Laupäev, 23. november 2024
Neljanda põlvkonna Ford Focus teeb oma Eesti-debüüdi eelseisval Tartu Motoshow’l. Kui Kölni eelesitlusel hirmutati meid peaaegu isesõitva autoga, siis suvel Nice’is tehtud proovisõidu põhjal saab kergendatult öelda, et nii juhikeskset autot suudavad tänapäeval ehitada vähesed.

Ford Focus tähistab tänavu oma kahekümnendat sünnipäeva. Alates 1998. aastast on üle ilma müüdud rohkem kui 16 miljonit Focust, mis ühtlasi tähendab, et neid inimesi, kellelt küsida, milline üks uus Focus olema peaks, on ikka…väga palju.

Ja nad tegidki seda jälle – nagu uue generatsiooni Fiestaga nii ka Focusega lükati disainerite ja inseneride lauad lagedaks ja mindi rohujuure tasandile kasutajakogemuse korjele, et selle pealt ehitada auto, mis suudaks oma segmendi ülitihedas konkurentsis punktikoha võtta.

IDEEDENAPPUST EI ESINE

Loobutud on ühtsest üleilmsest autost – uue generatsiooni mudelivalikust leiab igale turule midagi, luukpärast kõrgendatud Active krossoverini. Kõige sportlikum on ST-Line, kõige nooblim Vignale. Ja kui unistus täitub, saame näha ka Sinise Ovaali järgmist jõhkardit, RS-i.

Uus Focus on Fordi globaalses mudelivalikus esimene mudel, mis põhineb uuel C2 modulaarplatvormil. Seda on ajakirjanduses nimetatud ka tootja “Pühaks Graaliks”.

Ehkki esimene skaleeritava aluspõhja argument on alati kokkuhoid, peaks C2 juba lähitulevikus andma meile nii särtsu kui ka moodsaid kompaktseid (ja elektrilisi) kõikjalsõitjaid. Kas Pühast Graalist paiskub ka e-Focus? Tõenäoliselt jah. Ja mitte ainult. See saab olema ka isejuhtiv.

Ent tagasi algusse. Focus Neljas alustas niisiis valgelt lehelt ning “otsast peale minek” on end õigustanud: oleme saanud auto, mille puhul võime alustada roolist, ehk sellest, mida tunneb juht kui ta oma istme ja peeglid paika seab, auto käivitab, käigu sisse lükkab ja gaasipedaali vajutab.

KÕVAD ARGUMENDID

Ford Focus Neljas on põhimõtteliselt täiesti uus auto, eelkäijaga ühendab seda vaid nimi. Kuna moodsal ajal on lubatud rääkida kõigest, mis sülg suhu toob, siis räägime kõigepealt selle auto hingest. Nimelt on tegu pealtkarva moodsa ja nutika autoga, ent hingelt tõelise sõitjaga.

Ehkki moodsad abid ja infolust üritavad vaheldumisi juhti unele suigutada või tema tähelepanu endale kiskuda, suudavad neetult hästi kätte istuv rool ning ilmselgelt autotaeva aegade algusest meieni seilanud Focuse hing sulle igal hetkel meelde tuletada, miks sa siin oled. Sa tahtsid ju selle autoga sõita, mitte meeskolleege diskole kutsuda.

Vuuduud kõrvale jättes, Focusel on kõvad argumendid: viieukseline luukpära on kasvanud umbes kaks, universaal koguni 11 sentimeetrit, teljevahe koguni 5,3 cm!

Lisandunud on jala-, põlve- ja õlaruum, taha mahubki reaalselt 3 sõitjat, ja need ei pea olema kääbused. Tõsi, madal isteasend lükkab pikemal inimesel põlved veidi lõua poole.

Uue platvormiga on saavutatud seninägematu kergus – Focus the Neljas on eelkäijast 88 kg kergem. Koos uute jõuallikatega, käiguvahetuste ning tehnolahendustega on ruumikas auto ühtlasi kuni kümnendiku kütusesäästlikum.

Autol on hea juhitavus, roolis tekkiv kindlusetunne, suurepärane uus 6-käiguline käsikast ning teraselt toimetav 8-käiguline automaatkast (Ford loobus kahe siduriga versioonist), kvaliteetsed sisustusmaterjalid…

Virisejatele peab ka mingi kommi andma: elektriliselt koguni 18 suunas reguleeritavad esiistmed võiksid olla nüüd juba standardis alates keskmisest varustustasemest või vähemalt siis, kui interjööri ehib nahk, ent neid saab vaid lisavarustusena, ka kõige kõrgemate varustustasemete puhul.

