahes eri seades mällu salvestada. See on hädavajalik, sest süüte väljakeeramisel sõidavad iste ja rool n-ö algasendisse, et võimaldada autost mugavamat väljaronimist.

Rooli reguleerimine on pisut piiratud, aga asendiga harjus ära. Soojendusega roolil häirisid pisut teravaservalised õmblused kämbla ja pöidla liitumiskohas. Kuid usutavasti on see pisiasi uue auto omapära ning laheneb kasutamisel ja õige hooldusega iseenesest.

Käigukangi paiknemine oli täpselt see, mida juht ootab „drivers car“’ilt: roolile parajalt lähedal, ergonoomiliselt õiges kohas.

Vaba väljavaadet juhikohalt takistas üsna jäme B-piilar, kuid õnneks on nii Luxury kui kõrgemas Platinum versioonis CT6-l olemas 360-kaamera, mis kitsastes kohtades aitab manööverdada. Niisamuti on olemas ka taga risti liikuva sõiduki hoiatussüsteem.[nextpage title=”Info-ja kasutuslust”][dropcap]1,2,3,4,5 EKRAANI [/dropcap]Ekraanide puudumise üle selles autos kurta pole mõtet. Juhikohal on kõige erilisem ekraan muidugi tahavaatepeegel. Pimenurkade vähendamisel töötas see suurepäraselt.

Tõesti, tänu kaamerapildile oli vaateväli tavapeegliga võrreldes oluliselt suurem. Kuid, siin on üks aga, mida on lihtne parandada: nimelt ei saa üle taaskord meie lögastest teeoludest.

Ehkki „peeglisse“ pilti saatva kaamera kate on väidetavalt töödeldud vahendiga, mis peaks hoidma seda puhtamana, siis reaalsuses Tallinnast Tartu maanteed pidi sõites tuli Kosel teha peatus, et kaamera peale plöga midagi näitaks. Kaamerapildi headust tõestas, et viitsisin selle peatuse teha ja kaamerat edasi kasutada.

Maaletooja võiks Eestis edaspidi anda autoga kaasa (tasuta) pressitud logoga sametlappe, sest neid kulub sügisest kevadeni ikkagi päris mitu.

Õnneks on endiselt säilinud ka tavapärase tahavaatepeegli kasutamise võimalus, mistõttu koleda kaamerapildi võib lihtsa peeglialuse nupuvajutusega vahetada traditsioonilise peegelpildi vastu, millest ühtlasi paistavad tagapingil istuvad ülimalt rahulolevad kaassõitjad.

Tagapink topsihoidjate ja pistikupesadega

[dropcap]MASSAAŽISALONG [/dropcap]Mis seal taga siis nii head on? Vastus lihtne – lisaks Platinumi paketis eesistmetesse peidetud individuaalsetele videoekraanidele (mis ei ole muuseas – Jumal tänatud – puutetundlikud!),  on tagaistmed ka masseerivad ja elektriliselt seadistatavad.

Kui ekraanidest väheks jääb, võib oma nutiseadet taga laadida lausa 220V elektriga. Juhi poolest võib tagaistmel kasvõi Alien 3 filmi pimedas vaadata, heli edastatakse kahe paari kõrvaklappideni juhtmevabalt.

Segaseks jäi, kas kõrvaklapid on ka juhtmevabalt laetavad. Kasutusvabal ajal saab need silma alt peita käetoe sisse ehitatud laekasse. Tõeline puhketuba, nagu nentis kaasreisija.

[dropcap]DISTANTSKÄIVITUS [/dropcap]Mida arvata võimalusest külmal talvehommikul ilma toast väljumata auto maja ees puldist käivitada? Muidugi hästi, sest päris mugav on istuda ülessoojenenud autosse.

