Neljapäev, 19. detsember 2024
Seitse diiselmootorit vahemikus 95-177 hj
Istekohti olenevalt versioonist kuni 9
Citroën Spacetourer pakub kolme kerepikkust
Hind alates 23 200 eurost

Kui Citroën läks 2016. aastal oma keskmiste kaubikutega üle kolmandale mudelipõlvkonnale, siis otsustati viia lahku ka mudelinimed: tööhobuse rolli jäi täitma Jumpy, ent väikebussi nimeks sai Spacetourer.

Auto baseerub PSA kontserni uuel EMP2 platvormil, mida kasutab näiteks C4 Picasso, kuid ka kontsernikaaslased Peugeot Expert ja 3008. Selle väljatöötamine maksis 630 miljonit eurot ning proovisõit veenas, et kulutatud raha läks asja ette. Kuna uus platvorm on varasemast kergem, kaaluvad ka sellele ehitatud autod oma eellastest vähem.

Spacetoureris annavad kaubiku geenid siiski tunda. Viimased on teatavasti loodud tegema rasket tööd ja kestma kaua sealjuures palju maksmata, kuid reisijatevedu nõuab aasta-aastalt üha enam mugavusi. Nii peavad autotootjad tegema keerulisi kompromisse.

MITU ERI VERSIOONI

Autot müüakse kolmes erinevas pikkuses 4,6 kuni 5,3 meetrit ja võib sisaldada viis kuni üheksa istekohta. Istmed on olenevalt varustustasemest pööratavad ning soovi korral ka eemaldatavad. See loogika aitab pea kõigil soovijatel leida sobilik tasakaal istekohtade ja pagasiruumi vahel.

Väikebuss on saadaval neljal varustustasemel: Live, Feel, Shine ja Business VIP. Viimane lisab 1+1 nahkistmed, kuid täielikuks luksuseks tuleb lisavarustuse lehelt nii mõndagi juurde osta.

Proovisõiduautoks oli Citroën Spacetourer väikebussi tippversioon – BlueHDi 180 AT L3 Business VIP, millele oli lisatud praktiliselt kõik kellad ja viled, mis tänapäeval võimalik on lisada.

Kuus täisnahast kaptenitooli tüüpi istet, Webasto eelsoojendus ning jalaviibutusega avanevad uksed on vaid mõned näited, kuidas Spacetourer kõrgklassi pürgib. Ka tagaluuk avaneb tippversioonil üles, mitte kahes osas külgedele. Küll saab selle ülemist klaasosa vajadusel eraldi avada.

https://www.youtube.com/watch?v=7bSgMZlXQpk

VÄLISKUJU

Külg- ja tagantvaates on kolm sõsarat Peugeot Traveller, Toyota Proace ja Citroën Spacetourer peaaegu identsed, eest on aga selgelt tegu Citroëniga. Auto muutus eelmise põlvkonnaga võrreldes kompaktsemaks ja see on väljanägemisele tulnud ainult kasuks.

Kuigi moodsad väikeautod tunduvad seest suuremad, kui väljast, siis üheksa täismõõdus kohaga bussi puhul on see üllatav. Jahmatab Spacetoureri võime mahtuda nii laiuse kui kõrguse poolt sinna, kuhu pääsevad vaid sõiduautod.

Ka uue superministeeriumi maa-alusesse parklasse mahtus Spacetourer ära. Napilt, aga kindlalt. Seda võimaldab auto vaid 1,9 meetrine kõrgus.

This slideshow requires JavaScript.

JUHI TÖÖKOHT

Ehkki auto on konkurentidega võrreldes suhteliselt madal, vajab sisenemine-väljumine siiski täiendavat astet. Istmele jõudnuna ootab ees aga sõiduautolik töökoht koos suurepärase vaatega, juht kõrgub kaasliiklejate kohal nagu kapten komandosillal.

Olenevalt varustusest on juhi ümber erinevaid abimehi tuuleklaasile kuvatavate näitude ja eessõitjat jälgiva püsikiirushoidikuni välja.

Infot annab 7-tolline ekraan, olemas on nii navi kui bluetooth handsfree. Alles on ka füüsiline nupp, mille abil infolustisüsteemi sisse lülitada ning helitugevust reguleerida.

Juhiistet saab seada igat pidi, tippvarustuses käib see elektriga ja ergonoomikaga on kõik korras. Asjade mahutamisega probleeme ei teki, sest tänu kaubiku geenidele on säilinud ustes suured küljetaskud ning panipaik armatuurlaua keskel.

SISERUUM

Külgmised uksed on suured ja avanevad laialt, mis hõlbustab sissepääsu. Sees on ruumi laialt, nii üheksa- kui kuuekohalises versioonis, viimases mõistagi enam.

Küll aga napib lühematel versioonidel pagasiruumi – üheksa reisija puhul on nende pagasi mahutamine tõsine väljakutse.