Moodsate turvaabide ja mugavusvidinate nimekiri on liiga pikk, mis sest et hinnad igati normaalsed – tavaline kasutaja jääb hätta kõige kasulikemate väljaraalimisel. Ja siis… no välimus on kah liiga hea ja RS võiks rutem tulla. Sai vist kõik.

Ford Focus Neljanda olemuse võtab kokku see kevadine lugu

IGAÜHELE OMA MOOTOR

Neli näib olevat maagiline number. Meil on käes neljas generatsioon. Eestis pakutakse sellele nelja varustuse taset – odavamast Trendist sportliku (ja kindlasti sinise Focusega passiva ST-Line’ni).

Väikeste mööndustega võib öelda, et ka mudeliversioone on neli: luukpära, sedaan, universaal ja müstiline krossover, mida Eestis esialgu vaid pildilt vaadata saab. Ja jõuallikaid on neli!

Mootorid jagunevad omakorda kaheks bensiini- ja kaheks diislijoojaks. Kõige alguses on kuulus auhinnavõitja, 1-liitrine nunnukene EcoBoost, mida saab kahes konfiguratsioonis: 100 hj käib koos ainult 6-käigulise käsikastiga, 125 hj juures saab valida ka automaatkasti ning seda juba alates madalaimast, Trend varustusest.

Kui mõelda kommertskasutuses autodele (näiteks platvormtaksodele), siis tundub 18 800 eurose (luukpära, sedaanil vastavalt 19 200€ ja universaalil 19 400€) hinnaga ja automaatkastiga Focus igati pädeva valikuna. Ühene ökokene seisab oma ülesannete kõrgusel, sooritades naksakalt möödasõite ning võimaldades kabiinis kuulata vaikust või raadio Elmarit.

No ja kui lagastatud tekstiil pole just see, mida jagamisrõõmust purtsatav taksojuht oma inspiratsiooniks nimetaks, saab ronida kraad kangema varustustaseme peale, tellida juurde kummilooma nahast istmed ning ehk veel paar mugavusvidinat, panna lauale suurusjärgus 23 000 raha ning ikkagi olla võidus sama segmendi teiste autodega võrreldes.

Ehk nagu aru saate, ühene EcoBoost on see, mida soojalt soovitame. Kui sellest mingil põhjusel väheks jääb, võib vaadata täiesti uue pooleteise-liitrise poole, mis annab kätte 150 hobujõudu ja mida samuti saab kas automaadi või käsikastiga. Sama mootorit oleme kohanud…kus? Fiesta ST aiste vahel, jah!

Sama 1,5-liitrise 182-hobujõulist versiooni Eestis ei pakuta, võib-olla tulevikus. Ent ka 150 hobust said Nice’i  kurvilistel mägiteedel kõikide vastutöötavate füüsikareeglitega nurisemata hakkama.

DIISELMOOTOR, EI VÕI JAA?

Diiselmootori kohta küsitakse tihti, kas üldse tasub enam osta? No kuniks vangi ei panda, võib ikka. Aga vaadates mootorikütuste hinnarallit, peaks ostma minnes hästi järele mõtlema, milline on tulevane aastane läbisõit – kui see küündib 30 000 km-ni, on diisel (veel) õigustatud.

No ja siis võiks ju kohe võtta selle kahese turbotatud diisli, mis parimatel hetkedel 150 hobust vastu maad viskab ning mida saab – nagu ka pooleteisest turbodiislit – nii automaadi kui käsikastiga. Ent – pange nüüd tähele, kahest turbot pakutakse vaid luukpärale ja universaalile. Sedaan lõpetab ühekomaviie juures.

Uus kaheksakäiguline automaat on üldiselt väga hea, kui ehk aeg-ajalt ettetulev “ootame-vaatame” olukord, kus pöörded jõuavad enne käiguvahetust nõks liiga kõrgele kerida. Ei usu, et tegu on taotlusega, pigem tahab uus kast natuke timmimist. Vastuse võib anda pikem kodumaine proovisõit.

Üks positiivne tähelepanek veel – automaatne stopp-start süsteem on Focuse vaikimisi pärisosa. Arvestades auto kergemat kaalu, uusi jõuallikaid ja käigukaste, on see muidugi loogiline lahendus. Toimib kiiresti, ja saab soovi korral välja lülitada. Ent miks peaks? Kütusesäästu huvides on kõik nõksud abiks.

UMMIKUTESSE SÜNDINUD

Statistika näitab, et eestlaste autoarmastus ei vaibu vaid kasvab, meil on kahe inimese kohta juba praegu üks auto. Seega peaks autot valides mõtlema esimese asjana tipptunnirüselemisele, mis Tallinnas, Tartus, aga ka mujal linnades suburbia suunalt närvi hamba kaudu välja kiskuda tahab.

