Kolmapäev, 18. detsember 2024
Valikus üks bensiinimootor kolmes ning üks diiselmootor kahes eri seades
Suur avatav katuseluuk ja pikkade esemete vedamise võimalus
Citroën C3 Aircross tutvumishind alates 13 400 eurost

Kui turule tuli Škoda Yeti, reklaamiti seda kui autot noortele ning sellest loodi ka punane Monte Carlo versioon. Aastad möödusid ning saadi auhind kui parim auto … seeniorile. Miks alustasime Citroënile pühendatud lugu teise margiga, selgub varsti.

Korralikkust mõistab aga igaüks omamoodi. Meie loos korralik inimene autos ei söö ja ei joo, istub sinna vaid puhaste riietega ning hoiab rahaasjad korras, otsides oma raha eest enim väärtust. Ühesõnaga, Citroën C3 Aircross on korraliku inimese auto. Koerast autos ärge mitte unistagegi.

Mudeligammas paikneb sõiduk C3 ja tulevase C5 Aircrossi vahel. C4 Aircross ning mahtuniversaal C3 Picasso endale järeltulijat ei saa, vaid Citroën ootab nende kliente C3 Aircrossi rooli.

Meie testiautoks sattus automaatkasti ning 110 hj bensiinimootoriga Shine-varustuses Citroën C3 Aircross versioon.

VÄLISKUJU

Üha kupeelikumas automaailmas (aerodünaamika!) on krossoverite seas vähem maasturlikku disaini, Citroën C3 Aircross aga on erand.

Kõrge kere ning järsult tõusev autonina jätavad mulje jõulisusest ning maastikuvõimekusest. Suur tagaluuk tõuseb kõrgele ja pea ära löömise ohtu pole, ent luuki avav lüliti reageerib kehvalt.

Hallid kaitseliistud ees ja taga sobivad üldise kujustusega, kuid nende puudumine baastasemel ei sega. Küll aga kadusid külgedelt C3-lt ja Cactuselt tuntud Airbump kaitsed – praktilisusele vaatamata ei soovinud enamik kliente neid näha.

Ajale kohaselt on C3 Aircrossi jaoks loodud 8 kerevärvist, 3 katusetoonist ja 4 värvipaketist kokku 90 kombinatsiooni, mis peaks meeldima nooremaile ostjaile. Mõistagi tuleb see kõik lisatasu eest.

Uudne disainilahendus on C-piilarist taha jääv kihtplastist nn „Veneetsia aken“. Selle reaalne väärtus on küsitav, kuid kombinatsioonis värviliste katuseraamidega võimaldab teiste seas hästi silma paista.

Eriliste lahendustega tasub mõnikord olla vaoshoitum, sest kunagi ei tea, millal tekivad raskused auto järelturul realiseerimisega. Ja kui seal eespool on öeldud, et Citroën C3 Aircross on korraliku inimese auto, siis “korraliku” sünonüümiks on pigem “tavaline” kui “rokkiv”.

JUHI TÖÖKOHT

Iste on kõrge, ruumi jagub ohtralt igas suunas. Rool istub väga hästi kätte, juhi jaoks suurepärase asendi leidmine on lihtne. Vaid nimmetugi on puudu ja seda ei pakuta isegi lisavarustuses. Kõrvalistet nii hea seada pole, sest turvavöö takerdub seljatoe reguleerimise kangi taha.

Seitsmetollise ekraani kasutusmugavus jätab klassi paremikega võrreldes soovida. Kui suvel on kliimaseadme juhtimine puuteekraanilt lihtsalt tüütu, siis talvel see häirib, kuna ekraani käsitsemine kinnastatud käega pole võimalik.

Ka kasutusloogika pole parim ning toimimine mõneti aeglane ning ebaühtlane. Õnneks on baasvarustuses nupud säilinud.

