Neljapäev, 19. detsember 2024
Kia on seadnud eesmärgi, teha konkurentide elu D segmendis keeruliseks: esimest korda ajaloos saab Optima universaalkerega Sportswagon – versiooni, mudelipere tippu sööstab terane GT ning linnainimest hakkab rõõmustama ägeda disainiga pistikhübriid. Kõik need kolm sihivad igaüks ühte konkreetset osa suurest tarbijaskonnast, ja saavad sellele pihta. Käisime uudismudelitega tutvust tegemas Saksamaal, Münchenis.
Kia Optima SW Saksamaa
Panime universaalkerega Optima SW proovile ka koduselt mõjuvatel külavaheteedel. Auto jäi terveks, sõita oli mõnus. Suvi, see kestab veel!

Lähiaastatel näeme ilmselt, kuidas noobelautode sektsioonist kolivad paljud kliendid n-ö aste allapoole, sest staatusekrambi asemel vaadatakse rahakotti ja tehakse pigem mõistlikke valikuid.

Autode kvaliteeditase on viimaste aastatega järjest ühtlustunud, keskkonna- ja turvanõuded on kõikidele tootjatele ühesugused, “altpoolt” tulijad püüavad pakkuda rohkem ning vanadest traditsioonidest kinni hoidmine on rohkem tõsifännide pärusmaa.

D segmendile seab ostja kõrgeid ootusi, sõltumata, kas tegu on nime poolest noobliga või lihtsalt hästi sõidetava autoga. Kes oskas veel 10 aastat tagasi ennustada Škoda Superbi võimsat edulugu? Või Rénault Talismani uut tulemist?

Meie tänane päevakangelane, Kia Optima on sedaanversioonis nautinud müügiedu 16 tootmisaasta vältel, nii siin kui sealpool Suurt Lompi. Neljas põlvkond astub veel sammu edasi ja… tahab võtta kõik, mis võtta saab.

https://www.youtube.com/watch?v=D53CVokbwUE&feature=youtu.be

OPTIMA SPORTSWAGON

Kahe päeva jooksul saame Saksamaal ära proovida Optima SW universaalkerega versiooni kahes variandis: maksimumvarustuses, 6-käigulise automaatkastiga SW GT ja kõrgemas, TX varustuses 1.7-liitrise diiselmootoriga, 7-käigulise topeltsiduriga automaatkastiga  SW GT-Line’i.

Õnneks ei pea varustustasemel ja pisematel detailidel SW puhul pikemalt peatuma, sest suures joones on kõik sama, mis Kia Optima sedaanis – luksust, sõidumugavust, soliidsust igas asendis; tuttavad jõuallikad ja varustustasemed (neid on ikka kolm+ GT).

Jah, kui peaksin valima, siis võtaksin Optima SW GT, aga mitte sellepärast, et see on GT vaid sellepärast, et sel on bensiinimootor. Täitsa praktilistel kaalutlustel – see ruumikas ja toredasti edasi astuv auto saab mu kaaslaseks lähemal viiel aastal ning selle aja sees tõenäoliselt muutuvad Euroliidus seadused sedavõrd, et vaene diisel saadetakse ukse taha häbenema.

[dropcap]RUUM [/dropcap] Universaalkerega Optimas on ruumi maa ja ilm, konkreetselt – maa ja ilm! Istu ees või istu taga, jalad-kered-pead mahuvad ja ruumi jääb üle. Tagaistmel kolm täiskasvanut on üsna reaalne, kuigi pikal matkal tahaks siiski tõsiselt laiutada ja see kolmas – olgu või lapsemõõtu, võib koju jääda.

Pakiruum on oma 562- liitriga (laiendatav kuni 1686-liitrini) klassi keskmik, aga seda annab tänu nutikatele siinidele ja abisüsteemidele kenasti täis laduda. Laadimist lihtsustab madal ja suur ava ning suuremate asjade mahutamiseks saab tagaistme 40-20-40 suhtes põrandaga samasse tasapinda lappida. Kõrgemas varustuses autol on pakiruumi avamine automaatne: piisab, kui seista võti taskus 3 sekundit auto taga ja luuk avaneb vaikselt.