Kusjuures te ei pea muretsema ka selle pärast, kui hommikukohv ja hambapesu liiga kaua aega võtavad – mootor lülitab end ise uuesti välja, kui tuba on soojaks köetud. Tõeline koduabiline.

võtmest distantskäivitus

[dropcap]PARGIN-EI PARGI [/dropcap]Varustusse kuulub parkimisassistent, millega koostöö esimesel korral õnnestus väga hästi, aga siis jäi kuhugi äärekivi taha kinni. Tegelikult oli muidugi nii, et külgboksi parkis ta pimedas ise.

Tuli ainult olla hoolas, et õigel ajal pidurile vajutada. Teine kord oli valgel ajal vaja leida parkimiskoht kaubanduskeskuse parklas ning parkida sinna saba ees. Põhimõtteliselt jõudsin sõita peaaegu haljasalani ja auto oleks hea meelega ka sinna sõitnud.

Aga parkimiskohta ta ei märganud. Võibolla ei meeldinud talle parkimiskohtade äärejoonte puudumine, või oli tõesti liiga kitsas. Igal juhul peab ise silmi lahti hoidma ja ma ei imestaks, kui see masin on õppimisvõimeline.

This slideshow requires JavaScript.

[nextpage title=”Kütusekulu ja lõppsõna”][dropcap]KÜTUSEKULU? [/dropcap] Tuleb nentida, et see oli üle hulga aja esimene prooviauto, millele olin sunnitud lisakütust tankima. Tõsi, nõudis eneseületamist, et sõitmise asemel CT6ga ökosõiduvõtteid kasutades edasi liikuda.

Meie jõudsime maanteel 50-kilomeetrise vahemaa keskmise kütusekuluni 7,6 l/100km. “Keegi, kes siin enne sõitis” oli saanud veel 0,2 liitrit väiksema tulemuse. Pikasõidu keskmine jäi pisut alla 9 liitri, mis kokkuvõttes annab julgust uskuda, et tehaseandmed (7,5 / 9,8 / 13,6) on üsna tõepärased.

[dropcap]OTSAD KOKKU [/dropcap]Kokkuvõttes on tegemist luksusautoga, kus loevad detailid. Ja neid selles autos leidub, loe vaid kokku. Näiteks veel üks pisiasi: väljudes autost ununes võti keskkonsooli. CT6 tuletas seda üsna leebehäälselt meelde. Loetleme veelkord distantskäivitust, siseviimistluse kvaliteet ja mis kõige olulisem – sõidudünaamika. Soliidne auto värvikale inimesele.

[dropcap]LOOTUSTEGA EDASI [/dropcap]Kui lähiajal Ameerika jälle uueks tehakse, nagu Cadillac CT6 lootust annab ning GM on oma „august“ välja roninud,  polegi ehk põhjust üleliia muretsemiseks.

Rock ja roll on selle auto olemus. Üks Cadillaci omanik on kord öelnud, et kui Sa sõidaksid sellega maailma servast servani, siis Sa ilmselt muudaksid maakera pöörlemissuunda. Ükskõik, kas otseselt või kaudselt, aga kuidagi me muudame maailma kõik. Mõni oma Twitteri kontoga.

Oma Cadillaciga võid sõita nii kaugele, kui silmapiir ulatab. Või meri ette tuleb. Või oli see ookean? Lähen küsin õige abikaasalt järgi, kus see „most westernly point of continental Europe“ asuski. Teeks ühe road-tripi?

Vaata mudeliinfot edasimüüja kodulehel. Hinnakiri ja tehnilised andmed on leitavad siin.

This slideshow requires JavaScript.

Pildid Andres Kruus, Cadillac

Loe ka Ylle proovisõidulugu Cadillac XT5 luksusmaasturiga

1 kommentaar
  1. blank
    Martin Malm on

    “Cadlillac ise väidab, et see töötati originaalis välja nende endi poolt ja võeti kasutusele ka Ferraris. (Tegelikult kasutab analoogset süsteemi ka Audi, ning mõni teine tootja).”

    Kusjuures, jah, see süsteem sündis tänu Cadillac-ile. Niisamuti, nagu mittevähe muid asju, millest enamus inimloomi kuulnudki pole:

    http://www.cadillacclub.ee/?page_id=154

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.