SISERUUM

Sõitjateruumis kasutatud materjalid sõltuvad varustustasemest, kuid odav plast jääb silma kõigis versioonides. Proovisõidu jooksul hakkas auto tagaosast kostma ka naginaid.

Ees on lahedalt pearuumi vaatamata suurele katuseluugile (lisavarustuses). Ent kui esiiste on keskmise meesterahva järgi paika seatud, läheb katuseluugiga auto tagareas väga kitsaks.

Citroën on õigusega uhke istmete seadistusvõimaluste üle. Ette alla klapitav kaasreisija seljatugi (tippvarustus) võimaldab vedada kuni 2,4 meetrist kaupa.

Pole paha vaid 4,15 meetrise autokese kohta! Edasi-tagasi liigutatav tagaiste suurendab pagasiruumi 410 liitrilt 520 liitrini, mis on klassi parim tulemus. Ette nihutatud istme puhul taha istuma aga enam ei mahu.

Testiautol oli lisavarustusena hall kangas istmetel, käetugedel ja armatuuril, mis aga määrdub ruttu ja rõõm ilusast sisemusest kaob. Soovitus on säilitada külm pea ja klassikalisemad materjalid.

Ebameeldiva üllatusena puudusid testiautos topsihoidjad. Seisupidurihoob võtab kogu esiistmete vahelise ruumi ning telefoni juhtmevaba laadija hõivas topsihoidjate koha.

Ei ole hea asendus! Kõrvalistujat aga häirib, et meigipeegel on valgustamata ja istme kõrgust reguleerida ei saa. Hi-Fi helisüsteem vajab pisut seadistamist ning seejärel toimib väga hästi.

This slideshow requires JavaScript.

MOOTORID JA JÕUÜLEKANNE

C3 Aircrossi mootorivalik on tuttav juba teistelt PSA (Peugeot-Citroën) mudelitelt. Ohtralt kiita saanud bensiini tarbiv 3-silindriline 1,2-liitrine tuleb kolmes seades.

Baasmudel varustatakse 82 hj versiooniga, mis aga head dünaamikat ei paku ning viiekäigulise käsikasti lühikesed käigud nõuavad lõivu tanklas.

Turboga varustatud 110 hj ja 130 hj versioonid annavad piisava dünaamika ning ei nõua bensiinijaamas lisa.

110 hj mootor kombineeritakse 5-käigulise käsikasti või 6-käigulise klassikalise automaadiga, võimsaim on saadaval kuuekäigulise manuaalsega. 1,6- liitrised diiselmootorid on 100- ja 120 hj seades, nõrgimat versiooni ei pakuta.

VARUSTUS

Auto on müügis kolmel tasemel – Live, Feel ja Shine. Baasvarustus sisaldab istmesoojendusi, metallikvärvi ja püsikiirushoidjat, kuid on saadaval vaid nõrgima mootoriga. Kasutusmugavust lisavad füüsilised nupud keskkonsoolis ning suure ekraani puudumine.

Feel tase lisab valuveljed, katuseraamid ja seitsmetollise puuteekraani. Kõrgeim, Shine tase toob kliimaautomaadi, navi, kurvituled ja liigutatava tagaistme.

Erinevad värvikombinatsioonid, kokkuklapitav kaasreisija iste, juhi käetugi, panoraamkatus ja näitude kuvamine tuuleklaasile jäävad lisavarustusse.

SÕIDUOMADUSED

PSA grupp on tõestanud, et nad suudavad toota ühele ja samale platvormile nii väga hästi kui ka väga halvasti sõitvaid autosid.

C3 Aircross on kahtlemata esimeste hulgas. Veermik on tasakaalustatud kiireks sõiduks vajaliku jäikuse ning mugavaks kulgemiseks tarviliku pehmuse vahel.

Auto püsib kindlalt teel ning triigib ka suuremad konarused sõitjate jaoks siledaks. Vaid külgtuul paneb kerge, kuid kõrge auto ujuma ning juhil on tööd selle otse hoidmisega.