[huge_it_gallery id=”222″]

[dropcap]JÕUALLIKAD JA VARUSTUS [/dropcap]SW nn. tavainimese valikus on sedaanilt tuttavad 1.7- liitrine, 141-hobujõuline  diisel ja 2-liitrine, 163- hobujõuline ottomootor. Ja siis on muidugi moosiriiul, millelt leiab “otse Ameerikast” 2-liitrise, 245-hobujõulise, 353 Nm momendiga bensiinimootori. See vastab kõigile Euro 6 nõuetele ja me kummardame ja täname Kiat selle eest, et lõpuks ometi see imeline isend ka eurooplastele kättesaadavaks saab.

Varustustasemeid on kolm+GT: EX, Comfort Pack ja TX. Allpool leiab nende sisalduse kohta üksikasjalise kirjelduse. Taas – kui peaksin valima, valiksin TX-i, sest selles on olemas kõik need ime- ja iluvidinad, mis lähevad järelturul kiirelt kaubaks ka viie aasta pärast (panoraamkatus, mõtelge!).

Kui vaadata lähimaid konkurente (ka seda kõige lähemat, kellest kõva häälega ei räägita, sest tegu on peresisese asjaga), siis Optima SW kas ületab neid oma vidinarohkuses sama hinna eest või on isegi odavam. Seega, minu valik oleks TX. Nn. fleetkliendid on ilmselt rahul ka EX tasemega.

[toggle title=”SW VARUSTUSTASEMED” load=”hide”]Madalamast kõrgemaks, iga järgnev sisaldab eelmise taseme varustust.

EX TASE:

Tahavaatekaamera
Parkimisandurid ees ja taga
7“ ekraaniga navi
Täisautomaatne kahetsooniline kliimaseade
Roolisoojendus ja istmesoojendused ees
Klaasipuhastite soojendus tuuleklaasil
Esiklaasipesuri pihustite automaatsoojendus
Vihmasensoriga klaasipuhastid
Elektriliselt juhitavad aknatõstukid ees ja taga koos akende automaatse üles-alla liikumisega esiustel
Valuvelg 17” koos Continental rehvidega 225/55 R1

COMFORT PACK TASE:

Radari ja kaameraga autonoomne hädapidurdussüsteem (sisaldab eessõitjaga kokkupõrke ennetussüsteemi linn /maantee funktsiooniga, jalakäija tuvastussüsteemi ja adaptiivset püsikiirusehoidjat
Sõidureas püsimise abisüsteem
Liiklusmärkide tuvastus
Iseparkimissüsteem Smart Parking Assist System
8″ puutetundliku ekraaniga heli- ja navigatsioonisüsteem (sisaldab raadio, MP3, DAB, WIFI, Harman/Kardon Premium Sound System)
Elektriliselt juhitav (12 suunas) mälufunktsiooniga esiiste
Juhtmevaba mobiiltelefoni laadija (ainult koos automaatkastiga)
Smart Key süsteem nupust käivitamisega
Käed-vabad tagaluugi avamine
Automaatselt reguleeritava kõrgusega adaptiivsed Bi-ksenoon esituled
Kaugtulede assistent
Valuvelg 18” koos Michelin rehvidega 235/45 R1

TX VARUSTUSTASE

Panoraam katuseluuk
Nahksisu (sisaldab tagumisi istmesoojendusi)
Elektrooniliselt kontrollitav vedrustus (ainult koos 7DCT automaatkastiga)
Ventileeritavad elektriliselt juhitavad esiistmed
ISG start-stop süsteem (välja arvatud 2.0 MPI mootor, 1.7 CRDi 7DCT standardvarustuses)
Täisvaatemonitor
Pimenurga hoiatussüsteem koos tagant ristisuunas läheneva sõiduki hoiatussüsteemiga[/toggle]

[dropcap]SÕIDETAVUS [/dropcap]Ma pole eriline peenutseja, proovisin ära kõik teed ja heinamaad, mis silma ette jäid. Optima sai kenasti hakkama. Koostekvaliteet – kui selle üle võib otsustada munakiviteel ja mätaste vahel laveerides – on väga hea; ühtegi häirivat krõbinat ega naginat kuskilt kõrva ei kostnud; kaamerasüsteemid töötasid laitmatult, andurid… need tuleb lihtsalt välja lülitada, sest nad teevad oma tööd suure vastutusega…

Päris ameerikalikuks ma Optima sõidumugavust ei nimetaks, pigem kerkib võrdlus Rénault Talismaniga – mõlemad autod häälestavad juhi rahulikumale lainele, eriti diiselmootoriga kulgedes hakkab aeg omasoodu voolama ja silm otsib teed linnaruumist välja. Kui infolustis keerata ette jazzikanal, on idüll täielik. Suursugune, rahulik auto.

