Esmaspäev, 25. november 2024
Lexus NX 300h noobelmaastur läbis hiljaaegu kerge värskenduskuuri. Uusima põlvkonna iselaadiv hübriidajam, veel isikupärasemaks lihvitud väljanägemine ning kaasajastatud infolust ei jäta disainifriikidele palju valikuid – kes otsib võimalust tänaval silma jääda, siis NX on just õige valik.

Esmakordselt esitleti Lexus NX 300h väiksema keskklassi noobelmaasturit 2014. aastal ning suurema RX kõrval hakkas see üksteise järel murdma praktilisema meelelaadiga linlaste südameid. Lexuse müügisalongis algas tõeline hübriidmaasturi võidukäik.

Ehkki värskenduse silmapaistvamaks osaks on jõulisemaks kujustatud ninaosa, tuleb kõige suurem uudis jõuallikate vallast: bensiinimootoriga NX-i Eestisse enam ei tooda, ostjate eelistust arvestades on müügil ainult iselaadiva hübriidajamiga versioon.

Võtsin uues kuues NX-i üheks talviseks nädalavahetuseks sõita. Pakkisin pesakonna autosse ning tegime ringi peale Lääne-Viru lemmikpaikadele.

Nagu aegade alguses, nii nüüdki: enamuse ajast olin NX-iga kulgedes lihtsalt paksult rahul. Kui peaksin kunagi tahtma maasturilaadset autot, oleks NX kindlalt mu esikolmikus sees.

VAATA SIIT LÄHEMALT AUTO TEHNILISI ANDMEID

[pdf-embedder url=”https://www.accelerista.com/wp-content/uploads/2018/02/lexus-nx-300h-tehnilised-andmed.pdf”]

RUUMIKAS JA MUGAV SÕITJATERUUM

Värskenduse käigus sai kõige rohkem täiendusi NX-i senine infolust, kõik muu on nagu oli enne: mõnusad istmed, kvaliteetsed ja pehmed materjalid, mis nanomeetri täpsusega üksteisega haagivad nõnda et autos sees istudes pole kuulda muud kui kaasistujate hingamist.

Ja kuigi autodest rohkem huvitujad heidavad ajakirjanikele ette pidevat “ergonoomilised istmed, normaalmõõdus panipaigad”- jaadajaada ajamist, siis usun ma, et tavalise inimese jaoks on just nimelt oluline, palju on kütusekulu tavaoludes, kas möödasõitu saab ning mis tunne on oma raha eest kallis autos istuda.

Kasutasin Käsmu poole sõites võimalust istuda tagaistmel. Istmesoojendus ning sätitav seljatugi koos korraliku õhupuhuriga teevad tagatoas viibimise mõnusaks.

Taas kord see vaikus, mis laseb segamatult õues langevat lund imetleda ja nii mul kui Tuulel end istmesse mõnusalt kerra rullida. Esiistmel juhitakse ja tehakse mussi.

HIIR ON, AGA SAAB KA ILMA!

Lexuse infolusti kõige närviajavam osa on puutetundlik ja pressimisaldis plaadike ehk hiir all keskkonsoolis, mille kaudu peaks saama kogu äpimajandust juhtida.

Ehkki randmepadi on veidi suurem ja selle nurk parem, on hiirega soovitu tabamine jõukohane vaid Z-gene kümnesele, keskealine suudab parimal juhul kraamida välja oma keeleoskuse parimad palad ja järjest ebaõnnestudes sisiseda nagu valge hiir. Lexuse kassi-hiire mängust kirjutas varasemalt vaimukalt produtsent Kaspar Kaljas.

Jättes hiire kõrvale (saab ka ilma), on NX infolust nüüd hulka edevam – nuppude asetus on loogilisem ning metallist rullikud sõrme all reljeefsemad. Sõltuvalt varustusest on ekraan kas 8 või 10,3-tolline. Suur, ühesõnaga.

Olulisem info kuvatakse ka armatuuri, otse vaatevälja, nii et kõrvalisi tegevusi roolis olles on võimalik vältida. Hiirejahi lahenduseks on enne sõitma hakkamist õiged menüüd ja muusikakanalid üles otsida ja sõidu ajal end mitte ärritada.

Loomulikult on Lexus NX 300h varustatud kohanduva püsikiirushoidikuga, mis maanteesõidu mugavaks teeb. Ma ise olen üsna nirune tempomaadi kasutaja, usaldan rohkem varvast pedaalil, aga kaasjuht kiitis taevani võimalust, sättida kiirusvälpa 5 kilomeetri haaval.

