Honda linnamaasturite mudelirivis tehti HR-V ja CR-V vahele spetsiaalselt ruumi veel ühele moodsale sõidukile. Õigupoolest on peatselt saabuv 6. põlvkonna CR-V vahepeal pisut suuremaks kasvanud ja tuttuus krossover ZR-V platseerubki enam-vähem sellest vabaks jäävale kohale.
Honda ZR-V on uue Honda Civicu platvormikaaslane ja suur osa tehnoloogiast on neil sama. Hästi üldistades võiks öelda, et tegemist ongi kõrgeks kasvanud Civicuga. Nii suur sarnasus seab ootused kõrgele, sest Honda Civic on teadupärast 2023 Eesti Aasta auto ja pälvinud tunnustust mitmel pool mujalgi.
ZR-V on saadaval vaid e:HEV hübriidina ja kolme variandina Elegance, Sport ja Advance. Selle mudeli iseloomustuseks kasutab tootja märksõnu elegantne disain, kõrgkvaliteetne interjöör ja sõidukogemus, mis on ühtaegu kaasahaarav ning mugav. Selles on püütud ühendada sõiduauto ja linnamaasturi parimaid omadusi. Eesmärgiks on meeldida võimalikult paljudele eurooplastest autoostjatele. Arusaadav, C-segment on suur ja ahvatlev.
Puhtajooneline ja funktsionaalselt kaunis
ZR-V näeb tõesti kaunis välja. Sujuvajooneline rahulik disain, kus puuduvad teravad nurgad ja efektitsemine. Selles võib märgata sarnaseid jooni nii mõnegi (noobel)margi kujunduselementidega. Üldmulje on puhas ja elegantne, võib-olla isegi veidi sportlik.
Interjööris on silmas peetud nii esteetilist kui ka funktsionaalset kaunidust, sealhulgas head nähtavust, et miski ei takistaks juhi vaatevälja.
Linnamaasturite ja krossoverite üheks oluliseks tunnuseks on kõrgemal paiknevad istmed. ZR-V juhiiste on eripärane, sellel on pisut kõrgemale tõstetud, kuid olemuselt sõiduautolik isteasend. Minule isiklikult meeldis, sellisel istmel on sõidutunnetus oluliselt parem. Loodetavasti on see piisavalt „maasturlik“ laia ostjaskonna jaoks.
Nähtavus on hea, sellele aitavad kaasa suured peeglid ja kitsad A-piilarid, aga ka põhivarustuses olev tagurduskaamera. Näidikupaneel on selge ja hästi loetav. Istme ja rooli reguleerimisvõimalused on korralikud. Tagaistmel on samuti pisut sõiduautolik mugav isteasend ning pea- ja jalaruumi üle keskmist kasvu täiskasvanu kurta ei saa.
Interjöörimaterjalid loovad rahuliku atmosfääri. Üle armatuurlaua sirutuv meekärjemustriga ventilatsioonivõre on funktsionaalne ja kaunis lahendus.
Rõõmustav on kliimaseadme paneel, mille kolm juhtnuppu on käepärased sõidu ajal kasutada ja liiguvad mõnusate astmetega. Ahjaa, roolil olevad hübriidsüsteemi regenereerivat pidurdusjõudu reguleerivad labad on metallist ja lisavad sellisena samuti veidi sportlikku stiili. Lõbus trivia: metallist käiguvahetuslabad on seni olnud vaid legendaarse sportauto Honda NSX varustuses.
Honda SENSING juhiabisüsteemid toimetasid sõidupäeva jooksul igati professionaalselt taustal ja ei sekkunud kordagi pealetükkivalt juhi tegevust kommenteerima ega korrigeerima. Turvalisusele ja ohutule sõidule paneb Honda suurt rõhku ja põhivarustuses on pikk nimekiri erinevatest juhiabilahendustest.
Lisaks tavapärastele sõidurežiimidele Normal, Sport ja Eco on uudisena lisaks talvine sõiduseade Snow. Kuna nelikvedu ZR-V-le ei pakuta, peaks talveseade seda libedates oludes mõnevõrra kompenseerima.
Keskkonsoolis paiknev 9-tolline ekraan on selge ja üsna kiirelt reageeriv, olemas on Android Auto ja juhtmeta Apple CarPlay. Navigatsioonisüsteem on muide standardvarustuses. Eesistujate käsutuses on USB-A ja USB-C pistik, kõrgematel varustustasemetel on lisaks taga kaks USB-C pistikut.
Põhivarustuses on 8 kõlariga helisüsteem, tipptasemel aga 12 kõlariga Bose audio. Juhtmeta laadimisalus on olemas alates Sport varustustasemest.
Panipaikade ja topsihoidjatega on lood hästi. Pagasiruumi on olenevalt varustustasemest 370-380 l, mida on isegi veidi vähem kui Civicul (410 l). Aga see ruum on funktsionaalselt hästi lahendatud.
Vaikne, mugav ja hästi juhitav
Mootorivalikus on vaid üks, ent see-eest korralik jõuallikas. Tegemist on Honda Civicult tuttava e:HEV hübriidajamiga, milles elektrienergiat tootev 2-liitrine Atkinsoni tsüklis töötav bensiinimootor, liitiumioonaku ja kaks elektriajamit kokku 135 kW ja 315 Nm pöördemomendiga. Jõuülekande eest hoolitseb e-CVT käigukast. Kiirendus 0-100 km/h vältab 7,8-8,0 sekundit.