Mürasummutusega on kahetiselt. Suurepärased mootorid töötavad vaikselt ning ei urise nii valjult nagu konkurentide kolmesilindrilised. Mootorimüra pääseb salongi üsna vähe, tagaosas on aga heliisolatsiooniga kokku hoitud.

Kuna nelikvedu ei pakuta, on maastikuvõimekust suurendatud sõidurežiimide lisamisega (lisaks standardile liiv, muda, lumi ja ESP OFF), kuid metsatestis need eriti efektiivseks ei osutunud.

TALVESÕIT

Tänu saabunud talvele õnnestus autot proovida kõigis juhi jaoks ebameeldivais oludes. Maanteesõit pimedas tõi välja nõrgima koha – tuled.

Halogeenlaternad on sügavalt keskpärased ning leede ei saa ka lisana. Mõistagi ei paranda olukorda laternapesu puudumine.

Esiveoline auto peaks olema kergelt alajuhitav, kuid libedatestis kippus Citroën saba liputama rohkem, kui keskmiselt kombeks. Võimalik, et põhjus oli meie kliimasse kehvasti sobivates Michelini lamellrehvides.

Istmesoojendus toimib kiirelt, ent kui padja tagumine osa läheb ruttu kuumaks, ei jõua ülejäänud osad järgi ja tervikuna jääb olemine jahedaks. Ka soojenduse reguleernupu asukoht istme küljel on raskesti leitav.

This slideshow requires JavaScript.

HIND JA ÜLALPIDAMISKULUD

Tehas pakub proovisõiduauto keskmiseks kütusekuluks 5,6 l/100 km, tegelikkus osutus liitri võrra suuremaks. Kõrge kere tähendab suuremat kulu maanteekiirusel, linnas see olulist mõju ei avalda.

C3 Aircrossi hinnad algavad 13 900 eurost ning hetkel kehtib tutvumishind 13 400 eurot. Arvestades, kui palju autot selle raha eest vastu saab, on tegu tõeliselt hea pakkumisega. Hinnakiri lõpeb 21 600 euro juures kõige kallima diiselversiooniga, millele suurt müügiedu ei ennustaks.

Kui tekib küsimus auto vastupidavuses, siis C3 Aircross nagu kõik teised Citroëni sõiduautod saavad endale kas 6-aastase või 120 000 km kestva garantii.

Täpsemalt saab hinnakirjaga tutvuda siin

KOKKUVÕTTEKS

C3 Aircrossi konkurendid on ennekõike kontsernikaaslased Peugeot 2008 ja Opel Crossland X, aga ka Nissan Juke, Renault Captur ja Kia Stonic. Hyundai Kona, Toyota C-HR ja Seat Arona sõidavad juba teises kvaliteedi- ja hinnaklassis.

Kõik varustustasemed väärivad hoolega kaalumist, kõrge isteasend, mahukas pakiruum ja maasturlik disain tulevad kaasa aga igas versioonis. Probleeme võib tekitada vaid, et kõiki mootoreid ja käigukaste omavahel kombineerida ei saa.

Lõpetuseks võib öelda, et C3 Aircross pakub üsna palju stiilset ja moodsat autot mõistliku raha eest. Kas aga leppida baasmudeliga või ohtrate värvilahendustega tippversiooniga, on nii rahakoti, kui ka maitse asi. Merci!

PLUSSID
Ruumikus
1,2 turbomootor
Hind

MIINUSED
Tuled
Müra salongis
Ergonoomika

Pildid: Mare Albri, Indrek Jakobson

CITROEN C3 AIRCROSS

68%
68%
Korraliku inimese auto
  • VÄLISKUJU
    6
  • RUUMIKUS
    6
  • JUHI TÖÖKOHT
    6
  • INFOLUST
    6
  • SÕIDETAVUS
    7
  • HIND
    9
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    8
  • JÄRELTURU HIND
    6
  • ACCELERISTA FAKTOR
    7

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.