Sisemuse kujundus sõltub varustustasemest. Baasversioonis pole kaubiku päritolu peitmisega väga vaeva nähtud, ustelt vastu vaatav värvitud plekk räägib iseenda eest – see on tõsine tööloom ja luksust pole mõtet siit otsida. Siiski on kõik teise ja kolmanda rea istmed varustatud Isofix kinnitustega.

Tippvarustuses on lugu teine – mitmesse ritta sobiva temperatuuriga õhku suunav kliimaseade paitab pehme plastiga vooderdatud siseruumi. Pilgu võib suunata taevasse läbi suurte katuseakende (lisavarustuses), seada arvuti või vahuveini keskel asuvale lauakesele ning tunda end tõelises luksus- või soovi korral ka peobussis.

This slideshow requires JavaScript.

JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID

Valikus on neli diiselmootorit vahemikus 95 kuni 177 hobujõudu. Kõik nad vastavad kõrgeimale Euro 6 standardile, kuid vajavad selle jaoks AdBlued. Auto on esiveoline, eritellimusel on võimalik hankida ka nelikveoline versioon.

Kolm lahjemat mootorit kannavad oma jõu ratastele manuaalkasti vahendusel, võimsaim on saadaval vaid automaatkastiga. Viimasel on võimalus käike ka käsitsi vahetada rooli taga paiknevate hoobade abil nagu vormelil.

Kuigi palju mugavam on kulgeda automaatselt ja see sobib ka bussi rahuliku iseloomuga tunduvalt paremini, on näiteks möödasõite oluliselt parem planeerida, kui käike saab valida käsitsi.

Käigud on pikad ning ülekandearvud võimaldavad pöördeid madalal hoida. Ka suvel lubatud tippkiiruste puhul ei küündi pöörded 2000-ni ja see mõjub mõistagi positiivselt nii kütusekulule kui ka müratasemele.

SÕIDUOMADUSED

Pika teljevahega auto tunneb end oodatult kõige paremini maanteel. Rool on kerge ja sportautolikku teravust seal pole, kuid bussilt seda ei oodatagi.

Luksusversiooni vedrustus on timmitud prantslaslikult pehmeks, mis teeb reisijatele pikkade vahemaade läbimise mõnusaks. Samas tänu sellele kaldub kere kurvis tugevalt ning mõistetavalt annab tunda ka külgtuul.

Olukorras, kus lagi on mõnusalt polsterdatud ja tuulevihin tagasihoidlik, pääsevad põhja alt sisse kõikvõimalikud krobinad ning kruusateel võib kõik üles keerutatud kivikesed kokku lugeda. Sisemüra on tugevam tagaosas, kuid arvestades, et väikebuss on mõeldud ennekõike asfaldile, on selline kokkuhoid mõistetav.

Linnas manööverdamine pole arusaadavalt lihtne, kuid vaade läbi tagaklaasi ning lisavarustuses olev parkimiskaamera võimaldavad auto paigutada väga täpselt ka sõiduautole mõeldud parkimiskohale.

HIND JA ÜLALPIDAMISKULUD

Ametlik kütusekulu on 5,2-5,7 l/100 km, proovisõiduauto oma neist suurim. Kuid ka ligi 400 testikilomeetri lõpul pardakompuutril ilutsenud numbrit 6,7 pole vaja häbeneda.

Hinnakiri algab soodushinnaga 23 200 eurot, kuid tippversiooni tavahind küünib 40 tuhandeni ning seda saab lisade abil veel kergitada. Ülalpidamiskulude poolest on soodsaim 115 BlueHDI mootoriga versioon.

Garantii on 3 aastat või 100 000 km. Täpse hinnakirja leiab siit.

KOKKUVÕTTEKS

Citroën Spacetourer on igati arvestatav valik nii hinnaskaala alumises kui ülemises osas, olgu kliendiks siis suurpere, väikeettevõtja või taksofirma.

Konkurentidest puudust ei tule – ühelt poolt sõiduautolikum C4 Grand Picasso ja teiselt poolt oluliselt mahukam Jumper. Ka kontsernikaaslane Peugeot Traveller võistleb samas liigas, omad mudelid selle segmendi jaoks on ka Fordil, Renault’l, Nissanil jt.

Tippvarustuses busside puhul on aga olukord teine. Kuigi sihtgrupp on kitsam, otseseid konkurente ehtprantslaslikult pehmelt ning maksimaalselt luksuslikult kulgemiseks õieti polegi.

Näiteks V-klassi Mercedese hinnalipikul ilutseb võrdväärse varustuse korral hoopis soolasem number. Seega valikut on igasuguste soovide ning rahaliste võimalustega ostjaile, tuleb vaid leida üles see endale sobilikeim.

citroen spacetourer

Plussid

– võimekad diiselmootorid
– sõidumugavus
– luksuslik tippversioon

Miinused

– sisemüra kruusal
– 9 istekoha puhul väike pagasiruum

Meedia ja pildid: tootja, Indrek Jakobson

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.