Kuigi ZR-V tutvustuses rõhutati sportlikkust, siis numbrid sportlikele omadustele ei viita. Tegemist on igati asjaliku igapäevaautoga.
Süsteem töötab enamuse ajast elektrilisena või hübriidina, vaid suurematel kiirustel ühendub bensiinimootor siduri kaudu ka rattaid vedama. See aga tähendab, et paigaltvõtt ja linnasõit on elektri jõul – hetkeline, sujuv ja vaikne.
Vaikne on sõit ka siis, kui bensiinimootor töötab. Elektrooniline jõuülekanne (ei ole variaatorkäigukast) tähendab ühtlasi seda, et tugevamal kiirendusel asjatut kisa ei kuule. Erinevalt mõnedest konkurentidest ei olnud väga kuulda ka hübriidile iseloomulikku pininat. Tuule- ja rehvimüra samuti ei häirinud, loodetavasti on see nii ka meie karedamatel teekatetel.
Sõiduomadustest sportlikkust leida ei ole nii lihtne. Vedrustus on pigem mugavalt pehmemapoolne ja kurvis käitub ZR-V nagu enamik linnamaastureid. Rool on samas konkreetne ja juhitavus oma klassi tublimate hulgas. Sõidukogemus oli igati meeldiv nii linnas, kiirteel kui ka lõbusatel mägiteedel. Kindlat kontrolli auto üle võib muidugi ka sportlikkuseks nimetada, olulisem on siin vist isegi sellega kaasnev turvatunne – see, mille pärast linnamaastureid ja krossovereid ostetakse.
Kombineeritud kütusekulu lubatakse 5,7-5,8 L/100km (WLTP alusel). CO2 heitmetase jääb vahemikku 130-132 g/km (WLTP).
Lühidalt: neile, kes soovivad kaunist, praktilist ja hästijuhitavat krossoverit, mis on rikkaliku varustusega, säästlik ja vaikne hübriid – Honda ZR-V on kõike seda.
Hinnad avalikustatakse lähiajal. Oletuslikult jääb ZR-V ka hinna poolest HR-V ja CR-V vahele, seega võiks see alata vahemikust 32 000-35 000 eurot. Aga varume veel natuke kannatust. Eestisse jõuavad esimesed autod sügisel.
Sügis on Hondale kiire ja põnev aeg, kus uudiseid tuleb üksteise järgi: lisaks uuele ZR-V-le jõuab müügile suure uuenduskuuri läbinud CR-V ja täiselektriline krossover e:Ny1.
Konkurendid: Toyota Corolla Cross, Toyota C-HR, Hyundai Tucson, Kia Sportage, Nissan Qashqai, Renault Austral, VW Tiguan, Škoda Karoq ja paljud teised.
Aga mis selle nimega siis on?
Keerulised ja jaburavõitu tähekombinatsioonidega autonimed on hetkel ilmselt moes. Kas praegusel ajal on Z just see kõige parem täht millegi hea ja uue nimetamiseks, jäägu retooriliseks küsimuseks. Täht pole selles süüdi, et see vaenulikke jõude sümboliseerima võeti.
ZR-V on Honda ametliku selgituse kohaselt lühend sõnadest Z Runabout Vehicle ehk Z-generatsiooni igapäevasõiduk. Z-põlvkonnaks nimetatakse laias laastus aastatel 1995-2010 sündinuid, kellest vanimad on praegu alla kolmekümne ja suur osa veel teismeeas. Kas ikka tõesti nendele?
Küll aga X-generatsioon ehk praegused 40-50 eluaastates inimesed ostavad tõepoolest linnamaastureid ja erinevalt nende Z-generatsiooni kuuluvatest järeltulijatest on neil olemas nii ostujõud kui ka -soov. Ja nagu selgus uudismudeli esitlusel näidatud materjalidest, ongi ZR-V sihtgrupp vanuses 45-55. Seega “X Runabout Vehicle”.
Miks peaks X-generatsioonile suunatud autot turundama jutuga, nagu oleks see mõeldud nende lastele? Aga millennialid ehk generatsioon Y ununes? Miks üldse see ühe generatsiooni teema – oli ju eesmärgiks meeldida võimalikult laiale ostjaskonnale?
Kuidas tekitada Z-põlvkonnas huvi autosid osta, on autotootjatele loomulikult paras väljakutse, mida vist Z-iga algava mudelinimega ei lahenda. Aga ei tasu lasta faktidel lennukat turunduslugu rikkuda. Nimi igatahes autot ei riku.
- Jõuallikas: 1993 cm³ 4-silindriline bensiinimootor + 135 kW elektriajam, 135 kW, 315 Nm
- Jõuülekanne: e-CVT, esisillavedu
- Kiirendus: 7,9 s 0-100 km/h
- Kütusekulu/heitmed: 5,7 l/100km; 131g/km CO2 (WLTP)
- Tühimass: 1604 kg
- Pikkus/laius/kõrgus: 4568 /1840 (peegliteta) /1613 mm
- Kliirens: 180 mm
- Haagise mass: 750 kg
Fotod: Lena Murd, tootja