[dropcap]TURVALISUS [/dropcap]Pikemalt tuleb Optima uute pereliikmete puhul kirjutada turvalisusest, täpsemalt autonoomsest hädapidurdussüsteemist. Radaril ja kaameratel põhinev abimehhanism on võimeline nüüdsest tuvastama nii seisvat kui liikuvat sõidukit, tagant ristisuunas lähenevat sõiduvahendit kui ka 40 meetri raadiuses liikuvat jalakäijat (sh. last).

Abisüsteem annab märku eelseisvast ohust, kokkupõrkeohust ning hädapidurdab olukorras, kus juht ei suuda õigesti reageerida. Süsteemi aktiveerimine käib roolilt ühe nupuliigutuse abiga. Proovisime hädapidurdust platsil koos instruktoriga  – ei olnudki üleliia erutav ja äkiline, optimalikult optimaalselt loogiline tundus kõik.

[dropcap]HINNAD [/dropcap]Kia Optima SW täpsemad andmed ja hinnad tulevad kodulehele üles septembri lõpus, alt galeriist leiab esimese info – ja sealt on näha, et Optima SW hinnad algavad 24 290 eurost. Esimesed proovisõiduautod jõuavad novembris, suurem müük algab Eestis tõenäoliselt uue aasta jaanuaris, kui laevatäis universaalkerega sõidukeid kohale jõuab.

Tootja esindaja on SW tuleviku suhtes optimistlik – näiteks Soomes prognoositakse universaalkerega Optima müügi osakaaluks koguni 80%. Seda, kas eestlased oma praktilisuses samuti universaali eelistama hakkavad, näitab aeg.

Arvata on, et huvilisi on palju, sest 16 aastaga on Optima kinnistunud ostjate meeltesse sedaanversioonina, nüüd võiksid ostu kaaluda needki, kes seni on konkurentide juures oma soovidele vastuse leidnud.

Ah-jaa, SW konkurendid – ülal said nimetatud Superb Combi ja Rénault Talismani universaalversioon, neile lisaks võivad jutuks tulla ka Ford Mondeo ja Opel Insignia mahukad pereautod. Moodne olek, rikkalik varustus ja üsna hea hind mängivad vähemalt esmapilgul Optima kasuks.

Kohe rajale sööstev sedaankerega GT ei jäta kahtepidi arvamust - siin on sõidurõõmu kogu raha eest!
Kohe rajale sööstev sedaankerega GT ei jäta kahtepidi arvamust – siin on sõidurõõmu kogu raha eest!
OPTIMA GT

Siin ta on, GT, peaaegu et otse Ameerikast.  Mootoriga, mis pakub pereautole kohatult palju sõidurõõmu. Siuh-viuh ja (ilmselt markeeritud) mõuratav mootorihääl – see ei käi minu peas kohe kuidagi universaalse pereautoga kokku, aga see töötab. Kõik töötab – elektrooniliselt timmitav vedrustus, eri sõiduviisid (maanteel jään viisakaks ja sõidan siiski ökolt, aga sport on see “siuh-viuh” ja jäigem vedru), automaatkast… vassssstik, et mul pole sellist perekat…

Saame GT-ga platsil teha mõned kiiremad ringid ja veenduda, et kurvides ei kaldu auto liialt ning ka roolitunnetus on parem kui nn. tavavariandis. Küsin instruktorilt kuratliku küsimuse launch controli olemasolu kohta ja saan kurva vastuse, et see on enam-vähem ainus asi, mida GT-l peal ei ole.

Mind ja mu sõidukaaslast Moonikat patsutab Jean-Paul tunnustavalt ja vaatab me sinistesse silmadesse pikemalt kui viisakas oleks: “Hullud naised Eestist…” Ega me seal tuutude vahel nüüd mingit aega küll välja ei sõitnud, aga mina teenisin kolmanda lisaringi ja mõlemad sinisilmad võiksid prantslase sõnul kohe ralliga jätkata. Ja-jah. Optima tegi päeva, eks ole.

