Neljapäev, 21. november 2024
Luksuslik, aristokraatlik, eristuv
Maserati Levante S tippkiirus 264 km/h
Tulevikus lisandub jõuallikate valikusse ka V8
Hinnad algavad 74 000 eurost, Levante S kõrgemalt

[toggle title=”MASERATI LEVANTE S TEHNILISED ANDMED” load=”hide”]Mõõdud ja massid
Pikkus 5,003 m
Laius (külgpeeglitega) 2,158 m
Laius (külgpeegliteta) 1,968 m
Kõrgus (*) 1,679 m
Telgede vahe 3,004 m
Rööbe ees 1,624 m
Rööbe taga 1,676 m
Esimene ülend 0,966 m
Tagumine ülend 1,033 m
Pöördering 11,7 m
Pakiruumi maht 580l
Kütusepaagi maht 80 l
Tühimass 2109 kg
* Vedrustuse standardrežiim

Mootor
Silindrite arv ja paigutus V6 60°
Töömaht 2979 cm³
Silindri läbimõõt 86,5 mm
Kolvikäik 84,5 mm
Surveaste 9,7:1
Maksimaalne võimsus 316 kW (430 CV)
Pööretel 5750 rpm
Maksimaalne pöördemoment 580 Nm
Pööretel 5000-4500 rpm
Käigukast
Käigukast Automaatkäigukast, 8 käiku
Nelikvedu momendijaotus alates 0/100 kuni 50/50

Jõudlus
Tippkiirus 264 km/h
0 to 62 mph 5.2 s (0-100km/h)
Pidurdusteekond 100 Kph – 0 34.5 m

Kütusekulu ja heitmed
Kütusekulu (keskmine) 10,9 l/100 km 10,9
Kütusekulu (linn) 15 l/100 km 15
Kütusekulu (maantee) 8,5 l/100 km 8,5
CO2 heide (keskmine) 253 g/km 253
CO2 heide (linn) 348 g/km 348
CO2 heide (maantee) 199 g/km 199
[/toggle]

Itaalia keel on imeline. Ütelge valjusti Maserati automudelite nimetusi – “kuaattropoorte”, “graankaabrio” või “levaante” ja tunnete vana-Euroopa aristokraatiat oma soontesse voolavat.

Heameelega istuks kusagil Itaalia väikelinna piazza’l ja võtaks espresso kõrvale klaasi acqua frizzante’t. Ajal pole tähtsust, sügisest hoolimata on ilm kaunis ja ninna kanduvad kõrvalasuva ristorante herkude roogade lõhnad. Ehh, elu on ilus!

See on hoopis teistsugune maailm, kui too, kust pärinevad GLE, Q7 või X5. Vähemalt nime poolest. Sest tegelikkuses asub Maserati uusim mudel ülejäänud konkurentide kõrval just eelnimetatutega võistlustulle. Kes jääb peale?

KÄTTESAADAVAM KUI VAREM

Veel kümnend tagasi tähendas Maserati midagi kauget ja (tavaliselt) kättesaamatut. Eksootilised sportautod ja luksussedaanid pole Eestis kunagi levinud olnud ja täiesti arusaadavatel põhjustel. Seetõttu oligi vähemalt minu maailmas Maseratil koht kusagil mitte küll päris Ferrari või Lamborghini kõrval, aga vähemalt sealkandis.

Ajad aga muutuvad ja samamoodi ka ostjate eelistused. Lisaks on maailma majandus teinud piisavalt kukerpalle, et ainult sportautosid valmistades saavad edukalt ära elada vaid vähesed (loe Ferrari). Nii nägimegi mõned aastad tagasi Ghibli sündi, mis tõi uue Maserati ostuläve madalamale, kui eales varem.

Maserati Levante seda lävendit allapoole ei too, aga pakub võimaluse võimsa ajalooga Itaalia margi toodangu omanikuks saada ka neil, kes harjunud liikluses kaasliiklejatele ülalt alla vaatama – maastikuauto roolis.

VOOLUJOONELINE KERE

Kui üldiselt on Euroopas müügilettidele jõudvate uudismudelite viimase aja trendiks kantis ja justkui lõigatud kerevormid, siis Levante disainiga mindi teist teed. Küljepaneelid on katuse poole kumeralt kaldus ja tagaluuk kaardub samuti kandivabalt kaitserauani välja.

Ninaosas troonib margi äratuntavaim tunnus – uhkelt firmamärki kandev suur püstiste ribidega iluvõre, mille massiivsust rõhutavad suhteliselt pisikesed ning “kissis” esituled. Teistelt mudelitelt on tuttavad ka kolm õhusuunajat poritiibadel.

Maserati Levante on suur auto (üldpikkus 3 mm üle viie meetri), aga tänu sportautolikult madalduvale katusele peidab see oma gabariite hästi ega tundu koguka monstrumina. Üldmuljet saab seega iseloomustada sõnadega “voolujooneline” ja “jõuline”.

small-6158-maseratilevante201611

KALLIHINNALINE JA MAITSEKAS KABIIN

Maserati Levante sisemus kujutab endast nahkset sõitjateruumi, mis pakub mõnusat äraolemist neljale reisijale. Materjalidest võiks siinkohal pikemagi loo kirjutada, sest kasutatakse tõeliselt luksuslikke lahendusi, mille on aidanud margi jaoks välja töötada Ermenegildo Zegna – Itaalia tippdisainer ja meeste rõivameister.

