Reede, 22. november 2024
Ütleme kohe – nii keerulisele küsimusele saaksid vastuse anda ainult Wolfsburgi strateegid, nemad seda infot aga ei avalda. Seega tuli proovisõidu ajal hoolega nuputada, miks ideeauto Seat el-Born muutus tootmisküpseks saades hoopis Cupraks ja mida see kliendi jaoks tähendada võiks?

Iga autodega pisutki kursis olev inimene teab, et Seat Leon on hispaaniapärases kastmes Volkswagen Golf, Seat Ibiza on pisut teistsugune Volkswagen Polo jne. Seetõttu pole mõistagi ime, et uus Cupra ei kujuta endast midagi muud kui pisut ümberriietatud Volkswagen ID.3, kuna unifitseerimine säästab tootmiskulusid. Proovisime järele, mida kujutab endast elektriline „hispaanlane“ ja kas ta on tõesti emafirma sõsarast parem?

Väljast peaaegu nagu ID.3

Cupra Borni ei toodeta mitte Hispaanias, vaid Saksamaal Zwizkaus koos Volkswageni ID.3-ga, mis tähendab, et neil on väga palju ühist. Loomulikult jagavad viimatimainitud autod MEB-platvormi ja isegi kerepaneele, kõrgepingeakust ja muudest komponentidest rääkimata. Pisut erinevad vaid esi- ja tagaosa ning ka sisemus, sõiduomadused ja kvaliteet.

Born on väiksem kui Škoda Enyaq või Volkswagen ID.4, selle pikkus 4322 mm, laius 1809 mm, kõrgus 1537 mm ja teljevahe 2767 mm on lähedased ID.3-le. Küll aga on auto lastud pisut madalamaks ning esiosa pisut pikemaks venitatud. Sõiduomadusi see ei mõjuta, aga visuaalselt näeb Cupra oluliselt parem välja kui Volkswagen.

Cupra Born

Borni disain on ID.3 võrreldes hoopis teravamate joontega, selgesti on näha, et Seati disainerid on tõsiselt pingutanud. Esituled mõjuvad soliidsemalt, iluvõre on suurem ja jahutusava kärgstruktuuriga. Kui külje pealt on kaht autot omavahel lihtne segamini ajada, siis tagatuled ja neid ühendav LED-riba annavad kohe teada, et tegu on hispaanlasega, sportlikku aktsenti lisab difuusor.

Cupra Born

Sees väga mugav, aga ühe suure puudusega

Cupra interjöör on kooskõlas viimaste trendidega. Armatuurlaua keskel paikneb veidi juhi poole pööratud 12-tolline puuteekraan, mille pilt on terav ja reageerimine kiire, ent kuna sellelt tuleb juhtida liiga palju funktsioone, meile ei meeldi. Mõned tähtsad sätted jäidki proovisõidu ajal menüü sügavustesse peitu.

Cupra Born

Loomulikult oleks eelistatud enimkasutatud käskluste toomine füüsiliste nuppude alla, kuid kõige halvem on olukord siiski rooli peal. Eelmise kümnendi autodel kasutatud vajutatavad nupud jäid ajalukku ning nüüd on ka roolil puutetundlikud. Tulemus ei rõõmusta – need reageerivad elavalt siis, kui seda vaja pole (sest lihtne on kogemata pihta minna) ja kehvasti siis, kui vaja.

Cupra Born

Rooli taga asub väike näidikupaneel , mis annab juhile vaid kõige olulisema teabe (millest tegelikult täiesti piisab!). Selle kõrval on (nagu ka ID-autodel) kang sõidurežiimi ja seisupiduri valikunuppudega.

Olulise abina on tänu esiklaasinäidikule kõige olulisemad andmed alati otse juhi silme ees. Sinna projitseeritakse olulist teavet nagu sõidukiirus, kuid ka liiklusmärke ning navigatsioonisüsteemi juhiseid ja muidki hoiatusi.

Sisemuses on järgitud taaskasutuse põhimõtteid, nii on näiteks anatoomilise kujuga istmete istumispindade keskosa polsterdatud merest püütud plastikust valmistatud kattega. Suure vahe ID.3-ga teevad aga sisse armatuurlaua kvaliteetsed materjalid ning Cuprale juba omased vasest raamid ja muud kaunistused.

Cupra Born

Mahtuniversaali meenutav kujundus tagab, et autos on ees ja taga neljale mehele piisavalt nii pea- kui jalaruumi. Pagasiruum oma 385 liitriga ei ole tänapäeva mõistes mahukas, kuid kiiduväärt on lisaks juba heaks tavaks kujunevale topeltpõrandale ka eraldi süvend, kuhu mahuvad kaks laadimiskaablit (nii Type 2 kui 230V pistikule).