[dropcap]VARUSTUS JA HINNAD [/dropcap]Räägime siiski korraks lähemalt kujustusest – GT-d saab sedaanina ja universaalina; ja mulle meeldib see viimane, sest mõjub GT variandis ootamatult. Pealtnäha suur ja soliidne (loe:aeglane) pereauto, mis… lubab platsil krõpsuga kaane pealt ära lasta ja tuutud selili sõita, vau! See on umbes… nagu sinisilmsed malbed eesti naised Jean-Pauli jaoks – üllatus! Sedaanilt oskab igaüks “GT” lugeda ja ära arvata, et siin võib minna andmiseks.

Esimesed proovisõiduautod jõuavad loodetavalt koos SW-ga sügisel, ja hinnad on tänu maaletooja ennastsalgavale väljapressimisele Eestis juba teada:

GT EUR
Sedaan 35 990
Universaal 37 090

.

GT varustustase on vaikimisi TX, koos kõigi sisalduvate toredustega, pluss ekstralisad nagu elektrooniliselt seadistatav vedrustus, täiustatud roolisüsteem, jäigem kerekonstruktsioon jms. Sõidurõõm sinna juurde, otse loomulikult. Kia Optima soliidses mudeliperes mõjub GT nagu sõõm värsket tuuleõhku, mis ootamatult kübara peast lennutab.

[huge_it_gallery id=”221″]

OPTIMA PISTIKHÜBRIID

Hübriidi välimus erineb “tavalise” Optima osast – esi-ja tagaosa on saanud eripärase disaini, sees on tilu-lilu ka veidi “rohetavamaks” kohendatud ja see komplekt mõjub… väga bee-emm-veelikult, et mitte öelda, näeb välja nagu ihaldatud i8. Või siis nagu Tallinna linnapea morn nägu. Midagi väga isikupärast ja vastuvaidlemist mitte sallivat on selles sõidukis igal juhul.

Elektri jõul suudab pistikhübriid-Optima läbida 54 kilomeetrit, lisaks rekuperatsiooniga saavutatav trajektoor. Me tegime pista-kesta autoga üsna lüheldase sõiduproovi – ühe vigursõidukatse rajal ning sõitsime tunnikese Müncheni ümbruses. Tuleb tõdeda, et pidurdusenergiat salvestab sõiduk väga reipalt – päris nulli me “paaki” sõita ei suutnudki.

Pistik-Optima jõuallika moodustavad 156- hobujõuline 2-liitrine GDI bensiinimootor ja elektrimootor, mis kokku annavad võimsust kuni 205 hobujõudu. Üsna sensatsioonilisena ja suurlinnas liikujatele ahvatlevana kõlab heitmenäit: kilomeetri kohta vaid 37 grammi süsinikdioksiidi.

Esialgu on plugin saadaval vaid sedaanina, 2017. aasta kevadel peaks turule jõudma ka universaalversioon. Küsimus, kas hübriid Eestisse kunagi jõuab, on õhus. Palju meil siin pistikust huvitunud isikuid olla võiks? Eriti, kui selle hind küündib tõenäoliselt “tavalistest” mitme tuhande jagu kõrgemale? Lootma peaks, sest auto näeb tõeliselt šeff välja, on hübriidile kohaselt vaikne ja sisaldab endas kõiki hüvesid mida ruumikas Optima.

Või teisalt – ärge andkegi meile pistikhübriidi, rääkige pigem oma tavahübriidist, mis ju valikus ka olemas. Kas sel on too müstiline “Hyundai-atkinson”? Praegu meile seda veel ei näidatud, aga Niroga olla lootust… Igatahes, Kia, liigu südikalt edasi helge tuleviku poole, kus paistavad hübriidtehnoloogia ja elektriautod ning üsna pea võtab võimust vesinik. Potentsiaali ju on.

Meedia: Kia, Ylle Rajasaar

http://www.accelerista.com/proovisoit/kia-optima-proovisoit/

http://www.accelerista.com/proovisoit/kia-niro-esmatutvustus/

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.