Kui Cupra ja Seat lahku lõid, oli värske tootja esimeseks eraldiseisvaks mudeliks just linnamaastur Ateca.
Ateca ilmus Seati mudelivalikusse 2016. aastal ja sai näovärskenduse 2021. aastal. Cupra tehti eraldiseisvaks margiks 2018. aastal ning sel puhul panime nende esimese šedöövri rajal vastamisi kiirete linnamaasturite vanaisaga.
Ateca näovärskendus saabus 2021. aastal ning nüüdseks on müügil kolm versiooni – kõigil bensiinimootor ja automaatkast, kuid võimsust kas 110, 140 või 221 kW. Selleks, et enne kiirema Ateca proovimist ka võrdlusmomenti oleks, proovisin kuu aega tagasi ära tsiviliseerituma variandi.
Nüüd jõudis järg nelikveolise 2-liitrise turbotatud bensiinimootoriga Ateca VZ-i juurde, millel 221 kW/300 hj ja 400 Nm. Jõud jõuab maha läbi 7-käigulise DSG automaatkasti, tootja andmetel vältab sprint “sajani” 4,9 sekundit.
Ateca on 4386 mm pikk ja 1841 mm lai. Pagasiruum mahutab 485, istmeid kokku klappides 1579 liitrit.
Pagasiruumi kuju on sobiv, aga asju on sisse panna pisut ebamugav, kuna pagasiruumi serv on kõrge ja põrand madalal. Selle vastu võiks aidata topeltpõranda lahendusega pagasiruum.
Välimus ja sisemus
Ateca näeb välja nagu klassikaline linnamaastur, aga kuna autole on oma käe külge pannud Cupra divisjon, siis on välimus tänu erinevatele laienditele-splitteritele-difuusoritele vägagi jõuline – just selline nagu Cupra peaks välja nägema. Sellest, et auto on just VZ versioon, annavad märku neli väljalasketoru.
Kui autosse sisse istuda, saab kohe aru, et tegu ei ole tavalise linnamaasturi vaid millegi käredamaga. Auto ust lahti tehes võtavad teid vastu sportlikud alcantaraga kaetud istmed. Leitud on suurepärane kompromiss – neis on väga mugav istuda, kuid kurvilisel teel pakuvad nad eeskujulikku külgtuge.
Auto sõitjateruum on kokku pandud vägagi kvaliteetselt, kõik käe alla jääv on pehmetest materjalidest. Sisemuses loob hubasust ka musta värvi lagi.
Tagaistmetel on ruumi täpselt nii palju, et kui ees istub 197-sentimeetrine juht, siis tema taga istujal ennam mugav ei ole.
Juhi ees paiknevad kaks ekraani, millest üks on digitaalne näidikuplokk, mis on mitmel moel seadistatav ning näitab peamisi sõiduandmeid, teine ekraan on multimeedia juhtimiseks ja auto seadistamiseks. Auto evis ka juhtmevaba Apple CarPlay lahendust.
Õnneks on Atecal erinevalt teistest Cupratest alles jäetud ka klassikalised kliimaseadme reguleerimisrullikud.
Sõiduomadused
Ateca VZ-ga on ideaalne sõita, tänu nelikveole on auto iga ilmaga stabiilselt juhitav. Igale pisemalegi gaasipedaali vajutusele järgneb kohe pauk-selga kiirendus ja auto kihutab tuhatnelja minema. Cupra sõidurežiimis tulevad auto väljalasketorudest ka väga ilusad hääled, mis näitavad kohe, et see pole tavaline linnamaastur.
Samas Comfort režiimiga sõites on see just seda – tavaline linnamaastur. Mootori häält kuulda ei ole ja tänu kohanduvale vedrustusele on mõnus sõita ka konarlikul teel. Ka kurvilisel teel on samuti väga nauditav sõita. Sõiduomaduste poolest ei ütleks kindlasti, et tegu on tavalisest sõiduautost kõrgema sõidukiga.
Negatiivsena saaks sõiduomadustes välja tuua liiga agara kohanduva püsikiirushoidiku, suure rehvimüra ja samuti võiksid tuledeks olla VW grupi maatriks-LED-id.
Minu keskmiseks kütusekuluks kujunes 9,4 liitrit sajale kilomeetrile – tootja andmetel näitas WLTP testitsükkel kuluks 8,9 ja selle saaks ökotades kindlasti kätte.
Hinnad
Ateca hinnad algavad 35 600 eurost ja lõpevad 46 200 euro juures, mille eest saab 221 kW arendava VZ-i. Täpsema hinnakirja leiab siit.
Kokkuvõtteks võib öelda, et kui tavaline Ateca on ideaalne auto perele, mille autojuhtidele meeldib nautida natuke sportlikumat sõitu, aga samas puudub soov loobuda ruumikusest ja praktilisusest, siis VZ viib selle sammu võrra kaugemale. Ruumikus ja praktilisus on jätkuvalt olemas, kuid sporti veelgi rohkem. Konkurents on selles segmendis üpris tihe, kuid Ateca VZ-i argumendiks on kindlasti hea hinna ja auto suhe.
Plussid:
- Välimus
- Sõiduomadused
Miinused:
- Palju rehvimüra
- Kütusekulu
Fotod: Kaur Kotkas