Nagu öeldud, tunnevad tagareisijadki ennast õdusalt, sest tänu kolme meetrini ulatuvale teljevahele on salong meeldivalt ruumikas.

Juhtseadmed tulevad Ghibli roolis istunuile tuttavad ette, kuid keskkonsool sai värskema ilme ning uus lahendus koos 8,4-tollise puutekraaniga näeb välja maitsekas ning elegantne. Uudisena saab ekraanil toimuvat juhtida kahetasandilise pöördnupuga käiguvalitsa juures.

Autotüübile iseloomulikult leiab samast ka õhkvedrustuse (baasvarustuses) juhtnupu – nimelt saab juht valida 5 erineva seadistuse vahel, muutes auto kõrgust teeoludele ja kiirusele vastavalt kokkuvõttes kuni 75 mm.

Sport-nupp toimib Levante puhul kaheosalisena – esimeses astmes muutub veidi väljalaske heli ja mootor/käigukast/juhtseadmed reageerivad nobedamini.

Teises astmes kaasatakse vedrustus, muudetakse kõiki süsteeme veelgi “teravamaks” ning summutist väljuv saund võtab ka diiselmootori puhul kuklakarvad turri. Nagu Ghibli’lgi, kasutab Maserati antud efekti saavutamiseks “dopingut”, pannes masina väljalaske teatud sagedusi võimendama.

VÕIMAS. JA VEEL VÕIMSAM!

Maserati Levante kapoti alt leiab praegu igal juhul 3-liitrise jõuallika, kuigi tulevikus hakatakse pakkuma ka V8-ga varustatud versiooni. Topeltturboga Levante S (nõrgemas seades ilma “S”-täheta mudelit Eestis ei müüda) arendab 316 kW (430 hj), jõuab “sajani” 5,2 sekundiga ja sõidab kuni 264 km/h.

Diisel-Levante vastavad näitajad on 202 kW (275 hj), 6,9 sekundit ja 230 km/h. Kõik versioonid kasutavad ZF toodetud 8-käigulist automaatkasti ja on alati nelikveolised.

Testimasina näitel saab viimatimainitu kohta öelda, et auto on mõnusalt jõuline, kuigi tavasõidul ehk pisut uimasevõitu reageerimisega. Olukord paraneb märgatavalt Sport-režiimis. Kütusekulu jäi proovisõidul ca 9 liitri kanti 100 km kohta.

maserati levante

TÄPNE JUHITAVUS

Kui juba proovisõidust juttu tuli, siis olgu öeldud, et juhitavuse poolest on Maserati uudis väga hea. Rool annab rataste all toimuvast adekvaatset tagasisidet ja juht saab autot üsna hõlpsalt valitud trajektoorile suunata. Samas püsib kuklas kogu aeg emotsioon suurest ja raskest masinast, ehk siis füüsikareegleid pole itaallastel õnnestunud ära petta.

Seega meeldib Levante’le selgelt rohkem laugete kurvidega maantee, kui järskude pööretega ja treppis asfaldilint. Tõsi, eelpool öeldu kehtib kiiruste kohta, mida tavaolukorras ilmselt keegi ei kasutaks – normaalsel sõidul liigub Maserati ilma igasuguse pingutuseta üle igasuguse teekatte nagu muuseas.

Hoolimata suuremõõdulistest ratastest saab kulgemist samas piisavalt mugavaks pidada, kuigi teatav annus sportlikku jäikust kumab siin-seal veermikust siiski läbi. Ühtlasi on Levante tavakiirustel meeldivalt vaikne, aga vastupidist ilmselt sarnasest hinnaklassist ei ootakski.

KOKKUVÕTTEKS

Arusaadavalt ei saa üht Maserati’t odavalt, samas kõlab 74 693 eurot diisel-Levante eest konkurentidega võrreldes tegelikult üsna mõistlikuna. Siiski jätab baasvarustus üht-teist soovida ja pettumuse vältimiseks võiks 10-20 tuhat igaks juhuks eelarvele juurde arvestada. Levante S hind stardib 92 340 euro juurest.

Kokkuvõttes võib öelda, et Levante on oluliselt terviklikum auto, kui Ghibli, Maserati selle sajandi esmakatsetus lihtsurelike maailmas. Sõiduomadusi saab kiita, disaini samuti ja jõuallikad vastavad igati klassi standarditele. Eriti uhkete näitajatega hiilgab sealjuures loomulikult Maserati Levante S.

Väikesed elektroonikakotermannid viskavad siiski tõrvatilga meepotti – paaripäevase proovisõidu käigus lülitas infolustisüsteem end kahel korral omatahtsi keset sõitu välja ja mõnikord püüdis naviseade väita, et masin liikleb Maardu kandis (sealjuures vahepeal ka keset järve!), kuigi tegelikkuses paistis juhikohalt näiteks Kiili asula.

Sellegipoolest leian, et ca 100-tuhandest džiipi ostma minnes väärib Maserati Levante igal juhul kaalumist/proovimist. Kasvõi juba seepärast, et naabrimehel samasugust kindlasti garaažis ei seisa…

img_3987

Uuri Levante hindu ja varustust lähemalt siit

Meedia ja pildid: tootja, Argo Verk, Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.