Sõidab nagu tavaline elektriauto

Juba Cupra nimi eeldab mingit võidusõiduvõimekust, aga Bornilt seda ei leia, kuigi 1800-kilogrammise tühimassiga on ta elektriautode hulgas keskmik. Born kaldub kurvides kõvasti, ehkki rooli vastupanu muutub sõltuvalt kiirusest, autol on spetsiaalne elektrooniliselt juhitav ESC Sport stabiilsuskontroll ja head pidurid. Ka sentimeeter-poolteist madalam kliirens ei anna olulist efekti.

Seevastu toimetab stabiilsuskontroll lohaka juhi taustal hämmastava sujuvuse ja kindlusega, nullides küll suurema osa sõidurõõmust, kuid hoides autot see-eest suurepäraselt teel. Erinevalt ID.3-st saab veojõu- ja stabiilsuskontrolli siiski ka välja lülitada. Cupra kasutab velgi läbimõõduga 18-20 tolli ning rehvilaius ulatub kuni 235 mm-ni. Hüvasti, vankrirattad elektriautode all!

Cupra Born

Talvesõit sujub oodatult kenasti, on ju tegu ikkagi ümber ristitud Volkswageniga. Mõistagi oleks parem, kui sõidu alguses vajalikud funktsioonid oleks välja toodud eraldi nuppude alla, mitte puuteekraani menüüdesse, aga selle üle juba kurtsime. Ainsa puudusena kippusid esiosa andurid väga kiiresti lörtsiga kattuma ja nii lõpetasid mitmed turva- ja mugavusfunktsioonid töötamise.

Neli versiooni, kuid ainult tagavedu

Ehkki MEB platvorm võimaldab ka nelikvedu, on Born üksnes tagaveoline. Telje kohale paigutatud elektriajami pöördemoment on piiratud 310 Nm peale ning käike edasiliikumiseks on mõistagi üks. WLTP järgi jääb „lennukaugus“ 349-548 km vahemikku, kuid vaatamata rahulikule sõidustiilile praktikas üle 300 siiski oluliselt ei saanud. Võib-olla on rohkem võimalik ideaaltingimuses, aga mitte talvises Eestis.

Cupra Born

Paberite järgi suudab Born kuni 125 kW laadijast ammutada 100 km läbimiseks piisavalt elektrit vaid 7 minutiga. Kui aku laetuse tase on ainult 5%, lubatakse selle laadimiseks 80%-ni vaid 35 minutit. Tegelik elu on loomulikult midagi muud, pooltühja aku saab täis umbes tunniga, sest põhjustest, miks maksimaalset laadimiskiirust pole võimalik saavutada, võib kirjutada lõputu loo.

Eestisse on oodata Borni lausa neljas erinevas versioonis: 45, 58, 58 e-Boost ja 77. Kõik need numbrid tähendavad kõrgepingeakude mahutavust, e-Boost aga on pakett, mis tõstab 58 kWh akupakiga mudeli võimsuse 30 sekundiks tarkvaraliselt samale tasemele nagu 77 oma. Mis versioon juba saadaval on ja missugust peab veel ootama, tuleb küsida lähimast Topauto esindusest.

Kokkuvõtteks

Miks siis ikkagi Cupra, mitte Seat? Ilmselt nähti igava pereauto sportlikus versioonis võimalust küsida kliendi käest pisut rohkem raha kui tavalise Volkswageni eest. Reeglina on turundussõnumites Seat viimatimainitust pisut soodsam ning Cupra jälle veidi kallim kaubamärk. Ja see tundubki kõike selgitavat.

Cupra Born

Kas Cupra on hinnalisa väärt? Oleneb sellest, mida klient väärtustab. Tegu on autoga, mis mahutab mugavalt neli inimest koos nende pagasiga ja viib nad ühe laadimisega üle 300 kilomeetri kaugusele – samas kogemata ID.3 sisemuse häirivat spartalikkust, mistõttu võiks auto nihutamist brändi võrra ülespoole ju mõista küll.

Kõik nii lihtne siiski pole. Oma 36 300 ja 39 600-euroste baashindadega on Born Volkswagen ID.3-st isegi soodsam. Ja nii jääbki meie küsimus, miks Seatist sai Cupra, vastamata.

Kasutu fakt: hashtag #bornelectric ei vii üldsegi mitte elektriauto Cupra Born juurde, vaid kajastab peamiselt ühe Baierimaal paikneva autotootja sõidukeid.

Cupra Born

Meeldis:
  • Siseviimistlus
  • Turvalisus
  • Talvesõit
  • Hind
Ei meeldinud:
  • Puutetundlikud nupud roolil

Fotod: Indrek Jakobson, Automotiiw

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.