Uus Ford Focus on uhkemalt varustatud kui kunagi varem, ja siinkohal ei ole jutuks soliidse suurusega infolusti ekraan vaid vajalikud juhiabilised: kohanduv kiirusehoidja, ummikuabi, liiklusmärkide jälgimisabi, kokkupõrke ennetussüsteem (mis lisaks loomadele ja autodele märkab ka jalgrattureid) jms.

Ummikuabi on päris kaval – alla kolme sekundi kestva seisaku korral läheb auto ise uuesti liikvele. Ja nüüd pange jälle tähele: nad tegid selle ära! Ford Focus “loeb” liiklusmärke ja tõstab või alandab kiirust vastavalt nähtule! Kas ka kiiruskaamera lähenedes kostab hoiatav “niuts!”, seda ei tea, aga eks ühel järgmistest proovisõitudest saame teada.

Realpüsimise abi – kui see on aktiveeritud – jälgib teemärgistust (kui seda on) ja hoiab auto sõiduraja keskel seda joodiku kombel lõngerdamata nagu paljudel konkurentidel olema kipub. Kerge niuts saabub kui auto kiirus on 19-60 km/h ja juht pole 15 sekundi jooksul kätt liigutanud. Kiirusel 60-200km/h teeb auto häält juba 10 sekundi möödudes.

Kui juht ei reageeri, aeglustab sõiduk kiiruse 20 km/h-ni juhul kui tee on joonitud. Kui teemärgistust ei paista, peatub sõiduk sujuvalt. Ärge siis imestage, kui Eestis teeservas uusi leed-tuledes säravaid Focusi näete seismas – juht oli parasjagu ametis oma nuhvli nugistamisega… iseasi muidugi, miks peaks keegi selle auto roolis üldse millegi muu kui sõitmisega tegelema!?

This slideshow requires JavaScript.

PISIASJAD, MILLETA EI TAHAKSKI

Tegelikult ei ole siin midagi uut – vaatad värskeimat Fiestat, tunned Focuseski ära Atko Leenartsi käekirja. Lai ja loogilise nurga all kergelt kaarduv armatuur võimaldab vajadusel kogu infolusti mugavalt silmas pidada ja hädavajadusel (!) näppida.

Lisavarustusest leiab esiklaasinäidiku, mis põhimõtteliselt võimaldab nutiplutitamise sõidu ajal – oluline info kuvatakse silmade kõrgusele otse ette.

Kogu panipaigandus on hästi läbi mõeldud. Nutikad lahendused ei lõpe telefoni mugavalt käestpanemisega vaid jätkuvad pakiruumi juures – kaheosalised tagatuled teevad võimalikuks tagaluugi laiema avanemise.

Lapsevanem või kuller võiks eelistada universaali, mille pagasiruum on koguni 99 liitrit endisest suurem, olles vaikimisi 575-liitrine. Lisavarustuse nimekirjast saab ka “vehi jalga” – avamist, ja inimkatse toel võib öelda, et see ka toimib. Ei olnud erilist akrobaatikat vaja, et hambus olev poekott pagasisse kukutada.

Kui te loodate, et siinkohal tuleb pikem jutt 8-tollisest SYNC-3 värviekraanist ikka ka, eksite. Eesti keelt hääljuhtimisse veel lisatud ei ole, harjutage angleesi ja kui helipildi valimiseks läheb, võtke B&O.

Olulisem kui tillerdav nutitelefoniga usinalt paarituv ekraan on võimalus valida varustuse tipust targad leed-tuled, mis suunavad valgusvoogu vastavalt teeoludele ja mööda- või vastuliiklejatele. Uskuge, need tuled teevad kaasliiklejad rõõmsaks ja rahulolevaks.

This slideshow requires JavaScript.

KOKKUVÕTTEKS

Tartu Motoshow’ on ukse ees, ja Ford Focus Neljas on auto, mis tuleb seal kindlapeale üle vaadata ning kui ostuvajadus on tõsisem, siis ka proovisõitu teha.

Focus on kõva konkurent nii VW Golfile kui Hyundai ja Kia sama klassi sõidukitele. Uus Kia Ceed on vaat’ et kõvemgi konkurent kui Golf, sest pakub väga hea hinnaga preemiumiväärilist kvaliteeti.

Kahte autot, varustusi ja hinnakirja kõrvutades on tulemus üsna võrdväärne. Mis tähendab, et oleme vähemalt kahe täiesti suurepärase väike-keskklassi auto võrra sel aastal rikkamad. Või peaks ütlema, me oleme saanud juurde kaks “saksa kvaliteediga” kaasaegset autot?

Saab olema põnev jälgida, kuhu veavad jalad eestimaalasi. Stardipositsioonil on hästi treenitud võistlejad.

Pildid ja video: Margus Värton, Ford

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.