ISELAADIV HÜBRIIDAJAM, ÄRME VAIDLE, EKS!

Lepime nüüd kokku, et kui veidi üle kahetonnist autot (1905 kg + 3 sõitjat ja tavaar) liigutada edasi kuni 197-hobujõulise võimsusega hübriidajamiga, on seda rohkem kui küll, et rahul olla. Jah, kiirendus “nullist sajani” 9,2 s ei ole mingi sport, aga NX ongi vaikne ja soliidne auto!

Ühe uuendusega tuleb kasutajatel veel harjuda: juba mõni aeg nimetab Lexus kaksikajamiga ja pistikuta mudeleid iselaadivateks hübriidideks.

Mingit revolutsiooni jõuallikate vallas pole toimunud, tegu on tootja uusima elekter+bensiin komboga, kus autot liigutavad edasi 155 hj 2,5-liitrine bensiinimootor ja esi- ning tagateljel paiknevad elektrimootorid.

Elektriline või elektrooniline nelikvedu, kuis soovite, aga see töötab, ja päris jõudsalt ka tõusudel ja pahkluuni ulatuvas lumelobjakas. NX püsib teel kui liimitud, seda juhul, kui juht ei hakka rapsima ja F-Sport varustuses masinalt 60-meetri rekordit nõudma.

Peegelsiledal jääl on tunda, kuidas elektroonika korraks mõtlema jääb: esirattad saavad mõnda aega üksi rabada, kuniks tagumised “ärkavad” ja kampa löövad. Teisalt, kui meelitada NX vaid elektriajami toel jääle, võib see isegi lõbus olla.

NX kere on saanud lisaks keevitusi ja on õige nõksu varasemast jäigem. Jällegi sõltub sõitjast – kui kereraskusega gaas läbi põranda vajutada ning rooliga jõuliselt rapsida, võib võileiva suust lendu saada küll. Aga milleks?!

KUHU PANNA SUUSAD JA MIDA TEHA PEEGLIGA?

Lexus on Jaapani auto. Mis tähendab, et kogu vinget tilulilu, mida konkurendid pakuvad, ei saa isegi lisaraha eest. Isejuhtimist ei ole. Läbilaadimisluuki tagaistmel ka mitte, suusad tuleb panna katusele.

Mis aga on, on pisike ninapuuderdamise peegel esiistmete vahel, mida oma pesast kahjuks üleliia lihtsalt kätte ei saa. Moodsad tüdrukud teevad telfaga portreerežiimis endli ja vaatavad nina hoopis nii üle.

This slideshow requires JavaScript.

HINNAD JA KONKURENTS

Värskenduse läbinud NX 300 h hinnad algavad 43 500 eurost ja kui kõik-kõik külge panna, siis lõpevad kuskil 60 000 euro kandis. Arvestades auto ruumikust ja ökonoomsust, jagades summa viie aasta peale laiali – no ei ole noobli eest ju üleliia küsitud?

Selles segmendis on konkurents viimastel aastatel üha tihedamaks kiskunud: isikupärast lähtudes on lähemad võistlejad Volvo XC60 ja Jaguar E-Pace. XC60 peaks jõudma kohe-kohe ka hübriidsena, E-Pace’i kohta see info puudub.

Lisaks madistavad keskmiste maasturite segmendis ka Alfa, Audi, baierlased, M-B… Lõpuks võidab ikkagi sõprus, sest maitsed on (õnneks) erinevad ja igaüks peaks leidma oma.

KOKKUVÕTTEKS

Miks ma NX 300h oma lemmikute hulka arvan? Vaikus. Kvaliteet. Valgustatus (öine sõit on puhas nauding). Ökonoomsus. Mugavus. Ruumikus. Stabiilsus. Ja muidugi isikupära. Pole teist nii toreda olemisega autot selles segmendis!

Mul on paljude lugejate ees väike edumaa – ma olen kuulnud Lexus NX loojate lugu. Miks just need nurgad ja kumerused, miks selline tervik? Mulle imponeerib jaapanlaste mõttelaad, ma olen päris kindlalt “jaapanlaste” klubis. Kui ehk Volvo kõrvale jätta, on mu lemmikud ikka sealt, kus on Omotenashi ja ichigo ichie.

Pildid: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.