Cupra Tavascan on Cupra esimene elektriline linnamaastur, mis avalikustati 2023. aastal ning jõudis meile müügile 2024. aasta suvel.
Tavascan põhineb platvormil, kuhu on juba ehitatud Audi Q4, Škoda Enyaq ja Volkswagen ID.4 ning ID.5. Kindlasti ei tasu unustada ka teiste tootjate konkurente, näiteks just uuendatud Kia EV6 ning Tesla Model Y.
Tehnilised andmed
Minu proovisõiduk oli sportlikum VZ versioon, mis arendab 250 kW ja 545 Nm, jõud juhitakse maha läbi nelikveo, seega on autol üks elektriajam ees ja teine taga. Kiirendus “sajani” võtab aega 5,6 sekundit ja tippkiiruseks lubatakse 180 km/h.
Akupaki suurus on 82 kWh ning sõidulatuseks WLTP järgi 516 km, reaalselt nägin mina suurimat sõiduulatust 465 km, mis jäi omakorda reaalses kasutuses umbes 400 kilomeetri juurde. Suurimaks laadimisvõimsuseks lubab tootja kuni 135-kilovatist laadimist.
Pagasiruumi suuruseks on 540 liitrit ja kuna pagasiruumi lävepakk on heal kõrgusel, siis on asjade autosse laadimine mugav ning tänu pagasiruumi topeltpõrandale on hea ka laadimistarvikud eest ära tõsta.
Tavascani pikkuseks on märgitud 4644 mm, laiuseks 1861 mm ja teljevaheks on 2766 mm.
Välimus
Tavascani saab eristada tema kontsernikaaslastest just välimuse järgi, üleüldiselt on välisdisain küllaltki sarnane teistele Cupratele. Mõõtudelt on tegu kõige suurema Cupra mudeliga, olles näiteks Terramarist 12 cm pikem.
Esiotsa vaadates jääb mulje, justkui oleks ninaosa kaheks poolitatud. Ülemisel poolel annavad disainile isikupära juba teistelt mudelitelt tuntud kolm kolmnurka auto esituledes, kapoti keskele paigutatud Cupra logo on Tavascanil valgustusega.
Külgvaates märkab muidugi esimese asjana, et autol on langev katusejoon. Küljedetailidel lisavad silmailu lennukad kerejooned ning küljelaiendid. Maasturlikkust lisavad mustast läikivast plastikust rattakoopad, samuti annavad efekti juurde ka proovisõidukil olnud 21- tollised veljed, kuhu on sisse toodud Cuprale omaseid pronksitooni ehisdetaile.
Tagaosas on põhirõhk jäetud tagatulele, mis Cuprale omaselt jookseb üle kogu auto laiuse, keskele on paigaldatud taaskord valgustatud Cupra logo.
Sõitjateruum
Tavascani sõitjateruum on varasemalt Cuprates nähtuga võrreldes midagi täiesti teistsugust. Autosse sisse istudes paistab silma ülimalt massiivne keskkonsool, sarnaselt välistele pronksitooni ehisdetailidele leiab neid ka autost seest.
Juhi silme ees on Volkswageni elektrilistele mudelitele sarnaselt väike ekraan, kust näeb kõige olulisemat infot sõiduandmete kohta, küll aga on antud ekraan kõvasti soliidsemalt paigaldatud kui Volkswagenis.
Auto rool istub väga mõnusalt kätte, aga kahjuks teeb VW Grupp jätkuvalt oma elektriautode roolid puutetundlike nuppudega, mille kasutamine vajab pisut harjumist. Roolile on lisatud nii sõidurežiimide valits kui Cupra režiimi nupp.
Esiistmed pole küll väga sportlikud, kuid pakuvad sellegipoolest väga mugavat ja toekat asendit. Istumisasend on linnamaasturile omaselt kõrge, lai reguleerimisulatus võimaldab kõigil leida endale sobiva istumisasendi.
Enamus auto funktsioone juhitakse suurelt keskekraanilt, mille menüüd on väga hea ja lihtne kasutada, Apple CarPlay ja Android Auto on loomulikult juhtmevabad.
Cupra on pannud autos väga suurt rõhku meeleoluvalgustusele, mis loob pimedas sõites autosse hubase tunde. Kui kasutada auto enda navigatsioonisüsteemi, siis esiklaasi all olev meeleoluvalgustuse triip hakkab vilkuma selles suunas, kuhu tuleb keerata. Esiklaasinäidikule on lisatud ka liitreaalsuse suutlikkus.
Tagaistmetel on täiskasvanutele kenasti ruumi, aga minul oma 197 cm pikkusega hakkas muidugi pea vastu lage käima.
Sõiduomadused
Tavascan sõidab Cuprale kohaselt hästi, aga üllatuslikult mitte sportlikult, vaid konkreetselt – Tavascan on pigem rahulik kulgeja, kes teeb vajadusel sporti.
Auto vedrustus on comfort-seades tõesti äärmiselt mugav, lohust läbi sõites jääb selline mulje, et auto hõljub sealt üle. Kui aga auto Cupra-režiimile seadistada, ärkab selles suures autos sisemine Cupra üles.
Kuigi praegusel ajal võib tunduda, et “kõigest” 250 kW arendav elektriauto on lahja, siis tegelikkus on teine. Antud VZ versioon on minu hinnangul täpselt paraja jõudlusega sellisele suurele autole, 250 kilovatiga liigub auto edasi üpris vilkalt ja möödasõitude tegemine ei ole probleem.
Maanteel sõites on auto küllaltki pehme, rehvimüra ei ole samuti sisse kuulda. Minu enamasti maanteel väldanud proovisõidul tuli auto keskmiseks energiakuluks 21 kW/h.
Positiivse poole pealt tuleb kindlasti välja tuua, et Tavascanil saab ise sisse lülitada aku eelsoojenduse, mis tagab kiirema laadimise.
Auto juhiabisüsteemid toimivad samuti esinduslikult ja piirkiiruse hoiatuse sai hõlpsalt vait sundida.
Hinnad ja kokkuvõte
Tavascani hinnad algavad 51 940 eurost, mille eest saab endale 82 kWh suuruse akupakiga tagaveolise auto, mis arendab 210 kW. Nelikveolise VZ versiooni hinnad algavad 59 000 eurost. Lähemalt näeb siit.
Tavascani kliendina näen ma inimest, kes sooviks massist eristuda ja ei osta seetõttu endale Enyaqi, aga samas ei meeldi talle Volkswageni elektrimudelite pigem odavapoolne interjöör ning kellele pole Tesla vastuvõetav. Sellisel juhul on Tavascan täpselt ideaalne variant.
Kes aga päriselus ei soovi Tavascaniga sõita, saab seda elamust kogeda Microsofti poolt loodud videomängus Forza Horizon 5, kuhu on kenasti selleks võimalus loodud.
Fotod: Cupra, Kaur Kotkas